Καλησπέρα σας.

polkan

Member
Μηνύματα
8
Likes
45
Μπήκα στην ομάδα μετά από προτροπή φίλου καθώς εγώ δεν το γνώριζα. Θέλω να οργανώσω ένα ταξίδι για ΗΠΑ για το επόμενο καλοκαίρι (2022). Κάθε συμβουλή δεκτή. Γενικά πάντως μας αρέσει να ταξιδεύουμε. Έχουμε κάνει μερικά ταξίδια, όλα εντός Ελλάδας. Οι ΗΠΑ είναι το πρώτο μας στο εξωτερικό ως οικογένεια.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλωσήλθες στην παρέα!

:welcome2:

Οι ΗΠΑ, αν και σχετικά μακρινός γεωγραφικά, είναι εύκολος προορισμός. Ακόμα και για πρώτο ταξίδι έξω.

Το μόνο πρόβλημα είναι ο κορονοϊός, καθώς προς το παρόν έχει διακοπεί η έκδοση "ταξιδιωτικής βίζας", προκειμένου να σου επιτραπεί η επιβίβαση στο αεροπλάνο. Το έγγραφο ονομάζεται ESTA. Είχα γράψει ένα σχετικό FAQ για τα διαδικαστικά εδώ. Περίμενε να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο με τον ιό, ώστε να ξανανοίξουν οι αιτήσεις. :rolleyes-80:

Για καλοκαίρι δεν θα έχετε πρόβλημα, εκτός από τις νότιες πολιτείες (εξαιρουμένης της παραλιακής Καλιφόρνια). Αν σκέφτεστε κάποιο συγκεκριμένο μέρος, ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ που μέλη του φόρουμ καταγράφουν τις εμπειρίες τους. :)

Για πού σκέφτεστε;
 

polkan

Member
Μηνύματα
8
Likes
45
Καλωσήλθες στην παρέα!

:welcome2:

Οι ΗΠΑ, αν και σχετικά μακρινός γεωγραφικά, είναι εύκολος προορισμός. Ακόμα και για πρώτο ταξίδι έξω.

Το μόνο πρόβλημα είναι ο κορονοϊός, καθώς προς το παρόν έχει διακοπεί η έκδοση "ταξιδιωτικής βίζας", προκειμένου να σου επιτραπεί η επιβίβαση στο αεροπλάνο. Το έγγραφο ονομάζεται ESTA. Είχα γράψει ένα σχετικό FAQ για τα διαδικαστικά εδώ. Περίμενε να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο με τον ιό, ώστε να ξανανοίξουν οι αιτήσεις. :rolleyes-80:

Για καλοκαίρι δεν θα έχετε πρόβλημα, εκτός από τις νότιες πολιτείες (εξαιρουμένης της παραλιακής Καλιφόρνια). Αν σκέφτεστε κάποιο συγκεκριμένο μέρος, ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ που μέλη του φόρουμ καταγράφουν τις εμπειρίες τους. :)

Για πού σκέφτεστε;
Πρόθεση μας είναι με μείνουμε περίπου 3 εβδομάδες. Έχουμε συγγενείς στο Ρέντινγκ της Πενσυλβάνια και θα μείνουμε εκεί τις περισσότερες μέρες. Ωστόσο σκεφτόμαστε να μείνουμε 6 μέρες (5 διανυκτερεύσεις) στη Νέα Υόρκη που είναι όνειρο τόσο για εμάς όσο και για το γιο μου και ένα διήμερο ή τριήμερο στην Ουάσινγκτον.
Σχετικά με την ESTA γνωρίζω μερικά πράγματα αλλά πιστεύω μέχρι του χρόνου το καλοκαίρι να έχουμε ξεμπλοκάρει με το κορονοϊό.
Διάβασα χθες βράδυ ένα εξαιρετικό άρθρο της evaT (το κάτωθι Link) και δεν μπορούσα να κοιμηθώ μετά. Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που ήταν γραμμένο και με ξεσήκωσε.
ΗΠΑ - Νέα Υόρκη λέμε και κλαίμε!!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλημέρα, έχετε αρκετές μέρες στη διάθεσή σας. Νέα Υόρκη δεν έχω πάει, όμως η Ουάσινγκτον ήταν το πιο πρόσφατο ταξίδι μου στο εξωτερικό. :)

Οι 3 μέρες μου φαίνονται το ελάχιστο που θα χρειαζόταν η πόλη. Πέρα από τα διάφορα ιστορικά μνημεία (ΟΚ, μπορεί να μην ξετρελάνουν το παιδί), υπάρχει π.χ. το Steven Udvar-Hazy Center, το οποίο αποτελεί παράρτημα του Air & Space Museum. Εκτός από αεροπλάνα, ένα από τα εκθέματα είναι και το πραγματικό διαστημικό λεωφορείο Discovery, κάτι που πιστεύω θα εντυπωσιάσει τον μικρό. Αυτό μαζί με το Mount Vernon, το πατρικό σπίτι του Ουάσινγκτον, στο οποίο ηθοποιοί με ρούχα εποχής δείχνουν τον τρόπο ζωής εκείνη την εποχή, γεμίζουν το τριήμερο. ;)

Για ό,τι διευκρίνηση θέλεις για την DC, ή για τις οδικές μετακινήσεις εκεί (αν και θα έχεις και πληροφόρηση εκ των έσω), εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. :)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
καλως ηλθες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom