Δανία Σουηδία Φινλανδία Ευφορία στη Σκανδιναβία ή Σκανδιναβικό τουρλού! (Sto-Cop-Hel)

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?

Κοπεγχάγη: Το φρούριο, το γοργονάκι, τα κανάλια και πέριξ!

Αφού πήραμε μαθήματα αρχιτεκτονικής ήταν ώρα να επιστρέψουμε στο κέντρο. Με το μετρό από τον σταθμό Bella Center πήγαμε μέχρι Kongens Nytorv. Έτσι συνεχίσαμε την περιήγηση στο κεντρικό Indre By για τις εκκρεμότητες που είχαμε αφήσει από την προηγούμενη μέρα. Και επειδή ήταν στο δρόμο μας, στάση στο κανάλι Nyhavn για να το δούμε και υπό το φως της ημέρας.




Από την οδό Toldbodgade φτάσαμε στην είσοδο της πλατείας Amalienborg και στον κήπο Amaliehaven δίπλα στην προκυμαία.



Ακριβώς στην απέναντι ακτή του λιμανιού βρίσκεται ένα διάσημο κτίριο από τα σύγχρονα αρχιτεκτονικά αποκτήματα της Κοπεγχάγης του 2005, η Όπερα της Κοπεγχάγης είναι η Εθνική Λυρική Σκηνή της Δανίας, και από τις πιο σύγχρονες όπερες του κόσμου. Είναι επίσης το πιο ακριβό κτίριο όπερας που έχει κατασκευαστεί ποτέ! Δεν θα περίμενα κάτι λιγότερο από τη Δανία!



Η οκτάγωνη Βασιλική πλατεία Amalienborg έχει γύρω της το Amalienborg Palace που ουσιαστικά αποτελείται από τέσσερα όμοια κλασικά Ανάκτορα του 1760. Η χρήση τους είναι ως χειμερινή κατοικία της δανικής βασιλικής οικογένειας, ως Παλάτια επισκεπτών και ως Μουσείο με θέμα τι άλλο την μοναρχία! Στη μέση της αυλής των ανακτόρων είναι το έφιππο άγαλμα του ιδρυτή του Αμάλιενμποργκ, του βασιλιά Φρειδερίκου V.




Σε δύο από τα 4 ανάκτορα απ’ ότι παρατήρησα στέκεται και η βασιλική φρουρά και ο ένας φρουρός πάρα πολύ με εκνεύρισε. Όχι δεν είχαμε προηγούμενα απλά έκανε επίπληξη σε ένα κοριτσάκι και τη μάνα του επειδή είχαν καθίσει στα σκαλιά του παλατιού. Επίσης ήταν πιο κοντός κι από μένα!


Εννοείται πως καθημερινά γίνεται και η παρέλαση της Βασιλικής φρουράς που λαμβάνει χώρα από τις 11:30 έως τις 12:00. Λίγη ώρα μετά θα ξεκινούσε αλλά να μου λείπει το βύσσινο. Μου φτάνει η αλλαγή της Σουηδικής φρουράς που είδαμε στη Στοκχόλμη. Χάσιμο χρόνου. Και συνεχίζουμε!

Ευθεία της Βασιλικής πλατείας είναι η πιο μεγαλοπρεπής εκκλησία της Κοπεγχάγης η Marmorkirken δηλαδή μαρμάρινη εκκλησία με επίσημη ονομασία Frederiks Kirke (Εκκλησία του Frederik).


Η εκκλησία μπορεί να άρχισε να χτίζεται το 1749 αλλά με ρυθμούς χελώνας και ελάχιστη χρηματοδότηση ολοκληρώθηκε 145 χρονάκια μετά το 1894!



Η εκκλησία είναι ανοιχτή για το κοινό και μπήκαμε μέσα για να τη θαυμάσουμε και εσωτερικά. Εξαιρετικός ο πράσινος θόλος πιθανώς εμπνευσμένος από τη Βασιλική του Αγίου Πέτρου στη Ρώμη.


Αφού παγιδευτήκαμε σε κάτι έργα του μετρό και δεν ξέραμε που να πάμε γυρίσαμε πίσω και συνεχίσαμε την πορεία μας από την οδό Bredgade.


Η Ρωσική ορθόδοξη εκκλησία Alexander Nevsky


Ο δρόμος μας έβγαλε στο Kastellet. Δεν ήμουν σίγουρος αν θα επισκεπτόμασταν το φρούριο αυτό γιατί από φωτογραφίες που είχα δει δεν μου προκάλεσε το ενδιαφέρον ούτε με είχε εντυπωσιάσει. Επειδή όμως ήταν στον δρόμο μας για τη γοργόνα αφού ήμασταν με τα πόδια κάναμε μια στάση. Και καλά κάναμε γιατί τελικά το μέρος με ενθουσίασε!



Το κάστρο, η Ακρόπολη ιδρύθηκε το 1626 και είναι ένα από τα καλύτερα διατηρημένα φρούρια σε σχήμα αστέρι στην Ευρώπη. Είναι κατασκευασμένο με τη μορφή ενός πενταγράμμου με προμαχώνες στις γωνίες του και σήμερα αποτελεί μια στρατιωτική ζώνη με σημαντικά για την Εθνική Άμυνα ιστορικά κτίρια τα οποία χρησιμοποιούνται ως στρατώνες και γραφεία, μια στρατιωτική πόλη δηλαδή.
Ωστόσο είναι ένας πνεύμονας πρασίνου για την Κοπεγχάγη, ανοιχτό για το κοινό και είναι από τα αγαπημένα μέρη των κατοίκων για περιπάτους ή τζόκινγκ. Το τμήμα της ακρόπολης έξω, το οποίο έχει πρόσβαση το κοινό, είναι ανοιχτό καθημερινά 06:00 με 22:00.

Από το Google Earth το Kastellet



Έξω από την πύλη του Βασιλιά πετύχαμε την παρέλαση για την αλλαγή φρουράς



Γυρίσαμε ένα τμήμα του και η βόλτα πραγματικά ήταν εξαιρετική. Άριστα διατηρημένα τα παλιά κτίρια εσωτερικά της Ακρόπολης αλλά την παράσταση κλέβει ο προσεγμένος χώρος πρασίνου σε συνδυασμό με το νερό που υπάρχει γύρω του. Περπατήσαμε ψηλά πάνω στον προμαχώνα και ατενίσαμε πολύ όμορφες εικόνες της γύρω περιοχής. Ηρεμία, χαλάρωση, περισυλλογή. Θα ήταν κρίμα αν παραλείπαμε να επισκεφτούμε ένα τόσο γαλήνιο και όμορφο μέρος.






Όταν κατεβήκαμε κάναμε έναν κύκλο και φτάσαμε στην αγγλικανική εκκλησία St. Alban's και ακριβώς δίπλα μεγάλο σιντριβάνι Gefionspringvandet. Η αγγλικανική εκκλησία χτίστηκε το 1887 και η κρήνη δίπλα το 1908.




Όπου και να κοιτούσαμε το τοπίο ήταν αριστούργημα. Πανέμορφα όλα έδεναν μεταξύ τους και σε συνδυασμό με τον υπέροχο καιρό μας χάρισαν μια από τις ωραιότερες βόλτες στην Κοπεγχάγη.



Είμαστε πια κοντά. Η προσέγγιση με τα πόδια είναι εύκολη αν και με τόσο περπάτημα που έχουμε ρίξει λιγάκι σερνόμαστε να πω την αλήθεια. Στο μικρό πάρκο ευτυχώς βρέθηκε τουαλέτα για το γνωστό πρόβλημα και με βήμα αργό αλλά σταθερό κατευθυνθήκαμε κοντά της.


Κόσμος μαζεμένος μας υποψίασε ότι φτάσαμε στο μέρος. Η σταρ της πόλης ήταν εκεί μελαγχολική και ήρεμη κοιτούσε όλους τους ανθρώπους που την φωτογράφιζαν και ήθελαν μια σέλφι μαζί της! Η μικρή γοργόνα της Κοπεγχάγης είναι το διασημότερο αξιοθέατο που από το 1913 αποτελεί σύμβολο της πόλης.


Κάθεται σε έναν βράχο δίπλα στη θάλασσα και είναι κομψό και ντελικάτο. Εντάξει δεν είναι να πάθεις και υστερία ούτε να εκστασιαστείς αλλά δεν είναι και του πεταματού όπως πολλοί λένε! Από περιγραφές το περίμενα μικροσκοπικό αλλά ουσιαστικά έχει το φυσικό μέγεθος ενός μικρού κοριτσιού με ύψος 1,25.


Και τι δεν έχει πάθει το γοργονάκι όλα τα χρόνια. Μα ποιόν ενοχλεί το καημένο? Τα πάθη του Χριστού έχει περάσει. Τι του έχουν πριονίσει το κεφάλι, του έχουν κόψει το κεφάλι , του έχουν χαράξει το πρόσωπο, του έχουν πριονίσει το χέρι, του έχουν βάλει εκρηκτικά και έπεσε στη θάλασσα, το έχουν μπογιατίσει, το έχουν ντύσει μουσουλμάνα και το πιο πιπεράτο… του είχαν τοποθετήσει στο ένα χέρι ένα dildo (καλά καταλάβατε ένα ομοίωμα πέους)! Το διορθώνουν το ξαναδιορθώνουν το κάτσιασαν το άμοιρο!



Επειδή η μικρή γοργόνα είναι μακριούτσικα από το κέντρο το λεωφορείο που εξυπηρετεί και σταματάει κοντά στο σημείο είναι το 26 (στάση Indiakaj) ή το 1Α που σταματά στο Kastellet (στάση Esplanaden).

Langelinie Marina, δίπλα από το άγαλμα της μικρής γοργόνας


Πήγαμε ως τη στάση Indiakaj που είναι η αφετηρία και το τέρμα του λεωφορείου 26 και επιστρέψαμε στο κέντρο και συγκεκριμένα στη στάση Christiansborg στο νησί Slotsholmen. Το ‘’νησί της Εξουσίας’’ είναι το κέντρο της κυβέρνησης της Δανίας δεδομένου ότι εδώ βρίσκεται το Κοινοβούλιο, τα πιο σημαντικά υπουργεία, το Ανώτατο Δικαστήριο της Δανίας και τα Εθνικά Αρχεία. Επίσης στο νησί βρίσκονται πολλά σημαντικά μουσεία και ιστορικά κτίρια όμως έπρεπε να περιοριστούμε και να επιλέξουμε. Και επειδή βρισκόμασταν σε mood σύγχρονης αρχιτεκτονικής επιλέξαμε να πάμε στο μαύρο διαμάντι της Κοπεγχάγης που είναι η Εθνική Βιβλιοθήκη. Πριν όμως θα πάμε σε κάτι κλασικό το Παλάτι Christiansborg.

Το λεωφορείο μας άφησε πίσω από το παλάτι κι εμείς προχωρήσαμε προς την πλατεία Bertel Thorvaldsens


Συνεχίσαμε κατά μήκος του καναλιού Frederiksholms, περάσαμε τη μαρμάρινη γέφυρα Marmorbroen και φτάσαμε στην κύρια είσοδο του προαύλιου του κάστρου Christiansborg.



Το νησί κυριαρχείται από το παλάτι Christiansborg του 1928 που είναι η έδρα του Κοινοβουλίου της Δανίας Folketinget, επίσης στεγάζει το Ανώτατο Δικαστήριο της Δανίας το Υπουργείο Επικρατείας και το γραφείο του Πρωθυπουργού. Είναι το μοναδικό κτίριο στον κόσμο που στεγάζει τις τρεις υπέρτατες εξουσίες μιας χώρας. Την εκτελεστική, τη νομοθετική και την δικαστική εξουσία. Μέρη του παλατιού χρησιμοποιούνται από τη βασιλική οικογένεια για τις διάφορες εκδηλώσεις και δεξιώσεις. Πολλά τμήματα του Ανακτόρου είναι ανοιχτά για το κοινό όπως οι Ταπετσαρίες της Βασίλισσας, οι Βασιλικοί Στάβλοι, τα Ερείπια κάτω από το Christiansborg Palace και κάποιες αίθουσες με γενική είσοδο 120 DDK (16€).


Τα καλά νέα όμως για την επίσκεψή στο Christiansborg είναι πως εντελώς ΔΩΡΕΑΝ υπάρχει πρόσβαση στην πλατφόρμα προβολής στον 106 μέτρων πύργο του παλατιού. Τέλεια λοιπόν και στηθήκαμε κι εμείς στην ουρά που είχε σχηματιστεί. Υπήρχε μια αναμονή μέχρι να δώσουν το οκ να περάσουμε και επίσης έγινε και έλεγχος ασφάλειας μιας και το κτίριο είναι κυβερνητικό. Αναμονή και στο ασανσέρ μέχρι να κατέβει, και κάποιες σκάλες χρειάστηκε να ανέβουμε και τέλος πάντων υπάρχει μια διαδικασία που σου κλέβει αρκετό χρόνο.

Η θέα από ψηλά πάντα έχει ενδιαφέρον και είναι όμορφη. Δεν μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα, ίσως γιατί η θέα που είδαμε την προηγούμενη ημέρα από τον πύργο Rundetarn ήταν κλάσεις ανώτερη. Το πιο ωραίο σημείο ήταν η θέα προς την μεγάλη αυλή του παλατιού.



Φεύγοντας από το Christiansborg περάσαμε ένα χαρακτηριστικό και ιστορικό κτίριο του νησιού του 1640 το Borsen το πρώην χρηματιστήριο.


Η κούραση ήταν εμφανής στα πρόσωπα και στα πόδια μας και σαν χελώνες φτάσαμε στην προκυμαία μπροστά στο μαύρο διαμάντι. Απέναντί μας η περιοχή Christianshavn και στην άκρη του λιμανιού καινούρια γυάλινα κτίρια και στο βάθος ο πύργος της Χριστιανικής εκκλησίας.



Ήταν νωρίς το μεσημέρι και η θερμοκρασία είχε ανέβει γι’ αυτό καθίσαμε να λιαστούμε και ξεκουραστούμε στα παγκάκια χαλαρώνοντας σ’ αυτό το όμορφο σημείο.


Το Den Sorte Diamant για να το πω και στα δανικά, είναι η επέκταση της Βασιλικής βιβλιοθήκης και όταν ολοκληρώθηκε το 1999 ήταν το πρώτο πολιτιστικό κτίριο κατά μήκος της προκυμαίας της Κοπεγχάγης και μετά από αυτό ακολούθησε μια μεγάλη κλίμακα κατασκευής ανάλογων κτιρίων. Πήρε την ονομασία Μαύρο Διαμάντι εξαιτίας της γυάλινης πρόσοψης με μαύρες πτυχές από γρανίτη που αντικατοπτρίζουν τον ουρανό και τη θάλασσα στο λιμάνι μπροστά. Εκτός από τις βασικές λειτουργίες μιας βιβλιοθήκης, το κτίριο στεγάζει το Εθνικό Μουσείο Φωτογραφίας, ένα βιβλιοπωλείο, ένα καφέ, ένα εστιατόριο και μια αίθουσα για συναυλίες και θεατρικές παραστάσεις.

Το εστιατόριο στο ισόγειο δεν είχε καθόλου κόσμο σε αντίθεση με το Cafe Oieblikket δίπλα που ήταν γεμάτο. Ήταν μια ευκαιρία για ξεκούραση αλλά και για φαγητό αφού το καφέ είχε και σάντουιτς και γλυκά. Έτσι είχαμε την ευκαιρία να δούμε και το αίθριο του κτιρίου εσωτερικά που ήταν λουσμένο με φυσικό φως που έμπαινε από τις τζαμαρίες ενώ από οποιοδήποτε σημείο είχες θέα στη θάλασσα. Ήπιαμε καφέ, φάγαμε νόστιμα σάντουιτς με κοτόπουλο και στο τέλος τσιζκέικ. Πήραμε την απαραίτητη ενέργεια που χρειαζόμασταν και ξεκινήσαμε για το τελευταίο κομμάτι της Κοπεγχάγης που ήταν και κοντά και μακριά.



Στην προκυμαία έξω από το μαύρο διαμάντι



Άποψη του εντυπωσιακού κτιρίου από την γέφυρα Langebro


Και φτάσαμε δειλά δειλά στην περιοχή Christianshavn. Αυτή η γειτονιά στο κέντρο της Κοπεγχάγης αποτελείται από νησιά και κυριαρχείται από πολλά κανάλια. Ένα μοντέρνο, ποικίλο και ζωντανό κομμάτι της πόλης, με τη δική του ξεχωριστή προσωπικότητα. Με σύγχρονες οικιστικές αναπτύξεις αλλά και ιστορικά κτίρια, με αναπαλαιωμένες αποθήκες, με παλιά στρατιωτικά κτίρια και νέες κατοικίες και με έντονη επιχειρηματική δραστηριότητα. Σ’ αυτή τη γειτονιά επιχειρηματίες, φοιτητές, καλλιτέχνες, χίπις και παραδοσιακές οικογένειες με παιδιά ζουν πλάι-πλάι. Και αυτό είναι το όμορφο.

Τα σημεία ενδιαφέροντος είναι πολλά μα πάρα πολλά και συνειδητοποίησα πως δυστυχώς έχει απομείνει μόνο ένα να δούμε αφού σε λίγες ώρες θα βράδιαζε. Κρίμα γιατί ήθελα να περιπλανηθώ σε όλα τα κανάλια, στις παλιές αποθήκες του λιμανιού που πλέον στεγάζουν μουσεία και πολιτιστικά κέντρα όπως το Dansk Arkitektur Center και το North Atlantic House που δίπλα βρίσκεται το πολυβραβευμένο εστιατόριο το φημισμένο Noma, να δω από κοντά την Όπερα, την αγορά τροφίμων Papiroen αλλά το πήρα απόφαση και είχα στο μυαλό μου μόνο ένα. Christiania.
Δυσκολεύτηκα να προσανατολιστώ στο χάρτη που έβλεπα στο κινητό μου και ένας κοστουμάτος κύριος σταμάτησε και ρώτησε αν μπορεί να βοηθήσει. Και βέβαια μπορείς καλέ μου άνθρωπε αν και τη βρήκα την άκρη! Κινηθήκαμε κατά μήκος του Ved Kanalen και μετά στην οδό Overgaden Oven Vandet. Η περιοχή ήταν ήσυχη και πολύ όμορφη με εναλλαγές από τη μία σύγχρονες πολυκατοικίες από την άλλη πολύχρωμα ιστορικά κτίρια.

Ved Kanalen


Overgaden Oven Vandet


Φτάσαμε στην κεντρική λεωφόρο Torvegade και στρίψαμε στην Prinsessegade. Είμαστε στην τελική ευθεία. Μπροστά μας ξεπρόβαλε η Vor Frelsers Kirke η μπαρόκ Εκκλησία του Σωτήρος του 1695. Διασημότερο από την ίδια την εκκλησία είναι το χρυσό και μαύρο κωδωνοστάσιο.



Από φωτογραφίες που είχα δει με εντυπωσίασε η πανοραμική θέα και το είχα στα στάνταρ μέρη που θα επισκεφτώ στην Κοπεγχάγη. Όμως δεν υπολόγισα κάτι. Ότι η ανάβαση από το ισόγειο μέχρι τέρμα πάνω γίνεται μόνο με τα πόδια! Έτσι απόλυτα μου το είπε το παλικάρι στο εκδοτήριο και μου έκοψε τα πόδια στην κυριολεξία. Βέβαια δεν προβληματίστηκα καθόλου. Είπα ένα μεγάλο όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω και έφυγα. Όσο κι αν ήθελα να πάω στην κορυφή ήταν αδύνατο να ανέβω 400 σκαλιά! Και δεν είναι μόνο αυτό. Τα τελευταία 150 βήματα γίνονται από την εξωτερική επιχρυσωμένη σκάλα που γυρίζει τέσσερις φορές αριστερόστροφα γύρω από τον πύργο! Που σημαίνει πως αν είσαι υψοφοβικός αυτή η ανάβαση είναι ένας Γολγοθάς. Και για μένα ακόμα περισσότερο που και υψοφοβικός είμαι και μόνος μου θα ανέβαινα αφού ο φίλος μου εξ αρχής ξεκαθάρισε πως δεν επιθυμεί να αναρριχηθεί!

Έτσι συνεχίσαμε ευθεία και λίγο μετά βγήκαμε από την Κοπεγχάγη και μπήκαμε σε ένα άλλο κράτος! Ή μάλλον παρακράτος!

Το καλύτερο για το τέλος!

 
Last edited:

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Ευτυχώς που δεν κρατάς τις υποσχέσεις σου κι έτσι και το ταξίδι έγινε πλούσιο σε προορισμούς και εμείς θα απολαύσουμε μια ακόμα ιστορία δια χειρός giannismits!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.147
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καινούρια ιστορία by giannismits και τρελαίνομαι! :p
Περιμένω τη συνέχεια!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστώ my friends:)
Όσο χρονοβόρα και βαρετή είναι η συγγραφή μια ιστορίας άλλο τόσο με ενθουσιάζει.Στο χρονοδιάγραμμα δεν ξέρω πως θα τα πάω αυτή τη φορά. Διότι ως γνωστόν μου αρέσει η ταχύτητα και να μη παρατάω τις ιστορίες. χμ για να δούμε:cool:.

Καινούρια ιστορία by giannismits και τρελαίνομαι! :p
Περιμένω τη συνέχεια!
:DΔεν ήμουν τόσο ορεξάτος για ιστορία σαν τις άλλες φορές αλλά τέτοιο ωραίο ταξίδι ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας ;) Τώρα πως θα μου βγεί και πόσο συχνά θα ανεβαίνουν τα κεφάλαια θα δείξει.
 
Last edited by a moderator:

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Το ξεκίνημα είναι σούπερ!!!! Μήπως είσαι έτοιμος για συγγραφή βιβλίου;;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Μπραβο βρε Γιαννη ...πως ξεπεταχτηκε αυτο το ταξιδι στη Σκανδιναβια...ουτε χαμπαρι δεν το πηρα.
Επειδη καποια στιγμη η Στοκχολμη δεν θα μου ξεφυγει(για τις αλλες πρωτευουσες δεν παιρνω και ορκο )..περιμενω να γραψεις ενα μοναδικο ,χρηστικο οδηγο...οπως μονο εσυ ξερεις να κανεις καλα .(Αυτη τη στιγμη αντιγραφω τους αριθμους λεωφορειων απο την ιστορια του Βελιγραδιου)
κατι πηρε το ματι μου και για μια Πορτογαλια...δεν γραφεις και επομενο οδηγο...μολις τελειωσεις αυτον?:D
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Το ξεκίνημα είναι σούπερ!!!! Μήπως είσαι έτοιμος για συγγραφή βιβλίου;;
Mα τι καλή που είσαι. Αλλά όχι δεν νομίζω...λες?:D
Μπραβο βρε Γιαννη ...πως ξεπεταχτηκε αυτο το ταξιδι στη Σκανδιναβια...ουτε χαμπαρι δεν το πηρα.
Επειδη καποια στιγμη η Στοκχολμη δεν θα μου ξεφυγει(για τις αλλες πρωτευουσες δεν παιρνω και ορκο )..περιμενω να γραψεις ενα μοναδικο ,χρηστικο οδηγο...οπως μονο εσυ ξερεις να κανεις καλα .(Αυτη τη στιγμη αντιγραφω τους αριθμους λεωφορειων απο την ιστορια του Βελιγραδιου)
κατι πηρε το ματι μου και για μια Πορτογαλια...δεν γραφεις και επομενο οδηγο...μολις τελειωσεις αυτον?:D
Κλεοπάτρα μου..μα δεν ντρέπεσαι? Δεν κοκκινίζεις? Ρωτάς αν θα γράψω για Πορτογαλία?Μετεξεταστέα:D
http://www.travelstories.gr/community/threads/senhora-do-mar-Η-κυρά-της-θάλασσας-portugal.50725/

Χαίρομαι που οι ιστορίες μου σου είναι χρήσιμες και τις χρησιμοποιείς σαν οδηγούς. Άλλωστε κάτι τέτοιο θέλω κι εγώ:)Κάτι θα κάνω και με την Στοκχόλμη;)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
εγώ πάλι θα σου πρότεινα Γιάννη να διαβάσεις το νήμα για το που θα πάμε το 2016 και να προγραμματίσεις τα ταξίδια σου πριν από εμάς για να μας κάνεις τους οδηγούς για το πως να κινηθούμε και τι να δούμε.:haha::haha:
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Επειδή εγώ είχα κάνει το ταξίδι αυτό καλοκαίρι, περίμενα πως και πως την δική σου περιγραφή για να δούμε πως είναι το φθινόπωρο η Σκανδιναβία.
Μπράβο βρε Γιάννη! Από την εισαγωγή και μόνο μας προετοιμάζεις για μιά άλλη συναρπαστική ιστορία by giannismits! Έχεις ανεβάσει ψηλά τον πήχυ!:clap:
 
Last edited:

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Καλή αρχή στη νέα ιστορία-οδηγό και αναμένουμε τη συνέχεια όποτε μπορείς. Πάω τώρα να διαβάσω την αντίστοιχη της Ρώμης. Και στο Βερολίνο όταν πήγα διάβασα την ιστορία σου και με βοήθησε πάρα πολύ. Καλή συνέχεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom