Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Αυτο εξαρταται νομιζω ,απο τον καιρο..αν εχει βροχες,πολυ πιθανο για τοτε,δυο μερες μια χαρα βλεπεις Καλαματα με μια βολτα στην αρχαια Μεσσηνη.που ειναι πανεμορφα.Υπαρχουν αρκετα να δεις στην πολη,και κυριως να περασεις ωραια.Η μανη την εποχη αυτη δεν εχει πολλα να δωσει.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Εφόσον είναι αυτές οι μέρες, θα διάλεγα να μείνω 3 μέρες στην Καλαμάτα σαν σημείο εκκίνησης προς Πύλο Μεθώνη κλπ αλλά και να δω την ίδια την πόλη και μετά θα εμένα, Λακωνική Μάνη για να δω κι εκεί τον τόπο. Κατά τη διαδρομή θα περάσετε και από τη Μεσσηνιακή Μάνη. Κατ εμέ η Λακωνική Μάνη είναι από τα πιο όμορφα μέρη στην Ελλάδα !
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Αυτο εξαρταται νομιζω ,απο τον καιρο..αν εχει βροχες,πολυ πιθανο για τοτε,δυο μερες μια χαρα βλεπεις Καλαματα με μια βολτα στην αρχαια Μεσσηνη.που ειναι πανεμορφα.Υπαρχουν αρκετα να δεις στην πολη,και κυριως να περασεις ωραια.Η μανη την εποχη αυτη δεν εχει πολλα να δωσει.
Εφόσον είναι αυτές οι μέρες, θα διάλεγα να μείνω 3 μέρες στην Καλαμάτα σαν σημείο εκκίνησης προς Πύλο Μεθώνη κλπ αλλά και να δω την ίδια την πόλη και μετά θα εμένα, Λακωνική Μάνη για να δω κι εκεί τον τόπο. Κατά τη διαδρομή θα περάσετε και από τη Μεσσηνιακή Μάνη. Κατ εμέ η Λακωνική Μάνη είναι από τα πιο όμορφα μέρη στην Ελλάδα !
Σας ευχαριστώ πολύ! Οι καιρικές συνθήκες θα επηρεάσουν κατά πολύ το πρόγραμμα, για αυτό και δεν θα κλείσω ξενοδοχεία από τώρα ! Σκεφτόμουν και για Μονεμβασιά, θεωρείτε ότι είναι μια καλή ιδέα να την βάλω στο πρόγραμμα ή είναι καλύτερα να την επισκεφθεί κανείς το καλοκαίρι;
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Όπως και το Ναύπλιο, έτσι και τη Μονεμβασια τους έχω σαν all time προορισμο, απλά δεν ξέρω πως να τα χωρέσεις όλα. Όχι πως δεν γίνονται, εφικτό ειναι, εγώ θα διάλεγα 2-3μερες Καλαμάτα κι από εκεί και πέρα όπως μου έβγαινε, διαθεσιμότητα πιστεύω θα έχει ανετη
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
δυσκολεύομαι να αποφασίσω,λόγω εποχής, αν είναι καλύτερα να κατευθυνθούμε προς Πύλο-Μεθώνη -Κορώνη ή Καλαμάτα-Μάνη-επίσκεψη σε Σπήλαιο Διρού -Γύθειο.
Την δεύτερη επιλογή. Σαν την Μάνη δεν βρίσκεις αλλού στην Ελλάδα. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα σας αρέσει αλλά δεν παύει να είναι μοναδική. :)
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Όπως και το Ναύπλιο, έτσι και τη Μονεμβασια τους έχω σαν all time προορισμο, απλά δεν ξέρω πως να τα χωρέσεις όλα. Όχι πως δεν γίνονται, εφικτό ειναι, εγώ θα διάλεγα 2-3μερες Καλαμάτα κι από εκεί και πέρα όπως μου έβγαινε, διαθεσιμότητα πιστεύω θα έχει ανετη
Την δεύτερη επιλογή. Σαν την Μάνη δεν βρίσκεις αλλού στην Ελλάδα. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα σας αρέσει αλλά δεν παύει να είναι μοναδική. :)
Σας ευχαριστώ πολύ!! Η βοήθεια σας είναι πολύτιμη! Ο δρόμος θα μας βγάλει προς τη Μάνη λοιπόν! :xalara:
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Αρεοπολη, Λιμενι, Βαθεια, Σπηλαιο Διρου και Μονεμβασια. Ολα μοναδικα και επισκεψιμα ανεξαρτητως καιρου.
Η Πυλος ωραια αλλα για καλοκαιρι, η Καλαματα απλα μια ωραια πολη και τιποτα παραπανω.
 
Last edited:

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
και εγώ θα πρότεινα Καλαμάτα ότι καιρό κ να κάνει σίγουρα θα βρεις κάτι να κάνεις από βόλτα στην κεντρική πλατεία και στην παλία πόλη , μέχρι σε μουσεία αρχαιολογικούς χώρους
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
και εγώ θα πρότεινα Καλαμάτα ότι καιρό κ να κάνει σίγουρα θα βρεις κάτι να κάνεις από βόλτα στην κεντρική πλατεία και στην παλία πόλη , μέχρι σε μουσεία αρχαιολογικούς χώρους
Σ'ευχαριστώ πολύ! Σίγουρα στην Καλαμάτα θα έχουμε 1 ή 2 διανυκτερεύσεις ώστε να δούμε την πόλη και αν προλάβουμε να γυρίσουμε στις γύρω περιοχές!:)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Έκλεισα και εγώ ένα τριήμερο με άφιξη και αναχώρηση από Καλαμάτα αεροπορικώς από Θεσσαλονίκη. Από αυτά που διάβασα παραπάνω βλέπω ότι προτείνεται να κλείσω διαμονή στην Καλαμάτα και να κάνω και καμιά εξόρμηση στα πέριξ. Το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί 19 με 22 Οκτωβρίου. Υπάρχει καμία πρόταση ξενοδοχείου στην πόλη?? Καθώς επίσης και προτάσεις για ψαροταβέρνες στην γύρω περιοχή?? Θα υπάρχει και αυτοκίνητο.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Aπο ξενοδοχείο μέσα στο κέντρο στη πλατεία ειναι το Rex με νορμαλ τιμές. Τώρα αν θες να δώσεις κατι παράπανω υπάρχει στην παραλία το Elite hotel, αλλά ειναι μακρια από το κέντρο της Καλαμάτας, ναι μεν πάνω στην παραλία αλλά Οκτωβρη μήνα δεν ξερω πως ειναι..

Για φαί μου ειχαν πει το οινοπαντοπωλείο Χρυσομάλλης, οντως ήταν πολυ ωραία. Τώρα από κει και πέρα τρώγαμε ή στην παραλία ή εκτός Καλαμάτας προς Μικρή Μαντίνεια.

Επίσης στη Καλαμάτα, έχει ωραίο αρχαιολογικό μουσείο αν σας ενδιαφέρει και έξω από το μουσειο είναι ένα εκκλησάκι οι Αγιοι Απόστολοι οπου εκεί κυρήχθηκε η επανάσταση της Μεσσηνίας το 1821. Επίσης έχει ιστορικό λαογραφικό μουσείο. Πολύ ωραία ειναι και στην αρχαία Μεσσήνη.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Προέκυψε σύντομη εξόρμηση αυτό το ΣΚ στην Καλαμάτα! :)
Αξίζει εκδρομή χειμωνιάτικα στο πολυλίμνιο? Αν όχι καμιά άλλη φυσιολατρική πρόταση?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom