Διακοπές Ελλάδα με μικρά παιδιά

Μηνύματα
32
Likes
46
δλδ τα παιδιά που το χωριό μας ήταν στο βουνό κ περάσαμε εκεί τα παδικά μας καλοκαίρια έχετε τιην εντύπωση πως δεν είχαμε πράγματα να κάνουμε???? Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα, το βουνό ενδείκνυται για αμέτρητες δρασηριότητες, παιχνίδια ανακάλυψης, δεντρόσπιτα, κρυμένους θησαυρούς, μπάνιο στο ποτάμι, πορείες στο βουνό κτλ κτλ κτλ Ξανασκέψου το!!! βέβαια προυποθέτει να γουστάρουν και οι γονείς βουνό και να το μεταδώσουν στα παιδάκια. Είχα μείνει παντως πριν λίγα χρόνια στα Ζαγώρια (νομίζω Αρίστη) Ιούλιο μήνα σε υπερπολυτελή σουίτα με 60 ευρώ/βραδύ-απίστευτα!
Καλησπέρα!!
Κι εγώ σε βουνό έχω περάσει οοοολα μου τα καλοκαίρια παιδικά και εφηβικά με παππούδες και ξαδέρφια και πάντα περίμενα με πολύ λαχτάρα αυτές τις μέρες!! Απλά τα παιδιά μου είναι πολύ μικρά για 3.5 και 1 έτους γι αυτό προβληματιζομαι.. Βέβαια μια εύκολη πεζοπορία με τη μικρή στο μάρσιπο σίγουρα μπορούμε να κάνουμε και φυσικά το ελεύθερο παιχνίδι στην πλατεία αρέσει στα μικρά..
Πιο πολύ έγραψα γιατί δεν ξέρω καθόλου τα μέρη προς τα εκεί ώστε να μου πει πληροφορίες κάποιος που γνωρίζει καλύτερα!
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Καλησπέρα!!
Κι εγώ σε βουνό έχω περάσει οοοολα μου τα καλοκαίρια παιδικά και εφηβικά με παππούδες και ξαδέρφια και πάντα περίμενα με πολύ λαχτάρα αυτές τις μέρες!! Απλά τα παιδιά μου είναι πολύ μικρά για 3.5 και 1 έτους γι αυτό προβληματιζομαι.. Βέβαια μια εύκολη πεζοπορία με τη μικρή στο μάρσιπο σίγουρα μπορούμε να κάνουμε και φυσικά το ελεύθερο παιχνίδι στην πλατεία αρέσει στα μικρά..
Πιο πολύ έγραψα γιατί δεν ξέρω καθόλου τα μέρη προς τα εκεί ώστε να μου πει πληροφορίες κάποιος που γνωρίζει καλύτερα!
Μα είναι τέλειο το βουνό!Κοίτα τα Ζαγόρια είναι πολλά χωριά, τουριστικά ως επι το πλείστον,οπότε μπορείτε να εξερευνήσετε και να αλλάζετε κάθε μέρα, έχοντας μια σταθερή βάση. Δρασηριότητες συγκεκριμένα για παιδιά δεν ξέρω γιατί πήγα προ παιδιού. Τζουμέρκα είναι από τα πιο όμορφα ορεινά μέρη που έχω δει στην Ελλάδα, τα είχα λατρέψει...αλλά δεν σας το συνιστώ προς το παρόν γιατί θυμάμαι οτι είναι λίγο ζόρικη η πρόσβαση σε κάποια χωριά, δύσκολοι δρόμοι-είχαμε πετύχει και κατολίσθηση- σε ένα από τα γνωστά χωριά το προσεγγίζει μόνος με περπάτημα γιατί είναι σκαρφαλωμένο κυριολεκτικά στα βράχια!Πολύ πιο άγρια η φάση από Ζαγόρια δεν είναι για τόσο μικρά παιδάκια πιστεύω. Μπορείτε ν απάτε Ζαγόρια λίγες ημέρες και μετά να κατηφορίσετε προς Πάργα για θαλασσα (είναι κανα 2ωρο)
 

vaso1

Member
Μηνύματα
57
Likes
29
Γειά σας και πάλι!
Φέτος ο προβληματισμος για τις διακοπές είναι αρκετός.. Έπεσε λοιπόν μια ιδέα που πολύ μου άρεσε και θέλω τη γνώμη σας: Καλοκαιρινές διακοπές στο βουνό!!!!
Χρόνια το λέγαμε δεν μας δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να το τολμησουμε, και φέτος που θέλουμε να αποφύγουμε το συνωστισμό ίσως είναι καλή ιδέα..
Το πρόγραμμα λέει μία διανυκτέρευση πηγαίνοντας, στον Άγιο Νικόλαο Νάουσας (έχω ακούσει ότι είναι πολύ ωραία) και συνέχεια για Ζαγοροχώρια ή Τζουμέρκα ή Περτούλι. Στην επιστροφή πάλι μια διανυκτέρευση ίσως προς την Ασπροβαλτα, γιατί η μικρή δεν αντέχει πάνω από 3-3.5 ώρες αυτοκίνητο.
Τα ερωτήματα είναι τα εξής
1) Τα παιδιά θα αντέξουν τη διαδρομή στο βουνό και τις στροφές;
2) Υπάρχουν δραστηριότητες ώστε να είναι απασχολημένα σε ένα ορεινό μέρος ή θα βαρεθούν, οπότε καλύτερα θάλασσα για φέτος;
Εμένα πάντως η μικρή μου ενάμιση χρόνων την είχα πάει σε ένα χωριό που για να φτάσουμε είχε γεμάτο στροφές και στο δρόμο μου έκανε εμετό και ζαλίστηκε..τώρα Ζαγοροχώρια είναι πολύ ωραία έχω πάει φθινόπωρο για διακοπές με τόσο μικρά παιδιά και καλοκαιρί δε ξέρω αν ενδικνυεται
Ενώ στη παραλία παίζουν με τα κουβαδάκια τους .γιατί δε τα συνδυάζεις; Εμείς ας πούμε θα πάμε Μονεμβασιά αλλά για μπάνιο τη μια μέρα θα πάμε ελαφονησο
 

Andora

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα! Διαβάζω καιρό τις ιστορίες σας και με έχουν βοηθήσει πολύ στις εξορμήσεις μας!
Κάθε χρόνο πηγαίνουμε διακοπές μετά τις 15 Σεπτέμβρη λόγω δουλειάς. Φέτος έχουμε και το παιδάκι μας που είναι 15 μηνών, και προσπαθούμε να καταλήξουμε σε έναν προορισμό. Για τρεις χρονιές πηγαίναμε στην Κρήτη που ήμασταν σίγουροι για τον καιρό και μας άρεσε πολύ! Φέτος λόγω του κορωνοιου θελουμε να αποφύγουμε το αεροπλάνο, αλλά δεν ξέρω πού άλλου μπορούμε να πάμε που να έχει καλό καιρό. Είμαστε από Δυτική Μακεδονία.
Έχετε κάποια πρόταση; Ευχαριστώ πολύ!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.341
Likes
14.203
Καλησπέρα! Διαβάζω καιρό τις ιστορίες σας και με έχουν βοηθήσει πολύ στις εξορμήσεις μας!
Κάθε χρόνο πηγαίνουμε διακοπές μετά τις 15 Σεπτέμβρη λόγω δουλειάς. Φέτος έχουμε και το παιδάκι μας που είναι 15 μηνών, και προσπαθούμε να καταλήξουμε σε έναν προορισμό. Για τρεις χρονιές πηγαίναμε στην Κρήτη που ήμασταν σίγουροι για τον καιρό και μας άρεσε πολύ! Φέτος λόγω του κορωνοιου θελουμε να αποφύγουμε το αεροπλάνο, αλλά δεν ξέρω πού άλλου μπορούμε να πάμε που να έχει καλό καιρό. Είμαστε από Δυτική Μακεδονία.
Έχετε κάποια πρόταση; Ευχαριστώ πολύ!!
Πως αντιδρά στο αυτοκίνητο;Μεσσηνία ίσως.
 

Andora

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Πως αντιδρά στο αυτοκίνητο;Μεσσηνία ίσως.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Μέχρι τώρα κάναμε κοντινές διαδρομές (έως δυο ώρες), και είναι μια χαρά. Τη Μεσσηνία τη σκεφτήκαμε πρώτη, για τις ωραίες παραλίες. Βέβαια από εδώ που είμαστε μάλλον θελουμε γύρω στις 6μιση ώρες, αλλά με στάσεις νομίζω θα τα καταφέρουμε. Στη Μεσσηνία ποιο μέρος θα πρότεινες; Θα θέλαμε κατά βάση να είναι κοντά στη θάλασσα, αλλά να έχει κοντά και κάποιο μέρος για βόλτα για το απογευματάκι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.341
Likes
14.203
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Μέχρι τώρα κάναμε κοντινές διαδρομές (έως δυο ώρες), και είναι μια χαρά. Τη Μεσσηνία τη σκεφτήκαμε πρώτη, για τις ωραίες παραλίες. Βέβαια από εδώ που είμαστε μάλλον θελουμε γύρω στις 6μιση ώρες, αλλά με στάσεις νομίζω θα τα καταφέρουμε. Στη Μεσσηνία ποιο μέρος θα πρότεινες; Θα θέλαμε κατά βάση να είναι κοντά στη θάλασσα, αλλά να έχει κοντά και κάποιο μέρος για βόλτα για το απογευματάκι.
Υπάρχουν προτάσεις στα παρακάτω.Η Καλαμάτα ή λίγο πιο έξω θα ήταν καλή επιλογή.

https://www.travelstories.gr/community/threads/Ιδέες-για-Νότια-Πελοπόννησο.61440/page-12
https://www.travelstories.gr/community/threads/Μεσσηνία.61244/
https://www.travelstories.gr/community/threads/Καλαματα-Προτασεις-για-φαγητο-κ-βολτες.57910/
https://www.travelstories.gr/community/threads/Γύρος-Πελοποννήσου.5990/page-9
 

Andora

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ωραία να είσαι καλά!έχει πολλές πληροφορίες για τη Μεσσηνία!
Να σου πω ποια αλλά μέρη σκεφτόμασταν μήπως και μπορεις να με κατευθύνεις;
Σκεφτήκαμε τη Λευκάδα, το Ναύπλιο-Τολό, και με λίγο ρίσκο (λόγω το πλοίου) την Κέρκυρα, την Αλόννησο και την Κεφαλονιά. Πολύ διαφορετικά μέρη μεταξύ τους, αλλά δεν έχουμε πάει σε κανένα, για αυτό και το σκεφτόμαστε.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.341
Likes
14.203
Ωραία να είσαι καλά!έχει πολλές πληροφορίες για τη Μεσσηνία!
Να σου πω ποια αλλά μέρη σκεφτόμασταν μήπως και μπορεις να με κατευθύνεις;
Σκεφτήκαμε τη Λευκάδα, το Ναύπλιο-Τολό, και με λίγο ρίσκο (λόγω το πλοίου) την Κέρκυρα, την Αλόννησο και την Κεφαλονιά. Πολύ διαφορετικά μέρη μεταξύ τους, αλλά δεν έχουμε πάει σε κανένα, για αυτό και το σκεφτόμαστε.
Το είπες μόνη σου.Πολύ διαφορετικά μέρη,διαφορετικές αποστάσεις/μέσα κτλ.Το παιδάκι πως θα αντιδράσει;Θα περιοριζόμουν σε Μεσσηνία ή Λευκάδα ή Κεφαλονιά.Και για τα δύο τελευταία έχει πολλές πληροφορίες στο φόρουμ.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Λοιπόν, λοιπόν, καλώς εχόντων των πραγμάτων σκεφτόμαστε για ένα τετραήμερο με το μικρό μας στην Ορεινή Αρκαδία τέλη Νοεμβρίου η αρχές Δεκέμβρη. Εξαρτάται πως θα πάνε τα πράγματα με τις άδειες μας και τον ιό. Ίσως δυσκολευτουμε λίγο από άποψη καιρού αλλά δεν μας χαλάει και πάλι καλά θα περάσουμε. Το μικρο μας θα είναι 11 μηνών σε μια φάση που δεν θα περπατάει και θα χρειαστεί να τον έχουμε αγκαλιά όπου δεν πάει καρότσι. Που σημαίνει ότι αν καποια τοποθεσία έχει δύσκολη πρόσβαση και θέλει πολυ περπάτημα καλό θα ήταν να την αποφύγουμε. Γενικά, από αυτή την εκδρομή περιμένουμε να δούμε τα όμορφα γραφικά χωριά, φύση, μοναστήρια, μουσεία. Υπάρχει λοιπόν καποιο μέρος που θα έπρεπε να μην μπούμε καν στον κόπο να επισκεφθούμε? Επίσης, τέσσερις μέρες πιστεύετε είναι εντάξει εάν το πάρουμε χαλαρά ή να προσθέσουμε ακόμα μία-δυο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom