Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Έμαθα μόλις χθες ότι η εννιαία πλέον ΟΑ/Aegean έχει ακυρώσει ΟΛΕΣ τις βραδυνές πτήσεις και των δυο εταιριών από Αθήνα προς Ρόδο. Οι πτήσεις αυτές υπήρχαν πάντα (εδώ και 40 χρόνια τουλάχιστο) και η γκαντεμιά είναι ότι τους επόμενους μήνες θα έχω δουλειά μια φορά την εβδομάδα στην αθήνα τα απογεύματα και ενώ σκόπευα να πηγαινοέρχομαι αυθημερόν η κίνησή τους αυτή θα με υποχρεώνει να διανυκτερεύω στην Αθήνα και να παίρνω την πρώτη πρωινή πτήση της επόμενης που είναι στις 5 το πρωί ώστε να βρίσκομαι στη δουλειά μου την επόμενη. Και καλά εγώ έχω σπίτι στην Αθήνα, όλους τους υπόλοιπους που θα πρέπει να πληρώνουν και ξενοδοχείο όμως δεν τους υπολογίζουν? Χώρια που για να είναι κανείς στο Ελ. Βενιζέλος στις 4 τα ξημερώματα θα πρέπει να ξυπνήσει από τις 3.30 το αργότερο και άρα θα είναι ράκος την επόμενη μέρα. Πού θα μπορούσα να κοινοποιήσω το πρόβλημά μου στις αεροπορικές εταιρίες ώστε να μάθουν ότι δημιουργούν μεγάλα προβλήματα στους ιθαγενείς?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Στην πολιτική αεροπορία και στην προστασία του καταναλωτή (αν και δε νομίζω πως έχουν πολύ σχέση) και φυσικά να στείλεις την διαμαρτυρία στις ίδιες τις εταιρίες. Βέβαια, δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις παραπέρα, απλά θα δούν τη διαμαρτυρία σου και αυτό ήταν. Όντως οι βραδινές πτήσεις βολεύουν πολύ εμάς τους ιθαγενείς!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Προφανως ομως οι βραδινες πτησεις απο Αθηνα για Ροδο, εκτος απο τους Ροδιτες, δεν βολευουν τους επισκεπτες του νησιου οι οποιοι τις περισσοτερες εποχες του χρονου ειναι πολυ περισσοτεροι απο τους ντοπιους, τουλαχιστον στη Ροδο. Οι ξενοι ομως ενδιαφερονται να φτασουν πρωι, να εχουν ολη την ημερα μπροστα τους και να επιστρεψουν οσο το δυνατον πιο αργα, ωστε να μπορεσουν να εκμεταλλευτουν και ολη την ημερα στη Ροδο. Υποθετω λοιπον οτι καπου στην συγχωνευμενη Ο.Α+ Aegean, δε θα τους βγαινουν τα νουμερα-οικονομικη κριση γαρ, ο κοσμος περιορισε τις μετακινησεις του- οποτε και θα χρειαστηκε να περιορισουν τις πτησεις και οποτε λογικα θα εκοψαν αυτη που γεμιζε λιγοτερο. Αν ηταν η πλεον γεματη πτηση να εισαι σιγουρος οτι αυτη δε θα την εκοβαν. Μαλλον δεν ηταν και η πιο προσοδοφορα πτηση. Και να διαμαρτυρηθεις δεν νομιζω οτι θα κανεις κατι: υποθετω οτι στην καλυτερη περιπτωση θα παρεις μια ευγενικη επιστολη σε στυλ "μπλα μπλα μπλα" και στην χειροτερη δε θα παρεις καμια απαντηση.
Το αν ο Χ ροδιτης πρεπει να πληρωσει ξενοδοχειο στην Αθηνα για να επιστρεψει στο νησι του, καταλαβαινεις οτι δεν ειναι και κανενας καθοριστικος παραγοντας στον οικονομικο σχεδιασμο των δρομολογιων απο τις αεροπορικες εταιρειες.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Yπομονή ..όλο και καποιος ανταγωνιστής θα φανεί...
να ευχόμαστε ολοι να υπάρξει γιατί δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα...
όσο για διαμαρτυρία ...θα ειναι μια απο τα ίδια με αυτόν που διαμαρτύρεται γιατί πήγε ο φούρνος στο άλλο τετράγωνο!!
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Κούβα
Φίλε Clemence, η ΟΑ/Aegean είναι ιδιωτική εταιρία και όχι κρατικός εθνικός αερομεταφορέας. Κατά συνέπεια δεν έχουν καμία (μα καμία) υποχρέωση να καλύπτουν τις κοινωνικές ανάγκες των πολιτών. Εάν οι ανάγκες των πολιτών δεν συμπίπτουν με τα κέρδη της εταιρίας, τόσο το χειρότερο για τους πολίτες αυτής της χώρας που αποδέχτηκαν ότι δεν θα έχουν κρατικό ενθικό αερομεταφορέα.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
χα χα καλά παιδιά, ταξιδεύω απ΄τη δεκαετία του ΄80 και εσωτερικό και εξωτερικό και ΠΑΝΤΑ με την κρατική Ολυμπιακή, οπότε έχω ζήσει από πρώτο χέρι όλα τα πρόσωπα της, όπως επίσης είδα καλά και τους υπερήφανους εθνικά ελληνάρες φοιτητές του εξωτερικού που φώναζαν για κρατικό αερομεταφορέα και ήταν οι πρώτοι που έπαιρναν τον οποιονδήποτε άλλο για πιο φτηνά ... αφήστε τα σας λέω, μακάρι να στρώσουν οι δουλειές της νέας εταιρίας και να τα βγάλει πέρα στην εποχή που περνάμε όλοι τόσο δύσκολα και να μή μείνουν χωρίς αεροπλάνο τα μικρότερα νησιά μας και στην τελική μικρή η ταλαιπωρία που συζητάμε εδώ. και όντως, όπως μπήκαν κι άλλες εταιρίες σε κρήτη και κάποια άλλα νησιά, μακάρι να μπουν και εδώ να καλύψουν τα κενά. αν όχι, τι να πω? μπορεί η φίλη-σύμμαχος τουρκία να μας κάνει τη χάρη και να μας φροντίζει στο μέλλον, γιατί όχι?
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Τώρα τελευταία στο flight radar 24.com,παρατηρήσαμε το εξής:
φαίνονται πτήσεις της Aegean να εκτελούνται με αεροπλάνα της Olympic..
συγκεκριμένα σήμερα η πτήση Μόναχο-Αθήνα (αριθμός πτήσης 807)
φαίνεται να γίνεται με Α320 της Olympic..
προχτές είχαμε πιάσει μια άλλη πτήση της Aegean που φαινόταν πως γινόταν με Α319..αλλά απ΄όσο ξέρουμε δεν έχει τέτοιου τύπου αεροπλάνα η Aegean.
Ξέρει κανείς τι γίνεται..??:roll: ή το flight radar 24,δείχνει λάθος??:roll:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
δεν ξερω anel για αυτο που ρωτάς....αλλα προ ολιγου βρηκα το εν λόγω σαιτ γιατι καιγομαι....ψαχνω να βρώ πως θα παρακολουθησω την πτήση της κορης μου στις 9/4 για buenos aires με την iberia μεσω μαδρίτης...αλλα δεν με βοηθησε πολύ....αμα ξερετε κατι βοηθήστε παιδιά..θα με φαει η αγωνία μεχρι να φτάσει....
sorry απο όλους για το off topic .....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πέραν της όποιας συνεργασίας ενδέχεται να έχουν δυο αεροπορικές, πάντα υπάρχει και το ενδεχόμενο μια αεροπορική να νοικιάζει αεροσκάφη από κάποια άλλη. Π.χ η Alitalia νοικιάζει εδώ και μερικές εβδομάδες αεροσκάφη σε εταιρείες που πετάνε στην Αβάνα (με αποτέλεσμα οι μισοί Ιταλοί επισκέπτες να γκρινιάζουν που ο αεροπορικός τους πράκτορας δεν τους ενημέρωσε για το ανύπαρκτο δρομολόγιο της Alitalia προς Αβάνα).
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
δεν ξερω anel για αυτο που ρωτάς....αλλα προ ολιγου βρηκα το εν λόγω σαιτ γιατι καιγομαι....ψαχνω να βρώ πως θα παρακολουθησω την πτήση της κορης μου στις 9/4 για buenos aires με την iberia μεσω μαδρίτης...αλλα δεν με βοηθησε πολύ....αμα ξερετε κατι βοηθήστε παιδιά..θα με φαει η αγωνία μεχρι να φτάσει....
sorry απο όλους για το off topic .....
ένας εύκολος τρόπος να παρακολουθήσεις μια πτήση μέσω του flight radar
είναι ο εξής:μπαίνεις στο αεροδρόμιο της Αθήνας ,πας στη σελίδα των αναχωρήσεων και περιμένεις ν' ανακοινωθεί η αναχώρηση της πτήσης για Μαδρίτη..μετά από περίπου 10'-15',μπαίνεις στο flight radar.το αεροπλάνο της iberia θα είναι ένα απ΄αυτά που θα βλέπεις να πετούν στον ελληνικό ουρανό και κοντά στο ύψος της Αθήνας. Και συγκεκριμένα αυτό, που όταν βάλεις το βελάκι πάνω του θα δείξει τον κωδικό IBE.Μόλις το εντοπίσεις στον ουρανό ,κάνε πάνω του αριστερό κλικ, και στην αριστερή πλευρά της σελίδας θα σου βγάλει όλα τα στοιχεία της πτήσης..έτσι θα σιγουρευτείς πως παρακολουθείς το σωστό αεροπλάνο.
Λίγο πριν προσγειωθεί στο αεροδρόμιο της Μαδρίτης θα το χάσεις απ΄το ρανταρ..τότε θα μπεις στο σάιτ του αεροδρομίου και θα περιμένεις ν΄ανακοινωθεί η άφιξη της συγκεκριμένης πτήσης...
την ίδια διαδικασία ακολουθείς και για τη 2η πτήση..
Ελπίζω να σε βοήθησα,δεν είναι δύσκολο μην ανησυχείς..
Εύχομαι να έχει καλό ταξίδι και να περάσει πολύ-πολύ όμορφα!:D
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
αλλα προ ολιγου βρηκα το εν λόγω σαιτ γιατι καιγομαι....ψαχνω να βρώ πως θα παρακολουθησω την πτήση της κορης μου στις 9/4 για buenos aires με την iberia μεσω μαδρίτης...αλλα δεν με βοηθησε πολύ....αμα ξερετε κατι βοηθήστε παιδιά..θα με φαει η αγωνία μεχρι να φτάσει....
Απίστευτο!!!... :shock:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Απίστευτο!!!... :shock:

μπορεί για εσενα να ειναι απιστευτο και υπερβολικό... εμενα τα υπερατλαντικά και πολύωρα ταξιδια με φοβίζουν και με ανησυχουν.. δεν εχω εξαλειψει τον φόβο μου για τα αεροπλάνα,δυστυχώς....και ειδικά οταν ταξιδευουν τα παιδιά μου...και θέλω να ξερω αν όλα πηγαινουν καλα με την πτήση αφου εχω αυτη την δυνατότητα πλέον...τίποτα αλλο ,φίλε μου....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom