Ισπανία Εικόνες από την πόλη του Gaudi

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Το ταξίδι αυτό πραγματοποιήθηκε 9 – 16 Ιουλίου 2014.
Ομολογώ πως η Βαρκελώνη με εξέπληξε θετικά.
Άρτιο δίκτυο μετρό, μεγάλοι δρόμοι, ευγενικοί άνθρωποι, ωραίες γεύσεις και το φάντασμα του Gaudi να περιφέρεται τριγύρω προσπαθώντας να ολοκληρώσει τη Sagrada Familia.

Αν τη συγκρίνω με τη Μαδρίτη που επισκέφθηκα πριν δυο χρόνια, δεν θα μπορούσα να πω ποιά είναι καλύτερη, θα έλεγα όμως σίγουρα πως είναι διαφορετικές.
Η Βαρκελώνη είναι πιο Ευρωπαϊκή, ενώ η Μαδρίτη πιο Ισπανική.
Από πλευράς κόστους πρέπει να είναι η ακριβότερη Ισπανική πόλη (διαμονή και φαγητό πιο ακριβά από τη Μαδρίτη).

Με τις φωτογραφίες μου, προσπάθησα να σας μεταφέρω τις εικόνες που είδα στη Βαρκελώνη.
Σε όσους άρεσαν μπορούν να δουν κι άλλες φωτογραφίες από άλλα ταξίδια μου εδώ :
http://www.travelstories.gr/community/gallery/authors/panos_65.5211/

Δεν ξέρω αν θα πάω ξανά στη Βαρκελώνη, αλλά στην Ισπανία θα ξαναπάω σίγουρα...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.544
Likes
8.031
Γιορτή με 500.000 τόμους και 4 εκατ. τριαντάφυλλα στη Βαρκελώνη...
η πως γιορταζουν την παγκοσμια μερα του βιβλιου...


Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από τη ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων, ο Ισπανός συγγραφέας του Δον Κιχώτη Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο Άγγλος δραματουργός Ουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η Unesco έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου.....

συνεχεια εδω...http://www.athensvoice.gr/article/ειδήσεις/παγκόσμια-ημέρα-βιβλίου-η-23η-απριλίου
 

yc2ckalliopi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Δεν ξερω αν πηγες βραδυ στο MAGIC FOUNTAIN - πραγμα που δεν καναμε εμεις-αλλα πιστευω θα αξιζε τον κοπο να δει κανεις το show!
Δεν ξερω αν πηγες βραδυ στο MAGIC FOUNTAIN - πραγμα που δεν καναμε εμεις-αλλα πιστευω θα αξιζε τον κοπο να δει κανεις το show!
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Tι πανέμορφες φωτογραφίες από την πολλή αγαπημένη μου πόλη!!! Ευχαριστούμε που μας θυμίζεις πόσο όμορφη είναι... :)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Χίλια μπράβο στο συγγραφέα....δεν είχα δει αυτή την ιστορία....ξεσηκώνει θα έλεγα....φοβερές φωτό
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom