Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.870
200 μετρα απο κει ειναι το Γαλλικο Ινστιντουτο και ο Κηπος που ανηκει στη Γαλλικη Πρεσβεια.
Σας παρακαλω πολυ που θα ονομασετε τη γειτονια Εξαρχεια. Θα πεσουν τα μακαρον να σας φανε.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.805
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Απο τιμες τι λεει;
Λογικές τιμές ανάλογα βεβαια τη ποσότητα που θα φας...
10-15 € άτομο τρως (τουλάχιστον πριν πάρουν φωτιά όλα, έχω να παω από τον Ιουνιο)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Απο ινδικο εχετε να προτεινετε καποιο καλο στην Αθηνα; Εκλεισε το αγαπημενο μου “Indian Masala” στην Ερμου και ενα αλλο που δοκιμασα στο σταθμο Ακροπολης, το “Namaste” αν και ηταν πολυ καλο το βρηκα πολυ τσιμπημενο.
Εξαιρετικά καλό ινδικό σε αυτό το εστιατόριο στους Αμπελόκηπους, στην Αλεξανδρας
Order Indian Food Online | NaanStop Indian Restaurant | Ambelokipi
Ως Αμπελοκηπιωτης το τιμώ συχνά κ για delivery, αλλά κ ο χώρος κ το service είναι συμπαθεστατα
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πιο πριν στο thread. Με αφορμή και την ιστορία του psilos3 για την Πράγα που διάβαζα πριν λίγες μέρες μου γεννήθηκε η όρεξη να φάω μετά από αρκετό καιρό στο αμπελοκηπιωτικο bohemia (τσέχικη κουζίνα). Είναι ωραίο τελικά να βλέπεις κάποια μαγαζιά να διατηρούν διαχρονικά καλά standards (το μαγαζί υπάρχει από τα early 90s)🙂. Ο χώρος είναι συμπαθέστατος, αλλά και το καλοκαίρι έχει ευρύχωρη αυλή. Λατρεμένα πιάτα η panenka, το ψωμί του διαβόλου, το γκούλας, ενώ έχει κ τσέχικες μπύρες και άλλα τσέχικα αλκοολούχα ποτά
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
953
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πιο πριν στο thread. Με αφορμή και την ιστορία του psilos3 για την Πράγα που διάβαζα πριν λίγες μέρες μου γεννήθηκε η όρεξη να φάω μετά από αρκετό καιρό στο αμπελοκηπιωτικο bohemia (τσέχικη κουζίνα). Είναι ωραίο τελικά να βλέπεις κάποια μαγαζιά να διατηρούν διαχρονικά καλά standards (το μαγαζί υπάρχει από τα early 90s)🙂. Ο χώρος είναι συμπαθέστατος, αλλά και το καλοκαίρι έχει ευρύχωρη αυλή. Λατρεμένα πιάτα η panenka, το ψωμί του διαβόλου, το γκούλας, ενώ έχει κ τσέχικες μπύρες και άλλα τσέχικα αλκοολούχα ποτά
Έχω πάει μόνο μια φορά, οριακά προ λοκντάουν, μου είχε αρέσει αρκετά, αν και μου φάνηκε κάπως βαριά κουζίνα. Το Σβέικ στο Κουκάκι αν και είχε κι αυτό φοβερές μπύρες (αλλά πόσο λάθος να πάει αυτό το κομμάτι;), ζητούσε ασύλληπτα υψηλές τιμές για συμβατικά θα έλεγα πιάτα, δε θέλω καν να σκεφτώ πού έχει φτάσει τώρα που όλα είναι σε ράλι ανόδου.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πιο πριν στο thread. Με αφορμή και την ιστορία του psilos3 για την Πράγα που διάβαζα πριν λίγες μέρες μου γεννήθηκε η όρεξη να φάω μετά από αρκετό καιρό στο αμπελοκηπιωτικο bohemia (τσέχικη κουζίνα). Είναι ωραίο τελικά να βλέπεις κάποια μαγαζιά να διατηρούν διαχρονικά καλά standards (το μαγαζί υπάρχει από τα early 90s)🙂. Ο χώρος είναι συμπαθέστατος, αλλά και το καλοκαίρι έχει ευρύχωρη αυλή. Λατρεμένα πιάτα η panenka, το ψωμί του διαβόλου, το γκούλας, ενώ έχει κ τσέχικες μπύρες και άλλα τσέχικα αλκοολούχα ποτά
Αγαπημενο μαγαζι παιζει να εφαγα και καλυτερο τσεχικο απο την Πραγα :p Oι ιδιοκτητες απο οσο ξερω ειναι Τσεχοι οποτε εχει ολα τα βασικα πιατα που θα φας στη χωρα ,ισως καποια πιατα λιγο πιο προσαρμοσμενα σε ελληνικα δεδομενα .
Πηγαινα με γονεις στα 90'ς πηγα με φιλους αργοτερα και το μαγαζι μου φαινεται σαν να μην εχει αλλαξει καθολου.Οτι πρεπει για μια κρυα μερα σαν σημερα
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Oι ιδιοκτητες απο οσο ξερω ειναι Τσεχοι οποτε εχει ολα τα βασικα πιατα που θα φας στη χωρα ,ισως καποια πιατα λιγο πιο προσαρμοσμενα σε ελληνικα δεδομενα .
Με πάσα επιφύλαξη το αναφέρω, είχα ακούσει παλιότερα που είχα πάει ότι οι ιδιοκτήτες (οι πρώτοι) ήταν Έλληνες που υπήρξαν πολιτικοί πρόσφυγες στην τότε Τσεχοσλοβακια και "παλινοστησαν" μετά το 1982. Συμφωνώ ότι κάποια πιάτα ίσως είναι κάπως πιο προσαρμοσμενα στα ελληνικά δεδομένα. Πάντως πέρα από τα νόστιμα πιατα, θεωρώ πως ένας από τους λόγους επιτυχίας του μαγαζιού (Παρασκευή μεσημέρι που βρέθηκα είχε αρκετό κόσμο) είναι ότι δεν υπάρχουν στην Αθήνα πολλά εστιατόρια με κουζίνα κεντρικής Ευρώπης (ούτε καν γερμανικά) που προσφέρουν ενα κάπως ας πούμε πιο 'fine dining' σε νορμάλ τιμές
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Για το Amigos στην Νέα Σμύρνη τι άποψη έχετε?
Πολυ καλο σπιτικό, και χωρίς φανφάρες Μεξικάνικο είναι αυτό

Rincόn Mexicano: Αυθεντικό, πεντανόστιμο μεξικάνικο στο Κουκάκι - Athens Hot Spots

αλλά προσοχή, στο επίπεδο καυτερου, που θα ζητήσεις να σου ετοιμάσουν, απλά το λέω για να μην καπνίζουν τα αυτιά σου, από το κάψιμο :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.407
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom