ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αν η esta βγήκε με το παλιό συστημα δε χάνει τη διετή της διάρκεια (εκτός αν λήγει νωρίτερα το διαβατηριο). Αν εκδόθηκε μετα από την 1/4/2016 σου γράφει πως εχει διαρκεια ενα χρονο. Σε κάθε περιπτωση οποιος εχει esta και θέλει να δει αν ειναι ενεργή μπορεί να συνδεθεί στο site (ακόμα και αν δε θυμάται τον αριθμό της) και γραφει αν έχει ληξει ή πότε λήγει..
 

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Στην περίπτωση που αλλάξουμε ξενοδοχείο διαμονής από αυτό που έχουμε δηλώσει στην αίτηση υπάρχει πρόβλημα;
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα σε όλους :)
Ήθελα κι εγώ να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την ESTA. Θα πάω τον Φεβρουάριο πρώτη φορά ΗΠΑ να επισκεφτώ μια φίλη μου που ζει στη Βοστώνη. Θα πετάξω όμως για Νέα Υόρκη αρχικά, θα μείνουμε εκεί κάποιες μέρες και μετά θα πάμε Βοστώνη. Η απορία μου είναι: τι διεύθυνση θα βάλω στην αίτηση, δεδομένου ότι ακόμα δεν έχουμε κλείσει ξενοδοχείο στη Νέα Υόρκη? Αρκεί να βάλω τη διεύθυνση της φίλης μου στη Βοστώνη ή θα έχω πρόβλημα όταν φτάσω JFK? Μπορώ να αλλάξω τη διεύθυνση πιο μετά?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Νομίζω ότι μια οποιαδήποτε διεύθυνση αρκεί.Με την λογική ότι η ΕΣΤΑ ισχύει για έναν χρόνο και μπορεί να ξαναπάς.Δεν νομίζω να είναι υποχρεωτικό να μείνεις ξανά στην διεύθυνση που δήλωσες αρχικά.
 

Tropics2008

Member
Μηνύματα
17
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παντού.
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα μπορεις να βάλεις μια έγκυρη διεύθυνση όποια και αν είναι αυτή.Εγώ σκέψου είχα ανταπόκριση απλά από Μαιαμι και τους έδωσα την διεύθυνση του αεροδρομίου και το δέχτηκε.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εβγαλα ΕΣΤΑ τον Φεβρουάριο του 15 και ισχύει για 2 χρόνια. Με την αλλαγή απο 2 χρόνια σε 1 επηρεάζονται οι ήδη εγκεκριμένες ΕΣΤΑ?
 

Tropics2008

Member
Μηνύματα
17
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παντού.
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εβγαλα ΕΣΤΑ τον Φεβρουάριο του 15 και ισχύει για 2 χρόνια. Με την αλλαγή απο 2 χρόνια σε 1 επηρεάζονται οι ήδη εγκεκριμένες ΕΣΤΑ?
Καλύτερα να κοιτάξεις την επίσημη ιστοσελίδα για να είσαι σίγουρος,δεν παίζουν με αυτά τα θέματα.:D

Παρακαλώ και καλά να περάσεις.:)
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εβγαλα ΕΣΤΑ τον Φεβρουάριο του 15 και ισχύει για 2 χρόνια. Με την αλλαγή απο 2 χρόνια σε 1 επηρεάζονται οι ήδη εγκεκριμένες ΕΣΤΑ?
Θυμαμαι οτι ειχα διαβασει καπου οτι ισχυουν μεχρι την ληξη τους...για κανε google...καπου θα το βρεις.
 

qoq4

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ενδιβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα, έχω και εγώ μια ερώτηση για την ESTA...
Θέλω να πάω Νέα Υόρκη σε κανένα εξάμηνο. Ξέρω από τώρα ότι μέχρι τότε θα έχω αφήσει την δουλεία μου καθώς θέλω να κάνω κάτι δικό μου λίγο αργότερα οπότε και θα έχω χρόνο να ταξιδέψω. Η ερώτηση μου είναι η εξής θα έχω πρόβλημα με την έγκριση της αίτησης esta ή ακόμα χειρότερα στο αεροδρόμιο στην ΝΥ επειδή θα φαίνομαι άνεργη; Ποια είναι η γνώμη σας;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Αν πάρεις την ΕΣΤΑ λογικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα στην άφιξη.Καί γιατί δεν κάνεις την αίτηση πριν αφήσεις την δουλειά σου;
 

Tropics2008

Member
Μηνύματα
17
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παντού.
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα, έχω και εγώ μια ερώτηση για την ESTA...
Θέλω να πάω Νέα Υόρκη σε κανένα εξάμηνο. Ξέρω από τώρα ότι μέχρι τότε θα έχω αφήσει την δουλεία μου καθώς θέλω να κάνω κάτι δικό μου λίγο αργότερα οπότε και θα έχω χρόνο να ταξιδέψω. Η ερώτηση μου είναι η εξής θα έχω πρόβλημα με την έγκριση της αίτησης esta ή ακόμα χειρότερα στο αεροδρόμιο στην ΝΥ επειδή θα φαίνομαι άνεργη; Ποια είναι η γνώμη σας;
Καλησπέρα,στην φόρμα που θα συμπληρώσεις για την ESTA σου ζητάει προαιρετικά διεύθυνση εργασίας όποτε για την έκδοση δεν παίζει πρόβλημα λόγω ανεργίας.Και εγώ άνεργος ήμουνα όταν την έκανα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom