Ινδία Ινδία...τα πάντα είναι πιθανά!

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Πανέμορφη ιστορία... Ευχαριστούμε πολύ
 

travel_onar

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Πανέμορφη ιστορία! Ήθελα να σε ρωτήσω από ποιο πρακτορείο έκλεισες τους ξεναγούς; Από Ελλάδα ή από εκεί; Ξεκίνησα να ψάχνω πληροφορίες για το επικείμενο ταξίδι μου στην Ινδία τον Μάιο αλλά βλέπω ότι είναι άπειρα αυτά που πρέπει να βρω! Διαβάζω ασταμάτητα τις ώρες που δεν δουλεύω!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Σ'ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι που σου άρεσε η ιστορία μου.Μιας και είναι το πρώτο σου μήνυμα στο φόρουμ να σε καλωσορίσω στην παρέα!
Έκλεισα τα πάντα από το ινδικό πρακτορείο που αναφέρω στο πρώτο κεφάλαιο μέσω μέιλ που ανταλλάξαμε και καταλήξαμε στο πρόγραμμα και τις ανάγκες του ταξιδιού μου. http://www.getsholidays.com/
Φτιάξε το πρόγραμμα που ταιριάζει στα γούστα και τις διαθέσιμες μέρες σου και στείλε μέιλ στο γραφείο που προτείνω αλλά και σε άλλα που θα βρεις σε ιστορίες εδώ στο φόρουμ αλλά και με γκουγκλάρισμα.Οπότε θα διαλέξεις ανάλογα με τις απαντήσεις που θα λάβεις.Μπορείς να κινηθείς και εντελώς μεμονωμένα,κάνοντας τις δικές σου κρατήσεις ή να πάρεις κάποιες υπηρεσίες από το ινδικό γραφείο και τα υπόλοιπα τα κανονίζεις πάλι εσύ.Εγώ επειδή δεν είχα πάρα πολλές μέρες και ήθελα να δω όσα μπορούσα περισσότερα επέλεξα αυτό τον τρόπο.
 

strani

Member
Μηνύματα
138
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
Απολογισμός

Πέρασαν 10 μήνες μέχρι να αποφασίσω να γράψω τον απολογισμό και να κλείσω έτσι το κεφάλαιο Ινδία,ελπίζω όχι οριστικά!
Η αλήθεια είναι ότι τον ξεκίνησα πολλές φορές αλλά δεν έβρισκα τις λέξεις να εκφράσω τα βαθειά μου συναισθήματα.Τελικά κατέληξα πως είναι αδύνατο να τα μεταφέρω στον γραπτό λόγο οπότε θα αρκεστώ σε γενικότητες.
Κατά τη διάρκεια της πτήσης ένοιωθα ανακούφιση που επέστρεφα σπίτι μου και ευγνωμοσύνη γιατί η ζωή μου δεν ήταν τόσο ''δύσκολη''.Μετά συλλογίστηκα τις υποχρεώσεις που με περίμεναν,τους φουσκωμένους λογαριασμούς,το καθημερινό αναγκαστικό ξύπνημα,τις ατέλειωτες ώρες δουλειάς...και ξαφνικά ήθελα να γυρίσω πίσω!Ήθελα να βάλω δυο παντόφλες κι ένα σάρι,να κάτσω χάμω και να πουλάω φανταχτερά βραχιόλα.Ήθελα να νιώσω ελεύθερη...
Περίεργο δεν είναι?
Η Ινδία για μένα δεν είναι ένα ταξίδι αναψυχής.Είναι ένα ταξίδι συνειδησιακής αφύπνισης και ψυχικής ανάτασης,ένα ταξίδι στο χρόνο,εξερεύνηση μιας ιδιαίτερης κουλτούρας που μαγνητίζει τη σκέψη.Τουλάχιστον έτσι το βίωσα εγώ...
Με επηρρέασε,με άλλαξε,μου έμαθε πολλά όπως κανένα άλλο ταξίδι ως τώρα και πάντα η σκέψη μου θα είναι στην επιστροφή!
Εις το επανιδείν λοιπόν!
[Σε καταλαβαινω απολυτα ...εχουν περασει και για μενα 10 μηνες απο τοτε που πηγα και εχω φαει τετοιο κολλημα που φευγω παλι για κατω!!!
απολυτως κατανοητα τα συναισθηματα σου.επιρεαστηκα τοσο βαθια που μετα απο 10 μηνες επιστρεφω εκει...
 
Last edited by a moderator:

travel_onar

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σ'ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι που σου άρεσε η ιστορία μου.Μιας και είναι το πρώτο σου μήνυμα στο φόρουμ να σε καλωσορίσω στην παρέα!
Έκλεισα τα πάντα από το ινδικό πρακτορείο που αναφέρω στο πρώτο κεφάλαιο μέσω μέιλ που ανταλλάξαμε και καταλήξαμε στο πρόγραμμα και τις ανάγκες του ταξιδιού μου. http://www.getsholidays.com/
Φτιάξε το πρόγραμμα που ταιριάζει στα γούστα και τις διαθέσιμες μέρες σου και στείλε μέιλ στο γραφείο που προτείνω αλλά και σε άλλα που θα βρεις σε ιστορίες εδώ στο φόρουμ αλλά και με γκουγκλάρισμα.Οπότε θα διαλέξεις ανάλογα με τις απαντήσεις που θα λάβεις.Μπορείς να κινηθείς και εντελώς μεμονωμένα,κάνοντας τις δικές σου κρατήσεις ή να πάρεις κάποιες υπηρεσίες από το ινδικό γραφείο και τα υπόλοιπα τα κανονίζεις πάλι εσύ.Εγώ επειδή δεν είχα πάρα πολλές μέρες και ήθελα να δω όσα μπορούσα περισσότερα επέλεξα αυτό τον τρόπο.
Ευχαριστώ πάρα πολύ και για το καλωσόρισμα και για τις πληροφορίες! Η ζεστή σας παρέα με έχει βοηθήσει σε πολλά ταξίδια στο παρελθόν και τώρα αποφάσισα πλέον να γίνω μέλος της κι εγώ! Έχω κρατήσει τη διεύθυνση που έστειλες γιατί φοβάμαι πολύ να εμπιστευτώ γραφεία που βρίσκω από απλή αναζήτηση χωρίς να μου τα συστήσουν! Είναι ένα ταξίδι γενικά που με φοβίζει λίγο -κυρίως ως προς την αντιμετώπιση των γυναικών,βιασμοί και απαγωγές που διαβάζω σε άρθρα- και η δική σου ιστορία με έκανε να χαλαρώσω! Ποια είναι η δική σου άποψη για την επικινδυνότητα της Ινδίας έτσι όπως την έζησες;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Αν κινήσε στις τουριστικές περιοχές και αποφεύγεις τα σκοτεινά,απόμερα μέρη μια χαρά θα είσαι.Αν πας με παρέα ακόμη καλύτερα αλλά και μόνη σου με λίγη προσοχή παραπάνω δε θα έχεις πρόβλημα.Είδα πολλές κοπέλες που ταξιδεύαν μόνες τους.
 

oblivionn

New Member
Μηνύματα
2
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Πραγματικά, στην Ινδία όλα είναι πιθανά! Ο επίλογος σου αντιπροσωπεύει και το δικό μου ταξίδι. Όσο ήσουν στο Βαρανάσι παρακολούθησες την καύση των νεκρών στα ghats το βράδυ; Για μένα αυτή είναι μία από τις στιγμές που θα μείνουν χαραγμένες στο μυαλό μου, καθώς όλη η τελετουργία σε συνάρτηση με το σκοτάδι, δημιουργούν ένα απόκοσμο συναίσθημα. Πληροφοριακά να προσθέσω ότι, και όσοι πεθάνουν από δάγκωμα κόμπρας δεν αποτεφρώνονται γιατί η κόμπρα είναι το ζώο που αντιπροσωπεύει τον θεό Shiva, και ο Γάγγης προέρχεται από τα μαλλιά του Shiva.

Πάντα τέτοια, αξέχαστες εμπειρίες!
 
Last edited:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Πραγματικά, στην Ινδία όλα είναι πιθανά! Ο επίλογος σου αντιπροσωπεύει και το δικό μου ταξίδι. Όσο ήσουν στο Βαρανάσι παρακολούθησες την καύση των νεκρών στα ghats το βράδυ; Για μένα αυτή είναι μία από τις στιγμές που θα μείνουν χαραγμένες στο μυαλό μου, καθώς όλη η τελετουργία σε συνάρτηση με το σκοτάδι, δημιουργούν ένα απόκοσμο συναίσθημα. Πληροφοριακά να προσθέσω ότι, και όσοι πεθάνουν από δάγκωμα κόμπρας δεν αποτεφρώνονται γιατί η κόμπρα είναι το ζώο που αντιπροσωπεύει τον θεό Shiva, και ο Γάγγης προέρχεται από τα μαλλιά του Shiva.

Πάντα τέτοια, αξέχαστες εμπειρίες!
Σε ευχαριστώ!Καλωσόρισες στο φόρουμ και σε σένα εύχομαι καταπληκτικές εμπειρίες!Πράγματι απόκοσμο συναίσθημα γενικά η παρουσια στα γκατς όταν πέφτει το σκοτάδι και νωρίς το πρωί!Όποιος το έζησε είμαι σίγουρη πως δε το ξεχνά ποτέ!
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
απίθανη ιστορία και απίστευτες φωτογραφίες..
όταν κάποια στιγμή αποφασίσω να επισκεφτώ την Ινδία θα σε συμβουλευτώ σίγουρα!!!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
απίθανη ιστορία και απίστευτες φωτογραφίες..
όταν κάποια στιγμή αποφασίσω να επισκεφτώ την Ινδία θα σε συμβουλευτώ σίγουρα!!!
Να είσαι καλά,σ'ευχαριστώ πολύ!Με χαρά να βοηθήσω όταν έρθει η ώρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom