Παξοί Κυνηγώντας το Οινόπνευμα και την Καμάρα στους Παξούς

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.946
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@Dr Snoopy & @hawk Πολύ σημαντικά τα όσα γράφετε, δίνουν εξήγηση για όσα επικρατούν στο νησί και ενδιαφέρουν νομίζω πολύ κόσμο. Ευχαριστούμε.
Έτσι κι αλλιώς σε τέτοιου τύπου νησιά προτιμώ τον Ιούνιο ή το Σεπτέμβριο, αν και η ενημέρωση που είχα από φίλο που μένει μόνιμα στη Πάργα και πήγε πέρυσι τον Οκτώβριο παρακαλώ, είναι ότι επικρατεί ακριβώς το ίδιο σε ότι αφορά τις τιμές!
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
@Dr Snoopy & @hawk Πολύ σημαντικά τα όσα γράφετε, δίνουν εξήγηση για όσα επικρατούν στο νησί και ενδιαφέρουν νομίζω πολύ κόσμο. Ευχαριστούμε.
Έτσι κι αλλιώς σε τέτοιου τύπου νησιά προτιμώ τον Ιούνιο ή το Σεπτέμβριο, αν και η ενημέρωση που είχα από φίλο που μένει μόνιμα στη Πάργα και πήγε πέρυσι τον Οκτώβριο παρακαλώ, είναι ότι επικρατεί ακριβώς το ίδιο σε ότι αφορά τις τιμές!
Επικρατεί το ίδιο γιατί υπάρχουν φράγκατοι Άγγλοι και Ιταλοί στο νησί , στο μήνυμα που έχω γράψει , έχω όλες τις έξυπνες ιδέες για να μην πληρώσεις τα μαλλιά της κεφαλής σου στους Παξούς , που η αλήθεια είναι πως δεν είναι σαν Μύκονο και Σαντορίνη που εχει 12 και 15 ευρώ η σαλάτα :cool:
 
Last edited:

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Είναι παρα πολυ απλό , οι Παξινοι έχουν πολυ καλο κόσμο από Ιταλία, όταν λέμε καλο κόσμο θα σου πω τι είδα όταν πηγα στον Ερημίτη να δω το ηλιοβασίλεμα, το 90 ℅ των Ιταλών είναι φραγκατοι, Rolex στο χέρι και ντυμένοι με Armani, Iceberg και Louis Vuitton , τα τραπέζια ήταν τίγκα στις σαμπάνιες και θαλασσινά , για να δουν το ηλιοβασίλεμα .

Ρωτώντας τον τυπο που είχα κλείσει την πρωτη χρόνια το δωμάτιο του , μου είπε το κλασσικό που μου εχουν πει παντου , οι Παξινοι έχουν πολυ καλές σχέσεις με τους Ιταλούς, πληρωνουν Dealers, οι οποίοι φέρνουν καλό κόσμο στο νησί, μου το είπε ξεκάθαρα, ' τι να τους κάνουμε τους Έλληνες ; Οι Ιταλοί γεμίζουν το νησί και αφήνουν φράγκα, το 80% των Ελλήνων μπατιρεψε ' .

Αυτη είναι η αλήθεια δυστυχώς, ένα 15 % έχει ακόμα να πληρωσει 100 ευρω την βραδιά , γι αυτό πολυ πανε στο εξωτερικό το καλοκαίρι .

Απλα πουλαει η Ελλάδα ακόμα, τραγικα ακριβή με δωμάτια χωρίς πρωινο κλπ , στο εξωτερικό με λιγότερα χρήματα έχουνε πρωινο με μπουφέ κλπ, δεν εννοώ σε τριτοκοσμικές χώρες :cool:



Ακόμα καλύτερα είναι να μένεις εξω από τον Γάιο , αρκετή βαβούρα και κόσμο έχει ο Γάιος , καλύτερα προς Λάκκα , Ιερομόναχο ή Λογγο να μείνεις , ηρεμία και χαλάρωση :cool:
Αυτό που είδες στον Ερημίτη είναι η ίδια εικόνα που είδα και εγώ το 1983.Ασε που όταν έβγαινα το βραδυ νόμιζα ότι ήμουν σε Ιταλικό σαλόνι μόδας!Νομιζω ότι έγινε αντιληπτό τώρα για ποιο λόγο το νησί είναι ακριβό.

@Dr Snoopy & @hawk Πολύ σημαντικά τα όσα γράφετε, δίνουν εξήγηση για όσα επικρατούν στο νησί και ενδιαφέρουν νομίζω πολύ κόσμο. Ευχαριστούμε.
Έτσι κι αλλιώς σε τέτοιου τύπου νησιά προτιμώ τον Ιούνιο ή το Σεπτέμβριο, αν και η ενημέρωση που είχα από φίλο που μένει μόνιμα στη Πάργα και πήγε πέρυσι τον Οκτώβριο παρακαλώ, είναι ότι επικρατεί ακριβώς το ίδιο σε ότι αφορά τις τιμές!
Η συμβουλή μου για Ιούνιο ή Σεπτέμβριο δεν είχε σχέση με τις τιμές αλλά με την πολυκοσμία,ιδιαίτερα τον Αύγουστο που οι Ιταλοί πάνε διακοπές.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
οι Παξοί είναι γνωστό κοτερο-νήσι χρόνια τώρα, οι τιμές δεν πέφτουν. Επίσης υπάρχει μονοπώλιο και λίγες επιλογές, οπότε μπορούν και "βαράνε". Πανέμορφο νησάκι παρ'ολα αυτα.
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Η συμβουλή μου για Ιούνιο ή Σεπτέμβριο δεν είχε σχέση με τις τιμές αλλά με την πολυκοσμία,ιδιαίτερα τον Αύγουστο που οι Ιταλοί πάνε διακοπές.
Τον Σεπτέμβρη ( οχι φέτος λόγω του ιου) , γίνεται χαμός από τους Άγγλους, μου το έλεγε μαγαζάτορας στη Λάκκα, απλά φέτος οι Βορειοι ( Γερμανοί - Άγγλοι) δεν θα έρθουν άνετα λόγω του ιου, αυτό μου το είπε ο πατριος ενός φίλου μου που έχει τουριστικό πρακτορειο , το 80 % των κρατήσεων έχουν ακυρωθεί από τις συγκεκριμένες χώρες, τώρα οι Ιταλοί που είναι ανεύθυνοι ας έρθουν :cool:
 

DepecheM

Member
Μηνύματα
23
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΒΟΥΡΓΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Όμορφη η προσέγγιση και η διήγηση σου.
Πρόσθεσε περισσότερα φωτογραφικά στιγμιότυπα στην ιστορία σου αν έχεις για να κάνεις ακόμα περισσότερους να ζηλέψουν....
Το περιβόητο ηλιοβασίλεμα από τον Ερημίτη
IMG_20200718_205656.jpg


Η παραλία Μπάλος, λίγα χλμ έξω από το Γαιο
PANO_20200718_174015.jpg


Ο κολπίσκος της Λάκκας
PANO_20200717_173100.jpg
 

Walantis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα σε όλους τους λάτρεις των ταξιδιών

Σκεφτόμαστε να πάμε οικογενειακά πριν τον 15 Αύγουστο ( 10 με 12 ) για 2 διανυκτερεύσεις στους Παξούς .
Ψάχνουμε για ένα δωμάτιο ( 2 ενήλικες και 2 παιδιά ) , από την αναζήτηση που έχουμε κάνει διαπιστώσαμε ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει (250+ την βραδιά ) ..
Μήπως έχει κάνεις υπόψιν κάτι σε πιο λογικές τιμές ?

Σας ευχαριστώ :playball:
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Καλημέρα σε όλους τους λάτρεις των ταξιδιών

Σκεφτόμαστε να πάμε οικογενειακά πριν τον 15 Αύγουστο ( 10 με 12 ) για 2 διανυκτερεύσεις στους Παξούς .
Ψάχνουμε για ένα δωμάτιο ( 2 ενήλικες και 2 παιδιά ) , από την αναζήτηση που έχουμε κάνει διαπιστώσαμε ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει (250+ την βραδιά ) ..
Μήπως έχει κάνεις υπόψιν κάτι σε πιο λογικές τιμές ?

Σας ευχαριστώ :playball:
Νομίζω αργήσατε να ψάξετε για κατάλυμα τουλάχιστον για τον Γάιο που είναι το λιμάνι και το σημείο εκκίνησης του νησιού.
Για πιό οικονομικά και διαθέσιμα για την ώρα καταλύματα σου προτείνω το Casa Leoni στην Λάκκα
https://www.airbnb.gr/rooms/33385570?source_impression_id=p3_1596180679_gaXjgxZaRGdYGX4l
και το Loggos Couple Suite στον Λογγό
https://www.airbnb.gr/rooms/3589928..._impression_id=p3_1596180795_homGYB9Fgo8gibuZ
 
Last edited:

Walantis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Νομίζω αργήσατε να ψάξετε για κατάλυμα τουλάχιστον για τον Γάιο που είναι το λιμάνι και το σημείο εκκίνησης του νησιού.
Για πιό οικονομικά και διαθέσιμα για την ώρα καταλύματα σου προτείνω το Casa Leoni στην Λάκκα
https://www.airbnb.gr/rooms/33385570?source_impression_id=p3_1596180679_gaXjgxZaRGdYGX4l
και το Loggos Couple Suite στον Λογγό
https://www.airbnb.gr/rooms/3589928..._impression_id=p3_1596180795_homGYB9Fgo8gibuZ
Σε ευχαριστώ !!!!
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Καλημέρα σε όλους τους λάτρεις των ταξιδιών

Σκεφτόμαστε να πάμε οικογενειακά πριν τον 15 Αύγουστο ( 10 με 12 ) για 2 διανυκτερεύσεις στους Παξούς .
Ψάχνουμε για ένα δωμάτιο ( 2 ενήλικες και 2 παιδιά ) , από την αναζήτηση που έχουμε κάνει διαπιστώσαμε ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει (250+ την βραδιά ) ..
Μήπως έχει κάνεις υπόψιν κάτι σε πιο λογικές τιμές ?

Σας ευχαριστώ :playball:
Το νησί είναι μικρό, όποτε όπου και να μένεις το ίδιο είναι, μπες στο Booking, υπάρχουν δωμάτια, παρε τηλέφωνο για να συνεννοηθείς, ψάχνεις τελευταία στιγμή, να βρεις σε ένα νησί με λίγα καταλυματα , λογικό είναι οι υψηλές τιμές , πολυ όμορφο νησί :cool:
 

Walantis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Το νησί είναι μικρό, όποτε όπου και να μένεις το ίδιο είναι, μπες στο Booking, υπάρχουν δωμάτια, παρε τηλέφωνο για να συνεννοηθείς, ψάχνεις τελευταία στιγμή, να βρεις σε ένα νησί με λίγα καταλυματα , λογικό είναι οι υψηλές τιμές , πολυ όμορφο νησί :cool:
Σε ευχαριστώ... το ξέρω ήταν απόφαση τελευταίας στιγμής !!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom