Η καλύτερη παραλία ever στην Ασία;

Mario2020

Member
Μηνύματα
33
Likes
56
Ας γράψει ο καθένας που θυμάται την καλύτερη παραλία που επισκέφτηκε ποτέ στα ταξίδια του στην Ασία. Ο μήνας επίσκεψης είναι σημαντικός!
Ξεκινώ:
1η παραλία και αξέχαστη στο νησί Maafushi, Μαλδίβες. Νερό ζεστό σα γάλα, να βλέπεις σαλάχια και χρωματιστά ψάρια, πεντακάθαρα νερά. Κοράλια.
2η παραλία αλλά απόμακρη στο νησί Phi Phi, Ταϋλάνδη. Ανεβήκαμε πάνω στο βουνό και μετά το δεύτερο view point περπατήσαμε κανα μισάωρο στη ζούγκλα. Μετά κατεβήκαμε στο ρεσόρτ, στην πίσω, βόρεια, πλευρά του νησιού, εκεί που δεν έχει μώλο και απολαύσαμε ένα πεντακάθαρο νερό.
3η παραλία εξωτική στο νησί Koh Rong Sanloem, στη Lazy Beach, Καμπότζη. Περπατάς μέσα στο δάσος 20 λεπτά και βλέπεις ένα ονειρικό τοπίο.

ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΙΟΥΛΙΟ ΜΗΝΑ, ΣΕ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΙΜΗ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!:)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Δε βάζεις και μία φωτο από τη κάθε μία να τις δούμε κι εμείς;

Για μένα, η καλύτερη παραλία που έχω δει στην Ασία και μία από τις ωραιότερες του κόσμου ήταν στο Perhentian Island, Μαλαισία. Νομίζω τη λένε Turtle Beach, διότι πάνε χελώνες και αφήνουν τα αυγά τους. Την επισκέφθηκα Ιούλιο του 2008 και ήμασταν μετρημένα 7-8 άτομα. Ο απόλυτος παράδεισος:
IMG_0914.jpg
IMG_0927.jpg
Κάτασπρη άμμος, παρθένα ζούγκλα στο φόντο, το νερό πισίνα, ελάχιστος κόσμος, φοβερός ύφαλος στην άκρη με μυριάδες ψάρια. Μέσα στο τοπ-5 των παραλιών που έχω πάει.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Από τις παραλίες που έχω πάει στην Ασία, το τοπ 3 μου είναι:
1. Στις Φιλιππίνες η Kota beach στο νησί Bantayan. Εξαιρετική παραλία, κρυστάλλινα νερά, κανένας τουρίστας, τέλειο ηλιοβασίλεμα. Η φωτο είναι τραβηγμένη από το εστιατόριο του Kota beach resort, με το sandbar να αναδύεται:
KOTA BEACH.jpg


2.Πάλι από Φιλιππίνες η πασίγνωστη Λευκή παραλία στο Μπορακάι. Πολύ τουριστική σήμερα, όχι πολύς κόσμος όταν πήγα εγώ. Εδώ η φωτο είναι από το Station3 στη high season του νησιού
boracay.jpg

και εδώ η Diniwind όπου τελειώνει το Station1
dINIWIND.jpg


3. Τέλος διάλεξα από Ταυλάνδη και το νησί Koh Phangan την Ao Thong Nai pan με τα τιρκουάζ νερά και την κατάλευκη αμμουδιά. Το νησί έχει κι άλλες ωραίες παραλίες, αλλά η συγκεκριμένη (διπλή παραλία Yai & Noi) είχε ένα μικρό παραδοσιακό χωριουδάκι, μικρά ενοικιαζόμενα και εστιατόρια, ησυχία και κουλ ατμόσφαιρα.
Ήταν δύσκολη η πρόσβαση και είχε ελάχιστο κόσμο (πριν από 10 χρόνια).
ao thong.jpg
 

Mario2020

Member
Μηνύματα
33
Likes
56
Ας γράψει ο καθένας που θυμάται την καλύτερη παραλία που επισκέφτηκε ποτέ στα ταξίδια του στην Ασία. Ο μήνας επίσκεψης είναι σημαντικός!
Ξεκινώ:
1η παραλία και αξέχαστη στο νησί Maafushi, Μαλδίβες. Νερό ζεστό σα γάλα, να βλέπεις σαλάχια και χρωματιστά ψάρια, πεντακάθαρα νερά. Κοράλια.
2η παραλία αλλά απόμακρη στο νησί Phi Phi, Ταϋλάνδη. Ανεβήκαμε πάνω στο βουνό και μετά το δεύτερο view point περπατήσαμε κανα μισάωρο στη ζούγκλα. Μετά κατεβήκαμε στο ρεσόρτ, στην πίσω, βόρεια, πλευρά του νησιού, εκεί που δεν έχει μώλο και απολαύσαμε ένα πεντακάθαρο νερό.
3η παραλία εξωτική στο νησί Koh Rong Sanloem, στη Lazy Beach, Καμπότζη. Περπατάς μέσα στο δάσος 20 λεπτά και βλέπεις ένα ονειρικό τοπίο.

ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΙΟΥΛΙΟ ΜΗΝΑ, ΣΕ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΙΜΗ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!:)
Ανέβασα πιο κάτω 2 φωτός από Maafushi και Koh Rong Sanloem. Δεν κράτησα μάλλον από το Phi Phi...
 

Mario2020

Member
Μηνύματα
33
Likes
56
Εδώ το νήμα είναι Ασία, οι άλλες 4 ανήκουν στο άλλο ημισφαίριο :)
Δε βάζεις και μία φωτο από τη κάθε μία να τις δούμε κι εμείς;

Για μένα, η καλύτερη παραλία που έχω δει στην Ασία και μία από τις ωραιότερες του κόσμου ήταν στο Perhentian Island, Μαλαισία. Νομίζω τη λένε Turtle Beach, διότι πάνε χελώνες και αφήνουν τα αυγά τους. Την επισκέφθηκα Ιούλιο του 2008 και ήμασταν μετρημένα 7-8 άτομα. Ο απόλυτος παράδεισος: View attachment 305494 View attachment 305495 Κάτασπρη άμμος, παρθένα ζούγκλα στο φόντο, το νερό πισίνα, ελάχιστος κόσμος, φοβερός ύφαλος στην άκρη με μυριάδες ψάρια. Μέσα στο τοπ-5 των παραλιών που έχω πάει.
Ιούλιος λοιπόν, ε; Τέλεια φαίνεται!
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom