Κύθνος Κύθνος basics!

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Παρε τηλ στο filoxenia, μου δίνανε δίκλινο για μέσα Ιουλίου 65 ευρώ τη βραδιά
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Πήγα πριν 2 χρόνια στην Κύθνο Πρωτομαγιά. Έμεινα στο Μέριχα στη Κοντσέτα. Πολύ ωραίο το δωμάτιο και η θέα μαγική αλλά έχει πάρα πολλά σκαλοπάτια για να φτάσεις. Έχε υπόψιν να ρωτάς για την πρόσβαση. Καλό ταξίδι!
 
Μηνύματα
34
Likes
34
Συγχαρητηρια κατ αρχην...σε ρωτησα, αν και δε περιμενα τοσο λεπτομερη απαντηση, καθως πριν 4-5 χρονια,ξεκινησαμε στις 14 Αυγουστου να ψαχνουμε για να δουμε που θα παμε τη μια βδομαδα που ειχαμε ρεπο με τη φιλη μου...ετσι βρηκαμε την Κυθνο,για ξεκουραση κυριως...16 αυγουστου δεν εβρισκα κατω απο 80ε στη χωρα και απο 60ε στο λιμανι...τελικα στο τελευταιο τηλ που εκανα στα ενοικιαζομενα στο λιμανι,απαντησε η κ.Βαγγελιω:"30ε ...και το δωματιο ειναι μπροστα στο λιμανι"μου λεει!!!(ολογραφως: τριαντα ευρω)...εννοειτε το εκλεισα...μπροστα στο λιμανι,ολος ο κολπος πιατο με μπαλκοναρα 4x4 σε 1ο οροφο!!!(οπως καταλαβα, το σπιτι της το "εκοψε" και εφτιαξε ενα επιπλεον δωματιο με μπανιο και κουζινακι,σε εκεινο μειναμε-εχει και αλλα διπλα σε αλλο οικοδομημα).Ενα απλουστατο δωματιο δικλινο ακριβως πανω απο ενα μινι ματκςτ και πισω απο το σημςιο που βγαζουν το εμπορευμα τους τα ψαροκαϊκα...Ενα καλο καθαρισμα στο μπανιο,για ψυχολογικους κυριως λογους, και ηταν οκ...Να σημειωσω πως δε κοιταξαμε καθολου για Καναλα και Λουτρα...επισης εκανα μια λιστα απο ολες τις ταξιδιωτικες σελιδες της Κυθνου,και ηταν σε μια σελιδα μονο το τηλ της...λογω ηλικιας δεν ασχολιοταν οπως μας ειπε και ειχε σταθερους πελατες...Βγηκαμε 2 νυχτες στη χωρα,2 νυχτες στο λιμανι,1 απογευμα στη Δρυοπιδα (και για νυχτα στο λιμανι) και 1 νυχτα στα Λουτρα...με τον τροπο που κανουμε τις διακοπες μας,γυρνωντας δηλ το μερος οπου πηγαινουμε, οπου και να μεναμε παλι θα επρεπε να ανεβουμε στη μηχανη για τις διαδρομες, οποτε προτιμησαμε κατα κυριο λογο να τρωμε και να πινουμε το ποτο μας στα τραπεζακια στην αμμο...Σιγουρα επαιξε ρολο και η τιμη του δωματιου,αν ξαναπηγαινα παλι στο ιδιο θα κοιτουσα πρωταρχικα να μεινω...αλλωστε δε ζηταμε πολυτελειες στις διακοπες μας(5αστερα,πισινες κλπ) καθως ειμαστε δυο απλοι λαικοι ανθρωποι...αυτα που θελαμε τα βρηκαμε...ετσι μειναμε στον Μεριχα...ειπαμε να παμε μια μερα και βλεπουμε...τελικα κατσαμε ολες εκει...καλα να περασετε,πολυ χαλαροι και καλοι ανθρωποι οσοι γνωρισαμε!
Συμφωνώ απόλυτα για ότι εχει να κάνει με τους ανθρώπους της Κύθνου!!! Υπέροχοι, χαμογελαστοί και ευγενείς άνθρωποι. Μου έχει μείνει αυτό. Και μιλάω ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους και κυρίως τους ηλικιωμένους. Ένα μικρό παράδειγμα: πήγα σε ένα μαγαζί να ψωνίσω κρέας. Το μαγαζί αυτό το είχαν δύο ηλικιωμένοι, ανδρόγυνο, μέχρι να μου κόψουν το κρέας, να το ζυγίζουν κ.λ.π., πιάσαμε συζήτηση, τους ανέφερα ότι έχω παιδιά... Πήρα στο τέλος το κρέας και έφυγα, έμενα λίγο παραπάνω και όταν επέστρεφα στο δωμάτιο, περνούσα έξω από το μαγαζί τους, μια-δύο μέρες αργότερα, περνούσα από έξω με ψώνια από αλλού τύπου μαγαζιά και βγήκαν και οι δύο μόλις με είδαν, ο παππούς και η γιαγιά με αυγά στα χέρια τους και με φώναξαν να μου τα δώσουν για τα παιδιά... 😍😍😍😍 Γλυκύτατοι άνθρωποι.
 

Saefmar

Member
Μηνύματα
48
Likes
56
Καλησπέρα και εδω. Κυθνος για Αγ. Πνευματος φετος.
Προτασεις για φαγητο στο νησι?
Ευχαριστώ πολύ
 

accountfortravel

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά, να ρωτήσω η πρόσβαση στην παραλία Γαϊδουρόμαντρα γίνεται μέσω χωματόδρομου ο οποίος είναι περίπου 2 χιλιόμετρα.? Αυτός ο χωματόδρομος είναι για ένα αυτοκίνητο μόνο? Τι γίνεται αν κυκλοφορούν αυτοκίνητα στο ανέβασμα αλλά και στο κατέβασμα? Κάνεις 1 χιλιόμετρο όπισθεν?!
 

tripGR

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά, να ρωτήσω η πρόσβαση στην παραλία Γαϊδουρόμαντρα γίνεται μέσω χωματόδρομου ο οποίος είναι περίπου 2 χιλιόμετρα.? Αυτός ο χωματόδρομος είναι για ένα αυτοκίνητο μόνο? Τι γίνεται αν κυκλοφορούν αυτοκίνητα στο ανέβασμα αλλά και στο κατέβασμα? Κάνεις 1 χιλιόμετρο όπισθεν?!
Καλησπέρα,
Είναι χωματόδρομος αλλα υπάρχει χωρος και για δεύτερο αυτοκίνητο,υπάρχουν αρκετα ανοιγματα στην διαδρομή.
Στο τέλος πάνω απο την παραλία στενεύει.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
5 βράδια για Κύθνο είναι πολλά; Λέμε τόσα ώστε να χαλάσουμε τελείως...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
5 βράδια για Κύθνο είναι πολλά; Λέμε τόσα ώστε να χαλάσουμε τελείως...
Μήπως παραχαλαρώσετε; Εντάξει είναι μεγαλούτσικο νησί κι έχει ενδιαφέρον, χωράνε 5 μέρες, αλλά όπως διαπιστώνεις δεν είναι και τέρμα φθηνό. Θα μου πεις με τι να το συνδυάσεις; Αντε με καμιά Σέριφο, αλλά ανεβάζεις το κόστος έτσι...
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μήπως παραχαλαρώσετε; Εντάξει είναι μεγαλούτσικο νησί κι έχει ενδιαφέρον, χωράνε 5 μέρες, αλλά όπως διαπιστώνεις δεν είναι και τέρμα φθηνό. Θα μου πεις με τι να το συνδυάσεις; Αντε με καμιά Σέριφο, αλλά ανεβάζεις το κόστος έτσι...
Ασε ψηλέ, οδεύουμε σε καλό μονοπάτι. Έχω αρχίσει emails και παίρνω καλές απαντήσεις. Να σου πω την αλήθεια ούτε καν το περίμενα, διότι οι τιμές για Κύθνο οπότε και να κοίταγα ήταν απίστευτα ακριβές. Βέβαια, κοιτούσα πάντα μέσα στο καλοκαίρι για να πάμε καλοκαίρι.

Πρώτη φορά ψάχνουμε τόσο νωρίς και μάλλον θα δικαιωθούμε...

Γιαυτό ρωτάω αν αξίζει 5 βράδια. Αν είναι πολλά πάμε 4 και γλιτώνουμε το 1 βραδυ. Τα περισσότερα καλοκαίρια πηγαίνουμε 4 βράδια και παντα λέγαμε καλά θα ήταν να μέναμε ακόμα 1 :haha:

Μιλάω για Αύγουστο...Αν πάμε Ιούλιο ίσως πέσει κ άλλο το κόστος.

Σέριφο έχουμε πάει..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τα περισσότερα καλοκαίρια πηγαίνουμε 4 βράδια και παντα λέγαμε καλά θα ήταν να μέναμε ακόμα 1
Ποτέ δεν είναι χαμένο ένα βράδυ στις Κυκλάδες, όχι 4, αλλα 24 να μένατε ακόμα ένα πάντα χωράει! :haha:
Να το κλείσετε, θα βρεις και φθηνή λογικά διαμονή. Το θέμα είναι που... Βολεύει γενικώς ο Μέριχας αλλά δεν είναι και το πιο όμορφο μέρος του νησιού.
Όπως και να 'χει πάντως από θέμα τιμών, όσα είναι κοντά στην Αττική βαράνε, δε χαρίζουν!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Στην Κυθνο με τις αμέτρητες παραλίες όχι ούτε 15 είναι πολλές. Θα ξεχαστείτε από τα πάντα.
Επίσης προτείνω το Αλοζι στο Μεριχα, εξαιρετική διαμονη με φανταστική θέα. Θα το βρείτε σε ινσταγκραμ και Facebook
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Έχοντας πάει ήδη 5 φορές στην Κύθνο και έχοντας μείνει σχεδόν σε όλες τις πιθανές περιοχές θα έλεγα ότι θα προτιμούσα να μείνω στα ενοικιαζόμενα της Μεγάλης Άμμου στην Κανάλα, παρόλο που είναι σχετικά απομακρυσμένο από τα άλλα μέρη του νησιού.
Μέριχα έχω τις χειρότερες εντυπώσεις. Δωμάτια υπερτιμημένα, πολύ ζεστά (εκτός αν πάτε χειμώνα ;)) μέχρι και κάτω από σκάλες έχω μείνει με τιμές 4άστερου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom