Δανία Σουηδία Φινλανδία Ευφορία στη Σκανδιναβία ή Σκανδιναβικό τουρλού! (Sto-Cop-Hel)

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?

Στοκχόλμη: Περιοχή Kungsholmen ως το Δημαρχείο Stadshuset

Τα ξακουστά σουηδικά κεφτεδάκια καθώς και ποικιλία από τον ζεστό μπουφέ όπως λουκανικάκια, μπέικον, ομελέτα και άλλα ελαφριά ήταν το πρωινό μας στην μοντέρνα και νεανική αίθουσα του πρωινού στην οποία δούλευε ως μπουφετζού και μια ελληνίδα θεία!


Η μέρα ήταν κάτι παραπάνω από καλή. Ένας γαλανός καθαρός ουρανός και ένας δυνατός ήλιος μας καλημέρισαν και μας συντρόφευσαν όλη την υπόλοιπη ημέρα ανεβάζοντας στα ύψη την ευφορία μας! Είχε βέβαια χαμηλή θερμοκρασία στις 9:30 κάπου 6 βαθμούς και αυτή η θερμοκρασία δεν θα άλλαζε αλλά who cares?

Η αρχή γίνεται από την περιοχή που διαμέναμε το Kungsholmen. Είναι ένα νησί δυτικά και αποτελεί έναν από τους 11 δήμους της αστικής περιοχής της Στοκχόλμης. Το Kungsholmen ουσιαστικά δεν έχει τίποτα τουριστικό και είναι το λιγότερο δημοφιλές σημείο για τους επισκέπτες. Δεν έχει κάποιο σημαντικό αξιοθέατο παρά μόνο ένα. Το δημαρχείο που βρίσκεται στα ανατολικά αυτού του νησιού. Μπορεί σαν περιοχή να μη λέει πολλά όμως για διαμονή είναι καλή περιοχή γιατί βρίσκεται μόλις 5 στάσεις μακριά με το μετρό από το κέντρο. Επίσης το λεωφορείο 3 είναι από τα πιο δημοφιλή αστικά αφού σε μεταφέρει στο πολυσύχναστο συγκοινωνιακό κόμβο το Slussen. Εν μέσω ενός εκτυφλωτικού ήλιου ξεκινήσαμε από το ξενοδοχείο μας περπατώντας την Sankt Eriksgatan μέχρι να φτάσουμε στη λιμνοθάλασσα στον κόλπο Ρινταρφιέρντεν. Εκεί όπου αρχίζει το πάρκο Ralambshovsparken με θέα τη γέφυρα Vasterbron, εκεί όπου αμέριμνα παπάκια έκαναν μπάνιο στα κρύα νερά. Ένα όμορφο και ήρεμο μέρος με λίγους σουηδούς να βγάζουν βόλτα το σκυλί τους ή να κάνουν τζόκινγκ.

Sankt Eriksgatan


Το σημείο που κατεβαίνεις τα σκαλιά για το πάρκο Ralambshovsparken






Επόμενος προορισμός το Δημαρχείο. Πάνω στην Hantverkargatan παράλληλη της Sankt Eriksgatan πήραμε το λεωφορείο 3 και κατεβήκαμε ελάχιστες στάσεις μετά. Τι την πήραμε την κάρτα μεταφορών? Δεν θέλαμε να πάμε κατευθείαν στο δημαρχείο αλλά να κάνουμε και περίπατο στον παραλίμνιο δρόμο μέχρι εκεί. Η απόσταση από αυτό το σημείο μέχρι το δημαρχείο είναι γύρω στα 15-20 λεπτά, απλά εμείς γλιτώσαμε κάποια μέτρα κατεβαίνοντας δύο στάσεις μετά στη Landstingshuset. Αν κάποιος θέλει να κατέβει ακριβώς στο δημαρχείο, τα αστικά 3 και 62 κάνουν στάση μπροστά από το Δημαρχείο στην οδό Hantverkargatan 1 και η στάση του λεωφορείου ονομάζεται Stadshuset. Από τον σταθμό του μετρό Radhuset της μπλε γραμμής μέχρι το δημαρχείο είναι 5 λεπτά περπάτημα και από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό 8 λεπτά περπάτημα μέχρι το δημαρχείο.

Στο βάθος το δημαρχείο επί της Hantverkargatan



Γενικά αδιάφορος αυτός ο δρόμος, όμως δεν συνεχίσαμε ευθεία αλλά μπήκαμε δεξιά σε ένα στενό και φτάσαμε στον παραθαλάσσιο δρόμο Norr Malarstrand. Το τοπίο άλλαξε ριζικά και έγινε πανέμορφο. Μια υπέροχη παραθαλάσσια βόλτα μέχρι το δημαρχείο περικυκλωμένη με όμορφες εικόνες. Από τη μια επιβλητικά ιστορικά κτίρια, πολυτελή σκάφη και απλά πλοιάρια αραγμένα στην άκρη, η παλιά πόλη απέναντί μας, το δημαρχείο που μας περίμενε και ο ήλιος να φεγγοβολά πάνω στην θάλασσα ή μάλλον στη λίμνη!







Είσοδος στο πάρκο του δημαρχείου


Η είσοδος στο μικρό προαύλιο του Δημαρχείου είναι δωρεάν αφού ουσιαστικά αποτελεί ένα δημόσιο πάρκο. Ο χώρος είναι ιδιαίτερα διακοσμημένος με διάφορα γλυπτά, καλοφτιαγμένους κήπους με κυρίαρχο στοιχείο την πέτρα και η βόλτα εκεί είναι εξαιρετική αφού η αυλή του δημαρχείου είναι κυριολεκτικά δίπλα στην όχθη της λίμνης Malaren και η θέα μοναδική. Κι όταν μάλιστα αυτή η βόλτα γίνεται με υπέρλαμπρο ήλιο τότε είναι δύο φορές πιο ωραία!





Η θέα προς την παλιά πόλη






Το Stadshuset το πέτρινο δημαρχείο του 1923 είναι το σύμβολο της Στοκχόλμης και μάλλον το πιο αναγνωρίσιμο και φημισμένο κτίριο της. Ειδικά ο 106 μέτρων πύργος είναι ορατός σχεδόν από κάθε σημείο της πόλης και στην κορυφή του έχει τις τρεις κορώνες, που είναι το σουηδικό εθνόσημο. Το Δημαρχείο είναι χτισμένο από οκτώ εκατομμύρια τούβλα και αποτελεί αρχιτεκτονικά το καλύτερο παράδειγμα του εθνικού ρομαντισμού στη Σουηδία. Περιλαμβάνει γραφεία και αίθουσες συνεδρίασης καθώς και υπέροχα δωμάτια με μοναδικά έργα τέχνης για δεξιώσεις και τελετές όπως η μπλε και η χρυσή αίθουσα που πραγματοποιείται η δεξίωση για τους βραβευθέντες των ετήσιων βραβείων Νόμπελ.

Οι αίθουσες του Δημαρχείου είναι ανοιχτές για τους επισκέπτες αλλά μόνο μέσω ξενάγησης σε γκρουπ συγκεκριμένου αριθμού ατόμων. Πραγματοποιούνται καθημερινά στα σουηδικά και στα αγγλικά σε συγκεκριμένες ώρες. Τα εισιτήρια αγοράζονται στο Δημαρχείο την ημέρα της επίσκεψης και δεν μπορεί να γίνει προαγορά μέσω ίντερνετ. Η Περιηγήσεις στην αγγλική γλώσσα είναι διαθέσιμη καθημερινά στις 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 και 15.00 όμως λόγω του μεγάλου αριθμού των εκδηλώσεων στο Δημαρχείο, οι ξεναγήσεις συχνά ακυρώνονται. Επίσης λάβετε υπόψη πως τα Σάββατα, όλες οι περιηγήσεις από τις 11.00 και μετά, είναι περιορισμένες γιατί γίνονται γαμήλιες τελετές, πράγμα που σημαίνει ότι ορισμένες αίθουσες είναι κλειστές.

Οι ξεναγήσεις αυτές έχουν δύο διαφορετικά επίπεδα τιμών, ανάλογα με την εποχή: -Απρίλιος-Οκτώβριος: 100 sek
-Νοέμβριος-Μάρτιος : 70 sek

Το επίσημο site του Δημαρχείου
http://international.stockholm.se/the-city-hall/

Αυτά για το Δημαρχείο αν και θα είχε ενδιαφέρον η οργανωμένη αυτή ξενάγηση στο εσωτερικό του προτιμήσαμε να χαρούμε τον ήλιο και να συνεχίσουμε τη βόλτα μας παρά να κλειστούμε μέσα. Και να μη ξεχάσω το πιο σημαντικό. Αν βρεθείτε εκεί από τον Μάιο μέχρι τον Σεπτέμβριο μην παραλείψετε να ανεβείτε στον πύργο. Υπάρχει ανελκυστήρας μέχρι τη μέση και μετά σκάλες που οδηγούν στην κορυφή του κωδωνοστασίου εκεί που μπορείς να δεις την ομορφότερη θέα της Στοκχόλμης. Αν κάτι μου στοίχησε ήταν αυτό αφού Οκτώβρη μήνα δεν λειτουργεί άσχετα αν ο καιρός είναι εξαιρετικός. Αν και το γνώριζα αυτό, τυπικά ρωτήσαμε και έναν υπάλληλο εκεί που απλά μας το επιβεβαίωσε.

Η θέα είναι αυτή και το εισιτήριο για να ανέβεις κοστίζει 50 sek.



Μπορεί μέσα στο δημαρχείο να μη ξεναγηθήκαμε αλλά ένα πέρασμα στην εσωτερική του αυλή το κάναμε όπου η πέτρα και το σκηνικό με ενέπνευσαν και κάναμε μια φωτογράφιση για την πάρτη μας ως μοντέλα! Ή το έχεις το ψώνιο ή δεν το έχεις!





Αφού κάναμε την περιήγηση μας γύρω από το δημαρχείο και απαθανατίσαμε εικόνες από όλες τις οπτικές γωνιές, βρεθήκαμε στον κεντρικό δρόμο Hantverkargatan εκεί που αρχίζει η γέφυρα Stadshusbron.

Κενοτάφιο του Birger Jarl, ενός σημαντικού σουηδού πολιτικού


Stockholm Waterfront ή Klara Hotell och Konferens ένα συγκρότημα κτιρίων με γραφεία, αίθουσες συνεδρίων που στεγάζει και το ξενοδοχείο Radisson Blu Waterfront. Πρωτο πλάνο η γέφυρα Stadshusbron.






Μπροστά από το δημαρχείο από τη στάση Stadshuset πήραμε το λεωφορείο 3. Επόμενη στάση το Slussen και η αρχή της περιήγησης στο Sodermalm.


Θα ακολουθήσει ένα μεγάλο ξεχωριστό κεφάλαιο για την ωραιότερη ίσως βόλτα σε όλο το ταξίδι! Στην περιοχή του Sodermalm.


 
Last edited:

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Ευτυχώς που δεν κρατάς τις υποσχέσεις σου κι έτσι και το ταξίδι έγινε πλούσιο σε προορισμούς και εμείς θα απολαύσουμε μια ακόμα ιστορία δια χειρός giannismits!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καινούρια ιστορία by giannismits και τρελαίνομαι! :p
Περιμένω τη συνέχεια!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστώ my friends:)
Όσο χρονοβόρα και βαρετή είναι η συγγραφή μια ιστορίας άλλο τόσο με ενθουσιάζει.Στο χρονοδιάγραμμα δεν ξέρω πως θα τα πάω αυτή τη φορά. Διότι ως γνωστόν μου αρέσει η ταχύτητα και να μη παρατάω τις ιστορίες. χμ για να δούμε:cool:.

Καινούρια ιστορία by giannismits και τρελαίνομαι! :p
Περιμένω τη συνέχεια!
:DΔεν ήμουν τόσο ορεξάτος για ιστορία σαν τις άλλες φορές αλλά τέτοιο ωραίο ταξίδι ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας ;) Τώρα πως θα μου βγεί και πόσο συχνά θα ανεβαίνουν τα κεφάλαια θα δείξει.
 
Last edited by a moderator:

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Το ξεκίνημα είναι σούπερ!!!! Μήπως είσαι έτοιμος για συγγραφή βιβλίου;;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μπραβο βρε Γιαννη ...πως ξεπεταχτηκε αυτο το ταξιδι στη Σκανδιναβια...ουτε χαμπαρι δεν το πηρα.
Επειδη καποια στιγμη η Στοκχολμη δεν θα μου ξεφυγει(για τις αλλες πρωτευουσες δεν παιρνω και ορκο )..περιμενω να γραψεις ενα μοναδικο ,χρηστικο οδηγο...οπως μονο εσυ ξερεις να κανεις καλα .(Αυτη τη στιγμη αντιγραφω τους αριθμους λεωφορειων απο την ιστορια του Βελιγραδιου)
κατι πηρε το ματι μου και για μια Πορτογαλια...δεν γραφεις και επομενο οδηγο...μολις τελειωσεις αυτον?:D
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Το ξεκίνημα είναι σούπερ!!!! Μήπως είσαι έτοιμος για συγγραφή βιβλίου;;
Mα τι καλή που είσαι. Αλλά όχι δεν νομίζω...λες?:D
Μπραβο βρε Γιαννη ...πως ξεπεταχτηκε αυτο το ταξιδι στη Σκανδιναβια...ουτε χαμπαρι δεν το πηρα.
Επειδη καποια στιγμη η Στοκχολμη δεν θα μου ξεφυγει(για τις αλλες πρωτευουσες δεν παιρνω και ορκο )..περιμενω να γραψεις ενα μοναδικο ,χρηστικο οδηγο...οπως μονο εσυ ξερεις να κανεις καλα .(Αυτη τη στιγμη αντιγραφω τους αριθμους λεωφορειων απο την ιστορια του Βελιγραδιου)
κατι πηρε το ματι μου και για μια Πορτογαλια...δεν γραφεις και επομενο οδηγο...μολις τελειωσεις αυτον?:D
Κλεοπάτρα μου..μα δεν ντρέπεσαι? Δεν κοκκινίζεις? Ρωτάς αν θα γράψω για Πορτογαλία?Μετεξεταστέα:D
http://www.travelstories.gr/community/threads/senhora-do-mar-Η-κυρά-της-θάλασσας-portugal.50725/

Χαίρομαι που οι ιστορίες μου σου είναι χρήσιμες και τις χρησιμοποιείς σαν οδηγούς. Άλλωστε κάτι τέτοιο θέλω κι εγώ:)Κάτι θα κάνω και με την Στοκχόλμη;)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εγώ πάλι θα σου πρότεινα Γιάννη να διαβάσεις το νήμα για το που θα πάμε το 2016 και να προγραμματίσεις τα ταξίδια σου πριν από εμάς για να μας κάνεις τους οδηγούς για το πως να κινηθούμε και τι να δούμε.:haha::haha:
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Επειδή εγώ είχα κάνει το ταξίδι αυτό καλοκαίρι, περίμενα πως και πως την δική σου περιγραφή για να δούμε πως είναι το φθινόπωρο η Σκανδιναβία.
Μπράβο βρε Γιάννη! Από την εισαγωγή και μόνο μας προετοιμάζεις για μιά άλλη συναρπαστική ιστορία by giannismits! Έχεις ανεβάσει ψηλά τον πήχυ!:clap:
 
Last edited:

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Καλή αρχή στη νέα ιστορία-οδηγό και αναμένουμε τη συνέχεια όποτε μπορείς. Πάω τώρα να διαβάσω την αντίστοιχη της Ρώμης. Και στο Βερολίνο όταν πήγα διάβασα την ιστορία σου και με βοήθησε πάρα πολύ. Καλή συνέχεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.791
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom