Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Τουλάχιστον στην περιοχή που μένω, και το δικό μου διαβατήριο, και των φίλων μου βγήκε μέσα σε 4 μέρες. Εγώ έκανα ανανέωση διαβατηρίου γιατί ειχα, οι φίλοι μου δεν είχαν. Πήγα Πέμπτη και Δευτέρα ήταν έτοιμο. Το θέμα είναι να βρεις ραντεβού… Τα ραντεβού μας ήταν τουλάχιστον δυο εβδομάδες μετά την ημέρα που πήραμε τηλέφωνο…
Σε ευχαριστώ πολύ ☺🙏🙏
 

Neron

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπερα σε ολους. Ισχυει οτι για να ταξιδεψεις στη Ιταλια, πρεπει νο διαβατηριο σου να ειναι τουλαχιστον 6 μηνες πριν τη ληξη του; Δεν ηξερα κατι τετοιο κ εκλεισα για την μεθεπομενη εβδομαδα...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπερα σε ολους. Ισχυει οτι για να ταξιδεψεις στη Ιταλια, πρεπει νο διαβατηριο σου να ειναι τουλαχιστον 6 μηνες πριν τη ληξη του; Δεν ηξερα κατι τετοιο κ εκλεισα για την μεθεπομενη εβδομαδα...
Εντός ΕΕ δε χρειάζεται 6μηνο, αλλά να εχει ισχύ μέχρι και την ημερομηνία επιστροφής σου.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.341
Likes
14.203
Καλησπερα σε ολους. Ισχυει οτι για να ταξιδεψεις στη Ιταλια, πρεπει νο διαβατηριο σου να ειναι τουλαχιστον 6 μηνες πριν τη ληξη του; Δεν ηξερα κατι τετοιο κ εκλεισα για την μεθεπομενη εβδομαδα...
Μπορείς να πας με ταυτότητα.
 

Neron

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ναι, οι ενηλικες θα παμε με ταυτοτητα αλλα τα ανηλικα παιδια με διαβατηρια. Η edreams μου εβγαλε αυτο το μηνυμα. Mourohavlos μακαρι να ειναι ετσι. Σκεφτομαι να τηλ στην ιταλικη πρεσβεια...
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.627
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Ψηφιακή ανανέωση των διαβατηρίων πολύ σύντομα όπως λέει...

Κ. Πιερρακάκης: Έρχεται έως το τέλος του 2021 η ψηφιακή ανανέωση διαβατηρίων

Για να δούμε αν θα δέχονται και ταυτότητες +15 χρόνων....
... δεν το καταλαβαίνω αυτό , τι σημαίνει ψηφιακή ? δεν θα χρειάζεται φυσική παρουσία ? και τα αποτυπώματα ?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.341
Likes
14.203
... δεν το καταλαβαίνω αυτό , τι σημαίνει ψηφιακή ? δεν θα χρειάζεται φυσική παρουσία ? και τα αποτυπώματα ?
Θα το δούμε στην πράξη..΄Ολα γίνονται αν υπάρχει θέληση...Φαντάζομαι ότι θα παίρνουν τα αποτυπώματα από κάποια βάση δεδομένων της αστυνομίας..Στην Αγγλία πάντως εδώ και πολλά χρόνια έστελναν τα δικαιολογητικά(χαρτιά) σε μια υπηρεσία που νομίζω ήταν κάπου στην Σκωτία και έπαιρναν το διαβατήριο τους ταχυδρομικά στο σπίτι...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
... δεν το καταλαβαίνω αυτό , τι σημαίνει ψηφιακή ? δεν θα χρειάζεται φυσική παρουσία ? και τα αποτυπώματα ?
Αφού λέει "ανανέωση" σημαίνει ότι τα αποτυπώματα τα έχουν από την προηγούμενη φορά που εκδόθηκε το διαβατήριο.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.627
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Θεωρητικά πάντα, τα αποτυπώματα σου τα έχουν εφόσον έχεις ταυτότητα, δεν ισχύει ο όρος ανανέωση αφού κάνεις έκδοση καινούργιου διαβατηρίου. Τα νέα που λέει ο λόγος διαβατήρια έχουν βιομετρικά στοιχεία. Ας περιμένουμε να δούμε τι θα πράξουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom