Κούβα Εισιτήρια για Κούβα

Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Γεία σας,

Μια μικρή ερωτησουλα.

Βρήσκω Αεροπορικα εισητηρία για Δεκέμβριο στα 590 με SWISS. Είναι καλή τίμη ή να περιμένω για καμία προσφόρα ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.260
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι πολύ καλή .
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Σκέφτομαι για Κούβα για του χρόνου τέτοιο καιρό περίπου από Θεσσαλονίκη (2 άτομα).
Επιλογή 1: Με Turkish μέσω Κωνσταντινούπολης (καλό transit στο πήγαινε, κανένα 12ωρο στην επιστροφή) στα 670/άτομο
Επιλογή 2: Με Swiss (και Edelweiss) μέσω Ζυρίχης (καλό transit στο πήγαινε, 24ωρο με διανυκτέρευση στην επιστροφή) στα 590/άτομο
Επιλογή 3: Να περιμένω μήπως βρω οικονομικότερα εισιτήρια στο μέλλον.
Αν δεν ήταν η διανυκτέρευση στη Ζυρίχη (λαμβάνοντας υπόψιν και το κόστος διαμονής κλπ.) θα έκλεινα μάλλον προς το 2. Τώρα αμφιταλαντεύομαι. Τι θα προτείνατε?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σκέφτομαι για Κούβα για του χρόνου τέτοιο καιρό περίπου ...
Είναι λιγο νωρίς ακόμα και αν και φαίνονται καλές αυτές οι τιμές, πιστεύο οτι θα βρεις και πιο κάτω. Της Κωνσταντινούπολης δε προλαβαίνεις επιστροφή; Τοσες πτήσεις τη μέρα έχουμε για Θεσσαλονίκη. Θα είναι κουραστικό το 12ωρο αναμονής μετά από τέτοιο ταξίδι.. Είναι ίσως η καλύτερη επιλογή γιατί είναι και πιο κοντά.
Στις υπόλοιπες, κάπου θα χρειαστεί να διανυκτερεύσεις, ισως Αθήνα, ίσως Αμστερνταμ, πάντως σίγουρα θα βρεις και καλύτερη τιμή κατά την άποψη μου.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.399
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Σκέφτομαι για Κούβα για του χρόνου τέτοιο καιρό περίπου από Θεσσαλονίκη (2 άτομα).
Επιλογή 1: Με Turkish μέσω Κωνσταντινούπολης (καλό transit στο πήγαινε, κανένα 12ωρο στην επιστροφή) στα 670/άτομο
Επιλογή 2: Με Swiss (και Edelweiss) μέσω Ζυρίχης (καλό transit στο πήγαινε, 24ωρο με διανυκτέρευση στην επιστροφή) στα 590/άτομο
Επιλογή 3: Να περιμένω μήπως βρω οικονομικότερα εισιτήρια στο μέλλον.
Αν δεν ήταν η διανυκτέρευση στη Ζυρίχη (λαμβάνοντας υπόψιν και το κόστος διαμονής κλπ.) θα έκλεινα μάλλον προς το 2. Τώρα αμφιταλαντεύομαι. Τι θα προτείνατε?
Αν βάλεις και ότι θα χρειασθεί να πας Αθήνα (με airfrance μπορεί και να βρείς με 500-550) ή οπουδήποτε αλλού είναι το ίδιο ακριβώς. Δε νομίζω ότι συνολικά μπορεί να σου βγεί κάτω απο 670 (συν διαμονή και έξοδα στην Ζυρίχη θα πάς στα 690 με 700ε) που έχεις βρει ειδικά αν θες και αποσκευή 20 κιλών. Επίσης, προσωπική άποψη και εμπειρία, μην κλείσεις με τούρκικες με κάτω απο 4-5 ώρες ενδιάμεσα στις πτήσεις.

ΥΓ Σαν κόστος εισιτηρίου προφανώς θα βρείς οικονομικότερο. Αν βάλεις όλα τα κόστη μέσα (πτήση-αποσκευές πχ Αθήνα, Ρώμη, Άμστερνταμ, μεταφορά από και προς αεροδρόμιο, διαμονή, φαγητό κλπ) θα πρέπει να βρεις ενα εισιτήριο 350ε-400ε για να αξίζει η διαφορά + να βρεις πτήση που να βολεύει σε ώρες.
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Της Κωνσταντινούπολης δε προλαβαίνεις επιστροφή; Τοσες πτήσεις τη μέρα έχουμε για Θεσσαλονίκη. Θα είναι κουραστικό το 12ωρο αναμονής μετά από τέτοιο ταξίδι.. Είναι ίσως η καλύτερη επιλογή γιατί είναι και πιο κοντά.
Τελικά η αναμονή μεταξύ των πτήσεων είναι 10 ώρες, όχι 12. Δεν πειράζει, ευκαιρία να ξαναδώ την Πόλη, έστω για λίγο...
Οι πτήσεις IST-SKG είναι 2 ημερησίως, 1 το πρωί και 1 το απόγευμα

Επίσης, προσωπική άποψη και εμπειρία, μην κλείσεις με τούρκικες με κάτω απο 4-5 ώρες ενδιάμεσα στις πτήσεις.
Στο πήγαινε το διάστημα μεταξύ των πτήσεων είναι 3 ώρες, νομίζω ότι είναι αρκετό ακόμη και για το νέο αεροδρόμιο. Για να το πουλάει η Turkish ενιαίο εισιτήριο, δε θα υπάρχει θέμα
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Τελικά η αναμονή μεταξύ των πτήσεων είναι 10 ώρες, όχι 12. Δεν πειράζει, ευκαιρία να ξαναδώ την Πόλη, έστω για λίγο...
Οι πτήσεις IST-SKG είναι 2 ημερησίως, 1 το πρωί και 1 το απόγευμα


Στο πήγαινε το διάστημα μεταξύ των πτήσεων είναι 3 ώρες, νομίζω ότι είναι αρκετό ακόμη και για το νέο αεροδρόμιο. Για να το πουλάει η Turkish ενιαίο εισιτήριο, δε θα υπάρχει θέμα
Τα τελευταία 2 χρόνια τον Μαιο βγάζει η KLM / AIRFRANCE για ΚΟΥΒΑ τον Δεκέβριο γυρω στα 420-450
Είναι λιγο νωρίς ακόμα και αν και φαίνονται καλές αυτές οι τιμές, πιστεύο οτι θα βρεις και πιο κάτω. Της Κωνσταντινούπολης δε προλαβαίνεις επιστροφή; Τοσες πτήσεις τη μέρα έχουμε για Θεσσαλονίκη. Θα είναι κουραστικό το 12ωρο αναμονής μετά από τέτοιο ταξίδι.. Είναι ίσως η καλύτερη επιλογή γιατί είναι και πιο κοντά.
Στις υπόλοιπες, κάπου θα χρειαστεί να διανυκτερεύσεις, ισως Αθήνα, ίσως Αμστερνταμ, πάντως σίγουρα θα βρεις και καλύτερη τιμή κατά την άποψη μου.

Τα τελευταία 2 χρόνια τον Μαιο βγάζει η KLM / AIRFRANCE για ΚΟΥΒΑ τον Δεκέβριο γυρω στα 420-450 απο Αθήνα.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.399
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τελικά η αναμονή μεταξύ των πτήσεων είναι 10 ώρες, όχι 12. Δεν πειράζει, ευκαιρία να ξαναδώ την Πόλη, έστω για λίγο...
Οι πτήσεις IST-SKG είναι 2 ημερησίως, 1 το πρωί και 1 το απόγευμα


Στο πήγαινε το διάστημα μεταξύ των πτήσεων είναι 3 ώρες, νομίζω ότι είναι αρκετό ακόμη και για το νέο αεροδρόμιο. Για να το πουλάει η Turkish ενιαίο εισιτήριο, δε θα υπάρχει θέμα
Δεν τους νοιάζει αν υπάρχει θέμα. Απλά θα σε βάλουν στην επόμενη πτήση, θα σου πληρώσουν ξενοδοχείο και θα χάσεις μια μέρα απο το ταξίδι σου. Αν και συνήθως το πρόβλημα το έχω συναντήσει στην επιστροφή μετά απο μεγάλη πτήση.

ΥΓ Δεν έχω πετάξει ακόμη απο το νέο αεροδρόμιο
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Τα τελευταία 2 χρόνια τον Μαιο βγάζει η KLM / AIRFRANCE για ΚΟΥΒΑ τον Δεκέβριο γυρω στα 420-450

Τα τελευταία 2 χρόνια τον Μαιο βγάζει η KLM / AIRFRANCE για ΚΟΥΒΑ τον Δεκέβριο γυρω στα 420-450 απο Αθήνα.
Δε διαφωνώ, αλλά αφενός η πτήση θα είναι από Θεσσαλονίκη (διαφορετικές τιμές από Αθήνα, ειδικά για τις εταιρίες που αναφέρεις) και αφετέρου η άδεια είναι αρχές Αυγούστου +-1 εβδομάδα, το οποίο είναι λίγο δεσμευτικό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.260
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προσωπικά θα έπαιρνα τη swiss: μετά από τόσες ώρες πτήσης, μια ωραία βόλτα λίγων ωρών στη Ζυρίχη είναι ευχάριστη για μένα.

Η turkish είναι πολύ πιο άνετη στον αέρα, αλλά η επιστροφή μέσω Καράκας σημαίνει μερικές ώρες παραπάνω.

Να το πω αλλιώς, εγώ προτιμώ 6 ώρες παραπάνω περπατώντας, παρά +3 ώρες στο αέρα, ακόμη κι αν είναι πιο άνετα, ειδικά αν υπάρχει και διάφορα στην τιμή. Πρέπει βέβαια να συνυπολογισεις το κόστος πρόσβασης στην πόλη της Ζυρίχης και δε θυμάμαι αν η swiss έχει ίντερνετ στον αέρα. Οι Τούρκοι έχουν και βοηθάει πολύ, εμένα τουλάχιστον. Και τέλος, δες τι μίλια παίρνεις με καθεμία.
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Προσωπικά θα έπαιρνα τη swiss: μετά από τόσες ώρες πτήσης, μια ωραία βόλτα λίγων ωρών στη Ζυρίχη είναι ευχάριστη για μένα.

Η turkish είναι πολύ πιο άνετη στον αέρα, αλλά η επιστροφή μέσω Καράκας σημαίνει μερικές ώρες παραπάνω.

Να το πω αλλιώς, εγώ προτιμώ 6 ώρες παραπάνω περπατώντας, παρά +3 ώρες στο αέρα, ακόμη κι αν είναι πιο άνετα, ειδικά αν υπάρχει και διάφορα στην τιμή. Πρέπει βέβαια να συνυπολογισεις το κόστος πρόσβασης στην πόλη της Ζυρίχης και δε θυμάμαι αν η swiss έχει ίντερνετ στον αέρα. Οι Τούρκοι έχουν και βοηθάει πολύ, εμένα τουλάχιστον. Και τέλος, δες τι μίλια παίρνεις με καθεμία.
Δε μιλάμε για λίγες ώρες, μιλάμε για 23.
Αν βάλω διανυκτέρευση, μετακινήσεις, φαγητό, ε δε θέλω 150 ευρώ στην ξεφτίλα?
 

Bluestalker1

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, πετάξαμε από Αβάνα προς Κωνσταντινούπολη με την Turkish Airlines, μέσω Καράκας.
Δύο ώρες αναμονής στο Καράκας, μέσα στο αεροπλάνο, στη διάρκεια των οποίων έγινε και live καθαρισμός της καμπίνας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom