Κούβα Κούβα, η εκδρομή των ονείρων μας στο νησί της επανάστασης.

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.743
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Υπέροχα! Κ γω ακόμα δεν ξεκίνησα για το δικό μου ταξίδι κ πριζωθηκα άσχημα για Κούβα μόλις διάβασα την ιστορία σου! Όχι ότι δεν ήθελα από πριν δηλαδή....πππφφφ ούτε 2 ζωές φτάνουν να πάμε σ' όλα αυτά τα μαγικά μέρη με το Ρυθμό που μας δίνουν άδειες κ το μπάτζετ που πρέπει να εξοικονομούμε
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Υπέροχα! Κ γω ακόμα δεν ξεκίνησα για το δικό μου ταξίδι κ πριζωθηκα άσχημα για Κούβα μόλις διάβασα την ιστορία σου! Όχι ότι δεν ήθελα από πριν δηλαδή....πππφφφ ούτε 2 ζωές φτάνουν να πάμε σ' όλα αυτά τα μαγικά μέρη με το Ρυθμό που μας δίνουν άδειες κ το μπάτζετ που πρέπει να εξοικονομούμε
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Όπως τα λες, αν είχαμε διαθέσιμο χρόνο και μπατζετ θα φερναμε βόλτα ολόκληρη τη γη δέκα φορές. Τώρα αναγκαστικά ιεραρχούμε τα θέλω και τα μπορώ μας...;)
 

DimitraTz

New Member
Μηνύματα
4
Likes
28
Ευχαριστούμε για την τόσο αναλυτική ιστορία σου!!! Μας βοήθησε πάρα πολυ στο τόσο όμορφο ταξίδι μας στην Κούβα φέτος το Πάσχα!!! Και μας έσωσε θα έλεγα η περιγραφή για την Σάντα Κλάρα και το λάστιχο, που αν δεν την είχαμε διαβάσει θα την πατάγαμε και εμείς... Μας στάματησαν σε στενάκι πάνω από το Μαυσωλείο του Τσε, τάχα να ρωτήσουν κάτι και ταυτόχρονα άλλος μας πήρε την βαλβίδα από την πίσω ρόδα... Αλλά ευτυχώς ξέραμε και φύγαμε από το σημείο με πίτα το λάστιχο και στο παρκινγκ του μουσείου πήραμε τηλ το γραφείο ενοικίασης... Κατά τα άλλα μαγευτική χώρα, ωραίοι άνθρωποι (αν εξαιρέσεις τους συγκεκριμένους με το λάστιχο) και πολύ πολύ πολύ ρούμι!!!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστούμε για την τόσο αναλυτική ιστορία σου!!! Μας βοήθησε πάρα πολυ στο τόσο όμορφο ταξίδι μας στην Κούβα φέτος το Πάσχα!!!
Εγώ ευχαριστώ για όσα λες και χαιρομαι ιδιαίτερα που αυτή εδώ η ιστορία στάθηκε αφορμή για να βοηθήσει το δικό σας ταξίδι. Βέβαια αυτό είναι και το νόημα των ιστοριών ίσως, ένα από τα σημαντικότερα, να μπορέσουμε να περάσουμε κάτι & να βοηθήσουμε όποιον ψάχνει ανάλογο ταξίδι.
Τη Κούβα τη λατρεύω και τη θυμάμαι πάντα με νοσταλγία και χαμόγελο!
Και μας έσωσε θα έλεγα η περιγραφή για την Σάντα Κλάρα και το λάστιχο, που αν δεν την είχαμε διαβάσει θα την πατάγαμε και εμείς...
Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως τη πατήσαμε έτσι, δε πειράζει αυτά είναι διδάγματα, ευτυχώς που δεν σας έκαναν εσάς τη ζωή δύσκολη.
Κατά τα άλλα μαγευτική χώρα, ωραίοι άνθρωποι
Ακριβώς αυτό! :)
και πολύ πολύ πολύ ρούμι!!!!!
Άντε καλέ, υπερβολές, ποιος το πίνει το ρούμι; :haha:
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
986
Likes
2.072
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Πρώτη φορά άκουσα για την ανταλλακτική οικονομία του τύπου δώσε μου το μπλουζάκι που φοράς και πάρε 3 μαγνητάκια κι ένα ζωγραφιστό πιάτο. Να και κάτι καινούριο.
τέλειο! έτσι θα έπρεπε να είναι η οικονομία κανονικά!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
986
Likes
2.072
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Λίγο μετά κάναμε τη βουτιά στη θάλασσα, η οποία μου χάλασε την όποια εικόνα είχα μέχρι εκείνη την ώρα. Η λεγόμενη θολούρα του ωκεανού που λέτε, παρόμοια με μια κάτω του μετρίου δική μας θάλασσα όπως πχ Λιτόχωρο Πιερίας, Σταυρός Χαλκιδικής και πάει λέγοντας. Και η συγκεκριμένη εντύπωση δεν ήταν μόνο δική μου, αλλά με όσους Έλληνες έχω μιλήσει σχετικά με αυτό. Θεωρώ ότι κάποιος που έχει δει με τα μάτια του παραλίες όπως το Μπάλο Χανίων, τις Σεϋχέλλες Ικαρίας, τα πράσα Κιμώλου, το πλατύ γιαλό Λειψών, κτλ. κτλ. (θα μπορούσα να γράφω άλλες δύο σελίδες, η λίστα είναι ατελείωτη) δεν έχει σε τίποτα να ζηλέψει αυτές της Κούβας. Τίποτα όμως πέρα απ’ το πολύ ωραίο σκηνικό που περιέγραψα και την αίσθηση της Καραϊβικής. Δε ξέρω πως είναι σε άλλα διπλανά μέρη, ξέρω αυτό που είδαν τα ματάκια μου και δεν με εντυπωσίασε στη τελική επ’ ουδενί. Ήταν όμως ευχάριστο διάλειμμα το μπάνιο στη θάλασσα ειδικά τέτοια άκυρη για εμάς εποχή, δε λέω.
Πες τα Ψηλέ!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
986
Likes
2.072
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Καθίσαμε λίγο στη πλατεία για να μπούμε στο Ίντερνετ. Οι τουρίστες άρχισαν να καταφτάνουν μαζί με τις συνήθειες τους. Τραπεζάκι και μπύρα Heineken. Δηλαδή ρε φίλε ήρθες στη Κούβα, έκανες τόσα χιλιόμετρα, πήγες στο Τρινιδάδ, έκατσες σε αυτή την υπέροχη πλατεία, για να πιείς αυτό το μπουγαδόνερο; Ε τι να πω εγώ μετά.
Πες τα ξανά!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
τέλειο! έτσι θα έπρεπε να είναι η οικονομία κανονικά!
Ναι ήταν πολύ περίεργη και ωραία περίπτωση, δε το χα ξαναδεί!
Κι από τότε έχω να πω άλλα τόσα, από παραλίες άλλο τίποτα. Ελλάδα και ξερό ψωμί!
Ζώα όρθια, η κακή πλευρά του τουρισμού. :haha:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.827
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ναι ήταν πολύ περίεργη και ωραία περίπτωση, δε το χα ξαναδεί!

Κι από τότε έχω να πω άλλα τόσα, από παραλίες άλλο τίποτα. Ελλάδα και ξερό ψωμί!

Ζώα όρθια, η κακή πλευρά του τουρισμού. :haha:
Ελληνες?


για τις παραλιες διαφωνω...
καταρχην για μενα αλλο παραλιες αλλο θαλασσα
η κουβα εχει ωραιες παραλιες...τα νερα δεν ειναι ωραια
γενικα σε Καραιβικη μονο στο Μεξικο βρηκα καποιες ωραιες οσον αφορα τα νερα . Αλλα βεβαια πηγα και σε τρεις χωρες μονο
ιδιες αν οχι καλυτερες με Ελλαδα βρηκα σε Ισπανια, καλυτερες σε νησια Ειρηνικου,
αλλα για μενα η μεγαλυτερη εκλπληξη ηταν η Μαγιορκα...δεν το περιμενα....αν σου λεγανε οτι εισαι σε ελληνικο νησι η Χαλκιδικη το πιστευες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.463
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom