Τουρκία Ερωτήσεις για 4 μέρες στην Κωνσταντινούπολη

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Η μέρα θα έχει μεγαλώσει όπως στην Ελλάδα, και λίγο περισσότερο μια και είναι πιο βόρεια, οι καιρικές συνθήκες +- το ίδιο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Για να καταλάβω θα έχει μεγαλώσει η μέρα όπως στην Ελλάδα? και ο καιρός θα είναι όπως εδώ,....περίπου δηλαδή.
Εξαρτάται από την ηλικία της... Αν είναι στην προσχολική ηλικία, μεγαλώνει πολύ πιο γρήγορα από το αν είναι στη δεκαετία των 60. Εκεί θά'λεγα ότι μάλλον μικραίνει. Επίσης, εξαρτάται και τι τις ταΐζουν οι Τούρκοι...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
μια και είναι πιο βόρεια.
Πιο βόρεια από πού? Την Αθήνα? Την Κρήτη? Τις Σέρρες? Στο ίδιο πλάτος με την Καβάλα είναι περίπου. Αλλά, έτσι κι αλλιώς, οι διαφορές στο γεωγραφικό πλάτος είναι πολύ μικρές και, πρακτικά, καμμία επίπτωση/διαφοροποίηση δεν έχουν (εκτός κι αν τα 3-5 λεπτά μπορεί να παίζουν κάποιο ρόλο).
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
@ babaduma ... μπακλαβά ...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Γεια, σκεφτομαι να παω Κωνσταντινουπολη Μαιο.Διαβασα πως εχει πολυ ζεστη,δεν ειναι καλη εποχή για ταξίδι στην Πόλη?
Μαιο που βρεθηκα Κων/πολη ενα ψοφοκρυο τα βραδια το ειχε !!
Για να κανει πολυ ζέστη δύσκολο το βλέπω , εκτος και αν τρελαθει ο καιρός .
 

Alexa

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Εξαρτάται από την ηλικία της... Αν είναι στην προσχολική ηλικία, μεγαλώνει πολύ πιο γρήγορα από το αν είναι στη δεκαετία των 60. Εκεί θά'λεγα ότι μάλλον μικραίνει. Επίσης, εξαρτάται και τι τις ταΐζουν οι Τούρκοι...
αντε λεω κ εγω...σε αυτο οφείλεται ?? να σε καλα :haha:
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Πιο βόρεια από πού? Την Αθήνα? Την Κρήτη? Τις Σέρρες? Στο ίδιο πλάτος με την Καβάλα είναι περίπου. Αλλά, έτσι κι αλλιώς, οι διαφορές στο γεωγραφικό πλάτος είναι πολύ μικρές και, πρακτικά, καμμία επίπτωση/διαφοροποίηση δεν έχουν (εκτός κι αν τα 3-5 λεπτά μπορεί να παίζουν κάποιο ρόλο).
Πάντως μικρότερη η μέρα δεν είναι! Εκεί κόλλησες;
Και από πότε η Καβάλα είναι το κέντρο της Ελλάδας;
Και σε κάθε περίπτωση, αυτή η συζήτηση νομίζεις ότι βοηθάει σε κάτι τη φίλη που έκανε μια ερώτηση;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Πάντως μικρότερη η μέρα δεν είναι! Εκεί κόλλησες;
Και από πότε η Καβάλα είναι το κέντρο της Ελλάδας;
Και σε κάθε περίπτωση, αυτή η συζήτηση νομίζεις ότι βοηθάει σε κάτι τη φίλη που έκανε μια ερώτηση;
Μικρότερη από πού? Από την Αθήνα? Και από πότε η Αθήνα είναι το κέντρο της Ελλάδας?

Γιατί από τις Σέρρες μικρότερη είναι. Και από την Έδεσσα. Και από την Φλώρινα. Εσύ πού κόλλησες?

Και φυσικά βοηθάει. Η κοπέλα έχει χιούμορ, καταλαβαίνει και διασκεδάζει. Όπως και όλοι οι υπόλοιποι (εκτός από έναν, ίσως...). :)

edit: Μάλλον δύο...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
H Kρήτη είναι 6 μοίρες νοτιότερα απ' την Κωνσταντινούπολη. Επίσης το κέντρο της Ελλάδας είναι οι Δελφοί που είναι 3 μοίρες νοτιότερα της Πόλης. Άρα η Αθήνα είναι πολύ πιο κοντά στο κέντρο της Ελλάδας απ' ότι η Φλώρινα, οι Σέρρες, η Έδεσσα ή η Καβάλα.

Europa - Geographic centres of European counries
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
H Kρήτη είναι 6 μοίρες νοτιότερα απ' την Κωνσταντινούπολη. Επίσης το κέντρο της Ελλάδας είναι οι Δελφοί που είναι 3 μοίρες νοτιότερα της Πόλης.
Ευχαριστώ πολύ. Θα το σημειώσω και θα το διαβάσω 100 φορές για να το εμπεδώσω. Εντύπωση μου κάνει, πάντως, που μόνον οι Πελοποννήσιοι δεν κατάλαβαν τη χρήση του παραδείγματος. Μήπως εκεί, τελικά, βρίσκεται το "κέντρο" της Ελλάδας? :rolleyes:
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Μικρότερη από πού? Από την Αθήνα? Και από πότε η Αθήνα είναι το κέντρο της Ελλάδας?

Γιατί από τις Σέρρες μικρότερη είναι. Και από την Έδεσσα. Και από την Φλώρινα. Εσύ πού κόλλησες?

Και φυσικά βοηθάει. Η κοπέλα έχει χιούμορ, καταλαβαίνει και διασκεδάζει. Όπως και όλοι οι υπόλοιποι (εκτός από έναν, ίσως...). :)
:clap::clap::clap:
Θα σου χαλάσω εγώ το χατίρι ; :rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom