Καλύτερος κρητικός νομός.

Καλύτερος κρητικός νομός.


  • Total voters
    45

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ωραίο θέμα που μπορεί να γεννήσει συζητήσεις και χρήσιμες πληροφορίες.
Ποτέ δε θεωρούσα τη Κρήτη νησί, τουλάχιστον με την έννοια που βλέπουμε τα άλλα νησιά στην Ελλάδα. Τη λες σχεδόν ολόκληρη χώρα, με αρκετά μεγάλες διαφορές και ποικιλομορφία.

Για να έρθω στα της ψηφοφορίας, είναι πολύ πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις έναν από τους νομούς της. Ο καθένας με τις ομορφιές του, τις παραλίες, τις πόλεις, τα φαράγγια, τα δάση, τα οροπέδια και ότι μπορεί κανείς να φανταστεί.

Με μεγάλη δυσκολία θα ψηφίσω το Λασήθι, ως λιγότερο διαφημισμένο, άγονο και τροπικό παράλληλα νομό, παρόλο που οι πόλεις τους υστερούν κατά πολύ. Είναι ο νομός που επισκέφτηκα πρώτος απ' όλους και μου έκανε τρομερή εντύπωση, από τα χωριά του που τα έλεγες ξεχασμένα στο χρόνο, το φαγητό του, τους ανθρώπους του, μέχρι τις όμορφες παραλίες και το φοινικόδασος.

Βέβαια όσο γυρνάω τη Κρήτη διαπιστώνω κάθε φορά ότι έχω δει όλο και λιγότερα...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Είμαι η δεύτερη ψήφος του Λασιθίου!😄. Αν και προσωπικά ουδέποτε ήμουν κρητικοmaniac😉, για κάποιο λόγο "κόλλησα" απίστευτα με κάποια συγκεκριμένα μέρη όπως η Κριτσα, το Βαι, η μονη Τοπλού. Έχει θαρρώ έναν ιδιαίτερο αέρα το Λασίθι. Ακόμα και οι κάτοικοι μου φάνηκαν κάπως διαφορετικοι από τους υπόλοιπους Κρητικους
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Ρέθυμνο για τους πιο αυθεντικούς Κρητικούς και την τρομερή φιλοξενία
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ρέθυμνο για τους πιο αυθεντικούς Κρητικούς και την τρομερή φιλοξενία
Όλη η Κρήτη έχει αυθεντικούς Κρητικούς και τρομερή φιλοξενία, δε νομίζω να υστερεί κάποιος νομός σε αυτούς τους τομείς.

Επιλέγω Λασίθι. Πιο φιλήσυχο, με πάρα πολλές εναλλαγές τοπίων, με τα διαμαντάκια Χρυσή και Κουφονήσι και πολύ όμορφα νησάκια και στη βόρεια πλευρά του νομού (Ψείρα, Γιανυσάδα, Δραγονάδα). Πανέμορφα φαράγγια και μικρά και μεγάλα, Οροπέδιο Λασιθίου με αρχέγονη ιστορία.

Επίσης, έχει αρκετά απομακρυσμένα μέρη εκτός αστικών κέντρων τα οποία κρύβουν διαφορετική κουλτούρα και πολιτισμό από μόνα τους, με μεγαλύτερο παράδειγμα την Ζάκρο. Κατα γενική ομολογία, δεν βρίσκεις στο Λασίθι ακρότητες που θα δεις σε άλλους νομούς. Για να μην ονοματίσω περιοχές άλλων νομών που θεωρούνται άβατο με στοιχεία παρανομίας, φασαρίες κλπ, στο Λασίθι δεν το βρίσκεις αυτό.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Όλη η Κρήτη έχει αυθεντικούς Κρητικούς και τρομερή φιλοξενία, δε νομίζω να υστερεί κάποιος νομός σε αυτούς τους τομείς.

Επιλέγω Λασίθι. Πιο φιλήσυχο, με πάρα πολλές εναλλαγές τοπίων, με τα διαμαντάκια Χρυσή και Κουφονήσι και πολύ όμορφα νησάκια και στη βόρεια πλευρά του νομού (Ψείρα, Γιανυσάδα, Δραγονάδα). Πανέμορφα φαράγγια και μικρά και μεγάλα, Οροπέδιο Λασιθίου με αρχέγονη ιστορία.

Επίσης, έχει αρκετά απομακρυσμένα μέρη εκτός αστικών κέντρων τα οποία κρύβουν διαφορετική κουλτούρα και πολιτισμό από μόνα τους, με μεγαλύτερο παράδειγμα την Ζάκρο. Κατα γενική ομολογία, δεν βρίσκεις στο Λασίθι ακρότητες που θα δεις σε άλλους νομούς. Για να μην ονοματίσω περιοχές άλλων νομών που θεωρούνται άβατο με στοιχεία παρανομίας, φασαρίες κλπ, στο Λασίθι δεν το βρίσκεις αυτό.
΄Εχω επισκεφθεί την Κρήτη πάνω από 10 φορές. Μ΄αρέσει πάρα πολύ και το Λασίθι, καμμία αντίρρηση, απλά έπρεπε να ψηφίσουμε κάποιον από τους 4 νομούς, ψήφισα Ρέθυμνο γιατί από εκεί έχω τις καλύτερες αναμνήσεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Λασίθι για την ιδιαιτερότητα και την αυθεντικότητα του.΄Οση έχει μείνει ακόμη.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Σιωπηρή δύναμη βλέπω τα Χανιά.
Καθόλου σιωπηρή. Είναι η πιο γνωστή και πιο διαφημισμένη πλευρά της Κρήτης, με ευχαριστεί ιδιαίτερα που γράφονται απόψεις για τους υπόλοιπους νομούς.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Απο φύση, παραλίες, πόλη όμορφη, λιμανάκια θα εβαζα

1. Χανιά
2. Ρέθυμνο
3. Ηράκλειο
4. Λασίθι..
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Αντικειμενικα ειναι τα χανια. Ομορφη πρωτευουσα νομου εχουν, αξιοπρεπεις παραλιες κοντα στην πολη εχουν (ακρωτηρι), τροπικες παραλιες εχουν (ελαφονησι, μπαλος κπλ), βουνα εχουν (λευκα ορη), λιμνη εχουν (κουρνα), ομορφα χωρια εχουν, φαραγγι εχουν, αγρια ομορφια προς το λυβικο πελαγος εχουν.. γι αυτο και ειναι βεβαια ο πιο τουριστικα αλλοτριωμενος νομος που το καλοκαιρι μπορει να τα κανει οριακα αφορητα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom