ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

Nikoslp

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Δεν βρήκα πουθενά αλλού μαζεμένες πληροφορίες και έτσι ρωτάω εδώ.


Λόγω ενός ταξιδιού μάλλον τον Μάρτιο θέλω να συμπληρώσω μια άιτηση ESTA και επειδή δεν έχω εκτυπωτή θα την κάνω σε άλλο Η/Υ.Τι περίπου πληροφορίες πρέπει να έχω μαζί μου;

Και επίσης δεν έχω πιστωτική κάρτα,υπάρχει κάποιο πρόβλημα;Πρέπει να έχω ο ίδιος πιστωτική;

Επίσης διάβασα εδώ οτι πρέπει να συμπληρώσεις την αίτηση 72 ώρες πριν την πτήση σου.Εγώ θέλω να την συμπληρώσω να δω αν εκγριθέι και απο εκεί και έπειτα ψάχνω για εισητήρια.Είναι έτσι;

Ευχαριστώ!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Διάβασε προσεχτικά τις οδηγίες και έτσι θα ξέρεις τί χρειάζεται να έχει μαζί σου:
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/WebHelp/helpScreen_el.htm

Επίσης διάβασα εδώ οτι πρέπει να συμπληρώσεις την αίτηση 72 ώρες πριν την πτήση σου
Αυτό που διάβασες είναι ότι μπορείς να συμπληρώσεις την αίτηση τουλάχιστον 72 ώρες πριν το ταξίδι. Αυτό σημαίνει ότι οι 72 ώρες πριν, είναι το τελευταίο περιθώριο που μπορείς να έχεις για την υποβολή της αίτησης.
 

ko_ve

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
για να παρουν δυο ατομα την εγκριση κανεις δυο φορες την διαδικασια γιατι εκει που πηγα να συμπληρωσω τα στοιχεια εχει για ενα ατομο μονο.

εγω εκανα τις δυο αιτησεις ετσι απλα και γρηγορα.αλλα μου φαινεται πολυ μουφα το σκηνικο.μου φαινεται σαν να χρεωθηκα τα δολλαρια τζαμπα,και θα φαω ενα ακυρο στην αμερικη και θα πεταξω τα λεφτα μου για τα εισιτηρια.αφου πανω πανω στο χαρτι που εκτυπωσα μου λεει οτι δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπεις και εξαρταται απο αυτους στο αεροδρομιο. ποιον αριθμο χρειαζεται να βαλω για την πτηση,απο οτι ειδα μονο δυο αριθμους εχει δεν εγκρινετε αμεσως?
 

ko_ve

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Αν δεν έχεις γνωριμία με Πορτογάλο πιλότο, δύσκολο να σ' αφήσουν να περάσεις...
δωξα το θεο εχω καλα κονε ανα τον κοσμο θα βρω και ενα για Πορτογαλο πιλοτο.
μου φανηκε πανευκολη η διαδικασια του Esta αλλα και παλι νιωθω αγχωμενος.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
εγω εκανα τις δυο αιτησεις ετσι απλα και γρηγορα.αλλα μου φαινεται πολυ μουφα το σκηνικο.μου φαινεται σαν να χρεωθηκα τα δολλαρια τζαμπα,και θα φαω ενα ακυρο στην αμερικη και θα πεταξω τα λεφτα μου για τα εισιτηρια.αφου πανω πανω στο χαρτι που εκτυπωσα μου λεει οτι δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπεις και εξαρταται απο αυτους στο αεροδρομιο. ποιον αριθμο χρειαζεται να βαλω για την πτηση,απο οτι ειδα μονο δυο αριθμους εχει δεν εγκρινετε αμεσως?
Για ποιο λόγο είσαι αγχωμένος; Αν απάντησες τις ερωτήσεις ειλικρινά και πας στις ΗΠΑ για ένα και μόνο ταξίδι μικρής διάρκειας, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.
 

Nikoslp

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Παιδιά εντάξει λογικό είναι να υπάρχει ένα τυπικό άγχος αλλά βλέπω διχασμένες γνώμες!Ένας λέει οτι πρέπει να έχεις μέσο για να σε αφήσουν και άλλοι οτι εντάξει οκ είναι πιο χαλαρά!

Εγώ θέλω να επισκεφθώ για ένα μήνα πάνω κάτω συγγενικό πρόσωπο,και δεν σκοπεύω τίποτε άλλο..


Αν υπα΄ρχουν άνθρωποι με προηγούμενες εμπειρίες οι οποιοί είχαν δύσκολη πρόσβαση εώς καθόλου στις ΗΠΑ να μας το που με πιο τεκμιριωμένες απαντήσεις να ξέρουμε και εμείς τι να κάνουμε.Όχι τι μέσο πρέπει να έχουμε!

Ευχαριστώ anny.Το θέμα για την πιστωτική διάβασα οτι πρέπει να συμπληρώσεις τα στοιχεία του κατόχου οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν χρησιμοποιήσω άλλου κατόχου πιστωτική.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Παιδιά εντάξει λογικό είναι να υπάρχει ένα τυπικό άγχος αλλά βλέπω διχασμένες γνώμες!Ένας λέει οτι πρέπει να έχεις μέσο για να σε αφήσουν και άλλοι οτι εντάξει οκ είναι πιο χαλαρά!

Εγώ θέλω να επισκεφθώ για ένα μήνα πάνω κάτω συγγενικό πρόσωπο,και δεν σκοπεύω τίποτε άλλο..


Αν υπα΄ρχουν άνθρωποι με προηγούμενες εμπειρίες οι οποιοί είχαν δύσκολη πρόσβαση εώς καθόλου στις ΗΠΑ να μας το που με πιο τεκμιριωμένες απαντήσεις να ξέρουμε και εμείς τι να κάνουμε.Όχι τι μέσο πρέπει να έχουμε!

Ευχαριστώ anny.Το θέμα για την πιστωτική διάβασα οτι πρέπει να συμπληρώσεις τα στοιχεία του κατόχου οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν χρησιμοποιήσω άλλου κατόχου πιστωτική.
Δεν χρειαζεται κανενα μεσο.Συμπληρωνεις την esta και σε λιγα λεπτα την εκτυπωνεις.Παιρνεις το αεροπλανακι σου πας στην Αμερικη.Στο αεροπλανο η μολις κατεβεις συμπληρωνεις ενα εντυπο με τα στοιχεια σου.Με την esta,την αιτηση και το διαβατηριο στο χερι θα σε κατευθυνουν σε ενα γκισε(υπαρχει πολυς κοσμος που περμενει να κανει το ιδιο σε αυτην την αιθουσα)Ενας τελωνειακος σε ρωταει τις κλασσικες ερωτησεις,που θα πας,ποσο θα μεινεις,που θα μεινεις,περιπου αυτα.Σου παιρνει αποτυπωματα,μια φωτογραφια και αυτο ειναι ολο.....:)!
 

ko_ve

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Για ποιο λόγο είσαι αγχωμένος; Αν απάντησες τις ερωτήσεις ειλικρινά και πας στις ΗΠΑ για ένα και μόνο ταξίδι μικρής διάρκειας, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.
ειλικρινα φυσικα απαντησα φιλε μονο την αληθεια τους ειπα εννοειται.Ειμαι αγχωμενος μηπως δεν εκανα κατι σωστα ας πουμε στην αιτηση του εστα στο χαρτι ολα τα προαιρετικα τα αφησα κενα μην παιζει ρολο αυτο?και τελος μου φανηκε τοσο απλη και γρηγορη η διαδικασια σαν ψεμα τελειως.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Είναι απλά τα πράματα. Ούτε τρομοκράτης είσαι ούτε μέλος της Αλ κάιντα.
Πας να δεις τους γνωστούς σου να δεις και είσαι ωραίος.

Με το καλό να πας και να γυρίσεις !!!
 

nikolas.b

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεία σας,
Θέλω την βοήθεια σας σε κάτι.
Είχα ταξιδέψει με το esta στην αμερική και παρέμεινα 85 μέρες απο τις 90.
Εδώ και ενα μήνα είμαι στην Ελλάδα και επιθυμώ να ξαναπάω αμερική για ενα μήνα περίπου.
Πώς μπορεί να γίνει αυτο?
Σας ευχαριστώ πολύ για όλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.321
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom