Εστιατόρια και μπαράκια στη Θεσσαλονίκη

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Καινούργια άφιξη στην πόλη μας το Lineaire στη Β.Ηρακλείου 7.Σε στυλ που θυμίζει γαλλικό μπιστρό,με συλλογές από αντίκες και classy γαλλική μουσική.Πολύ καλά το αρνίσιο κότσι και το γλυκόξινο χοιρινό με ρύζι jasmin.Δευτέρα και Τρίτη κλειστό.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε ξέρω αν το έχω αναφέρει ποτέ. Ένα από τα αγαπημένα μου μέρη στη Θεσσαλονίκη είναι το little big house στην Άνω Πόλη. Πρόκειται για συλλογική προσπάθεια γυναικών που με μεράκι και αγάπη έφτιαξαν ένα πολύχρωμο ιδιαίτερο χώρο με σουβενίρ από όλο τον κόσμο και ταξιδιάρικη διάθεση. Είναι pet friendly, φιλοξενεί γατούλες και αναλαμβάνει τα έξοδα τους ενώ προσφέρει vegetarian και vegan επιλογές στο μενού με το brunch και τα χειροποίητα γλυκά. Παράλληλα έχει και χοστελ ενώ είναι LGBT 🏳️‍🌈 friendly .
C20FE9FA-AFA0-44E2-A028-B1C85FD7D6C5.jpeg
F0453204-FA9D-4367-9E78-052C28B6FED2.jpeg
B1850890-2904-4EBD-8346-1B31341DB80E.jpeg
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
μια απορια. ok εχω χασει επεισοδεια εδω και 10 χρονια, αλλα οποτε διαβαζω εδω τις αναρτησεις εχω μια εντυπωση οτι γεμισε η πολη φαγαδικα.
Ηταν παντα ετσι? η τελευταια ειχαμε εξαρση? εσειω πως το αντιλαμβανεστε?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
μια απορια. ok εχω χασει επεισοδεια εδω και 10 χρονια, αλλα οποτε διαβαζω εδω τις αναρτησεις εχω μια εντυπωση οτι γεμισε η πολη φαγαδικα.
Ηταν παντα ετσι? η τελευταια ειχαμε εξαρση? εσειω πως το αντιλαμβανεστε?
Νομίζω πάντα είχε φαγάδικα, απλά τα περισσότερα ήταν οι κλασικές ταβέρνες/ψησταριές. Τα τελευταία χρόνια γίνονται και κάποιες προσπάθειες από άτομα με φρέσκες ιδέες
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.938
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
μια απορια. ok εχω χασει επεισοδεια εδω και 10 χρονια, αλλα οποτε διαβαζω εδω τις αναρτησεις εχω μια εντυπωση οτι γεμισε η πολη φαγαδικα.
Ηταν παντα ετσι? η τελευταια ειχαμε εξαρση? εσειω πως το αντιλαμβανεστε?
Δεν έχεις χάσει επεισόδια, πάντα είχε φαγάδικα όπως λέει κι ο @mourohavlos μόνο που τώρα έχει επεκταθεί κι έχει παραγίνει κατά τη γνώμη μου. Προφανώς έχει και καλές ιδέες, σε αρκετά από αυτά όμως υπάρχουν πολλές μοντερνιές (που μόλις φύγεις πεινάς ήδη) και κατακόρυφη αύξηση τιμής.
Επίσης μεγάλο χάλι για μένα πλέον είναι τα άπειρα -φασόν- μαγαζιά τύπου ποτό/καφέ που διαθέτουν κουζίνα, μιας και πλέον δε νοείται απ' ότι φαίνεται μαγαζί χωρίς κουζίνα...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δεν έχεις χάσει επεισόδια, πάντα είχε φαγάδικα όπως λέει κι ο @mourohavlos μόνο που τώρα έχει επεκταθεί κι έχει παραγίνει κατά τη γνώμη μου. Προφανώς έχει και καλές ιδέες, σε αρκετά από αυτά όμως υπάρχουν πολλές μοντερνιές (που μόλις φύγεις πεινάς ήδη) και κατακόρυφη αύξηση τιμής.
Επίσης μεγάλο χάλι για μένα πλέον είναι τα άπειρα -φασόν- μαγαζιά τύπου ποτό/καφέ που διαθέτουν κουζίνα, μιας και πλέον δε νοείται απ' ότι φαίνεται μαγαζί χωρίς κουζίνα...
Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή, δεν είχαμε επιλογές. Πηγαίναμε μόνο για κρεατικά της ώρας, άντε κάνα κοτόπουλο στη σχάρα και κυνήγι στο Χορτιατη που ήταν πολύ ιν στα 90’. Γύρω στο 2000 άνοιξαν λίγα μαγαζάκια με πιο fusion μενού κι επιτέλους είχαμε δειλά δειλά μερικές επιλογές παρά πάνω. Σήμερα ~αφού η εστίαση είναι η βαριά βιομηχανία της χώρας μας, πώς να το κάνουμε~ έχουν ξεμυτίσει διαφορα μαγαζάκια με μενού πιο ευφάνταστα και μερικά που αφουγκράζονται τον παλμό της πόλης και γίνονται hot spot. Για μένα, η δυστυχία είναι στα τεράστια καφέ- μπαρ- εστιατόρια με το φασόν μενού, τα φασόν τραπεζοκαθίσματα, τις φασόν φάτσες και το φασόν μπλαζέ ύφος. Ακόμα πουλάει η δηθενιά ρε παιδιά ;
Ψαχνουμε λοιπόν εκείνα τα μικρά μαγαζάκια,όπου θα δώσουμε ένα δεκάρικο παρά πάνω αλλά θα φάμε καλά. Και ευτυχώς υπάρχουν πολλές τέτοιες γωνιές στην πόλη.
Αποψε φάγαμε καλά στην Ηλιόπετρα.
1373490F-B17D-413C-90BD-49657817E95B.jpeg
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
ναι..αν δεν κανω λαθος η αρχη εγινε καπου το 2004? 2005? τοτε με το 7 θαλασσες και κατι παρομοια
για πιο πριν εχεις δικιο.
Καποια στον Χορτιατη και μετα κανα κοτοπουλο σε εκεινο στην καλαμαρια. Χαλαρο ?
και φυσικα οι κλασικες ψαροταβερνες σε κρηνη κλπ
 
Last edited:

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.078
επειδη ο τιτλος του θεματος δεν ξεκαθαριζει αν μιλουμε αποκλειστικώς για τα τωρα (αν και προφανως για τα εν ενεργεια φαγαδικα γινονται ολες οι αναφορές) οπότε μπορει και να μην ειναι περιττες και εκτός θέματος οι αναφορές σε παλαιά, θελω να τονισω για μια ανεξάλειπτη ανάμνηση και νοσταλγία που διαθέτω, αναγομένη σε κατι πανάρχαια χρονια (δηλ. στα πρώτα ένα - δύο χρόνια της χιλιετίας αυτής), από ενα μικρότατο μέρος, εις τας παρυφάς τής Αθωνος, Φυσικά, δεν υπάρχει μέρος στην Θεσσαλονίκη όπου δεν θα φας ωραια, αλλά ο ΒΡΩΤΟΣ (μητροπολίτου Γενναδίου) προσέδιδε ενα κατι που πολλά χρόνια μετα και σε αρκετές βόλτες στην πόλη, δεν το εχω βιώσει.

Εάν ήμανε εκτός θέματος, συγχωρήστε με.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Θ. Για μένα, η δυστυχία είναι στα τεράστια καφέ- μπαρ- εστιατόρια με το φασόν μενού, τα φασόν τραπεζοκαθίσματα, τις φασόν φάτσες και το φασόν μπλαζέ ύφος. Ακόμα πουλάει η δηθενιά ρε παιδιά ;
δηλαδη? για πες κανενα ... απο περιεργεια
ειναι και καλα αυτα που παει η ελιτ της πολης...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.938
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σήμερα ~αφού η εστίαση είναι η βαριά βιομηχανία της χώρας μας, πώς να το κάνουμε~ έχουν ξεμυτίσει διαφορα μαγαζάκια με μενού πιο ευφάνταστα και μερικά που αφουγκράζονται τον παλμό της πόλης και γίνονται hot spot.
Συμφωνώ μεν αλλά αυτή είναι η μία όψη του νομίσματος. Η άλλη είναι πως με τα μαστερ σεφ κι όλες αυτές τις μ.......ες, την έχουν δει όλοι κι εγώ δε ξέρω πως, μικραίνοντας υπερβολικά τις μερίδες και αυξάνοντας τις τιμές, καμουφλάροντας τα με το μανδύα του γκουρμέ πολλές φορές τύπου «ναι αλλά πληρώνεις για να φας γλάρο με σφαγμένη φακή σε κρούστα από καταΐφι», με αποτέλεσμα μισή ώρα μετά που θα φύγεις να θέλεις σαντουήτς γιατί πεινάς. Προφανώς και δεν είναι όλα έτσι, αλλά αυτό το φαινόμενο έχει ενταθεί.

Ακόμα πουλάει η δηθενιά ρε παιδιά ;
Πάντα σ' αυτή την πόλη πουλάει η δηθενιά δόξα τω θεώ.

στο Χορτιατη που ήταν πολύ ιν στα 90’
Ακόμα είναι. :cool:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
δηλαδη? για πες κανενα ... απο περιεργεια
ειναι και καλα αυτα που παει η ελιτ της πολης...
Ε τώρα να γράψω δυσφημιστικά; Κάποια που είναι προς αεροδρόμιο, ένα άλλο τεράστιο χαώδες κοντά στο Παλατάκι, στην Αρετσού γενικώς, αυτά που άνοιξαν στον Κεδρινο Λόφο με παρέλαση τριπλοπαρκαρισμένων, ένα σε όροφο στον περιφερειακό. Κάνα δυο σε όροφο στο κέντρο. Κάνα δυο ακόμα που έχουν και παράρτημα (αρπαχτής) στη Χαλκιδική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom