Δανία Σουηδία Φινλανδία Ευφορία στη Σκανδιναβία ή Σκανδιναβικό τουρλού! (Sto-Cop-Hel)

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?

Κοπεγχάγη κεντρικά ή αλλιώς Indre By

Και ήρθε η ώρα της μεγάλης βόλτας ένα ηλιόλουστο μεσημέρι του Οκτωβρίου. Η θερμοκρασία είναι πιο χαμηλή από τη Στοκχόλμη και ο ήλιος μας ξεγελά. Αλλά τι άλλο θέλουμε από έναν ακόμα φθινοπωρινό υπέρλαμπρο τεράστιο περίπατο κάτω από έναν φανταχτερό δανέζικο αυτή τη φορά ήλιο! Η πόλη έχει κίνηση. Όχι από αυτοκίνητα αλλά από ποδήλατα και πεζούς και με την λαχτάρα της νέας μας γνωριμίας με την πρωτεύουσα της Δανίας ξεκινήσαμε ορεξάτοι αλλά και μποτοξάτοι από το κρύο αεράκι που μας τσίτωσε το πρόσωπο! Τέλεια!
Στο προηγούμενο κεφάλαιο ανέλυσα όλη τη φιλοσοφία της Κοπεγχάγης. Την εξέλιξή της, τις καινοτομίες της το επίπεδο ζωής της έτη φωτός μακριά από άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Ώρα για εικόνες, διαδρομές, αξιοθέατα, φαγητά, κόσμο και κοσμάκη!

Ποδηλατομανία έξω από τον σιδηροδρομικό σταθμό!



Οδός Bernstorffsgade και η κεντρική είσοδος του σταθμού τρένων



Δίπλα στα δεξιά μας, πίσω από τον ψηλό τοίχο ακούγονταν κάτι κραυγές αγωνίας! Όχι δεν έγινε κάτι κακό, ήταν το ξακουστό λούνα Παρκ Tivoli και οι κραυγές αυτών που στριφογύριζαν σε ένα από τα τρομαχτικά και απαίσια παιχνίδια που σου ανεβαίνει η αδρεναλίνη μέχρι τα αυτιά!


To Tivoli που άνοιξε το 1843 είναι το δεύτερο παλαιότερο πάρκο ψυχαγωγίας στον κόσμο! περιλαμβάνει μια ποικιλία από αξιοθέατα όπως κτίρια σε εξωτικό ύφος, θέατρο, συναυλιακούς χώρους, εστιατόρια και καφετέριες, κήπους, λίμνες, τρενάκια και πολλά μηχανικά παιχνίδια ατραξιόν που έχουν τα λούνα Παρκ. Νόμιζα πως θα το πετυχαίναμε κλειστό αλλά τελικά και ανοιχτό ήταν και μεγάλη κινητικότητα από κόσμο είχε και μετά θυμήθηκα ότι ήταν Halloween. Η κεντρική είσοδος ήταν εντυπωσιακή με ανάλογο στολισμό και παντού υπήρχαν κολοκύθες και φαναράκια. Είναι ένα must για μικρούς και μεγάλους και κοντοσταθήκαμε μόνο για φωτογραφίες. Άλλη μια φορά ο χρόνος είναι αμείλικτος και το Tivoli θα μας έτρωγε πολύ χρόνο. Δεν είχα καμία κάψα φυσικά να ανέβω σε κάποιο από τα παιχνίδια και να ουρλιάζω κι εγώ αλλά θα ήταν ωραία η βόλτα στους κήπους και στα κτίρια. Το εισιτήριο κοστίζει DKK 110 (15€) αλλά νομίζω για να ανέβεις στα διάφορα έχει άλλη τιμή.
Ωράρια:
Summer - 6. apr - 25. Sep,
Halloween - 14. okt - 6. Nov,
Christmas - 19. nov - 31. Dec
Official site http://www.tivoligardens.com/en/praktisk

Κεντρική είσοδος επί της οδού Vesterbrogade




Η HC Andersens Boulevard η πιο μεγάλη οδική αρτηρία στο κέντρο της Κοπεγχάγης


Λίγο μετά φτάσαμε στην πλατεία του Δημαρχείου την Radhuspladsen. Ήδη καταλάβαμε πως η Κοπεγχάγη είναι μια ζωντανή πόλη. Είχε πάρα πολύ κόσμο όπου δανοί, μετανάστες και τουρίστες είχαμε γίνει ένα! Η αύρα της πόλης μας κέρδισε κατευθείαν και μεγάλωνε την επιθυμία μας να την ανακαλύψουμε. Η πλατεία του Δημαρχείου αν και κομμένη από τα έργα του μετρό διατηρούσε τη γοητεία της με το μεγαλοπρεπές και πλούσια διακοσμημένο κτίριο του Δημαρχείου του 1905, που ευτυχώς ούτε σκαλωσιές είχε ούτε κρυμμένο από γερανούς ήταν.



Palace Hotel και Δημαρχείο



Έπειτα χωθήκαμε στην Stroget. Η Stroget είναι από τους μεγαλύτερους εμπορικούς πεζόδρομους στη Ευρώπη και στην πραγματικότητα είναι μια συλλογή από δρόμους και πλατείες. Η έκταση 1,1 χιλιομέτρων καλύπτει τους δρόμους Frederiksberggade, Nygade, Vimmelskaftet και Ostergade και εκτείνεται από την πλατεία του Δημαρχείου στην πλατεία Kongens Nytorv. Μια περιοχή λοιπόν ιδανική να παρατηρήσεις όλες της φυλές της γης που πηγαινοέρχονται όλη την ημέρα κατά μήκος του δρόμου. Είναι άκρως τουριστική με αμέτρητα σουβενιράδικα, street food, κεμπαπ, κινέζικα και άλλα εξωτικά αμφιβόλου ποιότητας φαγάδικα, με μουσικούς του δρόμου και επιβάλλεται τουλάχιστον μια φορά να την περπατήσεις.

Frederiksberggade - Stroget



Φυσικά τα πιο απόμερα δρομάκια έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον και αξίζει να τα ανακαλύψει κανείς. Το κέντρο της παλιάς πόλης της Κοπεγχάγης είναι συμπαγές, πυκνοκατοικημένο, γραφικό με ελάχιστα αυτοκίνητα αφού σχεδόν αποτελείται από πεζόδρομους με πανέμορφα ιστορικά κτίρια και ωραιότατες μικρές πλατείες. Ομολογώ μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις σε συνδυασμό με την ζωντάνια του. Αν και συχνά πυκνά συναντούσαμε στο δρόμο μας μπάζα, πέτρες, σωλήνες, γερανούς και σκαλωσιές από τα έργα το παλιό κέντρο της Κοπεγχάγης το αγαπήσαμε και μας αγάπησε!

Η πλατεία Gammeltorv (Παλιά Αγορά) που αποτελεί κι αυτή μέρος του πεζόδρομου Stroget, είναι η παλαιότερη πλατεία της Κοπεγχάγης, η οποία χρονολογείται από την ίδρυση της πόλης κατά τον 12ο αιώνα, αλλά τα περισσότερα από τα κτίρια χτίστηκαν μετά τη μεγάλη πυρκαγιά του 1795 σε νεοκλασικό στυλ. κυρίαρχο χαρακτηριστικό της είναι η κρήνη Caritasbronden του 1608.




Μέρος του πεζόδρομου Stroget και η διπλανή πλατεία Nytorv που δεσπόζει το επιβλητικό νεοκλασικό Δικαστικό Μέγαρο της Κοπεγχάγης πρώην Δημαρχείο. Η Nytorv / Gammeltorv είναι ίσως η πιο πολυσύχναστη πλατεία στην καρδιά της παλιάς πόλης της Κοπεγχάγης.



Nygade – Stroget


Πριν συνεχίσουμε στην ευθεία της Stroget στρίψαμε αριστερά στην Norregade και λίγο μετά συναντήσαμε την νεοκλασική εκκλησία Vor Frue Kirke που θα πει Εκκλησία της Παναγίας που είναι ο καθεδρικός ναός της Κοπεγχάγης του 1829.



Ακριβώς δίπλα το μεγαλύτερο και παλαιότερο πανεπιστήμιο της Δανίας που ιδρύθηκε το 1479!


Η γειτονιά αυτή είναι όμορφη με τα υπέροχα ψηλά κτίρια από τούβλο που μου θύμισαν..ναι καλά καταλάβατε Λονδίνο! Τι διάολο όπου πάω το Λονδίνοονειρεύομαι!





Στην ίδια γειτονιά λίγο πιο μετά το Πανεπιστήμιο άλλη μια διάσημη εκκλησία της πόλης πάνω στην οδό Norregade η Sankt Petri Kirke δηλαδή Εκκλησία του Αγίου Πέτρου του 15ου αιώνα, που είναι το παλαιότερο κτίριο στο κέντρο της Κοπεγχάγης! Εξαιρετική η πέτρινη γοτθική εκκλησία το ίδιο και το προαύλιο με τα πεσμένα φύλλα των δέντρων




Συνέχεια ξανά επί της Stroget και συγκεκριμένα στην Nygade



Όπως ανέφερα οι επιλογές για πρόχειρο φαγητό πάρα πολλές πράγμα ευχάριστο και βολικό για μια τόσο ακριβή πόλη όπως η Κοπεγχάγη. Με 5 ευρώ (35 κορώνες) γεύεσαι ότι σου ανοίξει την όρεξη. Κι εκείνη τη στιγμή μας έσπασαν τη μύτη κάτι ωραιότατες κρέπες από ένα πάγκο που έφτιαχνε μια κοπέλα.

Hej pige! to crepe nutella banana. forbedret venligst! (Γεια σου κορίτσι! Δύο κρέπες νουτέλα μπανάνα. Ενισχυμένες παρακαλώ)!


Καθώς πλησιάζουμε την πλατεία Amagertorv συναντήσαμε την εκκλησίαHelligandskirken (Ιερά εκκλησία)


Amagertorv


Για λίγο παρεκκλίναμε του δρόμου μας και μπλεχτήκαμε στα στενά για να ψάξουμε την μικρή πλατεία Grabrodretorv. Είναι από τα ωραιότερα μέρη του ιστορικού κέντρου με τις πολύχρωμες προσόψεις των σπιτιών και τον μεγάλο πλάτανο της. Η πλατεία είναι γεμάτη από μια σειρά από εστιατόρια που αν και έχει χάσει τα τελευταία χρόνια μέρος της δημοτικότητας της παραμένει ένα αγαπημένο αν και ήσυχο μέρος.







Τι τέλεια να περπατάς και να μην σε ενοχλούν τα αυτοκίνητα. Παντού πεζόδρομοι και ήρεμα στενά κάτι που απέκτησε η Κοπεγχάγη μετά το 1962 όταν και έγινε η έναρξη μιας σημαντικής αλλαγής στην προσέγγιση της Κοπεγχάγης για την αστική ζωή και δόθηκε μεγαλύτερη έμφαση στην πρόσβαση των πεζών και των ποδηλάτων στην πόλη σε βάρος των αυτοκινήτων. Ο χαλαρός περίπατος συνεχίστηκε από διάφορα στενά με κατεύθυνση όχι βέβαια στα τυφλά αλλά στον πύργο Rundetarn.

Lille Kannikestraede


Store Kannikestræde





Η οδός Kobmagergade μπροστά από τον πύργο είχε έντονη περατζάδα και κάθε λογής κόσμο. Όμορφη και ζωηρή περιοχή με φωτεινά κτίρια και φυσικά με τονRundetarn τον κυκλικό πύργο ορόσημο της Κοπεγχάγης.




Μπήκαμε στο εσωτερικό του πύργου και πληρώσαμε από DKK 25 (3,50€) για να ανέβουμε τέρμα στο Κατάστρωμα παρατήρησης


Ο πύργος του 17ου αιώνα είναι μέρος του Trinitatis Complex με ένα παρεκκλήσι του πανεπιστημίου, την εκκλησία Trinitatis, και μια ακαδημαϊκή βιβλιοθήκη και θεωρείται το αρχαιότερο εν λειτουργία αστρονομικό παρατηρητήριο στην Ευρώπη.

Ανεβαίνοντας παρατηρήσαμε το εσωτερικό της εκκλησίας Trinitatis


Μοναδικός τρόπος πρόσβασης στο παρατηρητήριο γίνεται με τα πόδια από έναν ελικοειδή διάδρομο σαν τον Λευκό πύργο για όποιον γνωρίζει. Αν και 7,5 στροφές με συνολικά 210 μέτρα μήκος και λίγα σκαλιά στο τέλος, δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολη η ανάβαση και λίγα λεπτά μετά φτάσαμε στην κορυφή 35 μέτρα πάνω από το επίπεδο του δρόμου.





Και φτάσαμε στην κορυφή στο παρατηρητήριο και μπροστά μας απλώθηκε μια φανταστική ανεμπόδιστη θέα πάνω από τις στέγες της παλιάς Κοπεγχάγης. Ο ήλιος ήταν ακόμα λαμπερός και υπήρχε εξαιρετική διαύγεια στην ατμόσφαιρα. Το πανόραμα μας πρόσφερε υπέροχες εικόνες και χρώματα και είχαμε την ευκαιρία να παρατηρήσουμε και την γέφυρα Oresund στο βάθος.






http://www.rundetaarn.dk/en/the-tower/

Πολύ κοντά στον πύργο βρίσκεται το Rosenborg Park εκεί που είναι και το ομώνυμο κάστρο. Πρώτα πήγαμε μέχρι την διπλανή πλατεία Kultorvet, περάσαμε την οδό Landemaerket και βγήκαμε στην κεντρική Gothersgade και απέναντί μας οι κήποι Rosenborg.


Το Rosenborg Park είχε φορέσει τα φθινοπωρινά του και μας περίμενα για φωτογράφιση, για χαλάρωση και αν είχαμε το κάτι τις μας θα κάναμε και ένα πικ νικ. Είναι το παλαιότερο και πιο δημοφιλές πάρκο στο κέντρο της Κοπεγχάγης, ένα πανέμορφο μέρος με συμμετρικά στοιχισμένα δέντρα, με ιστορικά κτίρια, με αγάλματα και μνημεία, με περίτεχνους κήπους και με άπειρα πεσμένα φύλλα που έδεναν το σκηνικό. Είχε κόσμο όλων των ηλικιών που απολάμβανε όπως κι εμείς την απογευματινή του βόλτα σε ένα καταπράσινο τοπίο.

Λεωφόροι με τις φλαμουριές!



Υπάρχουν 17 μαρμάρινες μπάλες διάσπαρτες στο πάρκο



Αυτό που φυσικά κλέβει την παράσταση είναι το εντυπωσιακό αναγεννησιακό Rosenborg Castle του 1624. Είναι μουσείο με Βασιλικές συλλογές, εκθέματα και στέμματα!



Δεν το χορταίναμε το πάρκο. Έβγαζα και έβγαινα ασταμάτητα φωτογραφίες, καθίσαμε στο γρασίδι όπου σχεδόν ξαπλώσαμε και γίναμε ένα με τα φύλλα και χαζεύαμε τον κόσμο και ότι άλλο μας τραβούσε την προσοχή.



Η συνέχεια είχε περπάτημα πάλι από την Landemaerket, και από τον πύργο Rundetarn ευθεία στον πεζόδρομο Kobmagergade που μας έβγαλε στην πλατεία Amagertorv.

Landemaerket


Kobmagergade


Η πλατεία Amagertorv είναι κι αυτή μέρος του πεζόδρομου Stroget, και μάλλον είναι η πιο κεντρική πλατεία στην καρδιά της Κοπεγχάγης.


Είδαμε ελάχιστα την πλατεία Amagertorv και συνεχίσαμε επί της Ostergade τον τελευταίο δρόμο της Stroget



Και φτάσαμε στην μεγάλη πλατεία Kongens Nytorv η οποία ουσιαστικά δεν υφίσταται! Είναι καλυμμένη ολόκληρη με συρματοπλέγματα, σκαλωσιές και πινακίδες καθώς βρίσκεται σε πλήρη ανακατασκευή. Πάλι καλά που τα γύρω ιστορικά κτίρια που είναι αρκετά τα είδαμε απρόσκοπτα χωρίς εμπόδια.

Ευθεία η Τράπεζα της Δανίας και αριστερά το Βασιλικό Θέατρο της Δανίας του 1874




Το εντυπωσιακό πολυκατάστημα Magasin du Nord που δεσπόζει στην πλατεία


Charlottenborg Palace


Γαλλική Πρεσβεία


Ο ήλιος έπεσε, το σούρουπο ήρθε, ο φίλος μου έψαχνε απεγνωσμένα τουαλέτα, εγώ στον κόσμο μου φωτογράφιζα, ένας ποδηλάτης παραλίγο να με λιώσει, και μ’ αυτά και με κείνα φτάσαμε στο κατά γενική ομολογία πιο όμορφο, πιο δημοφιλές, πιο πολυφωτογραφημένο μέρος στην Κοπεγχάγη. Το κανάλι Nyhavn. Αν έχετε δει εικόνες από Κοπεγχάγη σε τουριστικά φυλλάδια, ή sites θα είναι από το πολύχρωμο Nyhavn.

Το Μνημείο Άγκυρα στη μνήμη των 1.700 δανών του Πολεμικού Ναυτικού, οι οποίοι θυσίασαν τη ζωή τους κατά τη διάρκεια της Β 'Παγκόσμιο Πόλεμο.


Εντάξει έχω τρέλα με τις φωτογραφίες αλλά εδώ το παράκανα. Δεν υπήρξε οπτική γωνία και κτίριο που να μη το βγάλω. Δεν θα παραθέσω τις δεκάδες λήψεις ούτε τον εαυτό μου που επίσης βγήκε αμέτρητες αλλά τις πιο αγαπημένες μου φωτογραφίες. Το μέρος είναι όντως πανέμορφο. Λόγω εποχής βέβαια δεν είχε πολύ κίνηση γιατί υπό καλές συνθήκες εδώ γίνεται πανικός και όλα τα εστιατόρια και καφέ είναι γεμάτα με κόσμο.


Η προκυμαία του 17ου αιώνα είναι πλαισιωμένη από αρχοντικά του 17ου και στις αρχές του 18ου αιώνα βαμμένα με έντονα χρώματα. Σε ένα απ’ αυτά έζησε και ο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Η βόλτα στο κανάλι ήταν απολαυστική και όσο έδυε ο ήλιος γινόταν ακόμα πιο μαγευτικό το μέρος.








Εντυπωσιασμένοι και υπερπλήρεις από εικόνες φύγαμε από το κανάλι Nyhavn και χωθήκαμε και πάλι στον πεζόδρομο Stroget που μου φάνηκε πως είχε ακόμα περισσότερο κόσμο! Μυρωδιές από φαγητά, μουσικές στο δρόμο και πολύς κόσμος συνέθεταν ένα ιδιαίτερα χαρούμενο και γιορτινό κλίμα που μας συνεπήρε!



Η όρεξη μας τράβηξε κινέζικο. Από επιλογές μπόλικες. Με 5 ευρώ γεμίσαμε διάφορες κινέζικες λιχουδιές και ήταν νοστιμότατα όλα. Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν η κινέζα θεία που μας γέμισε τα μπολ που ήταν ψυχρή (εντάξει δεν ήθελα να με αγκαλιάσει κι όλας) και ο άντρας της που ήταν στο εσωτερικό του μαγαζιού που φάγαμε και μιλούσε επιθετικά σε έναν άλλον πελάτη που πλήρωνε με πιστωτική και δεν κατάλαβα τι θέμα υπήρχε. Αnyway.

Λίγο μετά στο δρόμο της επιστροφής για το ξενοδοχείο περάσαμε ξανά από την πλατεία του Δημαρχείου με τα υπέροχα φωταγωγημένα κτίρια και με ένα ολόγιομο λαμπερό φεγγάρι να έχει κάνει την εμφάνιση του στον καθαρό δανέζικο ουρανό.




Το ψυχαγωγικό πάρκο Tivoli ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακό φωτισμένο τη νύχτα και είχε πάρα πολύ κόσμο μέσα και έξω.



Μαζί με τη σημερινή μέρα βγήκε και η κούραση όλων των ημερών. Αν και υπήρχε διάθεση για βραδινή εξόρμηση το σώμα αρνιόταν να σηκωθεί από το κρεβάτι και επειδή και η επόμενη μέρα θα ήταν εξίσου χορταστική και κουραστική λιώσαμε και κοιμηθήκαμε μέχρι να ξημερώσει η τελευταία μας ημέρα στην Κοπεγχάγη.

 
Last edited:

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.724
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Ευτυχώς που δεν κρατάς τις υποσχέσεις σου κι έτσι και το ταξίδι έγινε πλούσιο σε προορισμούς και εμείς θα απολαύσουμε μια ακόμα ιστορία δια χειρός giannismits!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.213
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καινούρια ιστορία by giannismits και τρελαίνομαι! :p
Περιμένω τη συνέχεια!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστώ my friends:)
Όσο χρονοβόρα και βαρετή είναι η συγγραφή μια ιστορίας άλλο τόσο με ενθουσιάζει.Στο χρονοδιάγραμμα δεν ξέρω πως θα τα πάω αυτή τη φορά. Διότι ως γνωστόν μου αρέσει η ταχύτητα και να μη παρατάω τις ιστορίες. χμ για να δούμε:cool:.

Καινούρια ιστορία by giannismits και τρελαίνομαι! :p
Περιμένω τη συνέχεια!
:DΔεν ήμουν τόσο ορεξάτος για ιστορία σαν τις άλλες φορές αλλά τέτοιο ωραίο ταξίδι ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας ;) Τώρα πως θα μου βγεί και πόσο συχνά θα ανεβαίνουν τα κεφάλαια θα δείξει.
 
Last edited by a moderator:

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Το ξεκίνημα είναι σούπερ!!!! Μήπως είσαι έτοιμος για συγγραφή βιβλίου;;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μπραβο βρε Γιαννη ...πως ξεπεταχτηκε αυτο το ταξιδι στη Σκανδιναβια...ουτε χαμπαρι δεν το πηρα.
Επειδη καποια στιγμη η Στοκχολμη δεν θα μου ξεφυγει(για τις αλλες πρωτευουσες δεν παιρνω και ορκο )..περιμενω να γραψεις ενα μοναδικο ,χρηστικο οδηγο...οπως μονο εσυ ξερεις να κανεις καλα .(Αυτη τη στιγμη αντιγραφω τους αριθμους λεωφορειων απο την ιστορια του Βελιγραδιου)
κατι πηρε το ματι μου και για μια Πορτογαλια...δεν γραφεις και επομενο οδηγο...μολις τελειωσεις αυτον?:D
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Το ξεκίνημα είναι σούπερ!!!! Μήπως είσαι έτοιμος για συγγραφή βιβλίου;;
Mα τι καλή που είσαι. Αλλά όχι δεν νομίζω...λες?:D
Μπραβο βρε Γιαννη ...πως ξεπεταχτηκε αυτο το ταξιδι στη Σκανδιναβια...ουτε χαμπαρι δεν το πηρα.
Επειδη καποια στιγμη η Στοκχολμη δεν θα μου ξεφυγει(για τις αλλες πρωτευουσες δεν παιρνω και ορκο )..περιμενω να γραψεις ενα μοναδικο ,χρηστικο οδηγο...οπως μονο εσυ ξερεις να κανεις καλα .(Αυτη τη στιγμη αντιγραφω τους αριθμους λεωφορειων απο την ιστορια του Βελιγραδιου)
κατι πηρε το ματι μου και για μια Πορτογαλια...δεν γραφεις και επομενο οδηγο...μολις τελειωσεις αυτον?:D
Κλεοπάτρα μου..μα δεν ντρέπεσαι? Δεν κοκκινίζεις? Ρωτάς αν θα γράψω για Πορτογαλία?Μετεξεταστέα:D
http://www.travelstories.gr/community/threads/senhora-do-mar-Η-κυρά-της-θάλασσας-portugal.50725/

Χαίρομαι που οι ιστορίες μου σου είναι χρήσιμες και τις χρησιμοποιείς σαν οδηγούς. Άλλωστε κάτι τέτοιο θέλω κι εγώ:)Κάτι θα κάνω και με την Στοκχόλμη;)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.717
Likes
14.806
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εγώ πάλι θα σου πρότεινα Γιάννη να διαβάσεις το νήμα για το που θα πάμε το 2016 και να προγραμματίσεις τα ταξίδια σου πριν από εμάς για να μας κάνεις τους οδηγούς για το πως να κινηθούμε και τι να δούμε.:haha::haha:
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.813
Επειδή εγώ είχα κάνει το ταξίδι αυτό καλοκαίρι, περίμενα πως και πως την δική σου περιγραφή για να δούμε πως είναι το φθινόπωρο η Σκανδιναβία.
Μπράβο βρε Γιάννη! Από την εισαγωγή και μόνο μας προετοιμάζεις για μιά άλλη συναρπαστική ιστορία by giannismits! Έχεις ανεβάσει ψηλά τον πήχυ!:clap:
 
Last edited:

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Καλή αρχή στη νέα ιστορία-οδηγό και αναμένουμε τη συνέχεια όποτε μπορείς. Πάω τώρα να διαβάσω την αντίστοιχη της Ρώμης. Και στο Βερολίνο όταν πήγα διάβασα την ιστορία σου και με βοήθησε πάρα πολύ. Καλή συνέχεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.467
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom