Ιταλία Ιταλία τον Αύγουστο

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Γειά σας παιδιά.
Σκέφτομαι τον Αύγουστο να πάω Ιταλία για 10 ημέρες.
Λέω να πάω Ρώμη-Μιλάνο-Φλωρεντία-Βενετία. Αξίζει τον κόπο ή είναι λίγες οι μέρες? Για Βενετία δεν με νοιάζει να μείνω και μια ημέρα.
Οι μετακινήσεις μεταξύ των πόλεων με τρένο είναι πολύωρες?
Επίσης πια πόλη να είναι η αφετηρία και από παι πόλη να φύγω για Ελλάδα?
Και ότι άλλο χρήσιμο έχετε να μου πείτε, καλοδεχούμενο.
Υ.Γ Εκπτώσεις πότε έχει???:p
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κεντρική Αφρική
Πάντως τον Αύγουστο θα πετύχεις σίγουρα εκπτώσεις! Κοίτα το ημερολόγιο εδώ:

Calendario Saldi 2011: Saldi invernali, Inverno 2010-2011, saldi abbigliamento fine stagione | Just Shopping

Λάβε υπόψη σου όμως ότι οι μεγάλες πόλεις αδειάζουν τον Αύγουστο και πολλά καταστήματα -εστιατόρια θα είναι κλειστά.

Ρώμη-Φλωρεντία κάνεις από 1:20 έως 4 ώρες, με αντίστοιχη διαφορά τιμής (45 ευρώ το γρήγορο, 30 το ντεμί και 17 το πιο αργό).
Φλωρεντία-Βενετία είναι περίπου 2 ώρες με κόστος 43 ευρώ με το γρήγορο και
Βενετία-Μιλάνο 2:30 ώρες (με κόστος 31 ευρώ) ή 3:30 (με κόστος 14,65 ευρώ).

Δε νομίζω πως σε συμφέρει οικονομικά να αναχωρήσεις από αεροδρόμιο διαφορετικό από εκείνο της άφιξης. Αν ωστόσο το αποφασίσεις θα σου πρότεινα να πας πρώτα Ρώμη και να γυρίσεις από Μιλάνο ή το αντίστροφο.
Οι μέρες σε φτάνουν αν θέλεις να πάρεις μια γεύση από τις πόλεις, αν υποθέσουμε ότι θα αφιερώσεις 4 στη Ρώμη, 2 στη Φλωρεντία, 1 στη Βενετία και 2 στο Μιλάνο, ή τέλος πάντων όπως το αποφασίσεις εσύ. Δεν είναι και το πιο ξεκούραστο πρόγραμμα, βέβαια. Εγώ δεν είμαι πολύ φαν του Μιλάνου και μάλλον θα το άφηνα απ' έξω, αν όμως θέλετε να δείτε όλες τις πόλεις θα στριμωχτείτε και θα βγει το πρόγραμμα.
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Γιατί όμως λες οτι δεν συμφέρει να αλλάξω αεροδρόμια? Το πήγαινε-έλα με το τρένο δεν θα στοιχίσει περίπου το ίδιο με το αεροπλάνο? + την ταλαιπωρία να ξαναγυρίσω πίσω?
Οι σταθμοί των τρένων είναι κοντά στο κέντρο των πόλεων?
Εισιτήρια να βγάλω πριν απο ίντερνετ ή όταν θα πάω εκεί?
Γενικώς οι μετακινήσεις είναι εύκολες ή θα χαθώ με τις βαλίτσες στο χέρι?
Ευχαριστώ.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κεντρική Αφρική
Ναι, δεν είχα υπολογίσει την επιστροφή με το τρένο. Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν το χρεώνουν σαν ένα εισιτήριο ή σαν δύο one-way. Νόμιζα το δεύτερο, γι' αυτό είπα ότι μάλλον δε θα σας συμφέρει. Κοιτάξτε το πάντως.

Οι σταθμοί των τρένων είναι στο κέντρο της πόλης, απλώς υπάρχουν πολλοί σταθμοί που ξεκινούν με την ίδια ονομασία (π.χ. Roma Termini, Roma Ostiense, Roma Tiburtina κλπ κλπ) πρέπει να προσέξεις πού κοντά είναι το ξενοδοχείο σου για να φροντίσεις να κατέβεις. Οι πιο κεντρικοί και συνηθέστεροι είναι Roma Termini, Venezia Santa Lucia, Milano Centrale και Firenze S.M.N (Santa Maria Novella).
Με εισιτήρια δεν είχα ποτέ πρόβλημα να τα βγάλω απευθείας από το σταθμό, αλλά επειδή δεν ξέρω τι γίνεται τον Αύγουστο ίσως θα ήταν καλύτερο να τα βγάλετε από το ίντερνετ, ειδικά αν έχετε φτιάξει πρόγραμμα νωρίτερα.
Να χαθείτε δεν πρόκειται, υπάρχει πίνακας σε κάθε σταθμό που λέει ποιο τρένο αναχωρεί τι ώρα, για πού και από ποια γραμμή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom