"Εθνικά πιάτα" χωρών

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Στη Μπενιμακλετ το κανουν στα περισσοτερα μερη κοντα στην πλατεια. Συστηνω τη Murta φυσικα. Γενικα οπου και να πας, οι περισσοτερες πιθανοτητες ειναι να εχουν.
 

kpafos

Member
Μηνύματα
46
Likes
265
οι δοκιμές μου στη Μάλτα

Stuffat Tal-Fenek. Κουνέλι σε μια σάλτσα με κόκκινο κρασί και λαχανικά
κουνελι @ Ix-Xatba Restaurant.jpg


άλογο σιγομαγειρεμένο με σάλτσα κόκκινου κρασιού. το κρέας θυμίζει κάπως μοσχάρι στο λίγο πιο ξινό. αρκετά πιο σκληρό και βαρύ.
αλογο @ grey hound mosta.jpg


Νοστιμότατα τα τοπικά τους λουκάνικα (Ζalzett Malti), η Αljotta (ψαρόσουπα με ντομάτα και σκόρδο) και η Bigilla (ντιπ από φασόλια,σκόρδο, ξύδι και βασιλικό).

Δεν έχω ανοίξει ακόμα το μπουκάλι με το λικέρ Βajtra (λικέρ οπουντία-είδος φραγκόσυκου) για να μοιραστώ εντυπώσεις.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Νkate Nkwan

pbs.jpg



Επειδή δε με βλέπω να πάω σύντομα στη Γκανα, ενα γκαναδεζικο ( :haha: ) πιατο στο χθεσινοβραδινό μπαλκόνι μου.
Σουπα με τζιντζερ και φυστικοβούτυρο.
Η αυθεντική συνταγή περιέχει κατσικίσιο κρεας, εγώ έκανα όμως τη βίγκαν εκδοχή με τόφου.
Συνοδεία φουφού φυσικά (που δε μου πέτυχε γιατί χρησιμοποίησα ΠΟΠ ρύζι βαλενθιανό... που δε λασπώνει) κι έτσι επιστράτευσα κουτάλι.

Η έμπνευση από εδώ (από τα καινούρια αγαπημένα μου κανάλια στον γιουτούμπη, μαζί με το Andy cooks)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Ενα δακρυ κυλησε...

Να πω και τη βλαχια μου τωρα, εχω φαει κατι αναλογο (αλλα φανταζομαι οχι ισαξιο) του brioche perdue σε brunchαδικο στα Τρικαλα :haha:
@mikrh tsopana μιας και θα πάω Τρίκαλα, πιο σύντομα από ότι Γαλλία, δεν μας λες και το όνομα του brunchαδικου στα Τρίκαλα?;)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
@mikrh tsopana μιας και θα πάω Τρίκαλα, πιο σύντομα από ότι Γαλλία, δεν μας λες και το όνομα του brunchαδικου στα Τρίκαλα?;)
Bonjour :haha: Bonjour
Έχει 3, να πας σε αυτο που ειναι απεναντι απο τη γέφυρα του Ασκληπιού, στο ποτάμι, έχει μεγαλύτερη ποικιλία. Μια προειδοποίηση μόνο, φέτος δεν έφαγα καμία φορά αλλά έμαθα ότι έχει αλλάξει πολλά πιάτα από το μενού, ελπίζω να έχει αφήσει το brioche bread εκεί που είναι.
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Bonjour :haha:
Έχει 3, να πας σε αυτο που ειναι απεναντι απο τη γέφυρα του Ασκληπιού, στο ποτάμι, έχει μεγαλύτερη ποικιλία. Μια προειδοποίηση μόνο, φέτος δεν έφαγα καμία φορά αλλά έμαθα ότι έχει αλλάξει πολλά πιάτα από το μενού, ελπίζω να έχει αφήσει το brioche bread εκεί που είναι.
Α οκ! Το έχω! :haha: thanks!
Κ εγώ τρικαλινής καταγωγής είμαι, απλά πηγαίνω 1-2 μέρες τον χρόνο οπότε δεν προλαβαίνω να τα μάθω όλα τα στέκια!:lol:
 
D

Delmem38110

Guest
Α οκ! Το έχω! :haha: thanks!
Κ εγώ τρικαλινής καταγωγής είμαι, απλά πηγαίνω 1-2 μέρες τον χρόνο οπότε δεν προλαβαίνω να τα μάθω όλα τα στέκια!:lol:
κάνα παιδάκι κάνα κοκορέτσι κάνα σπληνάντερο καμιά γαρδούμπα καμία πίτα σπιτική;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
IMG20230128142527.jpg

Ένα τοπικό Καταλανικό έθιμο. Είναι ένα είδος κρεμμυδιού της Καταλονίας που γίνεται στην σχάρα
με συνδιασμό μιας δικής τους σάλτσα. Γίνεται συνήθως προς το τέλος του χειμώνα και ακολουθεί
μετά συνδιασμός κοψιδιών και λουκάνικων.
Calçot - Wikipedia
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom