Ιταλία Λίμνη Como- 5 ημέρες ( Bellagio, Varenna, Como, Bergamo)

matry_oshka

Member
Μηνύματα
21
Likes
36
Το ταξίδι αυτό αποφασίστηκε μέσα σε ένα μόλις λεπτό, και το δέλεαρ ήταν φυσικά τα πολύ φθηνά εισιτήρια της Ryannair, τα οποία μας κόστισαν μόλις 80 ευρώ, για 2 άτομα μετ’ επιστροφής. Το πρόγραμμα μας είχε ως εξής: Bergamo -> Bellagio-> Varenna-> Como-> Bergamo.
Φυσικά, σχεδίασα το ταξίδι διαβάζοντας τις ιστορίες εδώ, οι οποίες ήταν παραπάνω από χρήσιμες και σας ευχαριστώ θερμά.

Πάμε να δούμε τι είχε το πρόγραμμα μας...

Ημέρα 1η: Bellagio

Πετάξαμε 09:45 από Αθήνα, 14 του Οκτώβρη και μετά από μια ήσυχη δίωρη πτήση, στις 11:20 το πρωί, ώρα Ιταλίας, προσγειωθήκαμε στο Bergamo. Ο καιρός ήταν ακόμα καλός.. Είχαμε από πριν νοικιάσει ένα Fiat 500 μέσω internet, οπότε βρήκαμε το γραφείο ενοικίασης μέσα στο αεροδρόμιο, και μας καθοδήγησαν πως θα βρούμε το αμάξι σε ένα κοντινό parking.

(Στο σημείο αυτό να πω, πως το αυτοκίνητο θα μας κόστιζε 60 ευρώ για 5 μέρες, με ένα ποσό για εγγύηση, της τάξης των 1500 ευρώ, το οποίο φυσικά επιστρέφεται όταν επιστρέψεις το αυτοκίνητο. Βέβαια, εμείς δεν είχαμε τέτοιο όριο στην πιστωτική μας, οπότε επιλέξαμε να πληρώσουμε για ταξιδιωτική ασφάλιση 13 ευρώ την ημέρα καθώς σε αυτή τη περίπτωση, το ποσό της εγγύησης έπεφτε στα 500 ευρώ, γεγονός που μας βόλευε, αφού δεν δέχονταν ούτε χρεωστική κάρτα, μα ούτε και μετρητά. Σήμερα όμως, διαπιστώσαμε πως μας χρέωσαν τελικά άλλο ποσό, από αυτό που περιμέναμε. Μόλις το διαλευκάνω εγώ ο Σέρλοκ :), θα σας πω περισσότερα, για να μην τη πατήσει άλλος.)

Μπαίνουμε στο αυτοκίνητο μας, και ξεκινάμε για το Bellagio όπου θα μέναμε το πρώτο βράδυ. Η διαδρομή πολύ όμορφη, μέσα στο πράσινο. Περάσαμε από διαφορα χωριουδάκια που δεν θυμάμαι τα ονοματα τους... Όταν αρχίσαμε να πλησιάζουμε τη λίμνη, το τοπίο άλλαζε, πολύ πιο παραμυθένιο, πολύ πιο πρασινο..Μετά από περίπου μια ώρα, και κάμποσα ουάου, φτάσαμε στο Bellagio. Λένε για αυτό πως είναι το μαργαριτάρι της λίμνης... Αλήθεια είναι! Η προκυμαία με τα café, τα σπίτια σε κάθε πιθανή απόχρωση να στέκονται το ένα δίπλα στο αλλο, μεγαλειώδη και ρομαντικά. . Βρίσκουμε το δωμάτιο μας, τακτοποιούμαστε και γρήγορα πάλι έξω να γεμίσουμε εικόνες... Το δωματιο μας ήταν καταπληκτικό, σε εξαιρετική τοποθεσία, οπότε αν κάποιος χρειάζεται περισσότερες πληροφορίες, ευχαρίστως να τις δώσω.

Ο καιρός είχε τρομερές εναλλαγές, μία έπιανε μπόρα, μία έβγαινε ήλιος... Εμάς αυτό, δεν μας εμπόδισε, γιατί θέλαμε να τα δούμε όλα, λίγο αργότερα βέβαια κάπως μας εμπόδισε γιατί είμασταν μούσκεμα.. Τουλάχιστον είχαμε διάθεση!

Λοιπόν, το Bellagio είναι πανέμορφο...Γεμάτο πλακόστρωτα σοκάκια που όλα οδηγούν στη λίμνη, περιποιημένα σπιτάκια, όλα τους φροντισμένα με λουλούδια, ωραία τουριστικά μαγαζάκια, ένα όνειρο.. Κάποια πράγματα δεν μπορείς να τα περιγράψεις, πρέπει απλώς να τα βιώσεις.

Αν βρεθείτε εκεί, τα δύο πράγματα που μπορείτε και πρεπει να δείτε, είναι η Villa Melzi και η Villa Serbelloni. Και όταν μιλώ για βίλες, κυρίως εννοώ τους κήπους τους, στους οποίους μπαίνεις με εισιτήριο. Τη 2η δεν την είδαμε, καθώς είναι κλειστή όταν βρέχει, όμως για τη Villa Melzi έχω να πω πολλά. ΜΗ ΤΥΧΟΝ κ δεν πάτε! Μείναμε αποσβωλομένοι να κοιτάμε την έκρηξη πράσινου που υπήρχε γύρω μας. Ατελείωτο πράσινο, ατελείωτη ομορφιά. Ένιωσα ευλογημένη που βρέθηκα εκεί. Αν για τους άντρες, φαντάζει βαρετή μια βόλτα σε κήπο, ξανα σκεφτείτε το. Και ο δικός μου γκρίνιαζε στην ιδέα όμως ενθουσιάστηκε στο τέλος, όσο κ γω.

Γενικότερα, το Bellagio αυτή την εποχή, ειναι πολύ πιο ήσυχο από τους καλοκαιρινούς μήνες, αλλά όσο ήσυχο πρέπει... Αν θα άλλαζα κάτι, αυτό θα ήταν να μην πηγαίναμε Οκτώβρη, αλλά Σεπτέμβρη, ή νωρίς τον Μάη, να γλιτώναμε το κρύο και τη βροχή.. Αλλά σε καμία περίπτωση, δεν θα το ήθελα με περισσότερο κόσμο.

Φάγαμε πολύ καλά, το μεσημέρι στην Trattoria San Giacomoκαι το βραδάκι στο Forma & Gusto. Πληρώναμε συνήθως γύρω στα 50 ευρώ, για 2 πιάτα, μια σαλάτα, 2 ποτήρια κρασί, καφέ κ γλυκό στο τέλος. ΠΡΟΣΟΧΗ! Τρώνε πολύ νωρίτερα από εμάς, δηλαδή αν ψάξετε για φαγητό στις 10, θα δυσκολευτείτε. Εμείς τρώγαμε για βράδυ γύρω στις 8. Επίσης η αγορά έχει ωράριο από τις 10:00 – 19:00. Μετά όλα είναι κλειστά. Ακόμα, τα ρεστοράν/ πιτσαρίες/ τρατορίες κλείνουν για 2-3 ώρες το μεσημέρι. Προγραμματίστε τα ψώνια σας και το φαγητό σας, για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεων.

Ήπιαμε εξαιρετικό cappuccinoστο BarRossi. Το τιμήσαμε αρκετές φορές. Δεν έχω ιδέα πόσο καφέ μπορεί να ήπια μέσα σε 5 μέρες. Οι καλύτεροι καφέδες της ζωής μου.

Τώρα, για όσους ενδιαφέρονται για shopping, αυτό που βρήκα ενδιαφέρον και αγόρασα, ήταν κάποιοι ξύλινοι δίσκοι που είναι ζωγραφισμένοι στο χέρι. Τους χρησιμοποιούσαν ακόμη και στα café για σερβίρισμα..

Κάπως έτσι πέρασε η πρώτη μέρα μας... Την επόμενη, το πρόγραμμα είχε Varenna.

Ημέρα 2η: Varenna

Σηκωθήκαμε, 2 cappuccinoκαι 2 brioche για πρωινό ( μην τα πείτε κρουασάν, μοιάζουν με κρουασάν, έχουν γεύση κρουασάν, αλλά για τους Ιταλούς είναι brioche!), και να ‘μαστε στην ουρά για να πάρουμε το ferry για Varenna. Όλα τα χωριά της λίμνης συνδέονται μεταξύ τους με ferry, με πολλά και συχνά δρομολόγια, σε κάποια από τα οποία μπορείς να πάρεις και το αυτοκίνητο. Το εισιτήριο κόστιζε περίπου 12 ευρώ, (αυτοκίνητο κ 2 άτομα) και η βόλτα διαρκεί ένα τέταρτο.

Η μέρα ήταν ιδιαίτερα βροχερή... Αυτό δεν μου επέτρεψε να φωτογραφήσω το καρτποσταλικό Bellagio φεύγοντας, δυστυχώς... Φτάνοντας στη Varenna, αντικρύζω μια ακόμη πιο όμορφη εικόνα... Η προκυμαία της γεμάτα πολύχρωμα σπίτια, το ένα κοντά το άλλο.. Μια ειδυλλιακή διαδρομή για να κάνεις περίπατο, γεμάτη κισσούς σε κόκκινες φθινοπωρινές αποχρώσεις.

Τακτοποιήθηκαμε στο δωμάτιο, που ήταν και αυτό πολύ κεντρικά, άλλωστε ήταν μια σταλιά τόπος και ξεχυθήκαμε πάλι στα δρομάκια. Έριχνε τρομερή βροχή, αλλά δεν μας έκανε καρδιά να μαζευτούμε..

Το μεσημέρι φάγαμε στο MonAmour, μέσα σε ένα σοκάκι, ήπιαμε καφέ στο BarMolo, με τις φανταστικές καρέκλες, τύπου φερφορζέ και το βραδάκι φάγαμε στο BarNilus εξαιρετική σούπα, γιατί στο μεταξύ ο καλός μου, είχε αρπάξει ένα γερό κρύωμα...

Το απογευματάκι, που ο καιρός επιτέλους άνοιξε, επισκεφθήκαμε τη Villa Monastero. ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ. Εξαιρετικά δομικά στοιχεία, απίθανη βλάστηση, ελπίζω πως οι φωτογραφίες μπορούν να μιλήσουν καλύτερα για μενα... Παιδιά, μην το χάσετε, πραγματικά αξίζει 100%!

Θέλω, σε αυτό το σημείο να πω, και επειδή πολλές φορές διαβάζοντας τις ιστορίες εδώ, είχε τεθεί το θέμα Varenna ή Bellagio, πως: To Bellagio ήταν πιο τουριστικό και Θορυβώδες, η Varenna είχε πιο αυθεντικό χρώμα και περισσότερη ομορφιά αλλά ήταν πολύ ήσυχη, ήταν και φθινόπωρο, και κάποια στιγμή νιώσαμε πως δεν είχαμε άλλες επιλογές. Αυτό που θα άλλαζα θα ήταν να μέναμε και το δεύτερο βράδυ στο Bellagio, και στη Varenna να ερχόμασταν για καφέ και φαγητό.. Επιλέγω Varenna, αλλά όχι για την εποχή αυτή... Είχε ακόμη και κύκνους! Τι όμορφα πλάσματα...

Τη 2η μας μέρα, περπατήσαμε τόσο πολύ, που το βράδυ δεν νιώθαμε πια τα πόδια μας. Έπρεπε να ξεκουραστούμε γιατί η επόμενη μέρα είχε δρόμο....

Ημέρα 3η: Como

Ξυπνήσαμε, κλασσικό cappuccinoκαι brioche, και πάλι στην ουρά για το ferryπρος Menaggio αυτή τη φορά. Ο καιρός, κρύος μα ηλιόλουστος, ευτυχώς.. Είχα από πριν αποφασίσει πως στο δρόμο μας προς το Como, θα κάναμε στάση σε 3 βίλες. Τελικά, είδαμε μόνο μια και πολύ μου κόστισε. Οι επιλογές είναι: η Villa Carlotta στο Tremezzo, η Villa Balbianello στο Lenno και η Villa d’ Este στο Cernobbio. Και οι 3 είναι στον δρόμο προς το Como. Η διαδρομή ονειρική. Η λίμνη στα αριστερά σου και στα δεξιά μικρά θαύματα. ( Ο δρόμος είναι όντως στενός και οι Ιταλοί οδηγούν όντως σαν τρελοί, γι ‘ αυτό προσοχή).

Φτάνουμε στη Villa Carlotta, και εγώ έχω ήδη αρχίσει τα ουάου πριν μπούμε μέσα. Ο Μ Ο Ρ Φ Ι A παντού. Κάναμε περίπατο μέσα στον χαώδη κήπο, ήπιαμε τον 34ο cappuccino του ταξιδιού και συνεχίσαμε για τον προορισμό μας..

Το Como είναι μια μεγάλη πόλη, πολύ όμορφη μεν, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τα χωριά της λίμνης. Οι ρυθμοί πιο γρήγοροι, οι επιλογές πολλές, οι Ιταλοί καρακούκλαροι, η αγορά δελεαστική... Για κακή μας τύχη, το δωμάτιο μας ήταν μέσα στο ιστορικό κέντρο (αυτό ήταν πολύ καλό), αλλά το gps μας οδήγησε κατευθείαν εκεί, πιο κέντρο δεν γινόταν και έτσι οδηγήσαμε σε περιοχές που δεν επιτρεπόταν. Η εικόνα ήταν ως εξής: μια μεγάλη πλατεία, ένας καθεδρικός, κόσμος να πίνει το καφέ του και 2 τρελοί Έλληνες με ένα Fiat500 να κάνουν κύκλους στη πλατεία, προσπαθώντας να βγουν απο κει. Τις επόμενες 2 ώρες ψάχναμε την τοπική αστυνομία για να λάβουμε “συγχωροχάρτι” που οδηγήσαμε εκεί...

Υποθέτω πως το Como, έχει αρκετά πράγματα να κάνεις, αυτό όμως που κάναμε εμείς, ήταν να πάρουμε το funicolare, ένα βαγονέτο δηλαδή ή τηλεφερίκ, και να ανεβούμε στο Brunate, ένα χωριουδάκι πάνω στο λόφο, όπου μπορείς να πιεις τον καφέ σου και να απολαύσεις πανοραμική θέα του Como.

Φάγαμε σε ένα μαγαζί που δεν συγκράτησα το ονομα του, (ήταν και μέρα παθών, είμασταν και κουρασμένοι), μετά κάναμε μια βόλτα στην Piazza Cavourκαι πίσω στο δωματιο για ξεκούραση. Το δωματιο μας τέλειο, ήταν παλιά κελάρι μοναστηριού που τώρα είχε διαμορφωθεί σε πλήρως εξοπλισμένο studio.

Και το αυριανό μας πρόγραμμα, είχε δρόμο οπότε λίγη ξεκούραση για να ανακτήσουμε δυνάμεις...


Ημέρα 4η: Bergamo

Σηκωθήκαμε, μια βόλτα στα μαγαζιά για τα απαραίτητα αναμνηστικά και πίσω στο δρόμο ξανά. Αυτή τη φορά, οδηγήσαμε μέσω εθνικής προς Milano, για να καταλήξουμε στο Bergamo… Δεν ξέρω αν έφταιγε η κούραση, το γεγονός ότι το ταξίδι μας τελειώνει ή που το δωματιό μας ήταν σε περιοχή που δεν υπήρχε ψυχή ζώσα, όμως εμένα με έπιασε μια μελαγχολία και δεν το απόλαυσα το Bergamo.

Και στο Bergamo, υπάρχει funicolareτο οποίο σε οδηγεί στο λόφο, στο παλιό κομμάτι της πόλης. Εμείς δεν πήγαμε και πολύ το μετανιώνω, γιατί πιστεύω πως οι εντυπώσεις μας απο το Bergamo, θα ήταν πολύ καλύτερες. Οπότε, όπως είπα η πόλη χωρίζεται σε Citta bassa, που είναι το σύγχρονο κομμάτι, και σε Citta alta, που είναι το ιστορικό της κομμάτι...

Εμείς περιηγηθήκαμε στο κομμάτι που λέγεται, Porta Nuova, όπου γύρω απο κει συμβαίνουν όλα.. Κάναμε κάτι ψωνάκια, περισσότερο για να μας φτιάξει η διάθεση, ήπιαμε τα τελευταία cappuccinoμας και πίσω στο δωματιό μας..

Το επόμενο πρωί πετούσαμε απο το Orio al Serio του Bergamo στις 11:45.

Κλείνοντας, να πω για τα 2-3 πράγματα, που έκαναν τη μέγιστη εντύπωση.

Οι Ιταλοί, όσο κ αν έχουν τη φήμη πως δεν μιλούν Αγγλικά, ήταν ιδιαίτερα εξυπηρετικοί. Πάσχιζαν να μας βοηθήσουν με τα ελάχιστα αγγλικά που ήξεραν..

Τα μακαρόνια τους είναι απίστευτα! Δεν έτρωγα τίποτα άλλο...

Δεν είδαμε ούτε ένα αδέσποτο. Απεναντίας, οι 8 στους 10, είχαν σκύλους ράτσας με τα λουράκια τους, και μπορούσαν να μπουν παντού. Αυτό μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση, καθώς επειδή ασχολούμαι με τα των αδεσπότων, και ξέρω πως είναι η κατάσταση στην Ελλάδα, απογοητεύτηκα βαθειά για τη χώρα μου. Τελικά, η παιδεία μιας χώρας φαίνεται σε αυτά τα μικρά...


Αυτό ήταν το ταξίδι μας... Ήταν καλύτερο από ότι το περίμενα, ήταν και το πρώτο μας σαν ζευγάρι στο εξωτερικό, και για μένα ήταν ένα τεστ.. Και το περάσαμε με άριστα!
ελπίζω να βοήθησα, όπως βοηθήθηκα και εγώ στον σχεδιασμό του ταξιδιού μας..

Καλά ταξίδια παιδιά!

Bellagio, Villa Melzi
IMG_0963.JPG

Bellagio, Villa Melzi
IMG_0973.JPG

Varenna
IMG_1006.JPG


Varenna, Villa Monastero
IMG_1094.JPG

Varenna
IMG_1204.JPG

Tremezzo, Villa Carlotta
IMG_1117.JPG

Tremezzo, Villa Carlotta
IMG_3181.JPG

Como, Duomo
IMG_3264.JPG

Bergamo
IMG_3231.JPG



 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Πολύ ωραίο το ταξίδι σας. Μού θύμησε το δικό μας στην λίμνη Ματζιόρε. Ολη αυτή η περιοχή των λιμνών της βόρειας Ιταλίας είναι απίστευτης ομορφιάς.
Καλώς όρισες καί καλά ταξίδια.
 

matry_oshka

Member
Μηνύματα
21
Likes
36
Όντως. Πανέμορφη φύση...
Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Εύχομαι και εγώ καλά και ασφαλή ταξίδια σε όλους...
 

Spy_I

Member
Μηνύματα
67
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Πολύ ωραία η περιγραφή σου! :clap: Και φαίνεται πως περάσετε φανταστικά από τις φωτογραφίες..
Εγώ θα κάνω ένα 3 ήμερο ταξιδάκι στο Μιλάνο στα μέσα του Δεκέμβρη και 1 μέρα θα πάμε ολοήμερη στη λίμνη Κόμο.. Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει για εκδρομή καθώς θα έχει πολύ κρύο.. Τι εισηγείσαι από όλα αυτά που είδες ότι πρέπει να προλάβω να δω μέσα σε 6-7 ώρες?
 

matry_oshka

Member
Μηνύματα
21
Likes
36
Σ' ευχαριστώ πολύ, περάσαμε αξέχαστα...
Λοιπόν, λαμβάνοντας υπόψη τον καιρό, και φοβούμενη ότι τα ferry δεν θα έχουν συχνά δρομολόγια για να δείτε παραπάνω από ένα χωριουδάκια, θα πρότεινα όσο άσχημος και αν είναι ο καιρός, να πάτε τουλάχιστον μια βόλτα μέχρι το Bellagio, έστω για ένα καφέ. Θα έχετε δικό σας αυτοκίνητο;
Και το Como φυσικά είναι μια καλή επιλογή, και θα έχει σίγουρα κόσμο, αλλά αν θες να πάρεις μια καλή γεύση από τη λίμνη προτείνω ανεπιφύλακτα Bellagio.
 

Spy_I

Member
Μηνύματα
67
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Σ' ευχαριστώ πολύ, περάσαμε αξέχαστα...
Λοιπόν, λαμβάνοντας υπόψη τον καιρό, και φοβούμενη ότι τα ferry δεν θα έχουν συχνά δρομολόγια για να δείτε παραπάνω από ένα χωριουδάκια, θα πρότεινα όσο άσχημος και αν είναι ο καιρός, να πάτε τουλάχιστον μια βόλτα μέχρι το Bellagio, έστω για ένα καφέ. Θα έχετε δικό σας αυτοκίνητο;
Και το Como φυσικά είναι μια καλή επιλογή, και θα έχει σίγουρα κόσμο, αλλά αν θες να πάρεις μια καλή γεύση από τη λίμνη προτείνω ανεπιφύλακτα Bellagio.
Θα πάρουμε τρένο από το κεντρικό σταθμό του Μιλάνου..
Σε ευχαριστώ πολύ.. Και ο Θεος βοηθός με τον καιρό..
 

matry_oshka

Member
Μηνύματα
21
Likes
36
Είναι όλα στο μυαλό μας...
Τα ταξίδια είναι πάντα όμορφα, ανεξάρτητα από τον καιρό. Οπότε, ζεστά μπουφάν και ομπρέλες, και εύχομαι να περάσετε όμορφα όπου και αν επιλέξετε να πάτε!
 

Spy_I

Member
Μηνύματα
67
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Είναι όλα στο μυαλό μας...
Τα ταξίδια είναι πάντα όμορφα, ανεξάρτητα από τον καιρό. Οπότε, ζεστά μπουφάν και ομπρέλες, και εύχομαι να περάσετε όμορφα όπου και αν επιλέξετε να πάτε!
Να σαι καλα. Πες μου και κάτι άλλο, σχετικά με τις συγκοινωνίες απο μιλάνο προς λίμνη Como έχει απευθείας συνδεση με τρενο/λέωφορείο στο bellagio? γιατί απο ότι είδα έχει μόνο με ferry...
 

matry_oshka

Member
Μηνύματα
21
Likes
36
Το Como συνδέεται με αστική συγκοινωνία με το Bellagio, αλλά δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι γίνεται με το Milano. Κάνε μια μίνι έρευνα...
 

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Εμείς πήγαμε Απρίλιο τέλειος καιρός όλα ανθισμένα, αλλα αρκετά μαγαζιά ήταν ακομα κλειστά. Νομίζω ´οτι το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο αν θες να απολαύσεις τη λίμνη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom