Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Χαίρετε.
Θα ταξιδέψω Ρουμανία οδικώς και μόνη μου για 25 μέρες με δυνατότητα επέκτασης αν χρειαστεί.
Έχω κάποιες ερωτήσεις:
1. Έχω διαβάσει τα πάντα που έχουν γραφτεί αλλα έχω επιπλέον μέρες και δεν ξέρω που να τις βάλω. Έχει κανείς καμια πρόταση για διανυκτέρευση ή επίσκεψη πέρα απο τις κλασικές?
2. Με ενδιαφέρουν οι δραστηριότητες στα ταξίδια. Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω και που όπως ράφτινγκ, παραπέντε, βαρκάδες και λοιπά? Υπάρχει κάποια παράσταση, όπερα, θέατρο που να είναι ενδιαφέρον?
3. Πάνω στη λίμνη υπάρχει δυνατότητα διανυκτέρευσης? Υπάρχουν υποδομές?
4. Θα πάω μέσα Μαίου. Τι σημαίνει οτι το φαγκάρας θα είναι κλειστό?
5. Μου αρέσει το ελεύθερο κάμπινγκ οπότε είναι ασφαλές αν μου αρέσει κάπου να στήσω σκηνή? Σε ξενοδοχεία θα μείνω αλλα αν θελήσω να κοιμηθώ έξω κανένα βράδυγια να είμαι εγω και ο κανένας θα έχω πρόβλημα?
6. Στο Δέλτα του Δούναβη τι μπορώ να κάνω?
7. Για να έχω ίντερνετ στο κινητό ποια η διαδικασία? Είναι όπως στην Ευρώπη?
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας στα προηγούμενα και στα μελλοντικά ταξίδια μου.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Δεν γνωριζω,να σου λυσω τις αποριες σου...
.... αν θελήσω να κοιμηθώ έξω κανένα βράδυγια να είμαι εγω και ο κανένας θα έχω πρόβλημα?
αλλα,σε αυτην ποιος μπορει να σου δωσει απαντηση;...αστο κοπελλα μου,εχει και βρυκολακες εκει...:D
υγ...η @villi μπορει να βοηθησει...
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Περισσότερο τους ανθρώπους φοβάμαι όχι τους βρυκόλακες.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
1. Έχω διαβάσει τα πάντα που έχουν γραφτεί αλλα έχω επιπλέον μέρες και δεν ξέρω που να τις βάλω. Έχει κανείς καμια πρόταση για διανυκτέρευση ή επίσκεψη πέρα απο τις κλασικές?.
δεν ξέρω τι θεωρείς "κλασσικές" αλλά εγώ θα προτείνω Timisoara, Piatra Neamt, Iasi και Maramures
2. Με ενδιαφέρουν οι δραστηριότητες στα ταξίδια. Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω και που όπως ράφτινγκ, παραπέντε, βαρκάδες και λοιπά? Υπάρχει κάποια παράσταση, όπερα, θέατρο που να είναι ενδιαφέρον?
μόνο μέρος για βαρκάδα που έχω δει είναι στην Lacu Rosu
3. Πάνω στη λίμνη υπάρχει δυνατότητα διανυκτέρευσης? Υπάρχουν υποδομές?
κάτι έχασα. για ποια λίμνη μιλάμε? την balea? αν ναι, όχι
4. Θα πάω μέσα Μαίου. Τι σημαίνει οτι το φαγκάρας θα είναι κλειστό?
πιθανόν, ενημερώσου
6. Στο Δέλτα του Δούναβη τι μπορώ να κάνω?
Από Tulcea φεύγουν βάρκες και σε βολτάρουν στο Δέλτα. δεν έχω ακούσει και διθυράμβους
 

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
ανταρκτικη
Όπως είπε κ ο kalspiros Piatra neamt αλλά εγώ θα πρότεινα δίπλα την λίμνη Bicaz και φυσικά πάνω η διαδρομή με το αυτοκίνητο στο Μaramures ήταν φανταστική!Αν δε λυπάσαι το αυτοκίνητο σου ωραία ήταν κ η διαδρομή Transalpina από Targu Jiu.Στην λίμνη Βalea έχει σαλέ για να κοιμηθείς!Δραστηριότητες δεν ανακάλυψα κ μια φορά που έκανα ράφτινγκ μάλλον βαρκάδα ήτανε!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Χαίρετε.
Θα ταξιδέψω Ρουμανία οδικώς και μόνη μου για 25 μέρες με δυνατότητα επέκτασης αν χρειαστεί.
Έχω κάποιες ερωτήσεις:
1. Έχω διαβάσει τα πάντα που έχουν γραφτεί αλλα έχω επιπλέον μέρες και δεν ξέρω που να τις βάλω. Έχει κανείς καμια πρόταση για διανυκτέρευση ή επίσκεψη πέρα απο τις κλασικές?
2. Με ενδιαφέρουν οι δραστηριότητες στα ταξίδια. Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω και που όπως ράφτινγκ, παραπέντε, βαρκάδες και λοιπά? Υπάρχει κάποια παράσταση, όπερα, θέατρο που να είναι ενδιαφέρον?
3. Πάνω στη λίμνη υπάρχει δυνατότητα διανυκτέρευσης? Υπάρχουν υποδομές?
4. Θα πάω μέσα Μαίου. Τι σημαίνει οτι το φαγκάρας θα είναι κλειστό?
5. Μου αρέσει το ελεύθερο κάμπινγκ οπότε είναι ασφαλές αν μου αρέσει κάπου να στήσω σκηνή? Σε ξενοδοχεία θα μείνω αλλα αν θελήσω να κοιμηθώ έξω κανένα βράδυγια να είμαι εγω και ο κανένας θα έχω πρόβλημα?
6. Στο Δέλτα του Δούναβη τι μπορώ να κάνω?
7. Για να έχω ίντερνετ στο κινητό ποια η διαδικασία? Είναι όπως στην Ευρώπη?
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας στα προηγούμενα και στα μελλοντικά ταξίδια μου.
1.Αν θέλεις μας γράφεις που έχεις επιλέξει να μείνεις και τι να επισκεφτείς για να προτείνουμε επιπλέον;Κλασσικές υποθέτω εννοείς Brasov-Sibiu κλπ.Τότε θα πρότεινα Sighisoara-Timisoara-Cluz Napoca-Maramures-Bucovina-Suceava-Botosani-Μολδαβικα Μοναστήρια.Μπορείς να θες να κινηθείς και ιστορικά δηλ Ιάσιο,Κωνστάνζα κλπ

2.Δες εδώ για προγραμματισμένα φεστιβάλ http://www.rolandia.eu/romania-events-calendar-2015/ ,επίσης για όπερα εδώ http://www.operanb.ro/en.Έχω πάει όπερα και είναι φανταστικές οι παραστάσεις που ανεβαίνουν.Θέλει όμως προγραμματισμό γιατί τα εισιτήρια φεύγουν γρήγορα.
Για ράφτινγκ εδώ http://www.whitewater.ro/en/english-home.html.
Βαρκάδα έχει ακόμη και στο πάρκο Herastrau στο Βουκουρέστι.Στην Tulcea,στο Δέλτα του Δούναβη έχει διάσχιση ενός μέρους με βάρκα.Θα είμαι εκεί σε 20 μέρες οπότε δε ξέρω κάτι άλλο να σου πω προς το παρόν.Εγώ ακούω τα καλύτερα πάντως και μέσα Μάη που επέλεξα να πάω έγινε με κριτήριο ότι θα είναι γεμάτο πουλιά.Πάντως στο Δέλτα του Δούναβη έχει και διαδρομές για περπάτημα και οργανωμένα camping.

3.Αν εννοείς την Balea Lac εκεί βρίσκεται το ice hotel http://hotelofice.ro/booking-hotel-of-ice/chalet-balea-lac/
Πρέπει να επικοινωνήσεις όμως για να ξέρεις ότι θα λειτουργεί όταν πας αλλιώς έχει δύο πανσίον με εστιατόρια.Πριν ένα μήνα λειτουργούσε μόνο το ένα και τα δωμάτια ήταν φουλ.Ανεβαίνεις με τελεφερίκ αν ο δρόμος είναι κλειστός.

4.Το Φαγκαράς είναι κωμόπολη και είναι προσβάσιμη 365 μέρες το χρόνο.Υποθέτω ότι εννοείς τον δρόμο Trasfagarasan ο οποίος βεβαίως είναι κλειστός 7-8 μήνες λόγω χιονιού.Έχε υπόψην σου ότι στη Balea lac έχει χιόνι όλο το χρόνο και ενδέχεται να χιονίζει και το καλοκαίρι.Συνήθως ο δρόμος ανοίγει μέσα Ιούνη.

5 Στη Ρουμανία απαγορεύεται αυστηρά το κάμπιγκ και υπάρχει πολύ φύλαξη παντού και το εννοώ!Ολα τα πάρκα φυλλάσονται όπως και τα δάση,οι λίμνες κλπ.Παντού υπάρχει φρουρός.Τώρα αν βρεις πουθενά απόμερα ο θεός και η ψυχή σου!

6.http://www.ddbra.ro/en

7 H Ρουμανία είναι πιο Ευρώπη από την Ελλάδα,πιστεψέ με!Το καλύτερο ίντερνετ με διαφορά και θα βρεις παντού!Πήγαινε σε ένα Germano,ναι αυτόν που έχουμε και στην Ελλάδα και αγόρασε με 5 ευρώ ή 8 μια κάρτα για κλήσεις σε όλες τις ευρωπαικές χώρες και απεριόριστο ίντερνετ στο κινητό σου!Η κινητή τηλεφωνία της Ρουμανίας με άφησε άφωνη!
Καλό σχεδιασμό στο ταξίδι σου!Ελπίζω να βοήθησα!
 
Last edited:

jajo

Member
Μηνύματα
20
Likes
118
Παιδιά εμείς μόλις γυρίσαμε από το roadtrip Θεσσαλονίκη-Βουκουρέστι-Σιναϊα-Μρασόβ και πίσω. Μερικές παρατηρήσεις κυρίως για τις οδικές διαδρομές: Κάναμε το λάθος να ακολουθήσουμε τον κύριο οδικό άξονα για Σόφια και είχε πολύ κίνηση, νταλίκες, μπλόκα, λακούβες. Η οδίγηση είναι απαιτητική. Μην βασίζεστε στους αρχάριους οδηγούς για να σας βοηθίσουν. Στον γυρισμό ήρθαμε από Βελικο Ταρνοβο, Σταρα Ζαγορα, Χασκοβο και περάσαμε στην Κομοτηνή. Αυτός ο δρόμος είναι πολύ καλύτερος, γρηγορότερος, χωρίς αστυνομία, με πιο όμορφη θέα. Το ξέραμε και εμείς αυτό απο την αρχή αλλά δεν μπορούσαμε να πείσουμε όλη την ομάδα (3 αυτοκίνητα, 9 άτομα).

https://www.here.com/directions/dri...451,25.5499166?map=43.04086,24.59552,7,normal

Στην Ρουμανία οι δρόμοι ήταν μια χαρά και δεν είχαμε πουθενά πρόβλημα. Οι οδηγοί βέβαια δεν ήταν και τόσο καλοί αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Δεν κάναμε τίποτα το ψαγμένο για να το αναφέρω εδώ. Μόνο τα κλασικά στην περιοχή. Απλά θα ήθελα να αναφέρω την στάση που κάναμε στο Βελικό Ταρνοβο στην επιστροφή σ' αυτό το εστιατόριο: http://www.shtastliveca.com/
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Καλησπέρα σε όλους, και καλή εβδομάδα!

Ταξιδεύουμε με μια φίλη για Ρουμανία την επόμενη εβδομάδα, και θα εκτιμούσα πολύ αν θα μπορούσατε να μας βοηθήσετε με κάποιες απορίες που έχουμε:

Το πρόγραμμά μας είναι να ταξιδέψουμε με τρένο από το Βουκουρέστι για Μπρασόβ (όπου έχουμε κλείσει διαμονή 2 νύχτες), και στη συνέχεια να πάμε με τρένο από Μπρασόβ στο Σίμπιου (άλλες 2 νύχτες) και να γυρίσουμε Βουκουρέστι όπου πάμε κατευθείαν αεροδρόμιο (βραδυνή πτήση).

Τα τρένα, πρέπει κανείς να τα κλείσει νωρίτερα (ηλεκτρονικά;) είδαμε καποια sites αλλά δεν καταφέραμε να κάνουμε κράτηση.
Επίσης, στο γυρισμό, υπάρχει ένα τρένο από Σίμπιου που φεύγει στις 10.45 και κάνει περίπου 6 ώρες, φθάνει δηλαδή Βουκουρέστι γύρω στις 17.00, που είμαστε λίγο οριακά. Το προηγούμενο φεύγει στις 6 το πρωί.
Τα τρένα πώς είναι, είναι στην ώρα της, ή υπάρχει περίπτωση να έχουν καθυστερήσεις?
Υπάρχει και η εναλλακτική των λεωφορείων, αλλά έχουμε ακούσει ότι οι δρόμοι μπορεί να έχουν πολύ κίνηση (κάτι που φοβάμαι στην επιστροφή)..ποια είναι η γνώμη σας;
Αν πάρουμε το τρένο των 6 και έχουμε στη διάθεσή μας ένα δίωρο πριν πάμε αεροδρόμιο, είναι εύκολο να πάμε για λίγο (μια γρήγορη ματιά) στο Βουκουρέστι? π.χ. στην παλαιά πόλη? Αν ναι, από το σταθμό ποιο λεωφορείο πρέπει να πάρουμε και πού να κατέβουμε; έχει νόημα, προλαβαίνουμε να δούμε κάτι, έστω μια πρώτη εντύπωση (θα έχουμε βέβαια και τις βαλίτσες, αλλά θα πάρουμε τις μικρές)...

Από ότι καταλαβαίνω δεν γίνεται χρήση του ευρώ, που σημαίνει ότι θα πρέπει να αλλάξουμε συνάλλαγμα φθάνοντας στο αεροδρόμιο, σωστά?

επίσης, φθάνοντας στο Μπρασόβ, όπου στην ουσία έχουμε μια μιση μερα περίπου, έχει πολλά να δούμε...σίγουρα θα θέλαμε να επισκεφθούμε το κάστρο Peles στη Σινάια, και το Bran Castle. Υπάρχουν συγκοινωνίες, είναι όμως ο καλύτερος τρόπος, ή υπάρχουν π.χ. πουλμανάκια που σε πηγαίνουν (ή δυνατον και στα δύο), με μια μίνι ξενάγηση και λίγο ελεύθερο χρόνο, ώστε να γλυτώσουμε χρόνο? έχει πάει κάποιος πρόσφατα ώστε να μας πει τη γνώμη του;

οτιδήποτε άλλο tips γύρω από τα τρένα, τη Ρουμανία και τα 2 αυτά μέρη, θα μας βοηθούσε πολύ!

ευχαριστώ πολύ!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Το επίσημο σάιτ των τρένων είναι αυτό http://cfr.ro/index.php/trenuri-directe .
Σου έβαλα τυχαία μια αναζήτηση για να δεις πως δουλευει.Δεν είναι εύχρηστο σε καμία περίπτωση.Στο Βουκουρέστι υπάρχουν 5-6 σταθμοί οπότε δε ξέρω από που θα φύγετε για Μπρασόβ ή σε ποιον θα γυρίσετε από Σιμπίου.Τυχαία σου έβαλα τον Gara de nord στον οποίο έχω βρεθεί κάποιες φορές.Τα τρένα σε γενικές γραμμές είναι αξιόπιστα αλλά κανείς δε μπορεί να προβλέψει μια καθυστέρηση οπότε θα σου πρότεινα να έχεις περιθώριο για την πτήση σου.
Ενδεχομένως να είναι πιο εύκολο να τα κλείσεις από κάποιο ταξιδωτικό.Τα δύο γνωστότερα είναι το https://www.vola.ro/ και το https://www.christiantour.ro/ .Στα σημειώνω μήπως δε βρεις άλλη άκρη.
Υπάρχει λεωφορείο μεταξύ Μπρασόβ και Σινάια αλλά δε γνωρίζω ωράρια.Για Μπραν δεν έχω ιδέα.Το καλύτερο αν θες τη γνώμη μου είναι να απευθυνθείτε σε ένα τοπικό πρακτορείο στο Μπρασόβ και να πάρετε ένα έτοιμο τουρ με βανάκι ή να νοικιάσετε ταξί,δεν είναι ακριβό να το αγκαζάρετε για μισή μέρα.
Για το συνάλλαγμα το έχω ξαναγράψει...νόμισμα Ρουμανίας το Leu!Αλλάζεις πολύ λίγα στο αεροδρόμιο για τα πρώτα έξοδα και μετά σε τράπεζες και ανταλλακτήρια.
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση Villi! :)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση Villi! :)
Χαρά μου!Καλό ταξίδι,καλά να περάσετε!Η Ρουμανία έχει ανθίσει και είναι πανέμορφη αυτές τις μέρες!Θα χορτάσετε πράσινο!Ακόμη και το Βουκουρέστι άλλαξε πρόσωπο,παντού ανθισμένα πάρκα με πανέμορφα χρωματιστά λουλούδια!
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
ανυπομονώ! ελπίζω να είναι όμορφα, και να μην έχουμε προβλήματα με τις συγκοινωνίες, θα τα καταφέρουμε!
ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom