Εστιατόρια και μπαράκια στη Θεσσαλονίκη

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Έφαγα χθες στο Απειρωτάν, είναι κ στη γειτονιά μου.
Άλλη μια φορά είχα πάει το καλοκαίρι αλλά είχε πολύ ζέστη κ δεν το ευχαριστήθηκα.
Προσυπογράφω...πολυ ωραία πιάτα, μεγάλες μερίδες κ προσιτές τιμές.
Μοσχαράκι με μελιτζάνες πήρα-υπέροχο κ ένα ταλαγάνι με κρέμα πατζαριού , έσκασα.
2 μέρες δίαιτα τώρα να στρώσω
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Για την Διαγώνιο πρόσφατη άποψη;Να τα ξέρουμε όλα όταν έρθουμε πάνω.....
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Να τα ξέρουμε όλα όταν έρθουμε πάνω.....
Ενα χαρακτηριστικό της Διαγωνίου είναι ότι με το που μπαίνεις μέσα η ατμόσφαιρα του μαγαζιού και το κτίριο, που είναι εποχής μεσοπολέμου, σε μεταφέρουν σε άλλες εποχές.Τα τραπέζια είναι τοποθετημένα ευρύχωρα (ακόμη και πριν την πανδημία) με λευκά τραπεζομάντηλα,οι καρεκλοπολυθρόνες κομψές Βιεννέζικες και τα γκαρσόνια πολλά,έμπειρα και ταχύτατα. Περιβάλλον εστιατορίου και όχι ψησταριάς. Η Διαγώνιος άνοιξε το 1977 από 2 αδέλφια (Σίμος και Γιώργος). Στα μέσα της δεκαετίας 2000 περίπου αποχώρησε ο Γιώργος και άνοιξε την (σχεδόν) συνώνυμη αλυσίδα Νέα Διαγώνιος.Τα σουτζουκάκια της διαχρονικά είναι από τα καλύτερα της πόλης αν όχι τα καλύτερα. Ο γύρος επίσης πάρα πολύ καλός. Αλλά φαγητά που αρέσουν από το μικρό μενού που έχει είναι το συκώτι, η ρώσική, η χειροποίητη πατάτα και η μουστάρδα της.Δεν είναι πάντως ταβέρνα για να καθήσεις ώρα, το όλο κλίμα σε βιάζει να φύγεις.Τιμές τσιμπημένες.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Ωραία.Νομίζω ότι καλύψατε αρκετά για μια σύντομη επίσκεψη.Για "επιδόρπιο" :haha: που πάμε;Τσαρούχας ή κάτι άλλο;
 
Last edited:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.400
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Μαιτρ και Μαργαριτα και Ηλιοπετρα. Πιο ιδιαιτερα πιατα. Στο Μαιτρ και Μαργαριτα δοκιμαστε το σεβιτσε (αψογο).
Φοβερο μενου αλλα ακριβο το Thria.
Το Οψοποιών πολυ καλες κοπες μοσχαριου (οι καλυτερες που εχω δοκιμασει στην Ελλαδα) αλλα ακριβο.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
236
Likes
1.229
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Ταβερνάκι -καφενείο Ο Κώστας (του Ανδρεα). Ισως τα καλυτέρα σουτζουκάκια της πολης και οχι μονο.
Συκώτι στη σχαρα, μονο εκει τρώω. Σουβλάκια και ολα τα κρεατικα πολυ πολυ νόστιμα επίσης,
Εχει και θαλλασινα .Εχει και αρκετο εξωτερικο χώρο. Τιμές πολύ νορμάλ.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Να και μια φωτογραφία για να τα θυμηθείς @McElk,σερβίρονται ακόμα με τον ίδιο τρόπο,η γλυκιά πάπρικα δίπλα και το βούτυρο επάνω του.

Σε πρόσφατη επίσκεψη μου για αναζωπύρωση των αναμνήσεων διαπίστωσα ότι το μαγαζί είναι ο ορισμός του value for money.
Χε..χε.. Μου έβαλες ιδέες. Κατά πάσα πιθανότητα θα το επισκεφθώ για αναζωπύρωση των αναμνήσεων κι εγώ μεθαύριο που θα κατέβω Θεσσαλονίκη!

Παρατηρώ στην απόδειξή σου ότι οι τιμές είναι παρόμοιες με του 1975 …σε δραχμές!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Κατά πάσα πιθανότητα θα το επισκεφθώ για αναζωπύρωση των αναμνήσεων κι εγώ μεθαύριο που θα κατέβω Θεσσαλονίκη!
Να πας οπωσδήποτε και θα περιμένω τις εντυπώσεις σου :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom