Γενικά Ερώτηση για αεροπορικά εισιτήρια

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα σας,
Συμβαίνει το εξής περίεργο κοιτάζω πτήση απο Αθήνα --> Μιλάνο τον Οκτώβριο με agean.
Είναι ακριβές την ημέρα που θέλω (120 ε το άτομο).
Την ίδια μέρα έχει η Agean (αργοστόλι --> Αθηνα --> Μιλάνο) με 50 Ε!!!
και η πτήση Αθήνα Μιλάνο είναι η ίδια !

Μπορώ να βγάλω το εισιτήριο απο Αργοστόλι --> Μιλάνο και εγώ να πάρω την πτήση απο την Αθήνα?

ΕυχαριστΩ
Εγώ λίγο που έψαξα η μεσημεριανή πτήση της aegean (αθηνα-μιλανο) έχει θέσεις με 57 ευρώ και η πρωινή είναι ακριβή.
 

Attachments

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aν πάρεις τη βραδινή πτήση για Κεφαλονιά, κάνεις Αργοστόλι by night και φύγεις με την πρωινή πτήση για Μιλάνο μήπως βγαίνει φθηνότερα απ' το να πετάξεις απευθείας από Αθήνα;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το Matrix έχει ναύλους IATA, οι περισσότερες loco δεν ανήκουν στην ΙΑΤΑ.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Γιατί περίεργο; Πολιτική αρκετώ εταιρίων είναι αυτή. Αν σε πτήσε Α-Β-Γ, δεν πας στο πρώτο σκέλος Α-Β θα σου ακυρώσουν το Β-Γ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.872
Και γιατί είναι πιο φθηνά αν κάνω 2 πτήσεις ?
To ειχα ρωτησει πριν λιγο καιρο. Μου ειπαν οτι το εισιτηριο αυτο ειναι απο αλλον "κουβά' εισιτηριων. Δε ειναι αθροιση δυο πτησεων.
Μαλιστα πρεπει να ειναι και πολυ λιγα, γιατι δυσκολα τα πετυχαινεις.

Με τετοιο εκανα το Αθηνα- Οσλο- Λονδινο, με αλλη εταιρεια , πολυ φτηνοτερα απο το Αθηνα- Οσλο με την ιδια εταιρεια. Και πηρα παρα πολλα μιλια.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Πολλές φορές είναι πιο φτηνό να παω από Μυτιλήνη Θεσσαλονίκη μέσω Αθήνας παρά απευθείας (με την ίδια εταιρεία)
 

giorgos t

Member
Μηνύματα
54
Likes
3
κατανοητά μέχρις ενός σημείου.
Αλλά εδώ μιλάμε για την ίδια ακριβώς πτήση. Αυτος που θα το πάρει απο Κεφαλλονιά και θα πάει Αθήνα και μετά Μιλάνο, θα πληρώσει τα μισά απο εμένα που θα το πάρω απο Αθήνα.
Και γιατι να μου το ακυρώσουν και να μην μπορώ να μπω στο 2ο σκέλος απο την Αθήνα που έχει και αναμονή 5 ώρες?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.872
Και γιατι να μου το ακυρώσουν και να μην μπορώ να μπω στο 2ο σκέλος απο την Αθήνα που έχει και αναμονή 5 ώρες?
Γιατι επρεπε να μπεις στο πρωτο σκελος. Η πορτα δεν ειναι ανοιχτη για σενα στην Αθηνα, ειναι για αυτους που λεει αναχωρηση απο Αθηνα. Θεωρεισαι no show και σε ακυρωνουν.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.052
Likes
1.597
Πολύ περίεργο...
γιατί να μην μπορώ να πάρω το 2ο κομμάτι της ανταπόκρισης μόνο?
Και γιατί είναι πιο φθηνά αν κάνω 2 πτήσεις ?
Γιατί αν δεν επιβιβαστείς στο αεροσκάφος πριν κλείσει η πύλη επιβίβασης, είσαι non-show για την πτήση, αφού την έχασες με δική σου υπαιτιότητα. Αν η πτήση είναι με ανταπόκριση είναι άσχετο, το δεύτερο σκέλος της πτήσης είναι συνέχεια του πρώτου στην κράτησή σου, η οποία είναι ενιαία. Ούτε οι πτήσεις επιστροφής ισχύουν, αν είναι στην ίδια κράτηση. Και πίσω από την πολιτική των εταιρειών, όπου αναφέρεται ο Θανάσης, υπάρχουν πρόσθετοι λόγοι και περιορισμοί που δεν έχουν να κάνουν μόνο με την εταιρεία (π.χ. θέματα ταξιδιωτικής ασφάλισης), αλλά και με τους αεροπορικούς κανονισμούς.
Επιπλέον, αναρωτήσου αν για τις αεροπορικές αρχές της χώρας πρέπει να προσμετρηθείς ως επιβάτης από τον αρχικό προορισμό ή τον προορισμό ανταπόκρισης... Αν η ανταπόκριση είναι σε άλλη χώρα, ακόμη χειρότερα!

Επί της ουσίας τώρα, σε άλλους φόρους είσαι υπόχρεος αν η αναχώρησή σου γίνεται από το Ελευθέριος Βενιζέλος, και σε άλλους φόρους αν η αναχώρησή σου γίνεται από αεροδρόμιο της άγονης γραμμής. Δες τους φόρους των πτήσεων που παραθέτεις, είναι ίδιοι για ξεχωριστές πτήσεις;
Πέραν των φόρων, και ο ναύλος είναι πιθανόν να είναι ακριβότερος εξαιτίας του αυξημένου λειτουργικού κόστους του αεροδρομίου για την ίδια την εταιρεία.
Σημειώνω ότι δεν αναφέρομαι καν στο ότι μπορεί να τρέχει μία εποχική προσφορά από την εταιρεία για συγκεκριμένους προορισμούς. Εδώ στις προσφορές μεγάλων εταιρειών βρίσκεις πτήσεις για μακρινά αεροδρόμια (με ανταπόκριση) πολύ φθηνότερα από ότι την ίδια τη μεμονωμένη πτήση από και προς το αεροδρόμιο ανταπόκρισης (π.χ. φθηνότερο το Αθήνα - Όσλο μέσω Άμστερνταμ μετ' επιστροφής με KLM από ότι το Αθήνα - Άμστερνταμ μετ' επιστροφής).
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
κατανοητά μέχρις ενός σημείου.
Αλλά εδώ μιλάμε για την ίδια ακριβώς πτήση. Αυτος που θα το πάρει απο Κεφαλλονιά και θα πάει Αθήνα και μετά Μιλάνο, θα πληρώσει τα μισά απο εμένα που θα το πάρω απο Αθήνα.
Και γιατι να μου το ακυρώσουν και να μην μπορώ να μπω στο 2ο σκέλος απο την Αθήνα που έχει και αναμονή 5 ώρες?
Φορος αεροδρομιου Κεφαλονιας ειναι στη μιση τιμη απο του αεροδρομιου της Αθηνας..αυτο και μονο φτανει να σου λυσει ολες σου τις αποριες!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.463
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom