Ζάκυνθος Ζακυνθος, βοηθεια εκδρομη ναυαγιο και σπηλιες

parapontisj

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Γεια σε ολους,

Παρακαλω οπως λεει και ο τιτλος θα ηθελα καποια βοηθεια σχετικα με επιλογη βαρκας για εκδρομη σε ναυαγιο και σπηλιες. Με ενδιαφερει να αποφυγω τον πολυ κοσμο και γιαυτο ψαχνω μια εταιρεια που να φευγει οσο πιο νωρις γινεται το πρωι και να παιρνει λιγα ατομα στην βαρκα πχ ως 15. Ευχαριστω για τις προτασεις σας εαν γνωριζετε κατι απο προσωπικη εμπειρια.
Ευχαριστω!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Γεια σε ολους,

Παρακαλω οπως λεει και ο τιτλος θα ηθελα καποια βοηθεια σχετικα με επιλογη βαρκας για εκδρομη σε ναυαγιο και σπηλιες. Με ενδιαφερει να αποφυγω τον πολυ κοσμο και γιαυτο ψαχνω μια εταιρεια που να φευγει οσο πιο νωρις γινεται το πρωι και να παιρνει λιγα ατομα στην βαρκα πχ ως 15. Ευχαριστω για τις προτασεις σας εαν γνωριζετε κατι απο προσωπικη εμπειρια.
Ευχαριστω!!!
To νησί είναι γεμάτο απο τουριστικά γραφεία που οργανώνουν την εκδρομή στο ναυάγιο κι τις σπηλιές. Επιτόπου θα μάθεις τιμές και δρομολόγια.

Εμείς πήγαμε με αυτοκίνητο μέχρι τον Άγιο Νικόλαο-Βολίμες και πήραμε το ταχύπλοο που έκανε την διαδρομή μπλέ σπηλιές-Ναυάγιο και είχε γύρω στα 10 άτομα.Δεν ήταν δηλαδή με οργανωμένο γκρουπ.

Από το πόρτο Βρώμη είναι η πιο κοντινή διαδρομή μέχρι το ναυάγιο. Ενώ από την πόλη είναι η πιο χρονοβόρα.
 

roald

Member
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
0λλανδια,Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη-Χιλη-Παταγονια
Απο τη πολη το πηρα εγω το καραβακι με δωρεαν μετακινηση πηγαινα-ελα απο το Λαγανα(2013),22 ευρω το παλιο καραβακι και 25 το καινουργιο(με φαγητο που ειναι εξτρα ολα) φευγει 9 ή 10 το πρωι δε θυμαμαι και γυριζει 6'30-7 το απογευμα αλλα φυσικα εχει πανω απο 100 ατομα,αλλα μικροτερα και πιο οικονομικα και πολυ πιο συντομα φευγουν απο Αγιο νικολαο.
 

parapontisj

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ευχαριστω φιλε μου,

αυτο ειναι που ενδιαφερει να αποφύγω τον πολυ κοσμο πηγαινοντας οσο πιο νωρις γινεται και με λιγα ατομα για να μην παω σε συνθηκες σαρδελας. Σε αλλα νησια υπηρχε η επιλογη ολοημερης εκδρομης με 10 ατομα που εφευγε νωρις (8 η ωρα) και κατι τετοιο εχω στο νου μου οσο αφορα τον αριθμο ατομων.

και παλι ευχαριστω
 

possaki

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για την εκδρομή απο τον άγιο Νικόλα;πως λεγόταν αυτος που την εκανε ή αν έχετε το τηλέφωνο;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για την εκδρομή απο τον άγιο Νικόλα;πως λεγόταν αυτος που την εκανε ή αν έχετε το τηλέφωνο;
Tι να το κάνεις το τηλέφωνο? Για κράτηση? Επίσης δεν είναι ένας που κάνει αυτή την εκδρομή. Δρομολόγια γίνονται καθημερινά και συχνότατα. Πας, βλέπεις τι ώρα έχει και τι σε εξυπηρετεί και άντε να περιμένεις λίγο μέχρι να ξεκινήσει το επόμενο δρομολόγιο.
Μην αγχώνεσαι.Νομίζω 10 το πρωί ξεκινάνε μέχρι απόγευμα κατά τις 6.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.543
Likes
3.978
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μεγάλη απογοήτευση το Ναυάγιο! Έχουν καταφέρει να κάνουν την πιο μαγική παραλία του κόσμου, την πιο βρώμικη! Πάαααρα πολυς κόσμος και πολλά πλοία!!! σε σημείο που δεν υπήρχε χώρος για τους λουόμενους! Έψαχνες να βρεις αναμεσα απο τα πλοία κενό για να περάσεις και να κολυμπήσεις. Η λέξη "πλοία" δεν είναι υπερβολή! Το χειρότερο όλων είναι οτι επιτρέπουν να δέσουν στην παραλία μεγάλα ferry-boats με 300+ άτομα! Το ένα έρχεται μετά το άλλο! Με οτι αυτο συνεπάγεται... Σκουπίδια, λαδια, καυσαέριο απο τα φουγάρα κ.τ.λ.
Αυτή η παραλία είναι ο μεγαλύτερος τουριστικός θυσαυρός του νήσιου και ένας απο τους μεγαλύτερος της χώρας αλλά εαν δεν λύφθουν μέτρα για την διαφυλαξή του, δεν θα είναι για πολύ!
 

possaki

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ακριβώς επειδή υπάρχουν πολλοί που κάνουν αυτη την διαδρομή ,ήθελα τις προτάσεις σας αν ξέρετε κάποιον ή εχετε κανει την Αντίστοιχη εκδρομή να μου προτείνετε που να μην ειναι τουριστικό και το εννοώ με αυτο μικρό σκάφος και με λίγα άτομα
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.543
Likes
3.978
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δεν υπάρχει κάποιος να σου πει κάτι παραπάνω, γιατί είναι μετρημένα κουκιά! Ο καλύτερος τρόπος να πας, είναι είτε απο Βρώμη είτε από Αγ. Νικόλα. Σου προτείνω απο Αγ. Νικόλα. Προτίμησε μικρό καραβάκι για να μπορεί να μπει στις σπηλιές! Δεν υπάρχει λόγος προκράτησης. Ανα μισή ώρα έχει δρομολόγια.
Κατα την γνώμη μου οι πιο εντυπωσιακές σπηλιές και καμάρες των βράχων βρίσκονται στο Κερί, στη νότια πλευρά του νησιού. Είχαμε νοικιάσει βαρκάκι για 4 ώρες και το κάναμε μόνοι μας! Πήγαμε και στο μαραθονήσι. Κάναμε στάση όπου θέλαμε, καθόμασταν όσο θέλαμε, αποφευγαμε τον κόσμο, καναμε μπανιο σε παραλίες που είμασταν μόνοι μας, είδαμε καρέτα-καρέτα και επιστρέψαμε! Η βόλτα αυτή ήταν ότι καλύτερο κάναμε στο νησί!!!
 

vierinia

Member
Μηνύματα
27
Likes
17
Δεν νομίζω ότι έχει πολύ πρωινά καραβάκια από Αγ. Νικόλαο. Εμείς πήγαμε 9.30 περίπου και μας είπαν ότι το επόμενο έφευγε 10.30. Κόστος 15 ευρώ το άτομο, μικρό καραβάκι ήταν, περίπου 15-20 άτομα είμασταν. Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κράτηση, μόλις φτάσεις Αγ νικόλαο δεν χρειάζεται να ψάξεις, θα σε βρούν αυτοι ;). Ίσως απο Πόρτο Βρώμη φεύγουν νωρίτερα. Εμείς φτάσαμε 11.30 στην παραλία και είχε πάρα πολύ κόσμο, βέβαια επιλέξαμε για την επιστροφή να πάρουμε το επόμενο καραβάκι οπότε αντί για 1 ώρα κάτσαμε 4 περίπου. Κατά τις 12.30 και για κανά μισαωράκι ήταν σχεδόν άδεια, πιθανόν τυχαία λόγω της ταυτόχρονης αναχώρησης των μεγάλων ferry.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Μεγάλη απογοήτευση το Ναυάγιο! Έχουν καταφέρει να κάνουν την πιο μαγική παραλία του κόσμου, την πιο βρώμικη! Πάαααρα πολυς κόσμος και πολλά πλοία!!! σε σημείο που δεν υπήρχε χώρος για τους λουόμενους! Έψαχνες να βρεις αναμεσα απο τα πλοία κενό για να περάσεις και να κολυμπήσεις. Η λέξη "πλοία" δεν είναι υπερβολή! Το χειρότερο όλων είναι οτι επιτρέπουν να δέσουν στην παραλία μεγάλα ferry-boats με 300+ άτομα! Το ένα έρχεται μετά το άλλο! Με οτι αυτο συνεπάγεται... Σκουπίδια, λαδια, καυσαέριο απο τα φουγάρα κ.τ.λ.
Αυτή η παραλία είναι ο μεγαλύτερος τουριστικός θυσαυρός του νήσιου και ένας απο τους μεγαλύτερος της χώρας αλλά εαν δεν λύφθουν μέτρα για την διαφυλαξή του, δεν θα είναι για πολύ!

Επισκέφθηκα τη Ζάκυνθο το 2011. Μου έχει μείνει ανεξίτηλη στο μυαλό η μαγική εικόνα του ναυαγίου. Γαλαζοάσπρα νερά, το γαλάζιο καθρεφτιζόταν στους άσπρους βράχους γύρω από την παραλία, είχαμε αρκετό χώρο να κολυμπήσουμε, κόσμος σε λογικά πλαίσια.
Στενοχωρήθηκα με αυτό που διάβασα. Έτσι γίνεται όταν η απληστία και η εμμονή για κέρδος μπαίνουν πάνω απ' όλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.410
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom