Ιστορία του Μήνα - Μάιος - Ιούνιος 2016

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Άσχετα αν δεν εκφραζόμαστε (γραπτώς) τακτικά, να ξέρεις ότι σε ακολουθούμε πάντα και παντού:xalara:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Άλλωστε νομίζω ότι ο φίλτατος εξαιρετικός συγγραφέας @psilos3, έγραψε ότι και στην Κούβα το σπέσιαλ ρούμι το αποθηκεύουν σε βαρέλια malt από Ιρλανδία.
Ακριβώς έτσι είναι φίλε @gelf μας το είχαν επισημάνει αυτό για τα βαρέλια στο σκουρόχωρμο ρούμι κατά τη περιήγηση στο μουσείο του Havana Club.
Εν πολλοίς μάλιστα εκεί οφείλεται και το χρώμα του!
Σ' ευχαριστώ ακόμα μια φορά για τα καλά σου λόγια, κι επειδή μου δίνεις το πάτημα, να ρωτήσω εάν υπάρχει κάπου ιστορία γι αυτό το roadtrip στη Καλιφόρνια;
Από τώρα φαντάζομαι σκοτεινά υποχθόνια μπαρ, σε ένα παράδομο της εθνικής οδού καταμεσής της ερήμου, με 5 chopper παρκαρισμένες απ' έξω και μπύρα συνοδευόμενη απο σφηνάκι Jack.
Από την άλλη, μπορεί να καλπάζει η φαντασία μου ακατάσχετα γιατί θέλω να ζήσω κάτι αντίστοιχο...:haha:
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Ακριβώς έτσι είναι φίλε @gelf μας το είχαν επισημάνει αυτό για τα βαρέλια στο σκουρόχωρμο ρούμι κατά τη περιήγηση στο μουσείο του Havana Club.
Εν πολλοίς μάλιστα εκεί οφείλεται και το χρώμα του!
Σ' ευχαριστώ ακόμα μια φορά για τα καλά σου λόγια, κι επειδή μου δίνεις το πάτημα, να ρωτήσω εάν υπάρχει κάπου ιστορία γι αυτό το roadtrip στη Καλιφόρνια;
Από τώρα φαντάζομαι σκοτεινά υποχθόνια μπαρ, σε ένα παράδομο της εθνικής οδού καταμεσής της ερήμου, με 5 chopper παρκαρισμένες απ' έξω και μπύρα συνοδευόμενη απο σφηνάκι Jack.
Από την άλλη, μπορεί να καλπάζει η φαντασία μου ακατάσχετα γιατί θέλω να ζήσω κάτι αντίστοιχο..
@psilos3, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για ακόμα μια φορά. Συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση, αλλά έλειπα. Η άποψή σου με τιμάει πολύ, όπως έχω ξαναγράψει. Και κάποια στιγμή πρέπει να πιούμε τα ποτά μας. Για Καλιφόρνια δεν έχω γράψει ακόμα, μόνο το live υπάρχει (Live από σύντομο road trip στην Καλιφόρνια με εμπόδια από SAS) . Πρόκειται να γράψω (σχεδόν έτοιμη την έχω). Τις φωτογραφίες να μαζέψω και να βρω τον απαιτούμενο χρόνο. Πάντως ήταν όπως το σκέφτεσαι, saloon στην επαρχία,

1.JPG


2.JPG


αλλά και το Saloon, το παλαιότερο μπαρ του Σαν Φρανσίσκο

3.JPG


4.JPG


και το Vesuvio Cafe, το αγαπημένο σημείο συνάντησης των μελών της Beat Generation.

5.JPG


6.jpg


καθώς και άλλα σκοτεινά μπαράκια.

7.JPG


8.JPG


Και μπίρες πολλές μπίρες

9.jpg


10.jpg


11.jpg


12.jpg


και αμερικάνικα ουίσκι (το αγαπημένο μου είναι το bourbon Bulleit whiskey), το οποίο έπινα σε σκοτεινά μπαρ

13.jpg


14.jpg


και pinot noir πολύ pinot noir (έφερα μαζί μου εκλεκτούς οίνους)

15.jpg


16.jpg


17.JPG


και οινοποιεία για οινογνωσία (για να θυμάμαι την ταινία Πλαγίως)

18.JPG


19.JPG


και όλα τα καλά και κυρίως jazz bar.

20.JPG


21.JPG


Εξαιρετικό το road trip στη Δυτική ακτή και Route 1 και Σαν Φρανσίσκο και LA και Σάντα Μπάρμπαρα και πολλά άλλα, όμως σε λίγες ημέρες.

22.JPG


23.JPG


24.JPG


25.JPG


ΥΓ1. Προτιμώ σαφώς τα σκωτσέζικα malt whisky και τα ιρλανδέζικα malt whiskey. Αλλά στις ΗΠΑ θα πιω bourbon whiskey.

ΥΓ2. Διάβασα την εξαιρετική σου ιστορία για την Κρακοβία. Η πόλη αυτή μου είναι ιδιαίτερα αγαπημένη τον χειμώνα, όταν από νωρίς πίνεις τις εξαιρετικές πολωνικές βότκες για να ζεσταθείς. Και να κατεβαίνεις στα υπόγεια μπαρ και να πίνεις και να ακούς live jazz. Μου θύμισες και το bar Propaganda (γέλασα πολύ την πρώτη φορά)

26.JPG


27.JPG


και το La Habana bar.

28.JPG


Αλλά υπάρχουν πολλά bar με live μουσική στην Κρακοβία, ιδίως τη χειμερινή περίοδο.

Θυμήθηκα ένα περιστατικό από ένα ταξίδι στην Κρακοβία. Τότε δεν είχε απ' ευθείας πτήσεις οπότε είχαμε πάει Κρακοβία με τρένο από Βαρσοβία (και είχαμε επιστρέψει με αεροπλάνο στη Βαρσοβία). Μόλις μπήκαμε στο τρένο αφήσαμε τις αποσκευές και κατευθυνθήκαμε άμεσα στο μπαρ του τρένου και ξεκινήσαμε τις μπίρες και τις βότκες. Ήταν βαρύς χειμώνας. Ήμαστε μια παρέα τεσσάρων φίλων. Ο ένας απ' αυτούς ήταν και παραμένει αφάσιος και ενθουσιώδης. Κάποιος άνοιξε έναν οδηγό της Κρακοβίας και μεγαλόφωνα διάβασε ότι η Κρακοβία διαθέτει πάνω από 200 μπαρ με live μουσική. Φτάσαμε αργά στην Κρακοβία και άμεσα, γύρω στα μεσάνυχτα βγήκαμε για μπαρότσαρκα. Περάσαμε από τρία εξαιρετικά μπαρ και όταν κατά τις τέσσερις το πρωί αποφασίσαμε να επιστρέψουμε στο ξενοδοχείο μας, ο αφάσιος και παράλληλα ενθουσιώδης φίλος μας αναφώνησε δυνατά:
-147 έμειναν!!!!
Γελάσαμε πολύ, πάρα πολύ. Η Κρακοβία είναι από τα μέρη που πας για να περάσεις όμορφα.
Και κυρίως στην Πολωνία και ιδιαίτερα στην Κρακοβία δεν κινδυνεύεις να μείνεις χωρίς αλκοόλ. 24 ώρες το 24ωρο.

29.JPG



Βαρέλια ουίσκι από τον Καναδά.
@Yorgos, για να το γράφεις θα έχεις δίκιο. Άλλωστε ο Καναδάς είναι πιο κοντά από την Ιρλανδία. Όμως εμένα το Havana Club, ιδιαίτερα το μαύρο, μου αφήνει μια επίγευση κυρίως από ιρλανδέζικα malt whiskey και λιγότερο από σκωτσεζικα malt whisky. Δεν έχω την αίσθηση από καναδέζικο ουίσκι. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής, εγώ ειδικός είμαι στα ιρλανδέζικα malt whiskey και στα σκωτσεζικα malt whisky, σε αντίθεση με το ρούμι το οποίο πίνω σπάνια. Πάντως αν και σου έχω απόλυτη εμπιστοσύνη (με εξαίρεση τις απόψεις σου για Πεδουλάκη χαχαααα!!!!), θα ρωτήσω στο επόμενο ταξίδι στην Κούβα.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@psilos3, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για ακόμα μια φορά. Συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση, αλλά έλειπα. Η άποψή σου με τιμάει πολύ, όπως έχω ξαναγράψει. Και κάποια στιγμή πρέπει να πιούμε τα ποτά μας. Για Καλιφόρνια δεν έχω γράψει ακόμα, μόνο το live υπάρχει (Live από σύντομο road trip στην Καλιφόρνια με εμπόδια από SAS) . Πρόκειται να γράψω (σχεδόν έτοιμη την έχω). Τις φωτογραφίες να μαζέψω και να βρω τον απαιτούμενο χρόνο. Πάντως ήταν όπως το σκέφτεσαι, saloon στην επαρχία....
Απολαυστικότατος για ακόμα μία φορά σε εικόνα και περιγραφή. Ευχαριστώ θερμά για τα λόγια σου!
Ήμουν σίγουρος ότι υπήρχε υλικό φωτογραφικό και μη, οπότε περιμένω με ανυπομονησία την ιστορία για το roadtrip στη Καλιφόρνια. Μια εκδρομή που αρκετός κόσμος θα ήθελε να πραγματοποιήσει.

Σε ότι αφορά τη Κρακοβία (αφου σου πω ότι χάρηκα πολύ που διάβασες την ιστορία μου) πρέπει να πω ότι έμεινα εντυπωσιασμένος. Πρέπει να την επισκεφτώ οπωσδήποτε και χειμώνα για να την ερευνήσω περαιτέρω, αυτή και τα μπαρ της. Την έχω και εγώ πλέον πάρα πολύ ψηλά στην εκτίμηση μου για όλα αυτά και με χαρά διαπίστωσα ότι οι Πολωνοί έχουν κουλτούρα και εξωστρέφεια και στη διασκέδαση τους. Μπορώ να καταλάβω γιατί είναι η αγαπημένη σου πόλη πολύ καλά. Ωραία εμπειρία αυτή με το τρένο και καπάκι τη μπαρότσαρκα, γέλασα κι εγώ με την ατάκα. Εμπειρίες και περιστατικά που μόνο οι παρέες μπορούν να σκαρώσουν.

Να πιούμε τα ποτά μας κι ας είναι και Κουβανέζικα ρούμια λοιπόν;):)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom