Ενθύμια(Souvenirs)

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Στην φώτο του @psilos3 δεν εντόπισα κανένα ελληνικό μαγνητάκι (πλην Δονούσας!) με ελληνικά γράμματα (και δεν έχει και λίγα), ενώ στο δικό μου ψυγείο δεν υπάρχει ούτε ένα! (επίσης δεν έχω λίγα).

Άρα καταλήγω ότι είναι σύνηθες φαινόμενο. Ίσως και λογικό μιας και πρόκειται για "διεθνές" προϊόν. Οπότε συνήθως το γράφουν σε "διεθνή γλώσσα".

Θα είχε ενδιαφέρον να μας πουν και τα υπόλοιπα μέλη για το πόσα "ελληνικά" έχουν...
Το έψαξα μόλις. Ελληνικά γράμματα βρήκα μόνο σε αυτό της Δονούσας, στς Σερίφου που αναγράφει το «Δημαρχείο» στα Ελληνικά, αλλά και του σπηλαίου Διρου.

Έχει να κάνει σίγουρα με το γεγονός ότι απευθύνονται σε τουρίστες. Για παράδειγμα θυμήθηκα μια κουβέντα που είχα με μια κυρία πέρυσι στη Ψέριμο, η οποία με διαβεβαίωσε ότι φτιάχνονται στην Ελλάδα και είναι χειροποίητα.

Υπάρχει όμως και η αντίθετη περίπτωση, να αγοράσω σουβενίρ μέσω ebay για Ελληνικό νησί τα οποία ήρθαν από την Ιρλανδία και την Ιταλία, γιατί δεν είχα βρει κάτι να μ' αρέσει επιτόπου, οπότε δικαιολογείται η γραφή με λατινικούς χαρακτήρες.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Βλέπω επαναλαμβανόμενο μοτίβο με Δονούσα. Μάλλον θα κερδίσει την πρωτιά στα ελληνικά γράμματα! Φάτε τη σκόνη της!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.115
να αγοράσω σουβενίρ μέσω ebay για Ελληνικό νησί τα οποία ήρθαν από την Ιρλανδία και την Ιταλία, γιατί δεν είχα βρει κάτι να μ' αρέσει επιτόπου, οπότε δικαιολογείται η γραφή με λατινικούς χαρακτήρες.
Είσαι Θεός....!!!!!!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
ΣΟΣ!!

Δεν ξέρω γιατί αλλά έριχνα μια ακόμα ματιά στα σουβενίρ μου και ανακάλυψα κάτι με τρόμο!!!
Λείπουν μαγνητάκια από Τολέδο και Γάνδη, καθώς και "σταθερό" (έτσι λέω εγώ τις μινιατούρες κτιρίων) από Γάνδη (ξανά).

Δεν μπορώ να θυμηθώ τι έχει γίνει αλλά το θέμα είναι ότι δεν τα έχω. Και τα μεν μαγνητάκια με μια μικρή έρευνα στο ίντερνετ τα βρήκα, και είναι καθοδόν.
Με το "σταθερό" της Γάνδης όμως τζίφος. Έχω ψάξει παντού (τουλάχιστον έτσι νομίζω) αλλά δεν έχω καταφέρει απολύτως τίποτα. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάτι σε κτίριο/κάστρο/καμπαναριό που να πωλείται στο ίντερνετ. Έχω βρει μόνο ανοιχτήρια, στυλό, κουτάλια (!), πετσέτες για τσάι (!!) και κάτι ποτήρια για μπύρα.

Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω, ή είναι πιο έξυπνος και χρησιμοποιήσει άλλη λέξη κλειδί που δεν έχω σκεφτεί θα με σώσει και θα χρωστάω κέρασμα (στη Σάμο ε?).

Αλλιώς το ταξίδι ξανά στη Γάνδη είναι μονόδρομος....
EDIT:
@Klair επειδή κάτι πήραν τα αυτιά μου ότι είσαι εξπέρ....
 
Last edited:

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
ΣΟΣ!!

Δεν ξέρω γιατί αλλά έριχνα μια ακόμα ματιά στα σουβενίρ μου και ανακάλυψα κάτι με τρόμο!!!
Λείπουν μαγνητάκια από Τολέδο και Γάνδη, καθώς και "σταθερό" (έτσι λέω εγώ τις μινιατούρες κτιρίων) από Γάνδη (ξανά).

Δεν μπορώ να θυμηθώ τι έχει γίνει αλλά το θέμα είναι ότι δεν τα έχω. Και τα μεν μαγνητάκια με μια μικρή έρευνα στο ίντερνετ τα βρήκα, και είναι καθοδόν.
Με το "σταθερό" της Γάνδης όμως τζίφος. Έχω ψάξει παντού (τουλάχιστον έτσι νομίζω) αλλά δεν έχω καταφέρει απολύτως τίποτα. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάτι σε κτίριο/κάστρο/καμπαναριό που να πωλείται στο ίντερνετ. Έχω βρει μόνο ανοιχτήρια, στυλό, κουτάλια (!), πετσέτες για τσάι (!!) και κάτι ποτήρια για μπύρα.

Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω, ή είναι πιο έξυπνος και χρησιμοποιήσει άλλη λέξη κλειδί που δεν έχω σκεφτεί θα με σώσει και θα χρωστάω κέρασμα (στη Σάμο ε?).

Αλλιώς το ταξίδι ξανά στη Γάνδη είναι μονόδρομος....
απευθύνσου στην Klair! ίσως αυτή να ξέρει!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
@Klair επειδή κάτι πήραν τα αυτιά μου ότι είσαι εξπέρ....
Δεν έχω παραγγείλει ποτέ από το internet σουβενίρ. Τα αγοράζω πάντα επί τόπου στα ταξίδια μου. Δυστυχώς δεν γνωρίζω που μπορείς να ψάξεις για αυτό που έχασες. Σίγουρα όμως μπορώ να σου φέρω ό,τι μου ζητήσεις, όταν ξαναπάω στη Γάνδη.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν έχω παραγγείλει ποτέ από το internet σουβενίρ. Τα αγοράζω πάντα επί τόπου στα ταξίδια μου. Δυστυχώς δεν γνωρίζω που μπορείς να ψάξεις για αυτό που έχασες. Σίγουρα όμως μπορώ να σου φέρω ό,τι μου ζητήσεις, όταν ξαναπάω στη Γάνδη.
Α είσαι τακτική εκεί ε?
Είναι λίγο long shot βέβαια γιατί εγώ είμαι και Σάμο, αλλά ο αδερφός μου μένει Αθήνα. Δεν χάνουμε τίποτα βέβαια.

Ψάχνω μια μινιατούρα κτιρίου/κάστρου/εκκλησίας οτιδήποτε, αντίστοιχη αυτών που φαίνονται και στην φώτο παραπάνω που να γράφει πάνω το όνομα της πόλης. Από Μπριζ πχ έχω έναν μικρό Μπέλφρυ.

Αν όντως βρεθείς Γάνδη και πέσεις πάνω σε κάτι τέτοιο, στείλε μου ίνμποξ. Το λέω επειδή τα ίνμποξ μου χτυπάνε κατευθείαν και στο κινητό, και θα μπορέσω να απαντήσω αμέσως.

Εγώ εντωμεταξύ αρχίζω να ψάχνω μαγαζί για το κέρασμα που έταξα! :)
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Τα φρέσκα μου μαγνητάκια από την Ελάτη είναι στα Ελληνικά!
Μου έκανε εντύπωση πως στο συγκεκριμένο μαγαζί δεν βρήκα ούτε ένα μαγνητάκι με λατινικούς χαρακτήρες.
Πανέμορφα τρισδιάστατα κεραμικά και από ότι μου είπαν πολλά από αυτά χειροποίητα. Θα ανεβάσω και φωτογραφίες σύντομα μόλις αδειάσω την κάρτα μνήμης από την μηχανή.
edit:

IMG_20201020_001717.jpg
IMG_20201019_213930.jpg
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Τα στυλό από ξενοδοχεία κυρίως αλλά καί από καφέ κτλ έχουν αναφερθεί;Τα είχα ξεχάσει και εγώ καθώς σήμερα ψάχνοντας κάτι άλλο βρήκα αρκετά.Θέλουν καθάρισμα και ταξινόμηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom