Λήμνος Λήμνος

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ευχαριστώ για τη πληροφόρηση. Οχι, δε συζητάμε για clubs και τα σχετικά, θα ψάχναμε τη Μύκονο..:haha:
Κανένα σοβαρό μπαρ να πινουμε τα ποτά μας, μεζεδοπωλεία κτλ. Αλλά εντάξει, Αύγουστο σε νησί είσαι, κατι καλο θα βρεθεί, δε μπορεί! Κυκλοφορεί νέος κοσμος στη Μύρινα το βραδακι;
Κάπως έτσι, για πεντε-εξι διανυκτερεύσεις το προσανατολίζω. Χαίρομαι που μου λες οτι αρκουν, τουλάχιστον για τα πιο κεντρικά.
Απλώς ο καθένας το σκέφτεται διαφορετικά για αυτό το διευκρινίζω.Τα περισσότερα ωραια της Λήμνου είναι εκτος πόλης. Μεζεδοπωλεία δεν ειδα στη Μύρινα. Μαγαζιά για κοκτέιλ και ποτά έχει και είναι μαζεμένα το ένα δίπλα στο άλλο. Στην πλευρα του λιμανιου εχει κυριως ψαρο ταβερνες κ fast food. Οι δυο πλευρες ενωνονται με την αγορά οπου θα βρεις και τα απαραίτητα τουριστικα μαγαζιά με αναμνηστικά.Η λογική συνηθως είναι όλη τη μέρα στις παραλίες και εκδρομή και το βράδυ χαλάρωμα στην πόλη. Οι αποστάσεις είναι μικρές,η οδηγηση εύκολη.Συγκοινωνιες άλλες δεν υπάρχουν.Αν σε ενδιαφέρει κάμπινγκ κ water sports πας προς Κέρο.

Για να πάρετε μια γενικη εικόνα του νησιού διαβαστε εδώ http://www.limnosgreece.gr/el
 
Last edited by a moderator:

Fokion

Member
Μηνύματα
11
Likes
15
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Επειδή άρχισε να μπαίνει και αυτό το νησάκι στα υπόψιν, όποιος έχει άποψη για παρεΐστικες διακοπές θα βοηθούσε πάρα πολύ. Έχει νέο κόσμο την υψηλή σεζόν; Υπάρχουν μπαρ που κρατάνε; Πόσες μέρες αξίζει να μείνει κανείς υπό αυτές τις συνθήκες, πχ με 5-6 μέρες είμαστε οκ;
Επίσης για διαμονή, σε ποια περιοχή της Μύρινας βολέυει για να μην οδηγάς το βραδυ;
Οποιεσδήποτε πληροφορίες ευπρόσδεκτες. Το σκέφτομαι σε συνδυασμό με Αη Στράτη 1 νύχτα.
Φίλε μου το νησί είναι αρκετά μεγάλο και έχει πάρα πολλές παραλίες αλλά πιστεύω ότι σε 5-6 μέρες παίρνεις μια καλή εικόνα. Γενικά λόγω του ότι είναι πεδινό νησί χωρίς μεγάλα βουνά οι δρόμοι είναι καλοί κ εύκολοι κ γι' αυτό το γυρνάς πολύ γρήγορα αλλά χρειάζεσαι αμάξι ή μεγάλο μηχανάκι λόγω των αποστάσεων και της έλλειψης τοπικής συγκοινωνίας. Το νησί έχει τουρισμό κυρίως 20/7-20/8 και εκεί στον δεκαπενταύγουστο πήζει. Και νέο κόσμο έχει και αρκετές επιλογές για beach bar, μεζεδοπωλεία και μπαράκια. Πιστεύω ότι για ηλικίες 28+ είναι πολύ decent επιλογή. Σου γράφω παρακάτω τα βασικά tips για το νησί.

Διαμονή
Τα περισσότερα καταλύματα είναι στην Μύρινα όπου κυκλοφορείς και με τα πόδια, αλλιώς σχετικά κοντά είναι το Πλατύ ~2Km και ο Άη Γιαννης ~7Km.

Παραλίες
Πάρα πολλές και εύκολα προσβάσιμες, στις περισσότερες υπάρχει κάποιο beach bar ή καντίνα αλλά αν θες και ερημική παραλία επίσης θα βρεις. Σχεδόν όλες είναι με άμμο κ όχι με βότσαλο. Αυτές που θα πρότεινα εγω είναι:
- Ρηχά Νερά : Η παραλία της Μύρινας, πολύ τουριστική αλλά με ωραίο ηλιοβασίλεμα.
- Αη Γιάννης : Έχει τρεις παραλίες στην σειρά, η μικρή στη μέση νομίζω αξίζει πιο πολύ
- Πλατύ
- Θάνος
- Εβγάτης
- Μικρό Φαναράκι : Όμορφος μικρός κολπίσκος μετά το Μούδρο. Αξίζει να περπατήσεις στα βράχια δίπλα στη παραλία.
- Κοκκινόβραχος : Τεράστια παραλία με εναλλακτικό beach bar για άραγμα
- Παρθενόμυτος : Ερημική παραλία, δύσκολος δρομος
- Κέρος : Η ασημένια παραλία για λάτρεις του σερφ
- Ζεματάς Παναγιάς​

Φαγητό
Μέσα στη Μύρινα :
- Γλάρος : Ψαροταβέρνα στο παλιό λιμάνι
- Σινιάλο : Μεζεδοπωλείο στην αγορά
- Ρομέο : Ταβέρνα στο Ρωμέικο γυαλο κατω απτο κάστρο
- Cavo del mare : Ιταλικό στο Ρωμέικο γυαλό
- Μάνος : Για μεζέδες στα ρηχα νερά
- Πλάτανος : μαγειρευτά στην αγορά
- Τζιτζιφιές : μαγειρευτά στα ρηχα νερά
Εκτός Μύρινας :
- Έννοια ποχ'ς: εξαιρετικό γκουρμέ μεζεδοπωλείο στα Λύχνα
- Μαντέλα : για ντόπιες συνταγές στις Σαρδές
- Ουζερί του Αγ. Χαράλαμπου : Στο προαύλιο της εκκλησίας στο χωριό Παναγιά, αξίζει.
- Ανδρέας : στη πλατεία στα Καμίνια
- Γαλάζιο Λιμάνι : στο Μούδρο
- Γιαννάκαρος : Κότσινας
- Βράχος : στη παραλία στον Άη Γιάννη​

Καφέ - Ποτό
Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές και όλα είναι στη Μύρινα.
- Καραγκιόζης : Το meeting point για όλη μέρα, Ρωμέικος γυαλός
- Ίσαλος : Ρωμέικος Γυαλός
- Αλέξανδρος : στο λιμάνι
- Νεφέλη : στο κάστρο​

Αξιοθέατα
- Ανεβείτε στο κάστρο να δειτε και τα ελάφια. Φοβερή θέα της Μύρινας και ηλιοβασίλεμα πίσω απτο άγιο όρος.
- Παχιές άμμδες : η μοναδική έρημος της Ελλάδας
- Πολιόχνη : αρχαία πόλη
- Καβίρεια και σπηλιά του Φιλοκτήτη​
 

Theerilim

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Φίλε μου το νησί είναι αρκετά μεγάλο και έχει πάρα πολλές παραλίες αλλά πιστεύω ότι σε 5-6 μέρες παίρνεις μια καλή εικόνα. Γενικά λόγω του ότι είναι πεδινό νησί χωρίς μεγάλα βουνά οι δρόμοι είναι καλοί κ εύκολοι κ γι' αυτό το γυρνάς πολύ γρήγορα αλλά χρειάζεσαι αμάξι ή μεγάλο μηχανάκι λόγω των αποστάσεων και της έλλειψης τοπικής συγκοινωνίας. Το νησί έχει τουρισμό κυρίως 20/7-20/8 και εκεί στον δεκαπενταύγουστο πήζει. Και νέο κόσμο έχει και αρκετές επιλογές για beach bar, μεζεδοπωλεία και μπαράκια. Πιστεύω ότι για ηλικίες 28+ είναι πολύ decent επιλογή. Σου γράφω παρακάτω τα βασικά tips για το νησί.

Διαμονή
Τα περισσότερα καταλύματα είναι στην Μύρινα όπου κυκλοφορείς και με τα πόδια, αλλιώς σχετικά κοντά είναι το Πλατύ ~2Km και ο Άη Γιαννης ~7Km.

Παραλίες
Πάρα πολλές και εύκολα προσβάσιμες, στις περισσότερες υπάρχει κάποιο beach bar ή καντίνα αλλά αν θες και ερημική παραλία επίσης θα βρεις. Σχεδόν όλες είναι με άμμο κ όχι με βότσαλο. Αυτές που θα πρότεινα εγω είναι:
- Ρηχά Νερά : Η παραλία της Μύρινας, πολύ τουριστική αλλά με ωραίο ηλιοβασίλεμα.
- Αη Γιάννης : Έχει τρεις παραλίες στην σειρά, η μικρή στη μέση νομίζω αξίζει πιο πολύ
- Πλατύ
- Θάνος
- Εβγάτης
- Μικρό Φαναράκι : Όμορφος μικρός κολπίσκος μετά το Μούδρο. Αξίζει να περπατήσεις στα βράχια δίπλα στη παραλία.
- Κοκκινόβραχος : Τεράστια παραλία με εναλλακτικό beach bar για άραγμα
- Παρθενόμυτος : Ερημική παραλία, δύσκολος δρομος
- Κέρος : Η ασημένια παραλία για λάτρεις του σερφ
- Ζεματάς Παναγιάς​

Φαγητό
Μέσα στη Μύρινα :
- Γλάρος : Ψαροταβέρνα στο παλιό λιμάνι
- Σινιάλο : Μεζεδοπωλείο στην αγορά
- Ρομέο : Ταβέρνα στο Ρωμέικο γυαλο κατω απτο κάστρο
- Cavo del mare : Ιταλικό στο Ρωμέικο γυαλό
- Μάνος : Για μεζέδες στα ρηχα νερά
- Πλάτανος : μαγειρευτά στην αγορά
- Τζιτζιφιές : μαγειρευτά στα ρηχα νερά
Εκτός Μύρινας :
- Έννοια ποχ'ς: εξαιρετικό γκουρμέ μεζεδοπωλείο στα Λύχνα
- Μαντέλα : για ντόπιες συνταγές στις Σαρδές
- Ουζερί του Αγ. Χαράλαμπου : Στο προαύλιο της εκκλησίας στο χωριό Παναγιά, αξίζει.
- Ανδρέας : στη πλατεία στα Καμίνια
- Γαλάζιο Λιμάνι : στο Μούδρο
- Γιαννάκαρος : Κότσινας
- Βράχος : στη παραλία στον Άη Γιάννη​

Καφέ - Ποτό
Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές και όλα είναι στη Μύρινα.
- Καραγκιόζης : Το meeting point για όλη μέρα, Ρωμέικος γυαλός
- Ίσαλος : Ρωμέικος Γυαλός
- Αλέξανδρος : στο λιμάνι
- Νεφέλη : στο κάστρο​

Αξιοθέατα
- Ανεβείτε στο κάστρο να δειτε και τα ελάφια. Φοβερή θέα της Μύρινας και ηλιοβασίλεμα πίσω απτο άγιο όρος.
- Παχιές άμμδες : η μοναδική έρημος της Ελλάδας
- Πολιόχνη : αρχαία πόλη
- Καβίρεια και σπηλιά του Φιλοκτήτη​
Ο παρθενομυτος από φέτος θα οργανωθεί!!!!!Νοίκιασαν την παραλία και λογικά θα φτιαχτεί κάπως και ο δρόμος!!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.948
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Φίλε μου το νησί είναι αρκετά μεγάλο και ...
Φίλε @Fokion ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τη λεπτομερέστατη περιγραφή, η οποία θα βοηθήσει πολύ κόσμο.
Είναι αρκετά βολικός απ' ότι βλέπω ο συγκεκριμένος προορισμός για εμάς τους βόρειους, εφόσον έχει πλοίο απο Καβάλα, και οι τιμές των ακτοπλοϊκών του αυτοκινήτου δεν είναι απαγορευτικές!
Έχει μπει για τα καλά στα υπόψιν η Λήμνος!
 

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Καλημερα και απο μενα. Για διακοπες πηγα στη Λημνο οικογενειακως το 2010. Μπορω να πω οτι μονο θετικα εχω να πω για αυτο το νησι. Προσωπικα εκτιμησα τα εξης. 1) Οπου κ αν περπατησαμε μεσα στη Μυρινα ποτε μα ποτε δεν ακουσα το ενοχλητικο " οριστε, εχουμε το καλυτερο ψαρι", "περαστε, εχουμε και παιδικη χαρα για τα παιδια". Δεν ξερω για σας, αλλα οταν κανω μια βολτα σε καποιο μερος με μαγαζια και μου την πεφτουν ενοχλητικα, κλεινοντας μου ακομα και το δρομο για να κατσω στο δικο τους μαγαζι, αυτο με ενοχλει αφανταστα! Η Λημνος ειναι το μοναδικο νησι στο οποιο εχω παει διακοπες κατακαλοκαιρο και δεν με ενοχλησε κανεις στη βολτα μου. Ομορφη η βολτα βεβαια και στο παραλιακο κομματι της Μυρινας και στον μεσα πεζοδρομο. 2) Απιστευτο φαγητο. οπου και αν καθησαμε! Το καλυτερο που εχω φαει σε ελληνικο νησι. Κορυφαιο το φαγητο στην Τσιμανδρια διπλα στην εκκλησια. Παραγγειλαμε μια μικρη σαλατα χωριατικη και οταν την εφερε τον φωναξαμε γιατι νομιζαμε οτι εκανε λαθος και εφερε την μεγαλη!. Νοστιμο το ψαρι τους και το κρεας και τα λαχανικα τους σε πολυ λογικες τιμες. 3) Πανεμορφες παραλιες. Μπορεις να πας σε μια τεραστια παραλια να την αραξεις με το ψυγειακη σου στα κιοσκια του Δημου με ξαπλωστρες δωρεαν και να το κατευχαριστηθεις. Ακομα και σε Beach Bar που πηγαμε, πολυ θετικη εντυπωση μας εκανε πως δεν ερχοντουσαν πριν καν ακουμπησεις την ξαπλωστρα για να σε πιεσουν να παραγγειλεις. Ουτε παρατηρηση δεχτηκαμε για το ψυγειακι μας. ( ειχαμε μικρα τα παιδια τοτε και πηγαιναμε παντου μ΄αυτο). Γενικα, ειναι νησι που συνδυαζει με τον καλυτερο τροπο αυτα που ζηταμε οι περισσοτεροι απο τις διακοπες μας. Χαλαρωση, ωραιο φαγητο, παραλιες. Δοκιμαστε τη λεμοναδα τους και τα κρασια τους!
 

pgetsos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
5
Το αγαπημενο μου νησι! Εχω παει 2 φορες, τελευταια το 17', και θελω να ξαναπαω σιγουρα

Στην αναλυτικη λιστα του φιλου απο πανω να συμπληρωσω για φαγητο το εξαιρετο Φλομαρι, κοντα στη παραλια Γοματι. Δε θυμαμαι την κοπελα που το χει πως τη λενε, αλλα εχω φαει 3 φορες, και τις 3 εξαιρετικα ολα. Και πολυ καλο κουνελι με χειροποιητα ζυμαρικα
 

jk1983

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Καλησπέρα παιδιά!!! 20-31 Αυγούστου θα είμαι στο νησί. Θελω φευγοντας να παρω καλαθακι Λημνου μαζι μου. Δε θελω ομως να παρω απο καποιο σουπερ μαρκετ. Θελω να παρω απο καποιον παραγωγο που το κανει ιδιος!!! Ξέρει κανείς να με βοηθήσει?
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα παιδιά!!! 20-31 Αυγούστου θα είμαι στο νησί. Θελω φευγοντας να παρω καλαθακι Λημνου μαζι μου. Δε θελω ομως να παρω απο καποιο σουπερ μαρκετ. Θελω να παρω απο καποιον παραγωγο που το κανει ιδιος!!! Ξέρει κανείς να με βοηθήσει?
Τοπικά προϊόντα έχει στο http://www.limnos-shop.gr (To κατάστημα λέγεται "χύμα κ τσουβαλατα" στο κέντρο της Μύρινας).
Αν θες κατευθείαν από παραγωγό δε γνωριζω
 
Last edited:

islandergirl

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
και πάλι ...Πελοπόννησος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Καραϊβικής
[/QUOTE]
Καλησπέρα παιδιά!!! 20-31 Αυγούστου θα είμαι στο νησί. Θελω φευγοντας να παρω καλαθακι Λημνου μαζι μου. Δε θελω ομως να παρω απο καποιο σουπερ μαρκετ. Θελω να παρω απο καποιον παραγωγο που το κανει ιδιος!!! Ξέρει κανείς να με βοηθήσει?
Υπάρχουν μικροί παραγωγοί που κάνουν εξαιρετικό καλαθάκι και το τυποποιούν ,πχ από Πλάκα έτσι κι αλλιώς μεγάλη παραγωγή δεν υπάρχει στο νησί κι εμείς έτσι ψωνίζουμε θα σας συνιστούσα να κοιτάξετε στο Χύμα και Τσουβαλάτα κοντά στο λιμάνι της Μύρινας ή στις Κασπακνες λιχουδιές στις οποίες παρεμπιπτόντως θα βρείτε και τους καλύτερους χειροποίητους σαμσαδες της Λήμνου στην πλατεία ΚΤΕΛ
 
Last edited:

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Κλείσαμε από Καβάλα, 2 άτομα με αυτοκίνητο, στα 170 ευρώ. Δεν ξέρω αν θεωρούνται ακριβά για Λήμνο, αλλά σε σχέση με άλλα αιγαιοπελαγίτικα νησιά που κοιτούσαμε, μας φάνηκαν πολύ εντάξει.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ξανά Μπαλί
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!
Θα πάμε εκεί τέλος Ιουνίου. Λέμε να μείνουμε στη Μύρινα, αλλά περνάει και από το μυαλό μας η σκέψη μήπως θα ήταν καλύτερα να μείνουμε στο Βάρος ή στον Μούδρο επειδή είναι πιο κεντρικά. Τι λέτε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom