Γερμανία Διαμονή στο Βερολίνο

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
Το είδα και φαίνεται πολύ ωραίο, αλλά μου το δείχνει 542 χωρίς πρωινό, ενώ το humpton το έχω βρει 485 με πρωινό για 6 διανυκτερεύσεις.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα!

Με μία μικρή ανάζητηση για 'hostel' στο topic βρίσκω κάποια παλιά μηνύματα που λένε για wombats/circus/generator/meininger.
Έχει κάποιος κάποια (πιο πρόσφατη ίσως κιόλας) εμπειρία από κάποια άλλα μιας που wombats δεν έχει available για όταν θέλω και τα υπόλοιπα που φαίνονται κομματάκι τσιμπημένα (για hostel πάντα);

πχ. για τα Generator Prenzlauer / Wallyard / Pfefferbett / Heart of Gold?
Υποθέτω ότι ως καλύτερη τοποθεσία προκρίνονται τα Pfefferbett και Heart of Gold, άρα μήπως τυχαίνει να 'χει παραμείνει κανείς σε αυτά; Γιατί απ' όσα reviews διαβάζω δεν μπορώ να αποφασίσω :p
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Πρώτη φορά στο Βερολίνο για Χριστούγεννα 20-25 Δεκεμβρίου!
Βρήκα αυτό το ξενοδοχείο κοντά στην Alexanderplatz. Από το site τους στα 400 με δωρεάν ακύρωση και πρωινό. Πιο πολύ η τοποθεσία με ενδιαφέρει :) Ποια είναι η γνώμη σας?
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Προσωπικά δεν μου άρεσε η Alexanderplatz ως μέρος, τη βρήκα άχρωμη και βρώμικη, πολύ περισσότερο όταν δίπλα είναι η πολύ γραφική Nikolaiviertel. Παρόλα αυτά είναι μία κεντρική τοποθεσία που βολεύει για τις συγκοινωνίες.
Το ξενοδοχείο μου φαίνεται ένα τυπικό μαζικό και "διεκπεραιωτικό" ξενοδοχείο, αλλά αν ο στόχος είναι ένα μέρος μόνο για έναν ύπνο, it's ok.
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Πρώτη φορά στο Βερολίνο για Χριστούγεννα 20-25 Δεκεμβρίου!
Βρήκα αυτό το ξενοδοχείο κοντά στην Alexanderplatz. Από το site τους στα 400 με δωρεάν ακύρωση και πρωινό. Πιο πολύ η τοποθεσία με ενδιαφέρει :) Ποια είναι η γνώμη σας?
Η τοποθεσία ειναι μια χαρα, αρκει να εισαι κοντα σε U/S Bahn για να μετακινείσαι ευκολα προς το κέντρο και σε αλλες περιοχές. Καλα να περάσεις!!
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Κοιτάω προς Alexanderplatz γιατί διάβαζα πως είναι από τις πιο βολικές περιοχές για τις μετακινήσεις.

Το Leonardo Royal Hotel αν και ωραίο μου φάνηκε σχετικά πιο μακρία.

Στα 440 (με ακύρωση και χωρίς πρωινό) βρήκα και το Park Inn στο οποίο από το λίγο ψάξιμο έχουν μείνει πολλά από τα μέλη. Οπότε ίσως κρατήσω αυτό τελικά.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Γενικά το Βερολίνο είναι μια πόλη που αναγκαστικά θα πάρεις μετρό για να κινηθείς.
Οπότε το καλύτερο είναι να μείνει κανείς κοντα σε σταθμό μετρό.

Περιοχές που μου άρεσε το vibe ήταν το prenzlauerberg και η περιοχή γύρω από την Alexander platz και αν ξαναπήγαινα θα εμένα εκεί άνετα, ειδικά στο prenzlauerberg.

Δεν μου έκανε καλή εντύπωση και δεν θα εμένα στο kreuzberg.
Διαβαζα πριν παω ότι είναι κάτι σαν τα δικά μας Εξάρχεια, αλλά εμενα μου θύμισε πιο πολύ την δική μας πλατεία Αττικής, αγ Παντελεήμονα, κάτω Πατήσια ή κάτι τέτοιο...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σε όλους.
Διάβασα με προσοχή το νήμα, καθως αν και υπάρχουν τα χρονικά περιθώρια καλό είναι να κλείνει νωρίς κάποιος.
Συνοπτικά, η επίσκεψη στο Βερολίνο θα είναι μετά τις γιορτές, για τρεις ημέρες και θα είναι η πρώτη φορά.
Μας ενδιαφέρουν βεβαίως τα αξιοθέατα, αλλά και η κοντινή νυχτερινή ζωή (πρόσβαση με τα πόδια).
Επίσης θα θέλαμε να είναι στο Ανατολικό Βερολίνο, καθώς νομίζω ότι είναι πιο ατμοσφαιρικό κτλ.
Βάσει των γραφομένων καταλήγω για διαμονή στη περιοχή αυτή:

22.jpg

Είναι σωστό το σκεπτικό μου ή όχι;
Θεωρείται ιδανικό μέρος για κάποιον που επισκέπτεται πρώτη φορά τη πόλη;
Μετακινήσεις έχω δει ότι παίζουν γενικότερα, αν και η πολύ πρωινή πτήση με προβληματίζει.
Τίθεται και κάποιο θέμα ασφάλειας; Βλέπω ότι το αναφέρουν αρκετοί, ωστόσο φίλοι που έχουν πάει δε στάθηκαν καθόλου σ' αυτό..
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Καλησπέρα σε όλους.
Διάβασα με προσοχή το νήμα, καθως αν και υπάρχουν τα χρονικά περιθώρια καλό είναι να κλείνει νωρίς κάποιος.
Συνοπτικά, η επίσκεψη στο Βερολίνο θα είναι μετά τις γιορτές, για τρεις ημέρες και θα είναι η πρώτη φορά.
Μας ενδιαφέρουν βεβαίως τα αξιοθέατα, αλλά και η κοντινή νυχτερινή ζωή (πρόσβαση με τα πόδια).
Επίσης θα θέλαμε να είναι στο Ανατολικό Βερολίνο, καθώς νομίζω ότι είναι πιο ατμοσφαιρικό κτλ.
Βάσει των γραφομένων καταλήγω για διαμονή στη περιοχή αυτή:

View attachment 280782

Είναι σωστό το σκεπτικό μου ή όχι;
Θεωρείται ιδανικό μέρος για κάποιον που επισκέπτεται πρώτη φορά τη πόλη;
Μετακινήσεις έχω δει ότι παίζουν γενικότερα, αν και η πολύ πρωινή πτήση με προβληματίζει.
Τίθεται και κάποιο θέμα ασφάλειας; Βλέπω ότι το αναφέρουν αρκετοί, ωστόσο φίλοι που έχουν πάει δε στάθηκαν καθόλου σ' αυτό..
Εγώ να πω την αλήθεια είχα μείνει στο δυτικό Βερολίνο στην kudamm κοντά στον σταθμό Kurfürstendamm. Και εκεί είναι ωραία και κυριλέ και το μόνο που έλειπε είναι η ζωή το βράδυ.

Αν όμως ξαναπήγαινα θα εμένα κοντά σε αυτά που έχω βάλει σε πράσινο κύκλο και θα απέφευγα αυτό σε κόκκινο που ταιριάζουν και σε αυτά που θες κ εσύ.

IMG_20190912_155554.jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom