Τουρκία Κωνσταντινούπολη, ακύρωση ή να πάμε;

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα στην παρέα,
ολοκαίνουργια εδώ κ ξεκινάω με προβληματισμό, εάν κάποιος έχει γνώση κ μπορεί να μας βοηθήσει!
Κλείσαμε, εδώ κ ένα μήνα, με ενα φιλικό ζευγάρι 4ήμερο για Κωνσταντινούπολη, οργανωμένα με ταξιδιωτικό γραφείο.
Μας πρόλαβαν οι εξελίξεις κ τώρα είμαστε σε δίλημμα, να ακυρώσουμε την κράτηση κ να χάσουμε την προκαταβολή, τα μισά χρήματα δώσαμε, ή να το τολμήσουμε, διότι το πρακτορείο μας φυσικά δεν παίρνει θέση, εφόσον δεν υπάρχει κ κάποια επίσημη οδηγία, μας είπαν ότι υπάρχουν κάποιες ακυρώσεις αλλά το πρόγραμμα ισχύει... ' Ηθελα να ρωτήσω εάν κάποιος πήγε αυτές τις μέρες στην Πόλη ή σκοπεύει να πάει κ εάν έχει κάποιου είδους πληροφόρηση.
Θερμά ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα και καλωσήρθες!
Να πάτε και να περάσετε όμορφα! Η Πόλη είναι μαγευτική και ο τουρίστας/ταξιδιώτης δεν επηρεάζεται από αυτά που γίνονται στη Συρία (προς το παρόν τουλάχιστον). Αν υπάρχει κίνδυνος, θα στο ακυρώσουν από μόνοι τους (και δε θα χάσεις και την προκαταβολή)
 

rovespieros

Member
Μηνύματα
68
Likes
34
Καλησπέρα και καλωσήρθες!
Να πάτε και να περάσετε όμορφα! Η Πόλη είναι μαγευτική και ο τουρίστας/ταξιδιώτης δεν επηρεάζεται από αυτά που γίνονται στη Συρία (προς το παρόν τουλάχιστον). Αν υπάρχει κίνδυνος, θα στο ακυρώσουν από μόνοι τους (και δε θα χάσεις και την προκαταβολή)
εμεις παντως το ακυρωσαμε....
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Καλησπέρα και καλωσήρθες!
Να πάτε και να περάσετε όμορφα! Η Πόλη είναι μαγευτική και ο τουρίστας/ταξιδιώτης δεν επηρεάζεται από αυτά που γίνονται στη Συρία (προς το παρόν τουλάχιστον). Αν υπάρχει κίνδυνος, θα στο ακυρώσουν από μόνοι τους (και δε θα χάσεις και την προκαταβολή)
Και εγώ συμφωνώ. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ακύρωσης. Η Πολή θα συνεχίσει να είναι ασφαλής και είναι και κρίμα να χάσετε τα λεφτά σας.
 

elena_kav

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα και καλωσήρθες!
Να πάτε και να περάσετε όμορφα! Η Πόλη είναι μαγευτική και ο τουρίστας/ταξιδιώτης δεν επηρεάζεται από αυτά που γίνονται στη Συρία (προς το παρόν τουλάχιστον). Αν υπάρχει κίνδυνος, θα στο ακυρώσουν από μόνοι τους (και δε θα χάσεις και την προκαταβολή)
Καλώς σας βρήκα...
Θερμά ευχαριστώ... αυτό πιστέυω κι εγώ, αλλά δεν αποφασίζω μόνη σε αυτό το ταξίδι!!!
 

Strange

Member
Μηνύματα
9
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καππαδοκία
Την Παρασκευή φεύγω κ εγώ για Κωνσταντινούπολη, ούτε που σκέφτηκα να ακυρώσω το προγραμματισμένο ταξίδι. Αν υπήρχε κάποιος κίνδυνος θα υπήρχε και επίσημη ταξιδιωτική οδηγία. Κρίμα που ακυρώσατε αλλά τέτοιες αποφάσεις παίρνονται ομαδικά.
 

elena_kav

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Την Παρασκευή φεύγω κ εγώ για Κωνσταντινούπολη, ούτε που σκέφτηκα να ακυρώσω το προγραμματισμένο ταξίδι. Αν υπήρχε κάποιος κίνδυνος θα υπήρχε και επίσημη ταξιδιωτική οδηγία. Κρίμα που ακυρώσατε αλλά τέτοιες αποφάσεις παίρνονται ομαδικά.
Δεν ακυρώσαμε, ακόμη τουολάχιστον, εγώ είμαι ήδη με το ένα πόδι εκεί, έτοιμη, ψημένη, αλλά ακριβώς αυτό...! δεν αποφασίζω μόνη..!!! Γι αυτό ζήτησα απόψεις...Θερμά ευχαριστώ.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Εγώ δεν θα το έβλεπα σαν λόγο ακύρωσης την ασφάλεια, αλλά εάν θα πήγαινα να ενισχύσω την οικονομία μιας Χώρας που αυτή τη στιγμή διεξάγει πόλεμο σε μια άλλη χώρα και που το ένα της μάτι είναι στα δικά μας όρια... Δλδ που τραβάμε την γραμμή. Εαν είχε κάνει την ίδια κίνηση προς την Κύπρο ή την Βουλγαρία θα πήγαινε κάποιος ή θα ακυρωνε την κράτηση?
Εαν ο προβληματισμός είναι η ασφάλεια στην Κων/πολη θεωρώ ότι δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Άλλωστε και τον Μάιο που πήγα στην Κων/πολη είχε και στρατό στην Πόλη.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
1.942
Δεν ακυρώσαμε, ακόμη τουολάχιστον, εγώ είμαι ήδη με το ένα πόδι εκεί, έτοιμη, ψημένη, αλλά ακριβώς αυτό...! δεν αποφασίζω μόνη..!!! Γι αυτό ζήτησα απόψεις...Θερμά ευχαριστώ.
Απο θεμα ασφαλειας δεν εχεις θεμα..φιλη μου γυρισε προχθες και ολα ηταν μια χαρα..αν για ιδεολογικους λογους δε θες να πας να ενισχυσεις μια χωρα οικονομικα λογω πολεμου τοτε ακυρωνεις
 

Bessyk

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Καλημέρα από Κωσταντινούπολη μένω στην Sultanahmet είχα και εγώ Τους ίδιους προβληματισμούς λίγες μέρες πριν κάνω το ταξίδι ,ωστόσο ήρθαμε. Δεν διακρίνω κάποιο φόβο στους ντόπιους δεν ανησυχούν. Πριν φύγω από Ελλάδα είχα επικοινωνήσει με Τούρκους γνωστούς μου για παν ενδεχόμενο . Εύχομαι ότι καλύτερα
 

elena_kav

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Απο θεμα ασφαλειας δεν εχεις θεμα..φιλη μου γυρισε προχθες και ολα ηταν μια χαρα..αν για ιδεολογικους λογους δε θες να πας να ενισχυσεις μια χωρα οικονομικα λογω πολεμου τοτε ακυρωνεις
Για πολλούς λόγους από ηθικής κ πολιτικής σκοπιάς θα έπρεπε να μποικοάρουμε όχι μονον την Τουρκία αλλά πολύ λαό κ κοσμάκη καθώς κ προιοντα τους....αλλά θέλει πολλές ωρες ανάλυσης τουτο! εγώ υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι μία κ μονο φορά θα πάω στην Πόλη, στην Αγιά Σοφιά, θα προσπαθήσω να δω τον τόπο που ξεριζώθηκαν οι προγόνοι μου κ έτυχε αυτή η φορά να είναι αυτές οι μέρες...Ευχαριστώ πολύ.
 

elena_kav

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα από Κωσταντινούπολη μένω στην Sultanahmet είχα και εγώ Τους ίδιους προβληματισμούς λίγες μέρες πριν κάνω το ταξίδι ,ωστόσο ήρθαμε. Δεν διακρίνω κάποιο φόβο στους ντόπιους δεν ανησυχούν. Πριν φύγω από Ελλάδα είχα επικοινωνήσει με Τούρκους γνωστούς μου για παν ενδεχόμενο . Εύχομαι ότι καλύτερα
Καλημέρα από Καβάλα... απ οτι κατάλαβα είσαι εκεί τώρα. Παραμένει η Πόλη στους ρυθμούς της δίχως κάποιο φόβο ή με επιπλέον μέτρα προστασίας να έχουν παρθεί? Τουρίστες έχει? κυκλοφορούν κανονικά? ξέρεις αν τους έχει δοθεί κάποια οδηγία? Ευχαριστώ θερμά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom