Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
650000 τελικά είναι τα τεστ τα ελαττωματικά.Θα παραγγείλουν καινούργια.Μέχρι να έρθουν θα ριχνουμε τα χαρτιά για να δούμε ποιος είναι άρρωστος και ποιος όχι.
https://www.elconfidencial.com/espa...utm_medium=social&utm_campaign=ECDiarioManual
Χωρις να κατεχω αυτη την περιεργη γλωσσα, παρακλαδι της ιταλικης, νομιζω λεει για γρηγορα τεστ κ οχι για το στανταρντ ελεγχο που γινεται με πολυωρη pcr. Οποτε παιξτε μπιριμπα με τα χαρτια προς το παρον..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Την Κυριακή λέγαμε ότι στρατός έστηνε αντίσκηνα για να γίνουν νοσοκομεία και απορούσα γιατί δεν χρησιμοποιούνται οι χώροι των εκθέσεων.Σήμερα στην Μαδρίτη ξήλωσαν τα αντίσκηνα και σε μεγάλο εκθεσιακό χώρο φτιάχνουν νοσοκομείο με 5000 κρεβάτια και 64 μεθ.
Με μια μεγάλη επιχείρηση,στρατού πυροσβεστικής και εθελοντών μπήκε σε λειτουργία το νοσοκομείο.Από σήμερα αρχίζει πιο αυστηρός έλεγχος στις μετακινήσεις με μηδενική ανοχή στους παραβάτες.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Με μια μεγάλη επιχείρηση,στρατού πυροσβεστικής και εθελοντών μπήκε σε λειτουργία το νοσοκομείο.Από σήμερα αρχίζει πιο αυστηρός έλεγχος στις μετακινήσεις με μηδενική ανοχή στους παραβάτες.
Με σταμάτησε πριν λίγο η αστυνομία. Λέει η αγορά μου ήτανε μικρής αξίας και θεωρείται δικαιολογία για να σπάσω την καραντίνα και είναι παράβαση. Μου κάνουν τη χάρη λέει και με αφήνουν αλλά να μη με ξαναδούν να βγαίνω για 5 πράγματα. Τους ρώτησα πώς ορίζουν μια μεγάλη αγορά για να ξέρω και μου είπαν γύρω στα 100 ευρώ, να τους δώσω την εντύπωση ότι πάω να κλειστώ μέρες στο σπίτι. Ύφος 10 καρδιναλίων, σαν την ελληνική αστυνομία ένα πράγμα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Με σταμάτησε πριν λίγο η αστυνομία. Λέει η αγορά μου ήτανε μικρής αξίας και θεωρείται δικαιολογία για να σπάσω την καραντίνα και είναι παράβαση. Μου κάνουν τη χάρη λέει και με αφήνουν αλλά να μη με ξαναδούν να βγαίνω για 5 πράγματα. Τους ρώτησα πώς ορίζουν μια μεγάλη αγορά για να ξέρω και μου είπαν γύρω στα 100 ευρώ, να τους δώσω την εντύπωση ότι πάω να κλειστώ μέρες στο σπίτι. Ύφος 10 καρδιναλίων, σαν την ελληνική αστυνομία ένα πράγμα.
Δεν πάμε/πάνε καλά. Καθόλου καλά! :mad:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Δεν πάμε/πάνε καλά. Καθόλου καλά! :mad:
Την Δευτέρα που μας πέρασε ήρθαν από τον Καναδά στο Παρίσι πειραματόζωα ειδικά για έρευνα για τον κορονοιοκαι έπρεπε να εκτελωνιστουν και να μεταφερθούν σε εργαστήρια νομίζω στο Μονπελιέ.Ο εκτελωνισμος δεν έγινε και στα πειραματόζωα θα γινόταν ευθανασία.Κάθε ζωάκι είναι προϊόν κλωνοποίησης και στοιχίζει από 5-10 χιλιάδες.Το χειρότερο είναι ότι το εργαστήριο σταματά την έρευνα για 15 ημέρες και αντί να σε διευκολύνουν στον εκτελωνισμο σε κυνηγάνε για πόσα ψώνια έχεις.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Με σταμάτησε πριν λίγο η αστυνομία. Λέει η αγορά μου ήτανε μικρής αξίας και θεωρείται δικαιολογία για να σπάσω την καραντίνα και είναι παράβαση. Μου κάνουν τη χάρη λέει και με αφήνουν αλλά να μη με ξαναδούν να βγαίνω για 5 πράγματα. Τους ρώτησα πώς ορίζουν μια μεγάλη αγορά για να ξέρω και μου είπαν γύρω στα 100 ευρώ, να τους δώσω την εντύπωση ότι πάω να κλειστώ μέρες στο σπίτι. Ύφος 10 καρδιναλίων, σαν την ελληνική αστυνομία ένα πράγμα.
Δηλαδή και να τέλειωνε η εξάπλωση του κορώνα και να μην υπήρχαν ποια κρούσματα, ποιο κράτος θα ήταν τόσο χαζό να το ανακοινώσει στα ρομποτάκια του;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Δίπλα από το νοσοκομείο vall d Hebron κατασκευάζεται σε κλειστό γυμναστήριο πρόχειρο νοσοκομείο 132 κλινών για τους ελαφρά ασθενείς.Από την μη κυκλοφορία των ανθρώπων,ξεθαρεψαν τα άγρια ζώα και εμφανίστηκαν στις πόλεις.Αγριογούρουνα στην Ντιαγκοναλ,λίγο μετά το γήπεδο της Μπάρτσα.Επίσης αγριοκατσικα,ελάφια κλπ σε διάφορες πόλεις.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Σήμερα έπρεπε να πάω στην Βαρκελώνη και μάλιστα από την Δυτική πλευρά,μια διαδρομή απο εδώ που είμαι 70 χιλιόμετρα και άλλα τοσα να γυρίσω.Έπρεπε να πάω τρόφιμα σε μοναχικό άτομο που έχει προβλήματα υγείας και δεν βγαίνει έξω.Τίποτα και πουθενά δεν υπήρχε αστυνομία,ούτε μπλόκα,ούτε τίποτα.Γεμάτο από ταμπέλες,ότι γίνονται έλεγχοι και πρέπει να κυκλοφορούν μόνο οι ελάχιστοι που επιτρέπονται.Αλλά από μπλόκα τίποτα.Μόνο να τρομοκρατούν τον κόσμο να μην κυκλοφορεί.Στο μάρκετ που πήγα,ήταν τρεις της αστυνομίας και έλεγαν στον κόσμο να κρατάει αποστάσεις και να φοράνε γάντια και μάσκες,αλλά μόνο ο ένας είχε γάντια και κανείς τους μάσκες.Μάλιστα τους είδα να κάθονται δίπλα δίπλα να έχουν κάνει πηγαδάκι και να μιλάνε.Φαίνεται τα μέτρα είναι για μας.
IMG_20200330_095607.jpg

Τα βελάκια που λέγαμε για μονόδρομους στο μάρκετ.Όχι όριο ταχύτητας δεν έβαλαν ακόμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom