Κάλυμνος Λειψοί Πάτμος Κάλυμνος - Λειψοι - Πάτμος

bravehard

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Καλησπέρα παιδιά,
Μέσα Ιουλίου έχω κανονίσει ταξιδάκι σε Κάλυμνο κ island hoping με συνολικά 9 διανυκτερευσεις... Σκέφτομαι για 3 διανυκτερευσεις σε Κάλυμνο, Πάτμο και Λειψους. Πώς το βλέπετε; Είναι κάποιο νησί που αξίζει περισσότερες μέρες εις βάρος των άλλων; Μήπως τα τρία νησιά είναι πολλά κ πρέπει να κόψω κάποιο; Θα ήθελα βέβαια να δω κ τα τρία... θα με βοηθήσετε στον καταμερισμο των ημερών;
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Επειδή έχω πάει σε Πάτμο και Λειψούς, νομίζω το 3 μέρες είναι το μάξιμουμ. Λειψούς συγκεκριμένα πέρσι έμεινα 2.5 μέρες, χωρίς να βαρεθώ. Εξαρτάται βέβαια και σε τι φάση βρίσκεσαι, πόσο θέλεις να αράξεις κλπ.

Για Κάλυμνο ας μας διαφωτίσει κάποιος άλλος. Είναι μέσα στα πλάνα μου πάντως το φετινό καλοκαίρι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα παιδιά,
Μέσα Ιουλίου έχω κανονίσει ταξιδάκι σε Κάλυμνο κ island hoping με συνολικά 9 διανυκτερευσεις... Σκέφτομαι για 3 διανυκτερευσεις σε Κάλυμνο, Πάτμο και Λειψους
Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Ωραίο πλάνο.
Ιδανικός για μένα και ο διαμοιρασμός των ημερών, από τρεις στο καθένα.
Είναι κάποιο νησί που αξίζει περισσότερες μέρες εις βάρος των άλλων;
Δε θα το 'λεγα, καθώς και τα τρία έχουν πραγματάκια να σου δώσουν.
Θα έλεγα μόνο στη Κάλυμνο να βάλεις μία διανυκτέρευση στη Τέλενδο απέναντι για την εμπειρία.
Επίσης με μια μέρα ενοικιασης αυτοκινήτου και μόνο (αν το πάρεις ζεστά) βλέπεις όλο το νησί, που το κύριο χαρακτηριστικό του είναι οι παραλίες του.
Το ίδιο θα πρότεινα και για τη Πάτμο. Μια μέρα αμάξι για να δεις τα απομακρυσμένα, εκτος αν θέλεις τη βόλεψη σου.
Βασικά και με μηχανάκι γίνεται και στα δύο νησιά, αν είσαι του δικύκλου.
Μήπως τα τρία νησιά είναι πολλά κ πρέπει να κόψω κάποιο;
Για κανένα λόγο, έχουμε κάνει και χειρότερα σε 9 ημέρες. :haha: Προλαβαίνεις άνετα.

Πολύ βασικά σημεία που οφείλεις να προσεξεις:

Για Κάλυμνο, διαμονή οπωσδήποτε εκτός από τα Πόθια, καλύτερα σε κάποιον από τους οικισμούς όπως οι Μυρτιές ή το Μασούρι. Άθλια όλα τα χωριά γενικώς στο νησί, ωστόσο προτιμότερα εκεί παρά στα Πόθια που είναι πόλη κανονική. Επίσης τσέκαρε για Τέλενδο όπως είπα και πιο πάνω, φοβερή.
Για Λειψούς: Να έχεις στα υπόψιν ότι μια μέρα θα αφιερωθεί στην εκδρομή με το καϊκη του Καπετάν Γιάννη σε Ασπρονήσια, Μαράθι, Αρκιούς κτλ, οπότε οι τρεις χρειάζονται. Φρόντισε μόνο να μην είναι Κυριακή που δε γίνονται οι εκδρομές.
Για Πάτμο: Διαμονή στη Σκάλα όπου υπάρχουν επιλογές, αν και το στολίδι του νησιού είναι η χώρα. Οι τρεις ημέρες και εκεί γεμίζουν άνετα και πολύ ευχάριστα.
 

bravehard

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες!

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Ωραίο πλάνο.
Ιδανικός για μένα και ο διαμοιρασμός των ημερών, από τρεις στο καθένα.

Δε θα το 'λεγα, καθώς και τα τρία έχουν πραγματάκια να σου δώσουν.
Θα έλεγα μόνο στη Κάλυμνο να βάλεις μία διανυκτέρευση στη Τέλενδο απέναντι για την εμπειρία.
Επίσης με μια μέρα ενοικιασης αυτοκινήτου και μόνο (αν το πάρεις ζεστά) βλέπεις όλο το νησί, που το κύριο χαρακτηριστικό του είναι οι παραλίες του.
Το ίδιο θα πρότεινα και για τη Πάτμο. Μια μέρα αμάξι για να δεις τα απομακρυσμένα, εκτος αν θέλεις τη βόλεψη σου.
Βασικά και με μηχανάκι γίνεται και στα δύο νησιά, αν είσαι του δικύκλου.

Για κανένα λόγο, έχουμε κάνει και χειρότερα σε 9 ημέρες. :haha: Προλαβαίνεις άνετα.

Πολύ βασικά σημεία που οφείλεις να προσεξεις:

Για Κάλυμνο, διαμονή οπωσδήποτε εκτός από τα Πόθια, καλύτερα σε κάποιον από τους οικισμούς όπως οι Μυρτιές ή το Μασούρι. Άθλια όλα τα χωριά γενικώς στο νησί, ωστόσο προτιμότερα εκεί παρά στα Πόθια που είναι πόλη κανονική. Επίσης τσέκαρε για Τέλενδο όπως είπα και πιο πάνω, φοβερή.
Για Λειψούς: Να έχεις στα υπόψιν ότι μια μέρα θα αφιερωθεί στην εκδρομή με το καϊκη του Καπετάν Γιάννη σε Ασπρονήσια, Μαράθι, Αρκιούς κτλ, οπότε οι τρεις χρειάζονται. Φρόντισε μόνο να μην είναι Κυριακή που δε γίνονται οι εκδρομές.
Για Πάτμο: Διαμονή στη Σκάλα όπου υπάρχουν επιλογές, αν και το στολίδι του νησιού είναι η χώρα. Οι τρεις ημέρες και εκεί γεμίζουν άνετα και πολύ ευχάριστα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, είσαι πολύ σαφής κ αναλυτικός :). Οπότε να κρατησουμε λες τις 3 διανυκτερευσεις στο κάθε νησί κ η μία εκ των τριών της Καλύμνου να αφιερωθεί σε εκδρομή στην Τέλενδο. Για ενοικίαση αυτοκινήτου θεωρεις ότι με μια μερα σε Κάλυμνο κ άλλη μία σε Πάτμο είμαστε σχετικά οκ. Σε Λειψους και Τέλενδο δε χρειαζεται κάποιο μέσο λογικά ε?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, είσαι πολύ σαφής κ αναλυτικός :).
Να είσαι καλά. Τα έχω πολύ πρόσφατα όλα γι' αυτό, τα έχω γράψει και αναλυτικά όπου μπορείς να δεις πληροφορίες για τα τρία νησιά που ζητάς.

Οπότε να κρατησουμε λες τις 3 διανυκτερευσεις στο κάθε νησί κ η μία εκ των τριών της Καλύμνου να αφιερωθεί σε εκδρομή στην Τέλενδο.
Ναι εγώ αυτό θα έκανα σίγουρα. Η Τέλενδος μη φανταστείς ότι είναι μακριά, πέντε λεπτά θέλει το καΐκι να σε περάσει απέναντι. Η Ψέριμος είναι γύρω στη μια-μιάμιση ώρα κι επίσης αξίζει για εκδρομή ή διανυκτέρευση.
Για ενοικίαση αυτοκινήτου θεωρεις ότι με μια μερα σε Κάλυμνο κ άλλη μία σε Πάτμο είμαστε σχετικά οκ.
Και αυτό το πιστεύω αρκεί να το πάρετε ζεστά. Στη Κάλυμνο μπορείς να κάνεις το γύρο του νησιού από το πρωί ως το βράδυ και να δεις όλα τα σημεία ενδιαφέροντος. Στη δε Πάτμο να πας εκεί που δεν έχεις πρόσβαση με το λεωφορείο, σε παραλίες όπως η ψιλή άμμος νότια και το λιβάδι γερανίου βόρεια. Τις άλλες μέρες είσαι μια χαρά με τη συγκοινωνία.
Είναι πολύ μικρό νησί, πας παντού με το τοπικό λεωφορείο και με τα δύο ταξί που δουλεύουν συνεχώς. Οι αποστάσεις είναι του πενταλέπτου μάξιμουμ.
και Τέλενδο δε χρειαζεται κάποιο μέσο λογικά ε?
Δεν υπάρχουν οχήματα, ένας μικρός πεζόδρομος είναι όλο κι όλο το νησί... :)
 

bravehard

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Να είσαι καλά. Τα έχω πολύ πρόσφατα όλα γι' αυτό, τα έχω γράψει και αναλυτικά όπου μπορείς να δεις πληροφορίες για τα τρία νησιά που ζητάς.


Ναι εγώ αυτό θα έκανα σίγουρα. Η Τέλενδος μη φανταστείς ότι είναι μακριά, πέντε λεπτά θέλει το καΐκι να σε περάσει απέναντι. Η Ψέριμος είναι γύρω στη μια-μιάμιση ώρα κι επίσης αξίζει για εκδρομή ή διανυκτέρευση.

Και αυτό το πιστεύω αρκεί να το πάρετε ζεστά. Στη Κάλυμνο μπορείς να κάνεις το γύρο του νησιού από το πρωί ως το βράδυ και να δεις όλα τα σημεία ενδιαφέροντος. Στη δε Πάτμο να πας εκεί που δεν έχεις πρόσβαση με το λεωφορείο, σε παραλίες όπως η ψιλή άμμος νότια και το λιβάδι γερανίου βόρεια. Τις άλλες μέρες είσαι μια χαρά με τη συγκοινωνία.

Είναι πολύ μικρό νησί, πας παντού με το τοπικό λεωφορείο και με τα δύο ταξί που δουλεύουν συνεχώς. Οι αποστάσεις είναι του πενταλέπτου μάξιμουμ.

Δεν υπάρχουν οχήματα, ένας μικρός πεζόδρομος είναι όλο κι όλο το νησί... :)
φοβερός ο οδηγός σου! Καταλήγω ότι δεν εχεις αφήσει νησάκι της 'άγονης' γραμμής και ότι σου αρεσουν οι μπίρες...:D
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
φοβερός ο οδηγός σου! Καταλήγω ότι δεν εχεις αφήσει νησάκι της 'άγονης' γραμμής και ότι σου αρεσουν οι μπίρες...:D
Σχεδόν στο πρώτο (έχουμε να δούμε ακόμα πολλά ευτυχώς), σίγουρα ναι στο δεύτερο. :haha:
Σ' ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να βοήθησα.
 

xina

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Καλησπέρα, θα παω την άλλη στη Κάλυμνο για τέσσερις μέρες! Έχετε να προτείνετε παραλίες και ταβερνούλες με ψάρι και παραδοσιακά φαγητά?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα, θα παω την άλλη στη Κάλυμνο για τέσσερις μέρες! Έχετε να προτείνετε παραλίες και ταβερνούλες με ψάρι και παραδοσιακά φαγητά?
Για ρίξε μια ματιά εδώ ,έχω γράψει αναλυτικά για τις όμορφες παραλίες του νησιού.
Με τέσσερις μέρες στη διάθεση σας προλαβαίνετε πάντως άνετα να πάτε Ψέριμο και Τέλενδο. ;)
 

xina

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Για ρίξε μια ματιά εδώ ,έχω γράψει αναλυτικά για τις όμορφες παραλίες του νησιού.
Με τέσσερις μέρες στη διάθεση σας προλαβαίνετε πάντως άνετα να πάτε Ψέριμο και Τέλενδο. ;)
Ευχαριστώ, πολύ κατατοπιστικό 🙂
Ναι έχω στο νου μου για μια ημερήσια Ψέριμο Τέλενδο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom