Ισλανδία Ισλανδία των 7,κρύο,bonus,σπασμένα τζάμια Ρέκιαβικ,τροχαία στη μέση της στέπας και παγωμένοι δρόμοι

Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Το καλοκαίρι του 2009 που πήγα ο κεντρικός δρόμος του νησιού ήταν αυτός:
View attachment 256188

View attachment 256189

Στην ενδοχώρα όπου και να πήγαμε οι δρόμοι ήταν βατοί και το αυτοκίνητο που είχαμε δεν ήταν 4χ4. Ήταν ένα Οκτάβια 5. Πήγαμε στα κλασικά μέρη που προτείνουν οι οδηγοί. Πιστεύω ότι αν δε θες να κάνεις κάτι ειδικό, ένα συμβατικό αυτοκίνητο είναι μια χαρά. Ήταν χωματόδρομοι όπως φαίνονται στις φωτογραφίες:
View attachment 256190

View attachment 256191

View attachment 256192

View attachment 256193

Εγώ δεν είδα κάτι χειρότερο.
Βάλτε φωτός από Ισλανδία, για οποιοδήποτε λόγο. :)
Οι δρόμοι που μπήκατε, είναι μαρκαρισμένα ως "F" roads;Αν ναι, κανονικά δεν μπορεί να μπει συμβατικό αμάξι, δεν το καλύπτει η ασφάλεια εννοώ.
Αν και βλέποντας και λίγο πολιτισμό, νομίζω ότι είναι απλοί χωματόδρομοι.
Εμείς για να πω την αλήθεια μου, ρισκάραμε λίγο μπαίνοντας σε δρόμο που δεν έπρεπε, αλλά ξέροντας ότι αν τύχει κάτι, την πατήσαμε. Ήταν λίγα χλμ μόνο βέβαια.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.339
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Βάλτε φωτός από Ισλανδία, για οποιοδήποτε λόγο. :)
Οι δρόμοι που μπήκατε, είναι μαρκαρισμένα ως "F" roads;Αν ναι, κανονικά δεν μπορεί να μπει συμβατικό αμάξι, δεν το καλύπτει η ασφάλεια εννοώ.
Αν και βλέποντας και λίγο πολιτισμό, νομίζω ότι είναι απλοί χωματόδρομοι.
Εμείς για να πω την αλήθεια μου, ρισκάραμε λίγο μπαίνοντας σε δρόμο που δεν έπρεπε, αλλά ξέροντας ότι αν τύχει κάτι, την πατήσαμε. Ήταν λίγα χλμ μόνο βέβαια.
Ιδέα δεν εχω γι αυτό που λες. Εμείς ουσιαστικά ακολουθήσαμε ένα συνολικό δρομολόγιο που μας πρότεινε ο τυπος που μας έκλεισε τα παντα στο νησι. Αρκετες φορές πηγαμε κι εκει που θέλαμε αλλά δε μας απασχόλησε η σήμανση του δρόμου.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Οι δρόμοι που μπήκατε, είναι μαρκαρισμένα ως "F" roads;Αν ναι, κανονικά δεν μπορεί να μπει συμβατικό αμάξι, δεν το καλύπτει η ασφάλεια εννοώ.
Πού εμφανίζεται αυτή η σήμανση; Σε πινακίδες στους δρόμους; Κάπου αλλού; :oops:
Το καλοκαίρι του 2009 που πήγα ο κεντρικός δρόμος του νησιού ήταν αυτός:
Φίλε @travelbreak δεν θα μπορούσες να είσαι πιο συγκεκριμένος!:)
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Πού εμφανίζεται αυτή η σήμανση; Σε πινακίδες στους δρόμους; Κάπου αλλού; :oops:

Φίλε @travelbreak δεν θα μπορούσες να είσαι πιο συγκεκριμένος!:)
http://www.road.is/travel-info/road-conditions-and-weather/north-iceland-road-conditions-map/
Αν ανοίξεις εδώ διάφορους χάρτες, θα δεις ότι κυρίως προς ενδοχώρα υπάρχουν αρκετοί F roads, με ανάλογη αρίθμηση. Είναι πιο τραχείς χωματόδρομοι, ας πούμε.
Νομίζω ότι εκεί υπάρχουν και σήματα, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Εμείς τα βλέπαμε από αυτό το site.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Το καλοκαίρι του 2009 που πήγα ο κεντρικός δρόμος του νησιού ήταν αυτός:
View attachment 256188

View attachment 256189

Στην ενδοχώρα όπου και να πήγαμε οι δρόμοι ήταν βατοί και το αυτοκίνητο που είχαμε δεν ήταν 4χ4. Ήταν ένα Οκτάβια 5. Πήγαμε στα κλασικά μέρη που προτείνουν οι οδηγοί. Πιστεύω ότι αν δε θες να κάνεις κάτι ειδικό, ένα συμβατικό αυτοκίνητο είναι μια χαρά. Ήταν χωματόδρομοι όπως φαίνονται στις φωτογραφίες:
View attachment 256190

View attachment 256191

View attachment 256192

View attachment 256193

Εγώ δεν είδα κάτι χειρότερο.
Στους δρόμους αυτούς υπάρχουν Passing places;
Ευχαριστώ πολύ, να σαι καλά!

Edit: Αν και δεν μου φαίνονται τόσο στενοί. Χωράνε δύο, μεσαίου τύπου, οχήματα.
 
Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.339
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Αν και δεν μου φαίνονται τόσο στενοί. Χωράνε δύο, μεσαίου τύπου, οχήματα
Εννοείται ότι χωράνε. Και ένα φορτηγό με άλλο ένα σίγουρα, και στους ασφαλτοστρωμένους, αλλά και σε πολλούς από τους χωμάτινους.
Δε θυμάμαι αν είδα πουθενά Passing place αλλά και πάλι δεν ήταν ανάγκη.
Πήγαινε εσύ και μη φοβάσαι. Αν οδηγείς στην Ελληνική επαρχία εκεί θα είναι ακόμα πιο εύκολο. Επίσης δεν τρέχουν κιόλας οπότε κανένα πρόβλημα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Edit: Αν και δεν μου φαίνονται τόσο στενοί. Χωράνε δύο, μεσαίου τύπου, οχήματα.
Κάποιοι δρόμοι είναι πιο στενοί έως πολύ στενοί όπως o F862 (Krafla-Dettifoss-Asbyrgi). Δύο μεγάλα τζιπ δεν πέρναγαν δίπλα δίπλα, λεωφορείο με αυτοκίνητο σε καμία περίπτωση. Έτσι ήταν πριν 10 χρόνια, δεν ξέρω αν έχει φτιαχτεί. Λογικά όμως θα ελέγξεις σε σχετικά φόρουμ πόσο βατοί είναι οι F αν θες να τους χρησιμοποιήσεις.

 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
http://www.road.is/travel-info/road-conditions-and-weather/north-iceland-road-conditions-map/
Αν ανοίξεις εδώ διάφορους χάρτες, θα δεις ότι κυρίως προς ενδοχώρα υπάρχουν αρκετοί F roads, με ανάλογη αρίθμηση. Είναι πιο τραχείς χωματόδρομοι, ας πούμε.
Νομίζω ότι εκεί υπάρχουν και σήματα, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Εμείς τα βλέπαμε από αυτό το site.
Ενδιαφέρουσα σελίδα. :)
Έχει ένα κουμπί που γράφει: Show weight limitations. Αν καταλαβαίνω σωστά η κλίμακα αφορά την σοβαρότητα των συνθηκών που επικρατούν. Είναι έτσι;
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ενδιαφέρουσα σελίδα. :)
Έχει ένα κουμπί που γράφει: Show weight limitations. Αν καταλαβαίνω σωστά η κλίμακα αφορά την σοβαρότητα των συνθηκών που επικρατούν. Είναι έτσι;
Όχι, όχι. Λέει "Show weight limitations", όχι "Snow". Έχει να κάνει νομίζω με το μέγιστο βάρος του οχήματος, γιατί σε κάποιους δρόμους, γέφυρες, προφανώς δεν επιτρέπονται μεγάλα οχήματα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Κάποιοι δρόμοι είναι πιο στενοί έως πολύ στενοί όπως o F862 (Krafla-Dettifoss-Asbyrgi). Δύο μεγάλα τζιπ δεν πέρναγαν δίπλα δίπλα, λεωφορείο με αυτοκίνητο σε καμία περίπτωση. Έτσι ήταν πριν 10 χρόνια, δεν ξέρω αν έχει φτιαχτεί. Λογικά όμως θα ελέγξεις σε σχετικά φόρουμ πόσο βατοί είναι οι F αν θες να τους χρησιμοποιήσεις.

ΑΥΤΟΥΣ τους δρόμους εννοώ εγώ!!!
Ήταν δυνατόν να μην έχει τέτοιους δρόμους η Ισλανδία;...Έχει πχ η Σκωτία και δεν θα έχει η Ισλανδία; :rolleyes-80:
Εννοείται οτι θα τσεκάρω όλους τους δρόμους και θα φροντίσω κατάλληλα για σχετικό όχημα στους εκάστοτε δρόμους. Ακόμα και εκεί που δεν υπάρχουν χαραγμένοι δρόμοι :rolleyes:
Ευχαριστώ για τη φώτο! Πολύ χρήσιμη!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Έχει ειδικά αν βγεις απ' τον βασικό περιφερειακό δρόμο όμως αν δεις στο βάθος περιμένει για να περάσουμε ένα Yaris (ήταν και το μοναδικό μη 4x4 που είδα στο δρόμο αυτό γι' αυτό έβγαλα και τη φωτογραφία). Προφανώς θα ήταν τίποτα τουρίστες που έκαναν το γύρο απ' τον περιφερειακό αλλά υποχρεωτικά για να δεις κάποια αξιοθέατα όπως ο Dettifoss πρέπει να πάρεις μια παράκαμψη σε δρόμο F.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom