Ινδία ΙΝΔΙΑ - Μια εβδομαδα σε ασραμ !!!!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλα τα πηγεs KIKI για πρωτη προσπαθεια , μια χαρα.
Ακουγεται παντωs μοναδικη εμπειρια-το να εισαι στην Ινδια ειναι ετσι κι αλλιωs :D
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Μπράβο Κικι, πολύ καλή η ιστορία σου.
Μην νοιάζεσαι για το πώς την απέδωσες.
Εδώ δεν κάνουμε διαγωνισμό λογίων.
Εδώ καταθέτουμε εικόνες, εμπειρίες και συναισθήματα από τα ταξίδια μας.
Κι εσύ έδωσες πολύ γλαφυρά τα συναισθήματα που σας διακατείχαν σε ένα μέρος που πλήθος κόσμου πιστεύει ότι θα είναι γεμάτος ενέργεια.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Θα θελα αν μπορουσες να μας πεις περισσοτερα για αυτον τον Σαι Μπαμπα μια που τον ειδες και απο κοντα..εδω στη θεσνικη ειδα σε ενα μαγαζι και σε ενα κομμωτηριο την εικονα του Χριστου που ποτε δεν την ειχα ξαναδει και ρωτησα που την βρηκαν και ακουσα την εξης προταση.... ειναι πραγματικη φωτο του Χριστου την εβγαλε ο Σαι Μπαμπα..και φυσικα εμεινα με το στομα ανοιχτο και μου παν οτι κανει αυτος ταξιδια στο χρονο πηγε εκει εβγαλε φωτο..και την εφερε και ειναι απο το αρνητικο του......ουδεν σχολιο.απο τοτε αφωνη...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
αφωνη μενω και εγω με αυτο για τη φωτογραφια! Δεν εχω ιδεα....Υπαρχει ομως τοσος κοσμος που πιστευει σε αυτον και οτι κανει "θαυματα" που τα πιστευω ολα τα τρελλα απο τους οπαδους του.Αποριας αξιον. Φθασανε μεχρι και σε κομμωτηρια ???
Ο Σαι μπαμπα ειναι ενας υπερηλικας πλεον γκουρου ,που κινειται σε αναπηρικο καροτσακι γιατι εχει προβλημα στα ποδια ,το προσωπο του ομως ειναι 50 χρονων και η ματια του σαν εικοσαχρονου . Δεν την ξεχνας με τιποτα ... Λες και σε υπνωτιζει..

Τελος παντων . Εγω δεν ενοιωσα τιποτα τοσες μερες και δεν "πειστηκα" για τιποτα.
Μονο η μια απο τις δυο φιλες μου (η πιο μεταφυσικη της παρεας ) μας ειπε οτι ενοιωθε πολυ εντονα και πολυ ενεργεια οσες φορες πηγε στις λειτουργειες οταν εμφανιζοταν ο Σαι μπαμπα ...
 
Μηνύματα
101
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ,Κίνα και ξανά Νεπάλ
Κικη, ευθυμη η ταξιδιωτικη σου εμπειρια στο Ασραμ , τουλαχιστον για μας που το διαβαζουμε.Πριν 3 μηνες ημουν σε Ασραμ αλλα στη βορεια Ινδια.Παιζει ρολο βεβαια οτι δεν ειμαστε και Ινδοι για να νοιωσουμε καποια πραγματα. Το οτι ειμαστε εκει δεν σημαινει οτι δεν ειμαστε χριστιανοπουλα, εστω και αθεα.Οι χωροι αυτοι λειτουργουν για πολλους Ινδους σαν φθηνα καταλυματα και εκει ζουν για πολυ καιρο πολλοι φτωχοι πιστοι.Το να κανεις ομως και διακοπες σε Ασραμ ειναι σα να πας διακοπες στο Αγιο Ορος, δε λεω μπορεις να πας αλλα μην περιμενεις να νοιωσεις και διαφορετικα και ολα αυτα ασχετα με την πιστη.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Μικρε ουρανε , εγραψα την εμπειρια μου απο το συγκεκριμενο ασραμ με ευθυμο τονο γιατι ετσι ηταν τα πραγματα εκει .. μονο ευθυμα μπορουσες να τα δεις για να μην αρχισεις να δινεις σφαλιαρες σε ελληνιδες ( ημασταν 14 συνολικα στο γκρουπακι) που στην Αθηνα φερονται σαν νευρωτικες Δυτικες και στο ασραμ ντυθηκαν ινδικα ,πλεκανε λουλουδια στα μαλλια και διαφορα άλλα γραφικα ,αλλά λυσσαγανε στο κουτσομπολιο και στη κακια (μη ξεχνας οτι οι 2 φιλες μου ,εμειναν σε 6κλινο και ειχανε φρικαρει με αυτα μου ακουγανε)
οσο για να νοιωσεις κατι διαφορετικο σε εναν ιερο χωρο δεν χρειαζεται να ανηκεις στην ιδια φυλη ... τη κατανυξη την αισθανεσαι οπου και αν ανηκεις αν υπαρχει ,και εκει δεν υπηρχε πιστεψε με ,γινοταν της εμποροπανηγυρης ...
Εχω ξαναμεινει σε ασραμ παλια ,εξω απο Βομβαη ,στου Οσσο συγκεκριμενα και υπηρχε τεραστια διαφορά ...
οσο για το οτι πηγαμε εκει για "διακοπες" το εγραψα ποιητικη αδεία .Μονο ο συζυγος πηγε χωρις να ξερει τιποτα (τι τραβανε και οι συζυγοι μερικες φορες !!) οι αλλες 3 ξεραμε πολυ γιατι παμε και τι ψαχνουμε ...και ειδικα για μενα που ηταν δευτερη φορα ηξερα σιγουρα οτι δεν πηγαινα για διακοπες ...
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
μεγάλη εμπειρία Κική έζησες και απορώ πώς άντεξες!!!! Και είχα εντελώς διαφορετική ιδέα για τα άσραμ....
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
μεγάλη εμπειρία Κική έζησες και απορώ πώς άντεξες!!!! Και είχα εντελώς διαφορετική ιδέα για τα άσραμ....

ετσι ακριβώς Γιαννούλα , απορώ πως αντεξα :haha:
Την επομενη φορά θα πάμε σε αυτο που πηγε η Τζούλια Ρόμπερτς στην ταινια :bleh:
 

Peregrinator

Member
Μηνύματα
36
Likes
47
Μπραβο πολυ ειλικρινης περιγραφη του πως τα περασες χωρις να ωραιοποιεις καταστασεις εχω αναλογη εμπειρια.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Πολυ ωραια εμπειρια! Και γω αν ξαναπαω Ινδια θελω να ξεκινησω απο Γκοα-Κεραλα και μετα εσωτερικη πτηση για Ιμαλαϊα. Κοκοφοινικες και χιονα μαζι!
Γραψε καποια στιγμη για το πρωτο σου ταξιδι. Πως το αποφασισες, συναισθηματα, στιγμες, δυσκολιες... θα εχει τρομερο ενδιαφερον!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
αφωνη μενω και εγω με αυτο για τη φωτογραφια! Δεν εχω ιδεα....Υπαρχει ομως τοσος κοσμος που πιστευει σε αυτον και οτι κανει "θαυματα" που τα πιστευω ολα τα τρελλα απο τους οπαδους του.Αποριας αξιον. Φθασανε μεχρι και σε κομμωτηρια ???
Ο Σαι μπαμπα ειναι ενας υπερηλικας πλεον γκουρου ,που κινειται σε αναπηρικο καροτσακι γιατι εχει προβλημα στα ποδια ,το προσωπο του ομως ειναι 50 χρονων και η ματια του σαν εικοσαχρονου . Δεν την ξεχνας με τιποτα ... Λες και σε υπνωτιζει..

Τελος παντων . Εγω δεν ενοιωσα τιποτα τοσες μερες και δεν "πειστηκα" για τιποτα.
Μονο η μια απο τις δυο φιλες μου (η πιο μεταφυσικη της παρεας ) μας ειπε οτι ενοιωθε πολυ εντονα και πολυ ενεργεια οσες φορες πηγε στις λειτουργειες οταν εμφανιζοταν ο Σαι μπαμπα ...
ο συγχρονος θεος Σαι Βαβα πεθανε το Απριλη 2011..και οπως συμβαινει ολοι και ολα μετα θανατο αμφισβητουνται..ετσι λενε πως ανακαλυψαν απατες, σκανδαλα απατεωνες και απατεωνιές.. το μονο σιγουρο ειναι τα εκκ δολλαρια που διαχειριζονταν αυτος και οι βοηθοι του..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom