Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Με την ασφάλιση ταξιδίου έχετε καμιά συμβουλή; Το πρόσθεσα κι αυτό, αχρείαστο να είναι! Αν σας έτυχε όμως καμιά απώλεια βαλίτσας και χρειάζεται να κάνω κάτι έγκαιρα, σας παρακαλώ γράψτε. Ευχαριστώ.
Με την ταξιδιωτική ασφάλεια δεν έχεις κάλυψη και για απώλεια βαλιτσας; Πέρα από την αποζημίωση της εταιρίας;
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Ναι, ναι, έχεις. Εννοούσα στα ψιλά γράμματα, που τα διάβασα βέβαια ενδελεχώς, αν σας έχει τύχει να πρέπει να κάνετε κάποιο βήμα πολύ έγκαιρα ή κάποια προϋπόθεση της ασφαλιστικής που δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου κ.λπ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ναι, ναι, έχεις. Εννοούσα στα ψιλά γράμματα, που τα διάβασα βέβαια ενδελεχώς, αν σας έχει τύχει να πρέπει να κάνετε κάποιο βήμα πολύ έγκαιρα ή κάποια προϋπόθεση της ασφαλιστικής που δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου κ.λπ.
Αφού είσαι ενημερωμένη για τους όρους, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Εγώ τουλάχιστον δεν κάνω. Υπάρχει και αυτό το θέμα https://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξιδιωτική-ασφάλεια.664/
 

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Παρατήρησε κάνεις άλλος την αύξηση των τιμών σήμερα το απόγευμα; Μάλλον παίζει ρόλο το κανόνι της Thomas Cook..
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Παρατήρησε κάνεις άλλος την αύξηση των τιμών σήμερα το απόγευμα; Μάλλον παίζει ρόλο το κανόνι της Thomas Cook..
Θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Οι προορισμοί που κοιτάζω αυτές τις ημέρες από Αθήνα δεν αυξήθηκαν ευρώ.
Αν πράγματι έχει συμβεί αυτό που λες και προφανώς αφορά επικείμενα δρομολόγια από συγκεκριμένα αεροδρόμια, η κοινή λογική λέει ότι αυξήθηκε η ζήτηση και οι κρατήσεις εισιτηρίων, με συνέπεια να εξαντλούνται τα χαμηλότερης κλάσης εισιτήρια και τα επόμενα διαθέσιμα να είναι σε μεγαλύτερη τιμή. Όπως πάντα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι αλλά βασικά η εταιρεία δεν ήταν τσαρτεράδικη; Άρα γιατί να επηρεαστούν οι τιμές των τακτικών δρομολογίων αφότου χρεοκόπησε; Αντιπροσωπεύουν διαφορετικό μη συγκρίσιμο προϊόν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ναι αλλά βασικά η εταιρεία δεν ήταν τσαρτεράδικη; Άρα γιατί να επηρεαστούν οι τιμές των τακτικών δρομολογίων αφότου χρεοκόπησε; Αντιπροσωπεύουν διαφορετικό μη συγκρίσιμο προϊόν.
Οι απευθείας πτήσεις της Aegean από τα περιφερειακά αεροδρόμια προς Ευρώπη είναι παραπλήσιο προϊόν.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οι τακτικές πτήσεις δεν είναι παραπλήσιο προϊόν με τις τσαρτεράδικες. Για τον απλό λόγο ότι ένας ανεξάρτητος επιβάτης δεν έχει, υπό κανονικές συνθήκες, πρόσβαση στο inventory της Thomas Cook και οποιασδήποτε άλλης παρόμοιας εταιρείας. Εκεί προτεραιότητα έχουν οι επιβάτες που κλείνουν απευθείας συνδυασμένα πακέτα πτήσεων και διαμονής.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Ναι αλλά βασικά η εταιρεία δεν ήταν τσαρτεράδικη; Άρα γιατί να επηρεαστούν οι τιμές των τακτικών δρομολογίων αφότου χρεοκόπησε; Αντιπροσωπεύουν διαφορετικό μη συγκρίσιμο προϊόν.
Πολλοι αυτοι που πανικοβαλονται πως δε θα γυρισουν πισω στη πατριδα τους οποτε κλεινουν με οποιαδηποτε εταιρια κανει δρομολογιο στη χωρα τους αφου πλεον το πακετο που εχουν κλεισει με τη κουκ δε ισχυει λογω πτωχευσης..βεβαια λενε οτι θα στηθει ολοκληρη επιχειρηση για να γυρισουν πισω οσοι ηδη κανουν διακοπες εδω αλλα ειδωμεν...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μπαίνοντας να κάνω online check-in, βλέπω ότι στην πτήση μου οι δώδεκα πρώτες σειρές είναι μαρκαρισμένες ως Up Front or Extra Legroom.

To περίεργο είναι ότι ενώ υπάρχουν ελεύθερες standard θέσεις, το σύστημα μου έχει δώσει θέση στην μπροστινή δωδεκάδα σειρών χωρίς να έχω πληρώσει έξτρα και χωρίς να έχω κάποιο στάτους με την εταιρεία. Το επόμενο περίεργο είναι ότι αν προσπαθήσω να μετακινηθώ στην ίδια σειρά πχ να επιλέξω παράθυρο, το σύστημα μου ζητάει να πληρώσω 14 ευρώ. Για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό αφού το σύστημα εξαρχής μου πρόσφερε μια θέση που θα έπρεπε να έχω πληρώσει για την επιλέξω και μετά προσπαθώ να επιλέξω μια άλλη θέση στην ίδια κατηγορία θέσεων;
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Μπαίνοντας να κάνω online check-in, βλέπω ότι στην πτήση μου οι δώδεκα πρώτες σειρές είναι μαρκαρισμένες ως Up Front or Extra Legroom.

To περίεργο είναι ότι ενώ υπάρχουν ελεύθερες standard θέσεις, το σύστημα μου έχει δώσει θέση στην μπροστινή δωδεκάδα σειρών χωρίς να έχω πληρώσει έξτρα και χωρίς να έχω κάποιο στάτους με την εταιρεία. Το επόμενο περίεργο είναι ότι αν προσπαθήσω να μετακινηθώ στην ίδια σειρά πχ να επιλέξω παράθυρο, το σύστημα μου ζητάει να πληρώσω 14 ευρώ. Για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό αφού το σύστημα εξαρχής μου πρόσφερε μια θέση που θα έπρεπε να έχω πληρώσει για την επιλέξω και μετά προσπαθώ να επιλέξω μια άλλη θέση στην ίδια κατηγορία θέσεων;
Γιατι παντα σ ολες τις πτησεις της εταιρειας καλυπτονται οι φρι θεσεις και οι επι πληρωμη μενουν αδειες,αρα το συστημα βαζει κατα τυχη σε μερικους στις up front/extra legroom..τωρα αν θελησεις να μετακινηθεις σε διπλανη ή να βαλεις αλλο ατομο διπλα σου το οποιο το συστημα το χε σε φρι θεση πχ χρεωνεσε γιατι κανεις εσυ ο ιδιος την επιλογη..μαλλον το χουν με το σκεπτικο οτι εμ σου την δινουμε τσαμπα,εμ θες να διαλεξεις?:haha:περα απο τη πλακα μου χει τυχει σε μενα και στο αγορι μου να μας βαλουν ή σε διαφορετικες θεσεις στις up front ή τον εναν up front και τον αλλον στις φρι και παντα το ιδιο με σενα παρατηρουσα οποτε ελευθερωνα παντα αυτες που ταν με χρεωση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom