Γενικά Ερωτήσεις για λεωφορεία στην Ευρώπη (flixbus, eurolines κτλ)

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Εχει κανεις να αναφερει καθυστερησεις με τη Flixbus φετος?
Εχω "στησει" δυο ταξιδια πανω της και ανησυχω μην τιναχθουν στον αερα.
 

connosp

Member
Μηνύματα
388
Likes
825
Εχει κανεις να αναφερει καθυστερησεις με τη Flixbus φετος?
Εχω "στησει" δυο ταξιδια πανω της και ανησυχω μην τιναχθουν στον αερα.
Την προηγούμενη εβδομάδα 19/6 από Αμστερνταμ-Ροτερνταμ με Flixbus είχαμε καθυστέρηση περίπου 2 ώρες λόγω κίνησης και στάσης του οδηγού για ξεκούραση στη Χάγη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Την προηγούμενη εβδομάδα 19/6 από Αμστερνταμ-Ροτερνταμ με Flixbus είχαμε καθυστέρηση περίπου 2 ώρες λόγω κίνησης και στάσης του οδηγού για ξεκούραση στη Χάγη.
Αυτη η σταση για ξεκουραση που λες ειναι επιβεβλημενη απο τον νομο σε συγκεκριμενες ωρες οδηγησης, ανεξαρτητα απο το ποσο καθυστερει. Μου εχει τυχει στην Ολλανδια και ζητησε χιλιες φορες συγγνωμη εξηγωντας πως αν δεν την κανει θα απολυθει.
 

Pilcher

Member
Μηνύματα
12
Likes
36
Εχει κανεις να αναφερει καθυστερησεις με τη Flixbus φετος?
Εχω "στησει" δυο ταξιδια πανω της και ανησυχω μην τιναχθουν στον αερα.
Εμένα
Εχει κανεις να αναφερει καθυστερησεις με τη Flixbus φετος?
Εχω "στησει" δυο ταξιδια πανω της και ανησυχω μην τιναχθουν στον αερα.
Συνεχώς μου συμβαίνει τελευταία! Λαμβάνω μήνυμα ότι ακυρώθηκε το δρομολόγιο και μου έχουν βγάλει νέο εισιτήριο στην επόμενη διαδρομή. Μία φορά με έβαλαν στο προηγούμενο δρομολόγιο, ό,τι να'ναι! Πλέον σκέφτομαι να μην ξαναχρησιμοποιήσω flixbus.
 

connosp

Member
Μηνύματα
388
Likes
825
Εμένα

Συνεχώς μου συμβαίνει τελευταία! Λαμβάνω μήνυμα ότι ακυρώθηκε το δρομολόγιο και μου έχουν βγάλει νέο εισιτήριο στην επόμενη διαδρομή. Μία φορά με έβαλαν στο προηγούμενο δρομολόγιο, ό,τι να'ναι! Πλέον σκέφτομαι να μην ξαναχρησιμοποιήσω flixbus.
Αν επιτρέπεται ποιο δρομολόγιό?
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Εχει κανεις να αναφερει καθυστερησεις με τη Flixbus φετος?
Εχω "στησει" δυο ταξιδια πανω της και ανησυχω μην τιναχθουν στον αερα.
Το Σάββατο που μας πέρασε είχα κλείσει από Γαλλική πλευρά Βασιλεία για Ζυρίχη....στις 16:50.....
Μου ήρθε ειδοποίηση μιαμιση ώρα πριν για τις 18:00
Μετά από μισή ώρα ήρθε για τις 18:10
.... (Έμαθα εκ των υστέρων ότι έφτασε στις 18:24)
Δεν άντεξα την κοροϊδία και έφυγα με τραίνο δίχως να ζητήσω καν ακυρωτικό και refund.
Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να πάρω κάτι τέτοιο; (Δεν ζήτησα ακύρωση νομίζω σου κράτα μια προμήθεια αν ζητηθεί μισή ώρα τουλάχιστον πριν)

Τώρα ταξιδεύω για colmar 8:35 από Ζυρίχη που είναι η έναρξη...και αναχώρησε στις 8:35
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Το Σάββατο που μας πέρασε είχα κλείσει από Γαλλική πλευρά Βασιλεία για Ζυρίχη....στις 16:50.....
Μου ήρθε ειδοποίηση μιαμιση ώρα πριν για τις 18:00
Μετά από μισή ώρα ήρθε για τις 18:10
.... (Έμαθα εκ των υστέρων ότι έφτασε στις 18:24)
Δεν άντεξα την κοροϊδία και έφυγα με τραίνο δίχως να ζητήσω καν ακυρωτικό και refund.
Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να πάρω κάτι τέτοιο; (Δεν ζήτησα ακύρωση νομίζω σου κράτα μια προμήθεια αν ζητηθεί μισή ώρα τουλάχιστον πριν)

Τώρα ταξιδεύω για colmar 8:35 από Ζυρίχη που είναι η έναρξη...και αναχώρησε στις 8:35
Καλό σου ταξίδι.
Η κοροϊδία δεν κατάλαβα που βρίσκεται:
Οτι αντί για 16.50 σε ειδοποίησαν ότι θα αναχωρήσει 1 ώρα και 10 λεπτά μετά;
Στην 2η ειδοποίηση για τα 10 λεπτά καθυστέρηση;
Τα flixbus κινούνται συνεχώς σε πολυσυχναστους αυτοκινητόδρομους όπου συχνά υπάρχουν για διάαφορους λόγους μποτιλιαρισματα για τα οποία δεν μπορεί να ευθύνονται.
Τι πιο φυσιολογικό να σε ενημερώσουν για κάθε καθυστέρηση.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Α, να καταθέσω και τη δική μου εμπειρία μετακίνηση με flixbus πριν λίγες μέρες, Duesseldorf-Eindhoven - Duesseldorf.
Όλα κύλησαν άψογα, χωρίς καμία καθυστέρηση, έμεινα πάρα πολύ ικανοποιημένος.
9€ ανά διαδρομή το κόστος όταν το αντίστοιχο κόστος για τη σιδηροδρομική διαδρομή ήταν στα 25€.
Και στις δύο πλευρές των καθισμάτων υπήρχαν μπρίζες και δύο υποδοχές USB.
Πίσω από το λεωφορείο υπήρχαν και 5 η 7 θέσεις για ποδήλατα.
Νομίζω κάτι τέτοιες υπηρεσίες θα μπορούσαν να τις αντιγράψουν τα δικά μας ΚΤΕΛ
 

Attachments

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ειμαστε στον δρομο απο Τεργεστη για Λουμπλιανα. Δεν καθυστερησε ουτε λεπτο. Με 8 ευρω το ατομο μονο χωρις εναλλακτικη για τρενο, ειναι μια χαρα. Δυστυχως θελει πολυ early booking για καλες τιμες
Για την επιστροφη εκλεισα το προτελευταιο και οχι το τελευταιο δρομολογιο γιατι φοβαμαι τις καθυστερησεις.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Καθυστέρηση για διάρκειας ταξίδι 2 ωρών και 50 λεπτών της τάξεως 1:34' είναι όχι απλά κοροϊδία αλλά απαράδεκτο και μη αποδεκτό από εμένα σαν επιβάτη και ταξιδιώτη.
έστειλα αίτημα online ακυρώσεως όταν είδα την απόκλιση από 16:50 στις 18.00 αρχικά 18.10 έγραψε τελικά 18:24 εκτέλεσε....απόκριση δεν πήρα...
Δυστυχώς ο υπάλληλος online με παρέπεμψε σε ένα πολύ δύσκολο σύστημα ακύρωσης και refund το οποίο αντί να διευκολύνει....ακόμη εκεί θα ειμουν....μου ζητούσε να κάνω αίτηση refund.ενω το σύστημα είχε κλείσει......(υπόψιν έκανε άνω των 25 λεπτών να επιβεβαιώσει τα στοιχεία κρατήσεις κλπ....και η απάντηση του ήταν ανύπαρκτη : διάβασε τα e mail σου)
Αντί να βοηθήσει τον πελάτη μου ζήτησε να ακυρώσω ο ίδιος το εισητηριο κάτι το οποίο δεν γινόταν γιατί είχε φτάσει 16:40 ...( Το σύστημα δικαιολογεί 15') πριν ακύρωση και refund .

Ερώτηση αν στην Ελλάδα για δρομολογιο λιγότερο των 3 διάρκειας 145 χλμ είναι το Βασιλεία - Ζυρίχη........ Σου χτυπήσει 1ωρα και 34 λεπτά καθυστέρηση....τι θα έκανες;
Εγώ προσωπικά και τους θάβω στις αξιολογήσεις και θα συνεχίσω να αιτουμαι το δίκαιο μου για επιστροφή χρημάτων τουλάχιστον το ποσό που μου αναλογεί......αν δεν το κάνουν θα τους στέλνω κάθε βδομάδα email έστειλα ήδη 4 !!! Και σε κάθε αξιολόγηση θα έχουν 0 ψήφο από εμένα!

Αν το ήξερα θα έφευγα από την αρχή με τραίνο.....που εξυπακούεται ότι καθυστέρηση δεν έχει στις χώρες αυτές και αποζημίωση δίνει αν θιγούν τα συμφέροντα των πελατών
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom