Διακοπες στο νομο Λασιθιου?

giorgos_o

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Χριστούγεννα στην Ελλάδα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδιβες..
τελικα παιδια εκλεισα Ελουντα (αλλος διαλεξε το μερος ;-) ) κ θα προσπαθησω να κινηθω απο εκει..ευτυχως με τη μηχανη ελπιζω να μην ειναι προβλημα οι στροφες που λετε..σκεφτομαι να γυρισω οσα μερη μπορω για 3 μερες κ να αραξω αλλες 3 απο τα συνολικα 6 βραδια που θα κοιμηθω εκει..Συγκεκριμενα μερη που προτεινετε να δω; ενα ειναι σιγουρα το Βαι..
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ονειρεμένο Ταξίδι
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
Αφού τελικά θα μείνεις στην Ελούντα, προτείνω κι εγώ να επισκευτείς την Σπιναλόνγκα. Κατά τη γνώμη μου, οι παραλίες στο νότιο τμήμα του νησιού αξίζουν περισσότερο από αυτές του βόρειου. Θα μπορούσες να συνδυάσεις μια επίσκεψη στην Ιεράπετρα με βουτιά στο λυβικό πέλαγος! Αν αποφασίσεις να κινηθείς νότια, προτείνω για φαγητό το χωριό «Μύρτος» -που επίσης κάποιος ανέφερε- . Συγκεκριμένα είχα ανακαλύψει εκεί ένα απίστευτο ταβερνάκι, παραθαλάσσιο, προς την έξοδο για Βιάννο (δυτική), που δυστυχώς δεν μπορώ να ανακαλέσω το όνομά του.. Επίσης, αν κινηθείτε προς Ζάκρο, επισκευτείτε τον αρχαιολογικό χώρο κι αν είστε φίλοι του σπόρ.., το «φαράγγι των νεκρών». Αν σʼενδιαφέρει, ρίξε μια ματιά εδώ. ( http://www.crete-today.com/gorgesgr/zakros.htm ).
 
Last edited by a moderator:

Xainis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα με το πρώτο μου post! Θα πάω Λασίθι αρχές Αυγούστου. Θα μείνουμε στο κάπως ιδιαίτερο θα έλεγα "Άσπρο ποταμό" ,ένα ανακαινισμένο παραδοσιακό οικισμό σχεδόν χωρίς ρεύμα.. Βρίσκεται στον Μακρύ Γιαλό. Περιμένω λοιπόν από σύντεκνους και μη προτάσεις για την γύρω περιοχή και κυρίως παραλίες, φαγητό και εξορμήσεις. Σκεφτόμαστε και για μια εκδρομούλα Χρυσή.

Κανένας;
 
Last edited by a moderator:

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα με το πρώτο μου post! Θα πάω Λασίθι αρχές Αυγούστου. Θα μείνουμε στο κάπως ιδιαίτερο θα έλεγα "Άσπρο ποταμό" ,ένα ανακαινισμένο παραδοσιακό οικισμό σχεδόν χωρίς ρεύμα.. Βρίσκεται στον Μακρύ Γιαλό. Περιμένω λοιπόν από σύντεκνους και μη προτάσεις για την γύρω περιοχή και κυρίως παραλίες, φαγητό και εξορμήσεις. Σκεφτόμαστε και για μια εκδρομούλα Χρυσή.
http://www.2811.gr/παραλιες_λασιθι
http://www.greekhotel.com/crete/lasithi/lassithi-sightseeing/home-gr.htm Δηλαδη ολα τα γενικα ειναι στο google τωρα αν θες κατι συγκεκριμενο να βοηθησουμε αλλιώς τι να αρχισουμε να λεμε..:D
 

axilleas1982

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Γεια σας, αν και έχω γυρίσει σχεδόν όλη την Κρήτη το Λασίθι είναι το μέρος που έχω πάει ελάχιστα.
Επειδή, αυτό το καλοκαίρι έχουμε στην μέση και μια εγκυμοσύνη θα το περάσουμε χαλαρά σε σχέση με άλλες φορές, θάλασσα, χαλάρωμα και λιγότερες διαδρομές.
Οπότε ψάχνω ένα μέρος στο Λασίθι που να είμαι δίπλα σε θάλασσα και να μην είναι ερημικό αλλά να μην είναι και μέσα στους τουρίστες μια μέτρια κατάσταση, αν έχει και σε κοντινές αποστάσεις άλλες όμορφες παραλίες ακόμα καλύτερα.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
Γεια σας, αν και έχω γυρίσει σχεδόν όλη την Κρήτη το Λασίθι είναι το μέρος που έχω πάει ελάχιστα.
Επειδή, αυτό το καλοκαίρι έχουμε στην μέση και μια εγκυμοσύνη θα το περάσουμε χαλαρά σε σχέση με άλλες φορές, θάλασσα, χαλάρωμα και λιγότερες διαδρομές.
Οπότε ψάχνω ένα μέρος στο Λασίθι που να είμαι δίπλα σε θάλασσα και να μην είναι ερημικό αλλά να μην είναι και μέσα στους τουρίστες μια μέτρια κατάσταση, αν έχει και σε κοντινές αποστάσεις άλλες όμορφες παραλίες ακόμα καλύτερα.
Αρχικά να ευχηθώ με το καλό να έρθει το μωράκι σας! Τώρα, στο θέμα μας: θεωρώ ότι το ιδανικό μέρος για αυτό που ψάχνεις είναι η Σητεία. Είναι μια πόλη με όχι και τόσο πολλούς τουρίστες (συγκριτικά με τις άλλες πόλεις της Κρήτης, αν και φέτος τους ψάχνουμε με το κιάλι), πολύ όμορφες παραλίες τριγύρω αλλά και καλή παραλία μέσα στην πόλη, οικονομικά φαγάδικα, καφετέριες και ξενοδοχειακές μονάδες (έχει 1 5στερο και 2 3στερα) και πάνω από όλα είναι μια γραφική πόλη που σου προσφέρει επιλογές για έναν όμορφο βραδινό περίπατο πριν καταλήξετε στο ξενοδοχείο για ύπνο! Βέβαια σημαντικό μειονέκτημα είναι ο δρόμος από Άγιο μέχρι και Σητεία που έχει αρκετές στροφές. Ωστόσο η πόλη διαθέτει και αεροδρόμιο
 

axilleas1982

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Σ' ευχαριστώ, εντάξει θα την παλέψουμε με τον δρόμο αν τελικά έρθουμε.
Έχω ακούσει κι εγώ καλά λόγια για την Σητεία, ευκαιρία να επισκεφτούμε και το Βάι..
Απ' ότι βλέπω με άμμο όλες οι παραλίες προς τα εκεί, έτσι; Προτιμώ τα βότσαλα όχι ότι είναι σημαντικό το πρόβλημα.
Αν έρθω από νότιο ηράκλειο θα με συμβούλευες να πάω Ηράκλειο-Άγιο Νικόλαο-Σητεία ή από τον δρόμο που πάει Βιάννο-Ιεράπετρα-Σητεία;
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
Σ' ευχαριστώ, εντάξει θα την παλέψουμε με τον δρόμο αν τελικά έρθουμε.
Έχω ακούσει κι εγώ καλά λόγια για την Σητεία, ευκαιρία να επισκεφτούμε και το Βάι..
Απ' ότι βλέπω με άμμο όλες οι παραλίες προς τα εκεί, έτσι; Προτιμώ τα βότσαλα όχι ότι είναι σημαντικό το πρόβλημα.
Αν έρθω από νότιο ηράκλειο θα με συμβούλευες να πάω Ηράκλειο-Άγιο Νικόλαο-Σητεία ή από τον δρόμο που πάει Βιάννο-Ιεράπετρα-Σητεία;
Όχι οι παραλίες δεν είναι όλες με άμμο. Μόνο το Βάι και η παραλία της Σητείας είναι με άμμο αλλά οι περισσότερες που είναι έξω από τη Σητεία είναι με βότσαλο. Κι αν θες την γνώμη μου πανέμορφη είναι η παραλία της Ερημούπολης (είναι στην αρχαία πόλη Ίτανος). Αλλά να ξέρεις ότι είναι χωρίς ομπρέλες οπότε θέλει οργάνωση πριν εκτός κι αν βρεις σκιά σε κάποιο δέντρο.
Κοίτα τον δρόμο Βιάννο-Ιεράπετρα δεν τον έχω κάνει για να ξέρω αλλά μετά ο δρόμος από Ιεράπετρα- Σητεία (παραλιακά μέσω Μακρύ γιαλού) είναι καλύτερος από ότι τον άλλο από Άγιο (αν και τα χιλιόμετρα είναι ίδια). Αναλόγως την αφετηρία σου δηλαδή. Αν ξεκινήσεις από Ηράκλειο κέντρο τότε δεν το συζητάμε πήγαινε από Άγιο αλλά αν θα είσαι Βιάννο για κάποιο λόγο τότε ίσως να σε βολεύει από Ιεράπετρα.
Επίσης αν πας από Ιεράπετρα κάνε μια στάση στην παραλία της Αγιάς Φωτιάς (15 χιλ. μετά την Ιεράπετρα στο δρόμο για Σητεία) για μπάνιο και φαγητό και συνεχίζεις μετά για Σητεία.
 

axilleas1982

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες, είδα φώτο της Αγίας Φωτιάς μου φάνηκε πραγματικά πολύ ωραία, αν πάμε από Ιεράπετρα τελικά θα έχει οπωσδήποτε μπάνιο εκεί...
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Καλημέρα σας
θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε ανάμεσα σε Άγιο Νικόλαο, Σητεία, Ιεράπετρα και Λασίθι που είναι καλύτερα για να μείνεις και για νυχτερινή ζωή;Που συμφέρει καλύτερα;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom