ΗΠΑ Επίσκεψη στις εγκαταστάσεις της NASA

Nikos1986

Member
Μηνύματα
904
Likes
4.000
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλημέρα!

Είμαι στα αρχικά στάδια του σχεδιασμού ενός ταξιδιού στις ΗΠΑ προς τα τέλη του '23. Αν και φαν της αστροφυσικής, μέχρι τώρα δεν έχει κάτσει να επισκεφθώ τη NASA όσες φορές έχω πάει στη χώρα.

Μιας και τώρα είμαι στην αρχή του σχεδιασμού, λογικά θα μπορέσω να δεσμεύσω ένα διήμερο ώστε να συμπεριλάβω και κάποια πόλη στην οποία υπάρχουν επισκέψιμες εγκαταστάσεις.

Η προφανής επιλογή είναι το κέντρο Kennedy κοντά στο Ορλάντο. Από την άλλη, εξετάζοντας τις πτήσεις του ταξιδιού, θα βόλευε πολύ περισσότερο το Χιούστον, στο οποίο βρίσκεται το κέντρο Johnson.

Για το Kennedy έχω μια εικόνα από άτομα που έχουν πάει, αλλά για το Johnson δεν γνωρίζω κάτι. Υπάρχει κάποιος που να το έχει επισκεφθεί ή ακόμη καλύτερα που να έχει επισκεφθεί και τα δύο; :rolleyes-80:

Και στο Ορλάντο και στο Χιούστον, σκοπός θα είναι αποκλειστικά η επίσκεψη στις εγκαταστάσεις. Σε αυτό το ταξίδι δεν σκέφτομαι να επικεντρωθώ στις πόλεις αυτές και να γυρίσω άλλα αξιοθέατα εκεί.
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ταξίδι-Όνειρο
Το Εβερεστ
Γεια σου @Nikos1986,

Η βασικη διαφορα των δυο ειναι οτι στο Cape Canaveral ειναι το Launch complex, μολις απογειωθει ο πυραυλος αναλαμβανει το control center στο Houston.

Στο Kennedy ειχα παει πριν χρονια. Θυμαμαι την παρουσιαση του space shuttle, εχει μια εκλπηξη στο τελος που την θυμαμαι ακομα αλλα δεν θελω να κανω spoiler. Επισης μπορεις να πας στα launching pads και να δεις απο που απογειωνεται ο πυραυλος, το νερο που χρησιμοποιουν για να μειωσουν τον θορυβο κτλ.

Στο Χιουστον που ειναι κοντα μου εχω παει πολλες φορες. Ειναι 45 λεπτα απο το downtown. Μπροστα στις εγκαταστασεις εχει ενα αεροπλανο (φαντασου στο μεγεθος ενος 747) και απο πανω εχει κοτσαρισμενο ενα space shuttle. Ετσι μετεφεραν το space shuttle απο το μερος που κατασκευαζοταν στο Kennedy Space center. Μπορεις να μπεις μεσα και στο αεροπλανο και στο space shuttle.
Εχουν ξαναφτιαξει το control center που χρησιμοποιηθηκε στην διασημη αποστολη του Apollo 11(οχι με τα αυθεντικα εξαρτηματα αλλα με αντιστοιχα εκεινης της εποχης). Εχει ενα μικρο αμφιθεατρο που καθεσαι και το βλεπεις μπροστα σου μεσα απο μια τζαμαρια ενω σου κανουν μια παρουσιαση. Πολυ ενδιαφερον.
Μπορεις να επισκεφτεις ενα υποστεγο στο οποιο βρισκεται σε οριζοντια θεση ο τεραστιος πυραυλος Saturn V. Ισως ειναι πανω απο 100 μετρα σε μηκος και ειναι χωρισμενος στα κομματια του(δεξαμενες καυσιμων) οποτε βλεπεις πως ενωνεται το ενα με το αλλο. Περπατας διπλα του και στην μια μερια εχει ενημερωτικες πινακιδες με ολες τις αποστολες Apollo(αστροναυτες, λογοτυπα κτλ).
Υπηρχε και μια αλλη τουρ που πηγαινες σε μια τεραστια πισινα και εβλεπες την εκπαιδευση των αστροναυτων μεσα στο νερο με ρομποτικους βραχιονες κτλ. Δεν ξερω αν την εχουν ακομα.
Μεσα στο κεντρο εχουν ενα κινηματογραφο που δειχνει πλανα απο τον διεθνη διαστημικο σταθμο και αν θυμαμαι καλα εχουν καποιες ζωντανες συνδεσεις.
Ολα αυτα περιλαμβανονται στο γενικο εισιτηριο. Εχει και καποια αλλα προγραμματα οπως lunch with an astronaut που πληρωνεις παραπανω. Αυτα πρεπει να τα ψαξεις και να κλεισεις απο νωρις γιατι εχουν περιορισμενες θεσεις. Δεν τα εχω κανει οποτε δεν ξερω περισσοτερα.

Για μενα θελεις μια ολοκληρη μερα απο το πρωι. Αν θες να επισκεφθεις και 2η μερα μπορεις να πας με το εισιτηριο σου στο customer service και με 10-15 δολαρια παραπανω το κανεις ετησιο εισιτηριο και ξαναπας και 2η μερα.

Αν εχεις τρελα με το διαστημα, 6 ωρες νοτια, στα συνορα με το Mεξικο εχει την Space X. Εψαξα για τουρ αλλα δεν βρηκα παρολα αυτα μπορεις να τα δεις απο τον δρομο. Παρε το διαβατηριο μαζι σου, παρολο που δεν θα χρειαστει να περασεις τα συνορα.
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
904
Likes
4.000
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλημέρα (καλησπέρα) Βασίλη!

Το διαστημικό λεωφορείο το έχω δει εξωτερικά σε ένα από τα Smithsonians στη DC, όμως δεν ήξερα ότι μπορούσες να μπεις στο εσωτερικό. Πέρα από το ότι μπορείς να μπεις, το ότι το έχουν μαζί με το "μεταφορικό" 747 στο κέντρο του Χιούστον, είναι ένα ακόμα συν που με κάνει να συγκλίνω τελικά στο συγκεκριμένο κέντρο. ;)

Πέρα από τις βολικότερες ανταποκρίσεις στις πτήσεις, θα με ενδιέφερε πολύ να έβλεπα λίγο και τα παρασκήνια και τις προετοιμασίες μέχρι την αποστολή του Apollo 11. Με αυτό εννοώ και τις αποστολές Gemini και Mercury πέρα από τις προηγούμενες του Apollo. Αυτό πιστεύω θα το έχει σε εκτενέστερο (να το πω έτσι) βαθμό στο JSC του Houston.

Έχουν ακόμα τα διάφορα tours, πιθανότατα θα κάνω κάποιο εφόσον μπουν 2 μέρες. Εισιτήρια που κοίταζα χθες (τουλάχιστον στο Κανάβεραλ), έχει 1 και 2 ημερών (πέρα από το ετήσιο).

Αυτό με τη SpaceX δεν το ήξερα, είναι μεν κάμποσες ώρες αλλά δεν το απορρίπτω. Με ένα πρόχειρο πλάνο που έκανα σήμερα, ίσως μπορώ να αφιερώσω και 3 μέρες και να το συμπεριλάβω. Σε ευχαριστώ για το tip! :clap:


Επισης μπορεις να πας στα launching pads και να δεις απο που απογειωνεται ο πυραυλος, το νερο που χρησιμοποιουν για να μειωσουν τον θορυβο κτλ.
Με εξέπληξε η γνώση σου για το νερό και τον λόγο που το χρησιμοποιούν (πέρα από τον θόρυβο, όπως λες, και για να προστατέψουν το ίδιο το σκάφος από τα ανακλώμενα στην πλατφόρμα εκτόξευσης ωστικά κύματα). Πριν τον κορονοϊό θυμάμαι είχα πάει σε μια ομιλία ακαδημαϊκών και κάποιος από το κοινό είχε ρωτήσει τι είναι αυτό το νερό που ρίχνουν όταν είναι να γίνει η εκτόξευση και δεν ήξερε να απαντήσει κανείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.493
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom