Εκπομπή Μελών 2 - Solo Traveling

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ε ναι, το ξανάκαναν! @fenia42 , @Kandy , @psilos3 και αυτή τη φορά μαζί και η @underwater έφτιαξαν πάλι μόνοι τους νέα εκπομπή για το κανάλι μας! Αφού τους πω ακόμα ένα ευχαριστώ, να σας καλέσω να δείτε την κουβέντα τους γύρω από τα ατομικά ταξίδια (solo traveling στα ελληνικάντικα) :haha:

Δείτε την εκπομπή εδώ:


Όλες οι εκπομπές φυσικά στο κανάλι μας, αλλά και στο φόρουμ μας εδώ.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.552
Likes
12.598
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ωραία παρέα και ένδιαφέρον το θέμα....δεν πρόλαβα να τη δω όλη αλλά σχολιάζω με αφορμή την ερώτησή σου Φένια...."εσύ Γιάννη φοβήθηκες;" :p:p Μάλλον οι άλλοι έπρεπε να φοβηθούν το Γιάννη :bleh:
Οσο για το ότι Γιάννη ξεκίνησες αργά...σε ξεπέρασα νομίζω. Πρώτο ταξίδι της ζωής μου στα 19 που είχε μέσα και σόλο....κ 2ο στα 40!!! Ευτυχώς από κει και μετά δεν δικαιούμαι να έχω παράπονο ήδη ξεπέρασα τις 20 χώρες και όσο βαστάν τα πόδια μου συνεχίζω....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αρχικά να πω ότι ήταν μια καταπληκτική συζήτηση.
Τα κορίτσια είχαν αρκετά πράγματα να πουν και να μας μάθουν, για ένα θέμα που ακόμα και σήμερα θεωρείται ταμπού στην Ελληνική κοινωνία.
Ελπίζουμε μέσω αυτού να παρακινήσουμε όποια/όποιον έχει ακόμα της αμφιβολίες του να κάνει ένα βήμα παραπάνω, αν όχι να το πράξει τουλάχιστον ν' αρχίσει να το σκέφτεται πιο ζεστά.

Οσο για το ότι Γιάννη ξεκίνησες αργά...σε ξεπέρασα νομίζω. Πρώτο ταξίδι της ζωής μου στα 19 που είχε μέσα και σόλο....κ 2ο στα 40!
Όλα τα ξεκίνησα αργά, τα ταξίδια στο εξωτερικό γενικότερα αλλά και πιο συγκεκριμένα αυτά τα μεμονωμένα. Εδώ είμαστε για να τα «ρεφάρουμε» αυτά τα χρόνια Ευα! ;)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.092
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ένα μεγάλο ευχαριστώ από την πλευρά μου προς τα αγαπημένα μέλη @fenia42 , @Kandy και @psilos3 που με προσκάλεσαν να συμμετάσχω στην όμορφη αυτή συζήτηση (να εκπροσωπηθεί κάπως και η Νότια Ελλάδα βρε αδερφέ :p)! Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα και όμορφη συζήτηση! Πάντα λέω ότι το φόρουμ δεν είναι μια "ψυχρή" διαδικτυακή πλατφόρμα, αλλά μια ζωντανή κοινότητα ταξιδιωτών (ευχαριστούμε αγαπημένε @Defkalion !). Για μένα αποτελεί δώρο το ότι έχω γνωρίσει αρκετούς από εσάς και οι αλληλεπιδράσεις μας πάντα με γεμίζουν χαρά!

Ελπίζω να λύσαμε απορίες και να δώσαμε αρκετά tips σε όσα μέλη σκέφτονται ενδεχομένως να κάνουν ένα μοναχικό ταξίδι και διστάζουν λίγο. Θα χαρούμε να ακούσουμε και άλλες σκέψεις πάνω σε αυτό το ζήτημα, καθώς υπάρχουν αρκετά άτομα στην κοινότητά μας που ταξιδεύουν μόνα τους περισσότερο ή λιγότερο συχνά!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ευχαριστούμε πολύ για τα όμορφα λόγια! Μέσα σε αυτό το φόρουμ έχω πάρει απίστευτη αγάπη. Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε το αποτέλεσμα. Βέβαια να πω πως δεν είναι δική μας πατέντα οι εκπομπές. Οποιος κι οποια το επιθυμεί έχει το ελεύθερο να το τολμήσει. Κι εμείς είμαστε εδώ να βοηθήσουμε στα πμ όπου μπορούμε.
Επίσης είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις, feedback κοκ.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συμμετέχοντες αλλά κυρίως στον @psilos3 γιατί είναι πίσω από το τεχνικό κομμάτι και φυσικά στον @Defkalion για την εμπιστοσύνη του και τη φιλοξενία .
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
17/20

Θα χαρούμε να ακούσουμε και άλλες σκέψεις πάνω σε αυτό το ζήτημα,

Πριν λίγο καιρό είχα πάρει βιαστικά από το Lidl ένα μπουκάλι κόκκινο για το Κυριακάτικο τραπέζι.

Syrah-merlot Αχαΐα έγραφε στην ετικέτα και καθώς εμπιστεύομαι τα κρασιά Αχαΐας το πήρα χωρίς να δώσω ιδιαίτερη σημασία στην ονομασία του : «ΕΙΚΟΣΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ» και από κάτω : 17/20.

Σε ένα διάλλειμα του φαγητού το γυρίζω από την πίσω πλευρά και διαπιστώνω ότι πράγματι έγραφε μια μικρή ιστοριούλα στην πίσω ετικέτα!

ΩΡΑΙΑ ΘΕΑ

“Χμ, δύσκολη ερώτηση” απάντησε ο Αστροναύτης 1, όταν η δημοσιογράφος τον ρώτησε ποια είναι η πιο ωραία εικόνα που είδε στο φεγγάρι.

“Ξέρω ποια είναι η πιο εντυπωσιακή εικόνα, αλλά δεν θα την έλεγα ωραία. Με την έννοια ότι δεν ένιωθα και πολύ ωραία όταν την κοίταζα”.

“Και ποια είναι αυτή;” ρώτησε η δημοσιογράφος.

“Νομίζω πως μπορώ να πω με σιγουριά η Γη να δύει στο σεληνιακό ορίζοντα. Με τα χρώματά της να φωσφορίζουν”.

“Ακούγεται τέλεια, γιατί δεν νιώθατε ωραία;”.

“Γιατί δεν μπορούσα παρά να σκεφτώ ότι το κρασί και η παρέα που χρειαζόμουν για να την απολαύσω βρίσκονταν εδώ και όχι εκεί.”



Υ.Γ. Το κρασί ομολογουμένως ήταν πολύ καλό και με χρώμα ρουμπίνι!
 

maria_va

Member
Μηνύματα
71
Likes
470
Πολύ ενδιαφέρουσα η εκπομπή και η συζήτηση, συγχαρητήρια. Έχω κάνει ταξίδια και μόνη μου και μου άρεσε ιδιαίτερα ότι θέσατε το ζήτημα ρεαλιστικά και όχι υπερβολικά ωραιοποιημένα όπως συνήθως γίνεται τώρα τελευταία.

Προσωπικά αν ήμουν άντρας πιθανότατα θα είχα γυρίσει όλο τον κόσμο αλλά ως γυναίκα δεν το τολμώ. Προς το παρόν μόνη μου έχω ταξιδέψει μόνο σε Ευρώπη και σας θαυμάζω που έχετε τολμήσει μέρη μακρινά.

Γιάννη επειδή έθιξες το θέμα με τις συναυλίες, να πω ότι αυτό είναι μεγάλος μου καημός...Έχω φτάσει πόσες φορές ένα βήμα πριν κλείσω εισιτήριο για συναυλία στο εξωτερικό αλλά δεν το τόλμησα ποτέ. Και δεν νομίζω να το τολμήσω κιόλας. Ελπίζω εσύ να το κάνεις!

Ακόμα πιο όμορφα ταξίδια σας εύχομαι 🙂
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.092
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πολύ ενδιαφέρουσα η εκπομπή και η συζήτηση, συγχαρητήρια. Έχω κάνει ταξίδια και μόνη μου και μου άρεσε ιδιαίτερα ότι θέσατε το ζήτημα ρεαλιστικά και όχι υπερβολικά ωραιοποιημένα όπως συνήθως γίνεται τώρα τελευταία.

Προσωπικά αν ήμουν άντρας πιθανότατα θα είχα γυρίσει όλο τον κόσμο αλλά ως γυναίκα δεν το τολμώ. Προς το παρόν μόνη μου έχω ταξιδέψει μόνο σε Ευρώπη και σας θαυμάζω που έχετε τολμήσει μέρη μακρινά.

Γιάννη επειδή έθιξες το θέμα με τις συναυλίες, να πω ότι αυτό είναι μεγάλος μου καημός...Έχω φτάσει πόσες φορές ένα βήμα πριν κλείσω εισιτήριο για συναυλία στο εξωτερικό αλλά δεν το τόλμησα ποτέ. Και δεν νομίζω να το τολμήσω κιόλας. Ελπίζω εσύ να το κάνεις!

Ακόμα πιο όμορφα ταξίδια σας εύχομαι 🙂
Σε ευχαριστούμε πολύ! ☺

Έχεις δίκιο ότι τελευταία παρουσιάζεται πολύ ωραιοποιημένα και μη ρεαλιστικά το μοναχικό ταξίδι. Βλέπω συχνά (κυρίως στα social media) άτομα που μπορεί να ταξίδεψαν 2-3 φορές μόνα τους σε μεγάλες δυτικοευρωπαϊκές πόλεις κι έκτοτε δηλώνουν solo travellers, ενθαρρύνοντας με μεγάλη θερμή τον κόσμο να το κάνει ως την απόλυτα υπέροχη και απελευθερωτική εμπειρία. Φυσικά οι προθέσεις δεν είναι κακές, μες στον ενθουσιασμό τους το κάνουν οι άνθρωποι, απλά εμείς προσπαθήσαμε να αναδείξουμε όσο μπορούσαμε τόσο τα "εμπνευστικά" κομμάτια, όσο και τις προκλήσεις.

Στο φόρουμ υπάρχουν μέλη που έχουν κάνει ακόμα πιο "hardcore" σόλο ταξίδια και προσωπικά θα χαρώ πολύ να μοιραστούν κάποια στιγμή και αυτά τις εμπειρίες τους. 😀
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γιάννη επειδή έθιξες το θέμα με τις συναυλίες, να πω ότι αυτό είναι μεγάλος μου καημός...Έχω φτάσει πόσες φορές ένα βήμα πριν κλείσω εισιτήριο για συναυλία στο εξωτερικό αλλά δεν το τόλμησα ποτέ. Και δεν νομίζω να το τολμήσω κιόλας. Ελπίζω εσύ να το κάνεις!
Ευχαριστούμε για οσα λες!
Όντως οι συναυλίες αποτελούν υψηλό κίνητρο για ταξίδι σε κάθε περίπτωση. Έτοιμος ήμουν να κλείσω κάτι για το καλοκαίρι του 20 αλλά μας πρόλαβαν άλλα. Ελπίζω να πραγματοποιηθεί και αυτό το απωθημένο κάποια στιγμή...
Έχουμε και άλλη εκπομπή στο travelstories με συναυλίες και ταξίδια, τσέκαρε την 😉
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Τις εκπομπές τις έβλεπα με καθυστέρηση, όταν έβγαινε κάποια, τότε συνήθως έβλεπα την προηγούμενη. Οπότε η συγκεκριμένη έμεινε να περιμένει την επόμενη, που δεν ήρθε ποτέ! Τυχαία την βρήκα, ευτυχώς δηλαδή, γιατί τα κορίτσια τα λένε πολύ ωραία για το πώς βιώνουν από την πλευρά τους το ατομικό ταξίδι. Όσο για τον ψηλό, ένα ταξίδι λέει είχε κάνει μέχρι τότε, μόλις λίγους μήνες πριν; Μάλλον είσαστε πολύ πειστικές, γιατί εν μέσω covid, απογειώθηκε!
Πάντως, το ατομικό ταξίδι σίγουρα δεν είναι για όλους, αλλά σίγουρα δεν είναι και τόσο δύσκολο. Προσεκτική επιλογή προορισμού, κοινή λογική και ιδιαίτερη προσοχή σε ταυτότητα/διαβατήριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom