Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

Stavros7

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Πανεύκολο... από περίπτερο την πήραμε και την φορτίσαμε αμέσως μετά σε μηχάνημα που υπάρχει σε όλες τις στάσεις μετρό, λεωφορείων, τραμ ή τελεφερίκ... παντού δηλαδή. Με την ίδια κάρτα περνάει και η σύντροφός σου ή όσα άλλα μέλη είναι μαζί σου.... την περνάς από το μηχάνημα αντίστοιχες φορές με όσα είναι τα άτομα.... Έτσι αφαιρούνται τα ανάλογα χρήματα για τα αντίστοιχα εισιτήρια των ατόμων που θα ταξιδέψουν. Στο ίδιο μηχάνημα ενημερώνεσαι και για το υπόλοιπο. Όταν δεις ότι τελειώνει, συμπληρώνεις χρήματα
Σε ευχαριστώ πολύ!


Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει αυτό το video γιατί άλλο να διαβάζεις για κάτι και άλλο να το βλέπεις στην πράξη
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ πραγματικά!
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Μερικά updates για την Πόλη..

Άνοιξε χθες η επέκταση της γραμμής του μετρό από Καντίκιοϊ μέχρι το αεροδρόμιο Σαμπιχά Γκιοκτσέν (SAW) οπότε γίνεται ευκολότερη η πρόσβαση.

Ανοίγει τον επόμενο μήνα και ο νέος οδοντωτός που θα ανεβοκατεβαζει από το μετρό στο Μπεμπέκ. Θα προστεθούν και νέες διαδρομές στα καραβάκια, ενδιαφέρον έχουν οι γραμμές Καντίκιοϊ - απευθείας Κεράτιος, και καμπατας - μποστάντζι όπου θα διέρχεται από δύο νέες προβλήτες, την ιστορική στο Μόδι που θα ξαναλειτουργήσει μετά από δεκαετίες και μια δεύτερη στο Τζαντέμποσταν.
Πολλα άλλα έργα /γραμμές είναι να δοθούν από του χρόνου.

Σημαντικό, αλλάζει η ιστανμπουλκαρτ για τους τουρίστες. Πλέον η κλασική κάρτα γίνεται προσωπική και πρέπει να συνδεθεί με αριθμό τουρκικής ταυτότητας για να συνεχίζει να δουλεύει από του χρόνου. Για τους επισκέπτες η μόνη δυνατότητα πια είναι η αγορά της νέας προπληρωμένη κάρτας απεριόριστων διαδρομών που λανσαρίστηκε από τον Σεπτέμβριο.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Μερικά updates για την Πόλη..

Άνοιξε χθες η επέκταση της γραμμής του μετρό από Καντίκιοϊ μέχρι το αεροδρόμιο Σαμπιχά Γκιοκτσέν (SAW) οπότε γίνεται ευκολότερη η πρόσβαση.

Ανοίγει τον επόμενο μήνα και ο νέος οδοντωτός που θα ανεβοκατεβαζει από το μετρό στο Μπεμπέκ. Θα προστεθούν και νέες διαδρομές στα καραβάκια, ενδιαφέρον έχουν οι γραμμές Καντίκιοϊ - απευθείας Κεράτιος, και καμπατας - μποστάντζι όπου θα διέρχεται από δύο νέες προβλήτες, την ιστορική στο Μόδι που θα ξαναλειτουργήσει μετά από δεκαετίες και μια δεύτερη στο Τζαντέμποσταν.
Πολλα άλλα έργα /γραμμές είναι να δοθούν από του χρόνου.

Σημαντικό, αλλάζει η ιστανμπουλκαρτ για τους τουρίστες. Πλέον η κλασική κάρτα γίνεται προσωπική και πρέπει να συνδεθεί με αριθμό τουρκικής ταυτότητας για να συνεχίζει να δουλεύει από του χρόνου. Για τους επισκέπτες η μόνη δυνατότητα πια είναι η αγορά της νέας προπληρωμένη κάρτας απεριόριστων διαδρομών που λανσαρίστηκε από τον Σεπτέμβριο.
Έχω μια παλιά που είχα εκδώσει το 2019 με κάποιες λίγες λίρες μέσα. Μπορώ άραγε να χρησιμοποιησω σε Μετρό τραμ η και καραβάκι του Βοσπόρου η θα χρειαστεί νέα Istanbul card ποια η γνώμη σου;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Μια χαρά θα σου δουλέψει. Η δικιά μου είναι του 14 ή 15 και δουλευει μέχρι και σήμερα
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Έχω μια παλιά που είχα εκδώσει το 2019 με κάποιες λίγες λίρες μέσα. Μπορώ άραγε να χρησιμοποιησω σε Μετρό τραμ η και καραβάκι του Βοσπόρου η θα χρειαστεί νέα Istanbul card ποια η γνώμη σου;
Για τώρα ναι.. Αλλά όπως έγραψα είναι θέμα χρόνου να καταργηθούν οι παλιές από τη νέα χρονιά χωρίς να είναι σίγουρο το πότε ακόμα... Το σίγουρο είναι ότι από το νέο χρόνο δεν θα γίνεται πλέον έκπτωση στις μετεπιβιβάσεις καθώς μόνο για τις κάρτες που έχουν συνδεθεί με αριθμό τουρκικής ταυτότητας και έχουν 'προσωποποιηθεί' θα συνεχίσει η δυνατότητα αυτή μέχρι να καταργηθούν τελείως οι ανώνυμες..

Κατά τα άλλα, άνοιξε τις προάλλες ο νέος οδοντωτός που συνδέει το μετρό στο Ετιλέρ με το Ασιγιάν στο Βόσπορο κοντά στο Μπεμπέκ και στο κάστρο της Ρούμελης, και συνδέθηκε ακτοπλοϊκά με απέναντι καθώς και με Ουσκουντάρ.
Ξεκίνησαν επίσης από 1ης Νοεμβρίου οι νέες γραμμές των καραβιών στις οποίες αναφέρθηκα σε προηγούμενο μήνυμα..
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Για τώρα ναι.. Αλλά όπως έγραψα είναι θέμα χρόνου να καταργηθούν οι παλιές από τη νέα χρονιά χωρίς να είναι σίγουρο το πότε ακόμα... Το σίγουρο είναι ότι από το νέο χρόνο δεν θα γίνεται πλέον έκπτωση στις μετεπιβιβάσεις καθώς μόνο για τις κάρτες που έχουν συνδεθεί με αριθμό τουρκικής ταυτότητας και έχουν 'προσωποποιηθεί' θα συνεχίσει η δυνατότητα αυτή μέχρι να καταργηθούν τελείως οι ανώνυμες..

Κατά τα άλλα, άνοιξε τις προάλλες ο νέος οδοντωτός που συνδέει το μετρό στο Ετιλέρ με το Ασιγιάν στο Βόσπορο κοντά στο Μπεμπέκ και στο κάστρο της Ρούμελης, και συνδέθηκε ακτοπλοϊκά με απέναντι καθώς και με Ουσκουντάρ.
Ξεκίνησαν επίσης από 1ης Νοεμβρίου οι νέες γραμμές των καραβιών στις οποίες αναφέρθηκα σε προηγούμενο μήνυμα..

Προσπαθώ να συνδέσω την Istanbul card που έχω απο το 2019 στην εφαρμογή του κινητού και βάζοντας το κινητό δεν φαίνεται να επικαιροποιειται η να με ενημερώνει για το υπόλοιπο... Θυμάμαι ότι είχα κάπου 10-15 TL πάντως.

Κάτι τελευταίο...θέλω να βρεθώ στην ανατολική πλευρά της γέφυρας του Βοσπόρου ακριβώς στην είσοδο....αυτή τη Κυριακή πολύ νωρις το πρωί.
Δεδομένου ότι θα είναι κλειστοί όλοι οι δρόμοι λόγω του μαραθωνίου που διέρχεται παραλιακά, ποιος είναι ο ασφαλέστερος τρόπος μετακίνησης ΙΧ- MM Κλπ δεν θα λειτουργούν σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση.

Το σημείο που θέλω να αναχωρήσω είναι Yenikapi Metro station
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Προσπαθώ να συνδέσω την Istanbul card που έχω απο το 2019 στην εφαρμογή του κινητού και βάζοντας το κινητό δεν φαίνεται να επικαιροποιειται η να με ενημερώνει για το υπόλοιπο... Θυμάμαι ότι είχα κάπου 10-15 TL πάντως.

Κάτι τελευταίο...θέλω να βρεθώ στην ανατολική πλευρά της γέφυρας του Βοσπόρου ακριβώς στην είσοδο....αυτή τη Κυριακή πολύ νωρις το πρωί.
Η σχετική εφαρμογή για την istanbulkart δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί πια από επισκέπτες, λειτουργεί μόνο αν έχεις αριθμό τουρκικής ταυτότητας /κάρτας παραμονής για να κάνεις πρώτα εγγραφή.
Είναι κάτι που βλέπω να γίνεται όλο και περισσότερο συχνό τελευταία σε πολλές υπηρεσίες, άλλες πολιτικές και τιμές για ξένους και άλλες για κατοίκους όπου ζητούν συνεχώς αριθμό τουρκικής ταυτότητας για εγγραφή πρώτα..

Τα μμμ θα δουλεύουν εκτός ίσως από τα λεωφορεία που περνάνε από τη διαδρομή.. Με το αυτοκίνητο ίσως είναι πιο δύσκολα με τους κλειστούς δρομους, στη θέση σου θα το άφηνα εκεί στο yenikapi και θα έπαιρνα marmaray για Ουσκουντάρ και από εκεί μέτρο για altunizade. Αν τρέχεις και έχεις αριθμό στο στήθος, οι μετακινήσεις είναι δωρεάν τη μέρα αυτή. Αν θυμάμαι καλά ο δημος βάζει και δωρεάν λεωφορεία για το σημείο εκκίνησης για τους αθλητές το πρωί.

Edit: Βλέπω ότι από Ουσκουντάρ θα έχει ο δήμος και δωρεάν λεωφορειάκια για την εκκινηση, δες αναλυτικά για πληροφορίες μετάβασης στο Ana Sayfa - Maraton İstanbul
 
Last edited:

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
1000 ευχαριστώ


Αυτό κατάλαβα και εγώ ότι οι Τούρκοι εφαρμόζουν παντού διπλές τιμές: πχ εγγραφή για τον αγώνα σε Τούρκους πολίτες: 90 TL
Εγγραφή για μη Τούρκους: 90€

Είναι τρελό το ποσό αν το σκεφτείς λίγο τη στιγμή που σε αντίστοιχη διοργάνωση στην Ελλάδα Αθήνα η τιμή είναι ακριβώς μισή.
Προφανώς οι Τούρκοι απευθύνονται σε Ρώσσους η Ευρωπαίους Ολιγαρχες με την πολιτική αυτή
(Υ.Γ. η αντίστοιχη εγγραφή σε παρόμοιο ακριβώς αθλητικο.γεγονος στην Ζυρίχη Ελβετία πιο ακριβή πόλη της Ευρώπης ήταν 70€ την στιγμή που οι Τούρκοι διοργανωτές ζητάνε 90€)
To Παραθέτω σαν μέτρο σύγκρισης σε όσους ταξιδεύουν σύντομα στην γειτονική χώρα.

Έχω και άλλα πολλά παραδείγματα να σας παρουσιάσω απο πρόσφατο ταξίδι σε επαρχιακή πόλη της Τουρκίας πριν ένα μήνα.

Τιμή αγοράς 1kgr Baklava στην επαρχία Balikesir Νότια της Προύσας: 90 TL
Στο πορθμείο του Canakale Δαρδανέλια ευρωπαϊκή πλευρά φέρυ μποτ η ίδια ποσότητα :180TL
 
Last edited:

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Χαίρετε! Λέμε να επισκεφτούμε την Πόλη για το τριήμερο των Φώτων. Θα μείνουμε κοντά στον Πύργο του Γαλατά. Μπορεί κάποιος να μου πει ποιος είναι ο ευκολότερος τρόπος για να πάμε στο μέρος της ρίψης του Σταυρού από τον Πατριάρχη;
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Χαίρετε! Λέμε να επισκεφτούμε την Πόλη για το τριήμερο των Φώτων. Θα μείνουμε κοντά στον Πύργο του Γαλατά. Μπορεί κάποιος να μου πει ποιος είναι ο ευκολότερος τρόπος για να πάμε στο μέρος της ρίψης του Σταυρού από τον Πατριάρχη;
Λεωφορείο προς Φανάρι. Πάνε πολλά προς τα εκει. Βάλτε την ακριβή τοποθεσία σας στο google maps και σας βγάζει την πλησιέστερη στάση. Το πολύ σε 20 λεπτά έχετε φτάσει.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Χαίρετε! Λέμε να επισκεφτούμε την Πόλη για το τριήμερο των Φώτων. Θα μείνουμε κοντά στον Πύργο του Γαλατά. Μπορεί κάποιος να μου πει ποιος είναι ο ευκολότερος τρόπος για να πάμε στο μέρος της ρίψης του Σταυρού από τον Πατριάρχη;
Είτε 55Τ από Sishane είτε 99Α (με λίγο παραπάνω περπάτημα).
Εναλλακτικά ταξί
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom