Ιταλία Ισχυρή δόση … Ιταλίας :)

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Συγχαρητήρια!Για το κείμενο(με ωραίο χιούμορ και αυτοσαρκασμό) και τις πολύ ωραίες φωτογραφίες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Βρίσκεται στον πρόναο της εκκλησίας της “Santa Maria in Cosmedin”, η οποία ω! τι έκπληξη είναι Ελληνική! Αυτό δεν το ήξερα. Μπήκα μέσα και άκουσα ελληνικές ψαλμωδίες. Αλήθεια τώρα; «Ελληνικά ακούμε;» Ρώτησα τη φιλενάδα μου. Και μετά είδα και την πινακίδα. Ναι, ελληνική είναι.
Ήξερα οτι είναι ελληνική, αλλά δεν κατάφερα να τη προλάβω ανοιχτή....... Με τόσα που είχα στο πρόγραμμα κάθε μέρα τι να πρωτοδώ δεν ήξερα σε αυτή τη πόλη, και φυσικά δεν τη πρόλαβα για λίγο....φτάσαμε το σούρουπο και είδαμε μόνο το στόμα της αλήθειας που είναι στο εξωτερικό. Δεν ήξερα οτι είναι φιλμ λοκέσιον όμως, αλλά γι αυτά έχουμε εσένα! :) Έστω και αυτό κάτι ήταν, αλλά την έχω ακόμα στο μάτι αυτή την εκκλησία ακριβώς επειδή είναι ελληνική!

Την χαλαρή βόλτα στη Ρώμη τη χρωστάω και εγώ στον εαυτό μου! Αλλά δεν είμαι σίγουρη με ποιο τρόπο ακριβώς θα το καταφέρω αυτό.....:innocent:
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Πολύ ωραία ιστορία @Grerena (μία ακόμη), τα συγχαρητήρια μου. :)
Χρησιμότατη δε για όσους έχουμε βάλει στο μάτι τη Νάπολη και δε καταφέραμε ακόμα να επισκεφτούμε.
Καλές γιορτές!
Ευχαριστώ πολύ. Χαίρομαι αν βοήθησε η ιστορία μου. Εσένα πάντως δε σε φοβάμαι. Φαντάζομαι είναι θέμα ημερών να πας, αφού εσύ με το που σκέφτεσαι έναν προορισμό,... το αποφασίζεις κιόλας! 😀😀

Αγοράσαμε τις φτηνές θέσεις και μετά συνειδητοποιήσαμε ότι δεν βλέπαμε και μόνο ακούγαμε. Μα πως είναι δυνατόν να πουλάνε τέτοιες θέσεις;;;
Στο San Carlo όταν έκλεινα τα εισιτήρια και είδα τα "posti ascolto" (σημεία ακρόασης), το ψιλιάστηκα ότι μπορεί να μη βλέπεις, αλλά χωρίς να το καταλαβαίνω κιόλας. Πως γίνεται σε θέατρο και να μη ... βλέπεις;
Τελικά όταν πήγα είδα τις θέσεις αυτές. Ήταν κάτι ξεκάρφωτες, μοναχικές, ένα μέτρο πίσω από τις δικές μας. Και από τις δικές μας πάντως για να δεις έπρεπε να είσαι ακουμπισμένη στην κουπαστή του μπαλκονιού και χωρίς να ακουμπάς στην πλάτη της καρέκλας σου.
Από δω και πέρα πάντως (και εσύ και εγώ) θα ξέρουμε τι θα κλείνουμε στα θέατρα της Ιταλίας!

@Smaragda53 & @Iris_90
Η αλήθεια είναι ότι η Ρώμη και η Ιταλία γενικότερα σε πολλούς από μας, μας "βγάζει" ένα ... αχ! !! όταν τη σκεφτόμαστε. 😀

@EviTan & @fotast
Δεν φανταζόμουν τη χαρά που θα έπαιρνα διαβάζοντας τα τόσο όμορφα σας σχόλια και για το ταξίδι και για τις φωτογραφίες και κυρίως για το κείμενο. Για την οργάνωση του ταξιδιού όμως δεν μου γράψατε τίποτα καλό και ανησυχώ. 🙃😉🙃 Ευχαριστώ πολύ, πολύ για τα καλά σας λόγια.


Την χαλαρή βόλτα στη Ρώμη τη χρωστάω και εγώ στον εαυτό μου! Αλλά δεν είμαι σίγουρη με ποιο τρόπο ακριβώς θα το καταφέρω αυτό.....:innocent:
Σε καταλαβαίνω πραγματικά. Είναι δύσκολο με το χαρακτήρα που έχουμε.
Ίσως όμως αυτό το χαλαρό να το πετύχεις μόνο ύστερα από 15νθήμερο εντατικών τουριστικών ημερών στη Ρώμη. Μετά από αυτές ίσως με ... καλή οργάνωση 😜 να καταφέρεις και το "χαλαρό". ☺☺
Όσον αφορά τα film location, η Ρώμη έχει πολύ ψωμί. Θα πρέπει κάποια φορά να κάνω ένα (ταξίδι) που να έχει και Cinecitta μέσα, το οποίο και προβλέπω ότι δεν θα είναι και πολύ χαλαρό. 😄
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Ευχαριστώ πολύ. Χαίρομαι αν βοήθησε η ιστορία μου. Εσένα πάντως δε σε φοβάμαι. Φαντάζομαι είναι θέμα ημερών να πας, αφού εσύ με το που σκεφτεσαι έναν προορισμό,... το αποφασίζεις κιόλας! 😀😀



Στο San Carlo όταν έκλεινα τα εισιτήρια και είδα τα "posti ascolto" (σημεία ακρόασης), το ψιλιάστηκα ότι μπορεί να μη βλέπεις, αλλά χωρίς να το καταλαβαίνω κιόλας. Πως γίνεται σε θέατρο και να μη ... βλέπεις;
Τελικά όταν πήγα είδα τις θέσεις αυτές. Ηταν κάτι ξεκάρφωτες, μοναχικές, ένα μέτρο πίσω από τις δικές μας. Και από τις δικές μας πάντως για να δεις έπρεπε να είσαι ακουμπισμένη στην κουπαστή του μπαλκονιού και χωρίς να ακουμπάς στην πλάτη της καρέκλας σου.
Από δω και πέρα πάντως (και εσύ και εγώ) θα ξέρουμε τι θα κλείνουμε στα θέατρα της Ιταλίας!

@Smaragda53 & @Iris_90
Η αλήθεια είναι ότι η Ρώμη και η Ιταλία γενικότερα σε πολλούς από μας, μας "βγάζει" ένα ... αχ! !! όταν τη σκεφτόμαστε. 😀

@EviTan & @fotast
Δεν φανταζόμουν τη χαρά που θα έπαιρνα διαβάζοντας τα τόσο όμορφα σας σχόλια και για το ταξίδι και για τις φωτογραφίες και κυρίως για το κείμενο. Για την οργάνωση του ταξιδιού όμως δεν μου γράψατε τίποτα καλό και ανησυχώ. 🙃😉🙃 Ευχαριστώ πολύ, πολύ για τα καλά σας λόγια.




Σε καταλαβαίνω πραγματικά. Είναι δύσκολο με το χαρακτήρα που έχουμε. Ίσως όμως το πετύχεις μόνο αν έχεις "κλείσει" 15νθήμερο εντατικών τουριστικών ημερών στη Ρώμη. Μετά από αυτές ίσως με ... καλή οργάνωση 😜
να καταφέρεις και το χαλαρό. ☺☺
Όσον αφορά τα film location, η Ρώμη έχει πολύ ψωμί. Θα πρέπει κάποια φορά να κάνω ένα που να έχει και Cinecitta μέσα, το οποίο και προβλέπω ότι δεν θα είναι και πολύ χαλαρό. 😄
Την οργάνωση by @Grerena την θεωρώ δεδομένη..΄Ωρες-ώρες σκέφτομαι να σου αναθέσω φασόν και την οργάνωση των δικών μου ταξιδιών...😉
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom