Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα. Θέλω να κλείσω κάποια εισιτήρια με πτήσεις της Aegean αλλά από τρίτο site (gotogate.gr) μου βγαίνουν περίπου 40 € φθηνότερα στις ίδιες πτήσεις.
Α) Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;
Β) Τα μίλια θα τα πάρω;
Ευχαριστώ!
Στην περίπτωση ακύρωσης ή αλλαγής το πιο πιθανό να σε χρεώσουν έξτρα, συν ό,τι ζητάει η aegean.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγώ από τότε που έχασα ταξίδι λόγω λάθους της ενδιάμεσης εταιρείας (η airtickets είχε ξεχάσει να μας ενημερώσει ότι η airmalta ακυρωσε την πτηση και θυμηθηκε να το κάνει μια βδομάδα πριν ταξιδέψουμε, δηλ. σχεδόν δύο μήνες από τότε που την ενημέρωσε η αεροπορική..) κλείνω πάντα απευθείας από το σαιτ της καθε αεροπορικής, γιατί αν οτιδήποτε πάει στραβά, μετά άντε να βρεις το δίκιο σου αν παρεμβάλλεται κι άλλη εταιρεία..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.842
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Γιαυτο και επιλεγουμε το https://go.travelstories.gr/main :clap::clap::clap:

Σχεδον σε καθε ταξιδι τον τελευταιο ενα χρονο, εχω βρει καλυτερα εισιτηρια σε σχεση με οποιαδηποτε αλλη μηχανη αναζητησης χρησιμοποιω (kayak, pamediakopes, momondo, airtickets, site εταιρειων κλπ)

Και φυσικα, ειναι το site του αφεντικου @Defkalion , οποτε ενισχυουμε την ομαδα.

Οσο για το παραπανω θεμα, μια φορα εκλεισα απο ενδιαμεσο site Οσλο-Αθηνα μεσω Κοπεγχαγης one way. Το εισιτηριο ηταν 15 ευρω φθηνοτερο σε σχεση με το site της aegean. OSL-CPH με Scandinavian και CPH-ATH με Aegean.

Στο site της η Aegean το εδινε το εισιτηριο με 2500 tier miles. Οταν τελειωσα το ταξιδι ειχαν μπει για το σκελος CPH-ATH 1300 μιλια και για το σκελος OSL-CPH 600, αρα 1900 στο συνολο. Πηρα τηλεφωνο στην Aegean και μου ειπαν οτι οταν το κλεισεις το εισιτηριο μεσω της Aegean τοτε το σκελος OSL-CPH σου αλλαζει κλαση και παιρνεις 1200 μιλια αντι για 600. Μου ειπαν οτι καμια φορα τα ενδιαμεσα site μπορει να μην δινουν την ιδια αναβαθμιση. Εν τελει εστειλαν ερωτημα στην Scandinavian και μου πιστωθηκαν τα αλλα 600 μιλια περιπου 2-3 μερες αργοτερα.

Αλλα και μονο το ψαξιμο που εκανα για να βρω τι σκατα εγινε, λεω δεν αξιζε τα 15 ευρω διαφορά.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Πότε ξαναβγάζει προσφορές η Aegean για πτήσεις εξωτερικού; Ενδιαφέρομαι για ταξίδι Μάρτιο 2020, να κλείσω από τώρα ή να περιμένω καλύτερα;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.842
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Για ακυρωση εισιτηριου απο την Aegean, λογω αλλαγης δρομολογιων της, αξιωνω κατι παραπανω εκτος απο την επιστροφη των χρηματων;

Το ταξιδι ηταν να γινει 25-30 Νοεμβριου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για ακυρωση εισιτηριου απο την Aegean, λογω αλλαγης δρομολογιων της, αξιωνω κατι παραπανω εκτος απο την επιστροφη των χρηματων;

Το ταξιδι ηταν να γινει 25-30 Νοεμβριου.
Για ταξίδι περισσότερο από 14 μέρες μετά, λυπούμεθα, μόνο την επιστροφή μπορείς να απαιτήσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πότε ξαναβγάζει προσφορές η Aegean για πτήσεις εξωτερικού; Ενδιαφέρομαι για ταξίδι Μάρτιο 2020, να κλείσω από τώρα ή να περιμένω καλύτερα;
Αν οι προσφορές ήταν προβλέψιμες, δε θα πούλαγαν ούτε μισό εισιτήριο εκτός προσφορών...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.601
Πότε ξαναβγάζει προσφορές η Aegean για πτήσεις εξωτερικού; Ενδιαφέρομαι για ταξίδι Μάρτιο 2020, να κλείσω από τώρα ή να περιμένω καλύτερα;
Έχε υπόψη σου τα εξής: Ήδη έχει βγάλει δυο φορές προσφορά (για το χειμερινό πρόγραμμα μέχρι το Μάρτιο) για το εξωτερικό, οπότε έχει ήδη φύγει μέρος των εισιτηρίων χαμηλής κλάσης. Θα ξαναβγάλει προσφορά, αλλά η έκπτωση δύσκολα θα είναι της τάξης του 40%. Οι πτήσεις στο Ντουμπρόβνικ (αν κατάλαβα καλά περί ου ο λόγος) σταματούν 4 Γενάρη και ξαναξεκινούν 7 Μαρτίου, ενώ στο διάστημα αυτό παίζει και η αργία της 25ης Μαρτίου, με υψηλή ζήτηση. Η έκπτωση γίνεται μόνο στο ναύλο και όχι στους φόρους αεροδρομίου. Δηλαδή, για μια διαδρομή με κόστος ενδεικτικά 155€, οι φόροι είναι 57€, και η έκπτωση της προσφοράς θα εφαρμοστεί στα 98€, δηλαδή π.χ. με προσφορά με 30% έκπτωση θα γλυτώσεις 26€ πήγαινε έλα. Μέχρι να βγει όμως η προσφορά που περιμένεις, μπορεί να έχουν ήδη ακριβύνει τα εισιτήρια.
Για να μην πολυλογώ άλλο, κρίνε αν αξίζει να διακινδυνεύσεις τις τιμές που υπάρχουν σήμερα για να γλυτώσεις 30€ σε επόμενη προσφορά, τη στιγμή που έχεις συγκεκριμένες ημερομηνίες και δεν μπορείς να ελιχθείς και ενώ ήδη έχεις βγάλει award ticket για τον συνταξιδιώτη.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Καλημέρα, τελοσπάντων εγώ τα έκλεισα όλα, δεν μπορούσα να ζω με την αβεβαιότητα να πάω εγώ και να μείνει το ταίρι μου πίσω :p Αλλά είμαι σίγουρη σιγουρότατη ότι θα βγουν προσφορές ξανά για Μάρτη κι έπειτα!

Με την ασφάλιση ταξιδίου έχετε καμιά συμβουλή; Το πρόσθεσα κι αυτό, αχρείαστο να είναι! Αν σας έτυχε όμως καμιά απώλεια βαλίτσας και χρειάζεται να κάνω κάτι έγκαιρα, σας παρακαλώ γράψτε. Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom