EasyJet Ερώτηση για easyjet

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.110
Likes
20.338
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αυτό που έγραψα για την τσάντα είναι για την κοπέλα που ρωτάει επειδή έχει κλείσει μόνο με χειραποσκευή. Έτσι είχα κλείσει και γω αλλά εκτός από την βαλίτσα-χειραποσκευή μπόρεσα να πάρω και την τσάντα πλάτης χωρίς πρόβλημα. Πάνω στο αεροπλάνο την τσάντα την είχα είτε στα ντουλάπια είτε κάτω από το μπροστινό κάθισμα, δεν μου είπαν κάτι.
Δεν είχα μία βαλίτσα μικρή και μία τσάντα πλάτης. Είχα μόνο την τσάντα πλάτης και μία τσάντα μικρή χιαστή, την οποία έβαλα μέσα στη τσάντα πλάτης, γιατί είχα διαβάσει στους όρους της εταιρείας οτι πρέπει να έχω μία χειραποσκευή και τίποτα άλλο ! Δεν μπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω τίποτα, ειδικά μετά το άνοιγμα της χειραποσκευής του συνταξιδιώτη μου, γιατί είχαμε εκεί το power bank και μετά ξεσκόνισαν όλη τη βαλίτσα ( άντε ξανα μανα βάλτα όλα σε σειρά.. :) )
Καλού κακού ας κάνει μία ερώτηση η κοπέλα για να είναι σίγουρη !
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.109
Likes
3.733
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
κατά την αποβίβαση στο αεροδρόμιο Schönefeld
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.109
Likes
3.733
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα στην παρέα! Γύρισα προχθές από Βερολίνο και θα σας μεταφέρω την εμπειρία μου με την EASYJET σχετικά με τη διαχείριση των χειραποσκευών.
Η πτήση μας ήταν από το αεροδρόμιο «Μακεδονία» της Θεσσαλονίκης προς το αεροδρόμιο Schönefeld του Βερολίνου. Ταξιδέψαμε 4 άτομα με 4 χειραποσκευές και εγώ είχα επιπλέον μια μεγάλη γυναικεία τσάντα (28x40 cm) στον ώμο για την οποία δεν μου είπαν τίποτα! Ο έλεγχος στις χειραποσκευές ήταν χαλαρός και δεν ανοίξανε βαλίτσες. Μια κυρία μου είπε ότι έδωσε την χειραποσκευή της δωρεάν στο check in για να μην την κουβαλάει στο αεροπλάνο και όπως αποδείχθηκε στην πορεία έπραξε άριστα!
Κατά την αποβίβαση στο αεροδρόμιο Schönefeld αναγκαστήκαμε να κάνουμε πρωινή γυμναστική με τις βαλίτσες μας στο χέρι! Ανεβήκαμε και κατεβήκαμε πολλές σκάλες που δεν ήταν κυλιόμενες και κουραστήκαμε αρκετά καθότι ήταν υπερφορτωμένες!

Κατά την επιστροφή από το αεροδρόμιο Schönefeld τα πράγματα ήταν λίγο διαφορετικά. Δώσαμε στο check in την μία μόνο χειραποσκευή με μόλις 5 €, ενώ μπορούσαμε σαν οικογένεια να δώσουμε 4 χειραποσκευές με 12 € για όλες! Το μετανιώσαμε στην πορεία που δεν τις δώσαμε όλες γιατί o έλεγχος τους μετά ήταν πολύ αυστηρός και είχαμε πάλι να τις κουβαλάμε από τις σκάλες!! Παρόλο που είπαμε ότι είχαμε πολύ λίγα υγρά μας ανάγκασαν να ανοίξουμε και τις 3 χειραποσκευές μας και να βγάλουμε έξω όλα τα υγρά και να τα τοποθετήσουμε στο ειδικό σακουλάκι. Εμείς είχαμε 2-3 συσκευασίες των 100 ml σε κάθε αποσκευή που μπορούσαν να τις δουν από το μηχάνημα και να μην ανοίξουμε τις βαλίτσες, αλλά τελικά δεν το αποφύγαμε…
Οπότε συνιστώ να τα έχετε ήδη σε αυτό το τυποποιημένο σακουλάκι και να τα βγάλετε έξω όταν σας το ζητήσουν για να μην ανοίγετε νεσεσέρ κλπ…
Επίσης, είχαμε μαζί μας μια μεγάλη γυναικεία τσάντα στον ώμο και ένα σακίδιο πλάτης με τα οποία δεν ασχολήθηκε κανείς! Δεν ξέρω εάν απλά ήμασταν τυχεροί ή έχει γίνει και η Easyjet πιο χαλαρή σχετικά με τον αριθμό των χειραποσκευών ακολουθώντας το δρόμο της Ryanair.
Τέλος να επισημάνω ότι χωρίς να αγοράσουμε θέσεις σε καμία πτήση ήμασταν όλοι μαζί σε συνεχόμενες θέσεις με μία θέση σε παράθυρο. Και από ότι διαπίστωσα όλες οι οικογένειες ήταν μαζί και δεν άκουσα κανέναν να ζητάει να αλλάξει θέση.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.110
Likes
20.338
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα στην παρέα! Γύρισα προχθές από Βερολίνο και θα σας μεταφέρω την εμπειρία μου με την EASYJET σχετικά με τη διαχείριση των χειραποσκευών.
Η πτήση μας ήταν από το αεροδρόμιο «Μακεδονία» της Θεσσαλονίκης προς το αεροδρόμιο Schönefeld του Βερολίνου. Ταξιδέψαμε 4 άτομα με 4 χειραποσκευές και εγώ είχα επιπλέον μια μεγάλη γυναικεία τσάντα (28x40 cm) στον ώμο για την οποία δεν μου είπαν τίποτα! Ο έλεγχος στις χειραποσκευές ήταν χαλαρός και δεν ανοίξανε βαλίτσες. Μια κυρία μου είπε ότι έδωσε την χειραποσκευή της δωρεάν στο check in για να μην την κουβαλάει στο αεροπλάνο και όπως αποδείχθηκε στην πορεία έπραξε άριστα!
Κατά την αποβίβαση στο αεροδρόμιο Schönefeld αναγκαστήκαμε να κάνουμε πρωινή γυμναστική με τις βαλίτσες μας στο χέρι! Ανεβήκαμε και κατεβήκαμε πολλές σκάλες που δεν ήταν κυλιόμενες και κουραστήκαμε αρκετά καθότι ήταν υπερφορτωμένες!

Κατά την επιστροφή από το αεροδρόμιο Schönefeld τα πράγματα ήταν λίγο διαφορετικά. Δώσαμε στο check in την μία μόνο χειραποσκευή με μόλις 5 €, ενώ μπορούσαμε σαν οικογένεια να δώσουμε 4 χειραποσκευές με 12 € για όλες! Το μετανιώσαμε στην πορεία που δεν τις δώσαμε όλες γιατί o έλεγχος τους μετά ήταν πολύ αυστηρός και είχαμε πάλι να τις κουβαλάμε από τις σκάλες!! Παρόλο που είπαμε ότι είχαμε πολύ λίγα υγρά μας ανάγκασαν να ανοίξουμε και τις 3 χειραποσκευές μας και να βγάλουμε έξω όλα τα υγρά και να τα τοποθετήσουμε στο ειδικό σακουλάκι. Εμείς είχαμε 2-3 συσκευασίες των 100 ml σε κάθε αποσκευή που μπορούσαν να τις δουν από το μηχάνημα και να μην ανοίξουμε τις βαλίτσες, αλλά τελικά δεν το αποφύγαμε…
Οπότε συνιστώ να τα έχετε ήδη σε αυτό το τυποποιημένο σακουλάκι και να τα βγάλετε έξω όταν σας το ζητήσουν για να μην ανοίγετε νεσεσέρ κλπ…
Επίσης, είχαμε μαζί μας μια μεγάλη γυναικεία τσάντα στον ώμο και ένα σακίδιο πλάτης με τα οποία δεν ασχολήθηκε κανείς! Δεν ξέρω εάν απλά ήμασταν τυχεροί ή έχει γίνει και η Easyjet πιο χαλαρή σχετικά με τον αριθμό των χειραποσκευών ακολουθώντας το δρόμο της Ryanair.
Τέλος να επισημάνω ότι χωρίς να αγοράσουμε θέσεις σε καμία πτήση ήμασταν όλοι μαζί σε συνεχόμενες θέσεις με μία θέση σε παράθυρο. Και από ότι διαπίστωσα όλες οι οικογένειες ήταν μαζί και δεν άκουσα κανέναν να ζητάει να αλλάξει θέση.
Καλησπέρα,
Αν εξαιρέσω το κουβάλημα των αποσκευών σας, όλα πήγαν μια χαρά ! Ο έλεγχος είναι συνηθισμένος στα μεγάλα αεροδρόμια. Εμένα μου έγινε έλεγχος στην Αθήνα και η αφορμή ήταν το power bank που είχα βάλει στη χειραποσκευή του συνταξιδιώτη μου. Μου ζήτησαν να ανοίξουν τη βαλίτσα χωρίς να μου πούν τι ψάχνουν. Όταν ρώτησα τι έψαχναν ( αφού είχαν ανακατέψει ήδη τη βαλίτσα ) μου είπαν ένα ορθογώνιο πράγμα....( πές το βρε άνθρωπε απο την αρχή !!! ). Του το υπέδειξα και μετά έψαξε και την υπόλοιπη βαλίτσα :confused:
Όσο για την δική μου χειραποσκευή ( στην οποία είχα βάλει και το πιο μικρό τσαντάκι μου γιατί διάβασα στις πληροφορίες της εταιρείας οτι έπρεπε να έχω αυστηρά μία τσάντα και δεν έχω κανένα λόγο να φέρω αντίρρηση στους κανόνες τις εκάστοτε αεροπορικής ! ) ήταν παραγεμισμένη, οπότε η αεροσυνοδός ( σωστά κατα την γνώμη μου ) μου ζήτησε όμορφα και ευγενικά να την βάλω στα ντουλάπια, αφού μου επέτρεψε να κρατήσω ότι χρειαζόμουν !
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.924
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα στην παρέα! Γύρισα προχθές από Βερολίνο και θα σας μεταφέρω την εμπειρία μου με την EASYJET σχετικά με τη διαχείριση των χειραποσκευών.
Η πτήση μας ήταν από το αεροδρόμιο «Μακεδονία» της Θεσσαλονίκης προς το αεροδρόμιο Schönefeld του Βερολίνου. Ταξιδέψαμε 4 άτομα με 4 χειραποσκευές και εγώ είχα επιπλέον μια μεγάλη γυναικεία τσάντα (28x40 cm) στον ώμο για την οποία δεν μου είπαν τίποτα! Ο έλεγχος στις χειραποσκευές ήταν χαλαρός και δεν ανοίξανε βαλίτσες. Μια κυρία μου είπε ότι έδωσε την χειραποσκευή της δωρεάν στο check in για να μην την κουβαλάει στο αεροπλάνο και όπως αποδείχθηκε στην πορεία έπραξε άριστα!
Κατά την αποβίβαση στο αεροδρόμιο Schönefeld αναγκαστήκαμε να κάνουμε πρωινή γυμναστική με τις βαλίτσες μας στο χέρι! Ανεβήκαμε και κατεβήκαμε πολλές σκάλες που δεν ήταν κυλιόμενες και κουραστήκαμε αρκετά καθότι ήταν υπερφορτωμένες!

Κατά την επιστροφή από το αεροδρόμιο Schönefeld τα πράγματα ήταν λίγο διαφορετικά. Δώσαμε στο check in την μία μόνο χειραποσκευή με μόλις 5 €, ενώ μπορούσαμε σαν οικογένεια να δώσουμε 4 χειραποσκευές με 12 € για όλες! Το μετανιώσαμε στην πορεία που δεν τις δώσαμε όλες γιατί o έλεγχος τους μετά ήταν πολύ αυστηρός και είχαμε πάλι να τις κουβαλάμε από τις σκάλες!! Παρόλο που είπαμε ότι είχαμε πολύ λίγα υγρά μας ανάγκασαν να ανοίξουμε και τις 3 χειραποσκευές μας και να βγάλουμε έξω όλα τα υγρά και να τα τοποθετήσουμε στο ειδικό σακουλάκι. Εμείς είχαμε 2-3 συσκευασίες των 100 ml σε κάθε αποσκευή που μπορούσαν να τις δουν από το μηχάνημα και να μην ανοίξουμε τις βαλίτσες, αλλά τελικά δεν το αποφύγαμε…
Οπότε συνιστώ να τα έχετε ήδη σε αυτό το τυποποιημένο σακουλάκι και να τα βγάλετε έξω όταν σας το ζητήσουν για να μην ανοίγετε νεσεσέρ κλπ…
Επίσης, είχαμε μαζί μας μια μεγάλη γυναικεία τσάντα στον ώμο και ένα σακίδιο πλάτης με τα οποία δεν ασχολήθηκε κανείς! Δεν ξέρω εάν απλά ήμασταν τυχεροί ή έχει γίνει και η Easyjet πιο χαλαρή σχετικά με τον αριθμό των χειραποσκευών ακολουθώντας το δρόμο της Ryanair.
Τέλος να επισημάνω ότι χωρίς να αγοράσουμε θέσεις σε καμία πτήση ήμασταν όλοι μαζί σε συνεχόμενες θέσεις με μία θέση σε παράθυρο. Και από ότι διαπίστωσα όλες οι οικογένειες ήταν μαζί και δεν άκουσα κανέναν να ζητάει να αλλάξει θέση.
Οι έλεγχοι χειραποσκευών γίνονται από το αεροδρόμιο και δε σχετίζονται με την εταιρία με την οποία πετάτε. Οι κανονισμοί είναι οι ίδιοι για όλους με ότι εταιρία, δρομολόγιο ή θέση κι αν πετάτε, και αναφέρουν σαφως και εμφατικά πως τα υγρά πρέπει να παραδίδονται χωριστά από τις χειραποσκευές σε επανσφραγιζόμενο σακουλάκι χωρητικότητας ενός λίτρου. Δε φταίνε ούτε οι υπάλληλοι, ούτε το αεροδρόμιο ούτε φυσικά η εταιρία αν εσείς αυτό δεν το ξέρατε.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.109
Likes
3.733
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Οι έλεγχοι χειραποσκευών γίνονται από το αεροδρόμιο και δε σχετίζονται με την εταιρία με την οποία πετάτε. Οι κανονισμοί είναι οι ίδιοι για όλους με ότι εταιρία, δρομολόγιο ή θέση κι αν πετάτε, και αναφέρουν σαφως και εμφατικά πως τα υγρά πρέπει να παραδίδονται χωριστά από τις χειραποσκευές σε επανσφραγιζόμενο σακουλάκι χωρητικότητας ενός λίτρου. Δε φταίνε ούτε οι υπάλληλοι, ούτε το αεροδρόμιο ούτε φυσικά η εταιρία αν εσείς αυτό δεν το ξέρατε.
Δεν είπα ότι φταίνε οι υπάλληλοι του αεροδρομίου Schönefeld... απλά επισήμανα την ταλαιπωρία του να ανοίγεις 3 χειραποσκευές με ελάχιστα υγρά που μπορούσαν κάλλιστα να τα εντοπίσουν από το μηχάνημα. Έχοντας κάνει καμιά δεκαριά ταξίδια με χειραποσκευή την τελευταία πενταετία σε διαφορετικά ευρωπαικά αεροδρόμια σαφώς και ήξερα τους κανονισμούς μεταφοράς υγρών. Απλά διαπίστωσα ότι αξίζει να δώσεις 12 € για 4 χειραποσκευές και να γλυτώσεις τόσο τον έλεγχο των υγρών όσο και την μεταφορά στις σκάλες!
Τον Ιούνιο στη Βιέννη με περισσότερα υγρά στη βαλίτσα δεν μου ζήτησαν να την ανοίξω. Για αυτό και ήθελα να επισημάνω την αυστηρότητα των ελέγχων στο αεροδρόμιο Schönefeld.
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Εγραψα στο εισιτηριο δυο φορες το ονομα μου , το επιθετο ειναι σωστο, τι γινεται στην περιπτωση αυτη;
Πηρα τηλεφωνο και το αλλαξανε δωρεαν*
 
Last edited:

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Παιδια ισως η ερωτηση μ ειναι ασχετη...
\\
αλλα δε βλεπω πια πτησεις της easyjet απο θεσσαλονικη!! εχετε καποια ενημερωση??

Οσες φορες πεταξα μ φανηκε μακραν καλυτερη απο τη ραιναιρ!!
 
Last edited by a moderator:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Παιδια ισως η ερωτηση μ ειναι ασχετη...
\\
αλλα δε βλεπω πια πτησεις της easyjet απο θεσσαλονικη!! εχετε καποια ενημερωση??

Οσες φορες πεταξα μ φανηκε μακραν καλυτερη απο τη ραιναιρ!!

Οι πτησεις ραινερ απο θεσσαλονικη ειναι ικανοποιητικες!!
σιγουρα θα μπορουσε να εχει κ αλλους προορισμους ..ωστοσο βλεπω οτι εκανε μεγαλα ανοιγματα απο Χανια!! εμας απο Βορεια Ελλαδα μας πεφτει λιγο μακρια!@
easyjet.jpg
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
το γνωριζω..απλα για καποιο λογο δε μ εμφανιζει επιλογη το αεροδρομιο Θεσσαλονικης..

μ βγαζει μονο Κρητη και Αθηνα.. ισως ειναι σποραδικο!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
το γνωριζω..απλα για καποιο λογο δε μ εμφανιζει επιλογη το αεροδρομιο Θεσσαλονικης..

μ βγαζει μονο Κρητη και Αθηνα.. ισως ειναι σποραδικο!
Εγώ βλέπω αυτό:

Screenshot from 2017-11-21 12-44-56.jpg


και δίνει κανονικά τιμές από Θεσσαλονίκη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.493
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom