Κεφαλονιά Διαμονή με παιδί

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.646
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Γιατί το λες αυτό; Από φωτογραφίες και βίντεο που είδα από Αργοστόλι έχει πλατείες, πεζόδρομους. Μπορείς να κάτσεις φαντάζομαι σε ένα καφέ και να έχει λίγο χώρο το παιδί να τρέξει παραδίπλα. Δε θα την αφήσω να τριγυρνάει ανέμελη στους δρόμους εννοείται. Αντιθέτως στην Σκάλα που είδα όλα τα καφέ είναι πάνω στον δρόμο. Κάνω λάθος;
Έτσι είναι όπως τα λες. Η κεντρική πλατεία και το Λιθόστρωτο είναι κλειστά για την κίνηση και με πολύ χώρο.
Στην Σκάλα εκτός του ότι πολλά μαγαζιά είναι στον δρόμο με μπόλικη κυκλοφορία είσαι και μακριά από όλα τα άλλα. Για τις δυτικές παραλίες θέλεις τουλάχιστον 1,5 ώρα. Άσε που έχει και πολλούς Άγγλους, αν και φέτος λόγω κατάστασης δεν ξέρω αν θα έρθουν.

Κατά γενική ομολογία όλη η Ελλάδα και ειδικά τα νησιά της τους καλύτερους δρόμους έχουν.
Πάντως η Κεφαλλονιά σε σχέση με αρκετά άλλα νησιά έχει σχετικά καλούς δρόμους. Απλά δεν την βοηθά το ανάγλυφο σε ορισμένα σημεία (δρόμοι στις απότομες πλαγιές των βουνών με αρκετές στροφές π.χ.) Οι ζημιές από τον σεισμό του 2014 που κυρίως εντοπίζονταν στο δυτικό κομμάτι του νησιού (Ληξούρι, δυτική Πύλαρος και Έρισος) έστω και αργά επισκευάστηκαν στην μεγάλη τους πλειοψηφία. Κάποιες ζημιές από την περσινή κακοκαιρία έχουν μείνει αλλά απ' ότι μαθαίνω θα έχουν φτιαχτεί ως το τέλος του μήνα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα..θα σε ρωτησω που βολεύει να μείνουμε; Ληξούρι η Αργοστόλι;
Η ΚΕφαλλονιά είναι μεγάλη οπότε όπου κ να μείνεις τις μετακινήσεις δεν θα τις γλιτωσεις. Εγω είχα βρει το Ληξούρι πολύ πιο γραφικό κ kids friendly. Για να αποφύγεις την διαδρομή μπορείς να περνάς και με το καράβι απέναντι στο Αργοστόλι.
 

Basonikol

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Η ΚΕφαλλονιά είναι μεγάλη οπότε όπου κ να μείνεις τις μετακινήσεις δεν θα τις γλιτωσεις. Εγω είχα βρει το Ληξούρι πολύ πιο γραφικό κ kids friendly. Για να αποφύγεις την διαδρομή μπορείς να περνάς και με το καράβι απέναντι στο Αργοστόλι.
Θέλω οπωσδήποτε να δω το χωριό άσσος τη λίμνη μελησσανη και τους πετάνους..οπότε ποια μεριά με βολεύει καλύτερα;
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Θέλω οπωσδήποτε να δω το χωριό άσσος τη λίμνη μελησσανη και τους πετάνους..οπότε ποια μεριά με βολεύει καλύτερα;
Λίμνη μελησσανη ναι. Οπωσδήποτε. Και Σπήλαιο Δρογκαρατη οπωσδήποτε. Είναι κοντά. Και επίσης κοντά είναι το ODYSSEUS ZOO LAND. Νομίζω ότι είναι καλό για παιδιά. Επίσης κοντά είναι η ξακουστη παραλία Αντισαμος.
Άσσος;; ωραία είναι από ψηλά για φωτογραφίες. Σε ξεγελαει λιγο. Οταν κατέβεις αν εξαιρέσεις τη διαδρομή στο κάστρο δε λέει πολλα. Η διαδρομή είναι υπέροχη και η θέα φοβερή αλλά διαρκεί 45 λεπτά, οπότε τέτοια ανάβαση με παιδια;;; χμμμ..
Καλύτερα Φισκάρδο.
Πετανοι;;; ωραια παραλια αλλά πολυ κυμα. Είναι για 15 χρονών παιδιά, οχι για μικρά παιδιά.
Για μικρά παιδιά παραλιες Καλές είναι οι εξής. Ξι, μεγα λακο, ίσως λεπεδα, λουρδατα, πλατυ/μακρύ γιαλο, σκαλα.
Αν πάτε με καράβι και βγείτε Πόρο σε νορμάλ ώρα να πάτε Σκάλα αμέσως για μπάνιο. Μόνο μετά την άφιξη ή πριν την αναχώρηση συμφέρει, γιατί είναι στην αλλη άκρη του νησιού,αλλα αξιζει.
Για διαμονή προτεινω Λασση. Είναι 5 λεπτά με το αμάξι από το Αργοστόλι, ειναι ήσυχα, είναι πάνω από τη θάλασσα.
Για αυτά που ρωτησες.
Αργοστόλι πιο κοντά σε Λίμνη Μελησσανη
Ληξούρι πιο κοντα σε Πετανους
Τα ίδια περίπου για Άσσο, ειτε από Αργοστόλι, ειτε από Ληξούρι. 3 λεπτά πιο γρήγορα από Ληξούρι, έτσι για την ιστορία...
Αν πας Άσσο Φισκάρδο συμφέρει να περάσεις από την ξακουστή παραλία Μυρτος, αλλα πολυυυυυυυυ κυμα. Δεν είναι για παιδιά.
Γενικά Ληξούρι πολύ πιο μικρό και ήσυχο και πιο επαρχιακό. Αργοστόλι η πλατεία ειναι σχεδόν επιπέδου εξωτερικού αλλά έχει πιο πολυυυύ κόσμο με ότι αυτό συνεπάγεται. Αλλα και πιο πολλές επιλογές.
Τελος, Ωραία είναι η Αγια Ευφημια για βόλτα. Η Σάμη βαρετή, ο Πόρος καταθλιπτικος.
Στο Αργοστόλι να φας φιλέτο τόνου και ξιφία στον Αριστοφάνη.
 
Last edited:

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.646
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Θέλω οπωσδήποτε να δω το χωριό άσσος τη λίμνη μελησσανη και τους πετάνους..οπότε ποια μεριά με βολεύει καλύτερα;
Η Άσσος και οι Πετανοί πιο κοντά από Ληξούρι ενώ η Μελισσάνη πιο κοντά από Αργοστόλι.

Πετανοί βγάζει κυματάκι συνήθως απόγευμα. Τα πρωινά σπάνια. Άλλες καλές παραλίες για παιδιά είναι ο Αθέρας στην χερσόνησο του Ληξουριού και τα Καμίνια κοντά στην Σκάλα.
Λάσση προσωπικά δεν θα έμενα ούτε αν με πλήρωναν. Μόνο τουρίστες και πολλοί απ’ αυτούς Άγγλοι. Τα 2 πιο κεντρικά μέρη για να μείνεις από άποψη αποστάσεων είναι το Αργοστόλι και η Αγία Ευφημία με την παρατήρηση ότι δεν υπάρχουν καλές παραλίες κοντά στην δεύτερη. Το Ληξούρι είναι πολύ ποπ ήσυχο και οι επισκέπτες του κυρίως Έλληνες.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Πετανοί βγάζει κυματάκι συνήθως απόγευμα. Τα πρωινά σπάνια. Άλλες καλές παραλίες για παιδιά είναι ο Αθέρας στην χερσόνησο του Ληξουριού και τα Καμίνια κοντά στην Σκάλα.
Λάσση προσωπικά δεν θα έμενα ούτε αν με πλήρωναν. Μόνο τουρίστες και πολλοί απ’ αυτούς Άγγλοι. Τα 2 πιο κεντρικά μέρη για να μείνεις από άποψη αποστάσεων είναι το Αργοστόλι και η Αγία Ευφημία με την παρατήρηση ότι δεν υπάρχουν καλές παραλίες κοντά στην δεύτερη. Το Ληξούρι είναι πολύ πιο ήσυχο και οι επισκέπτες του κυρίως Έλληνες.
Πέρσι έμεινα Λασση 28 Αυγούστου με 5 Σεπτεμβρίου και ηταν πολύ ήσυχα. Υπήρχαν όντως αρκετοί ξένοι στο κατάλυμα και γενικά κυριαρχεί μια τουριστιλα στην περιοχή(όχι ότι είναι και Λαγανας όμως) , αλλά είχαμε πολυ ησυχία. Ουτε μεθυστακες, ουτε ευτράπελα. Εντάξει στα εστιατόρια στη Λασση δε φάγαμε φυσικά, είναι ολα τουρισταδικα,κι ούτε χρειάζεται άλλωστε, γιατί είσαι 5 λεπτά από το Αργοστόλι.
Αν μείνει μεσα στο Αργοστόλι, το οποίο είναι πόλη, θα έχεις τους θορύβους της πόλης από νωρίς το πρωί.
Στη Λασση είχαμε ησυχία, αλλα ξαναλέω μείναμε σε περίοδο που δεν ηταν high season. Ίσως όντως να γίνεται πανικός πχ τον Αύγουστο.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.646
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Πέρσι έμεινα Λασση 28 Αυγούστου με 5 Σεπτεμβρίου και ηταν πολύ ήσυχα. Υπήρχαν όντως αρκετοί ξένοι στο κατάλυμα και γενικά κυριαρχεί μια τουριστιλα στην περιοχή(όχι ότι είναι και Λαγανας όμως) , αλλά είχαμε πολυ ησυχία. Ουτε μεθυστακες, ουτε ευτράπελα. Εντάξει στα εστιατόρια στη Λασση δε φάγαμε φυσικά, είναι ολα τουρισταδικα,κι ούτε χρειάζεται άλλωστε, γιατί είσαι 5 λεπτά από το Αργοστόλι.
Αν μείνει μεσα στο Αργοστόλι, το οποίο είναι πόλη, θα έχεις τους θορύβους της πόλης από νωρίς το πρωί.
Στη Λασση είχαμε ησυχία, αλλα ξαναλέω μείναμε σε περίοδο που δεν ηταν high season. Ίσως όντως να γίνεται πανικός πχ τον Αύγουστο.
Πέρσι ήταν χρονιά κορονοϊού, δεν είναι το σύνηθες αυτό.
Υπάρχουν πολλά καταλύματα στο Αργοστόλι και στα γύρω χωριά που είναι ήσυχα.
Το μόνο που ελπίζω είναι να μην διαβάσει η γυναίκα μου, φανατική Ληξουριώτισα και να δει ότι προτείνω Αργοστόλι. Με βλέπω να κοιμάμαι στα Καντούνια …
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Πέρσι ήταν χρονιά κορονοϊού, δεν είναι το σύνηθες αυτό.
Υπάρχουν πολλά καταλύματα στο Αργοστόλι και στα γύρω χωριά που είναι ήσυχα.
Το μόνο που ελπίζω είναι να μην διαβάσει η γυναίκα μου, φανατική Ληξουριώτισα και να δει ότι προτείνω Αργοστόλι. Με βλέπω να κοιμάμαι στα Καντούνια …
καλα και μενα το χωριο μου 7 χλμ απο το Ληξουρι ειναι. οι Αργοστολιωτες με θεωρουν Ληξουριωτη :bleh::bleh: αλλα εγω δεν κολλαω με τετοια. ειμαι αντικειμενικος :haha::cool:
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.646
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
καλα και μενα το χωριο μου 7 χλμ απο το Ληξουρι ειναι. οι Αργοστολιωτες με θεωρουν Ληξουριωτη :bleh::bleh: αλλα εγω δεν κολλαω με τετοια. ειμαι αντικειμενικος :haha::cool:
Μα είσαι… Τι, ψέματα να πουν οι άνθρωποι!!
Το γυναικοχώρι είναι στα 8χμ. Παίζει να κάνουμε και διακοπές μαζί και να μην γνωριζόμαστε.
 

Basonikol

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Και δαφνουδι έχω ακούσει και έκπλυση ενώ σωρό ωραίες παραλίες στη Κεφαλλονιά.. θα το ψάξω.. ευχαριστώ πολύ όλους..και εγώ Αργοστόλι θέλω αλλά οι υπόλοιποι στη παρέα λένε Ληξούρι .ειδωμεν..από φαγητό έχω ακούσει τη λαδόκολλα..ξέρετε αλλά να μου προτείνετε;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.646
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Και δαφνουδι έχω ακούσει και έκπλυση ενώ σωρό ωραίες παραλίες στη Κεφαλλονιά.. θα το ψάξω.. ευχαριστώ πολύ όλους..και εγώ Αργοστόλι θέλω αλλά οι υπόλοιποι στη παρέα λένε Ληξούρι .ειδωμεν..από φαγητό έχω ακούσει τη λαδόκολλα..ξέρετε αλλά να μου προτείνετε;
Δαφνούδι θέλει πεζοπορία για να το φτάσεις. Έμπλυση χοντρό βότσαλο πιο κοντά σε κοτρώνες. Και οι 2 αυτές παραλίες χτυπήθηκαν από τον Ιανό και δεν ξέρω αν έχουν ξαναγίνει όπως ήταν.
Λαδόκολα στην Πλαγιά στα Δαμουλιανάτα, νούμερο 1 τα τελευταία 3 χρόνια στο TripAdvisor για όλο το νησί. Καλό φαγητό, ωραία θέα, τέλεια εξυπηρέτηση. Προτείνω ανεπιφύλακτα. (Εκεί θα με βρείτε να τρώω ;) )
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
εμπλυση ειναι μη οργανωμενη απο οσο ξερω,και ειναι πολυ μακρια απο Αργοστολι. πρεπει να κουβαλας καρεκλες,ομπρελες και νερα κτλ,αλλιως θα σας φαει ο ηλιος.με μικρο παιδι δεν ειναι ευκολα αυτα.ασε που τα παιδια θελουν αμμο να χτιζουν καστρα. :bleh:
για καποιο λογο ομως ολοι λενε για την εμπλυση. αν με ειχαν παει οι δικοι μου οταν ημουν μικρος δε το θυμαμαι καν. ως ενηλικος δεν εχω παει.
να φατε στο liostasi retreat.μας αρεσε πολυ.και ωραια θεα. αλλα παρτε τηλ να κλεισετε τραπεζι απο πριν. εχουν λιγα τραπεζια.δεν ειναι κανονικο εστιατοριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom