Air Europa Διαστασεις αποσκευων

DepiTaylor

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα και από μένα..
Βρίσκομαι λιγάκι σε απόγνωση και προσπαθω αν επικοινωνήσω με την συγκεκριμενη αεροπορική αλλά μάταια.. Την επέλεξα για μια εσωτερικη πτήση στην Ισπανία και αντιμετωπίζω θέμα με τις διαστάσεις της αποσκευης μου. Συγκεκριμένα αυτή είναι 55*40*20 ενώ η εταιρία επιτρέπει 55*35*25.Θεωρειτε πως θα έχω προβλημα;;Απλά είναι λίγο τραγικό να παρω νέα βαλίτσα εφόσον οι πλειονοτητα των αεροπορικών εταιρειών ζητά διαστάσεις όπως είναι η δική μου βαλίτσα..
Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλησπερα και από μένα..
Βρίσκομαι λιγάκι σε απόγνωση και προσπαθω αν επικοινωνήσω με την συγκεκριμενη αεροπορική αλλά μάταια.. Την επέλεξα για μια εσωτερικη πτήση στην Ισπανία και αντιμετωπίζω θέμα με τις διαστάσεις της αποσκευης μου. Συγκεκριμένα αυτή είναι 55*40*20 ενώ η εταιρία επιτρέπει 55*35*25.Θεωρειτε πως θα έχω προβλημα;;Απλά είναι λίγο τραγικό να παρω νέα βαλίτσα εφόσον οι πλειονοτητα των αεροπορικών εταιρειών ζητά διαστάσεις όπως είναι η δική μου βαλίτσα..
Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.
Από τη στιγμή που στη μία διάσταση η βαλίτσα σου είναι κατά 5 εκ μεγαλύτερη σε πιθανό έλεγχο μπορεί να έχεις πρόβλημα. Τη συγκεκριμένη διάσταση 55*35*25 την έχουν αρκετές εταιρίες (Air France, Alitalia κλπ) οπότε ή ρισκάρεις ή αγοράζεις καινούρια ή την πληρώνεις έξτρα. Και να επικοινωνήσεις με την εταιρία λογικά θα σου πουν ότι θα πρέπει η βαλίτσα σου να είναι σύμφωνα με τις διαστάσεις που προβλέπουν.
 

DepiTaylor

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Από τη στιγμή που στη μία διάσταση η βαλίτσα σου είναι κατά 5 εκ μεγαλύτερη σε πιθανό έλεγχο μπορεί να έχεις πρόβλημα. Τη συγκεκριμένη διάσταση 55*35*25 την έχουν αρκετές εταιρίες (Air France, Alitalia κλπ) οπότε ή ρισκάρεις ή αγοράζεις καινούρια ή την πληρώνεις έξτρα. Και να επικοινωνήσεις με την εταιρία λογικά θα σου πουν ότι θα πρέπει η βαλίτσα σου να είναι σύμφωνα με τις διαστάσεις που προβλέπουν.
Άρα δεν μετράει πχ που σε μια διάσταση είναι 5 εκ μεγαλυτερη και στην άλλη 5 εκ μικρότερη ;;επειδή και καλά κάπου κερδίζει και κάπου χάνει .. Δηλαδή το συνολο των cm βγαίνει ίδιο
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Άρα δεν μετράει πχ που σε μια διάσταση είναι 5 εκ μεγαλυτερη και στην άλλη 5 εκ μικρότερη ;;επειδή και καλά κάπου κερδίζει και κάπου χάνει .. Δηλαδή το συνολο των cm βγαίνει ίδιο
Είναι ένα ρίσκο που πρέπει να αποφασίσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Άρα δεν μετράει πχ που σε μια διάσταση είναι 5 εκ μεγαλυτερη και στην άλλη 5 εκ μικρότερη ;;επειδή και καλά κάπου κερδίζει και κάπου χάνει .. Δηλαδή το συνολο των cm βγαίνει ίδιο
Οχι βέβαια, τι το πέρασες; Πρέπει κάθε μια από τις διαστάσεις της να είναι το πολύ όσο το όριο.
Αυτά βέβαια, ΑΝ ελέγξουν. Πιθανό να τη γλυτώσεις, και στη χειρότερη να σου ζητήσουν να πληρώσεις κάτι για να τη στείλεις κάτω.
Αν δεν έχεις πρόβλημα με την επιπλέον καθυστέρηση που σημαίνει αυτό (π.χ. κάποια επόμενη πτήση), εγώ θα το έπαιρνα το ρίσκο. Με μικρή πιθανότητα θα πληρώσεις κάτι παραπάνω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για να σε ξεαγχωσω λιγο και η iberia και η iberia express δεν κανουν σχεδον ποτε ελεγχο. Ειδικα στις domestic fligths μπορει να μην κανουν και ποτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom