Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Εχθές που ήμουν εκεί η ουρά ηταν περίπου στο μισάωρο. Ήμουν εκεί στις 1 και μισή που πιστεύω ότι είναι δύσκολη ώρα και ο καιρός ήταν πολύ καλός. Άν πάτε νωρίτερα νομίζω ότι η ουρά θα είναι μικρότερη.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Θα βρω λες ουρές στο London eye!!!
Βλέπω να την αφήνουμε για άλλη φορά τη θέα από ψηλά:(
1000% εδω ειχε ουρα Δεκεμβρη μηνα οπου δεν ειναι και καλος ο καιρος και θεωρητικα δε βλεπεις και παρα πολλα..τωρα που ναι καλοκαιρι θα γινετε της τρελης μαλλον..γι αυτο προτεινα το shard και με την προσφορα 1+1 θα σας βγει οσο το london eye https://www.daysoutguide.co.uk/the-view-from-the-shard
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
1000% εδω ειχε ουρα Δεκεμβρη μηνα οπου δεν ειναι και καλος ο καιρος και θεωρητικα δε βλεπεις και παρα πολλα..τωρα που ναι καλοκαιρι θα γινετε της τρελης μαλλον..γι αυτο προτεινα το shard και με την προσφορα 1+1 θα σας βγει οσο το london eye https://www.daysoutguide.co.uk/the-view-from-the-shard
Θα βρω λες ουρές στο London eye!!!
Βλέπω να την αφήνουμε για άλλη φορά τη θέα από ψηλά:(
Πάντως ακόμα και την περίοδο των Χριστουγέννων που ήμουν εγώ εκεί,η ουρά London Eye περνούσε σχετικά γρήγορα -σε σχέση με τον κόσμο που ήταν παρα πολύς. Το ίδιο και στο Shard.Πάντως και εγώ το Shard θα σου πρότεινα καθώς έχεις περισσότερο χρόνο για να βγάλεις τις φωτογραφίες σου και να το απολαύσεις.:)
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Πάντως ακόμα και την περίοδο των Χριστουγέννων που ήμουν εγώ εκεί,η ουρά London Eye περνούσε σχετικά γρήγορα -σε σχέση με τον κόσμο που ήταν παρα πολύς. Το ίδιο και στο Shard.Πάντως και εγώ το Shard θα σου πρότεινα καθώς έχεις περισσότερο χρόνο για να βγάλεις τις φωτογραφίες σου και να το απολαύσεις.:)
Και εγω τοτε ημουν!και εκανα το λαθος να παμε στο aquarium και ακομα και τωρα θυμαμαι ποσο κοσμο ειχε σε εκεινο το σημειο!τωρα οντως μπορει να περνουσε γρηγορα η ουρα(και μεις aquarium γρηγορα μπηκαμε)αλλα μονο και μονο που χε ΤΟΣΟ κοσμο δε θα το συστηνα:haha:
 

DePuy

Member
Μηνύματα
28
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Μάλλον θα πράξουμε ανάλογα με τις ουρές που θα δούμε εκείνη την στιγμή.
Για να εκμεταλλευτώ την προσφορά 2 σε 1 μπορώ να χρησιμοποιήσω 2 οποιαδήποτε εισιτήρια σιδηροδρόμου εκείνης της ημέρας και το τυπωμένο voucher. Έτσι δεν είναι;
(Δεν έχω σκοπό να βγάλω travelcard)
 

anie

Member
Μηνύματα
34
Likes
9
Μετά από αρκετό διάβασμα θα ήθελα την επιβεβαίωση σας για τις σωστές κινήσεις. Πρόκειται να βρεθουμε και εμείς (δύο άτομα) στο Λονδίνο. Αφιξη μεσάνυχτα Πέμπτης στο αεροδρόμιο στανστεντ και αναχώρηση από το ίδιο αεροδρόμιο το απόγευμα Τρίτης.
Το ξενοδοχείο που έκλεισα είναι το the East London
309-317 Cambridge Heath Rd, London E2 9LH. 1) Πιστεύετε πως είναι εντάξει σαν τοποθεσία;

2) Ξεκαθαρα κατάλαβα πως θα βγάλω την travel για 7 ημέρες. Συμφέρει από αριθμό ημερών αλλά και για την προσφορά που παρέχει. Θα βγάλει ο κάθε ένας τη δική του από οποιονδήποτε σταθμό τραίνων την επόμενη ημέρα έχοντας μια φωτογραφία, σωστά;

2) από το αεροδρόμιο για το ξενοδοχείο λόγω και της ώρας θα μετά κινηθούμε με το λεωφορείο national express και θα κατέβουμε στη στάση London Bethnal Green όπου είναι το ξενοδοχείο. Το εισητηρια μπορούμε να το βγάλουμε εκείνη την ώρα μετ' επιστροφής. Καλά τα λέω ή θα βρεθώ χαμμενη στη 1 το βράδυ;
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Μετά από αρκετό διάβασμα θα ήθελα την επιβεβαίωση σας για τις σωστές κινήσεις. Πρόκειται να βρεθουμε και εμείς (δύο άτομα) στο Λονδίνο. Αφιξη μεσάνυχτα Πέμπτης στο αεροδρόμιο στανστεντ και αναχώρηση από το ίδιο αεροδρόμιο το απόγευμα Τρίτης.
Το ξενοδοχείο που έκλεισα είναι το the East London
309-317 Cambridge Heath Rd, London E2 9LH. 1) Πιστεύετε πως είναι εντάξει σαν τοποθεσία;

2) Ξεκαθαρα κατάλαβα πως θα βγάλω την travel για 7 ημέρες. Συμφέρει από αριθμό ημερών αλλά και για την προσφορά που παρέχει. Θα βγάλει ο κάθε ένας τη δική του από οποιονδήποτε σταθμό τραίνων την επόμενη ημέρα έχοντας μια φωτογραφία, σωστά;

2) από το αεροδρόμιο για το ξενοδοχείο λόγω και της ώρας θα μετά κινηθούμε με το λεωφορείο national express και θα κατέβουμε στη στάση London Bethnal Green όπου είναι το ξενοδοχείο. Το εισητηρια μπορούμε να το βγάλουμε εκείνη την ώρα μετ' επιστροφής. Καλά τα λέω ή θα βρεθώ χαμμενη στη 1 το βράδυ;
Καλημέρα Anie,
1. Η περιοχή μια χαρά είναι, δεν πιστεύω ότι θα αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα.

2. Σωστά θα βγάλετε ο καθένας τη δική του, έχοντας μια φωτογραφία, απο οποιοδήποτε σταθμό τραίνου, οχι μετρό, γιατί πλέον στο μετρό υπάρχουν μόνο αυτόματα μηχανήματα έκδοσης εισιτηρίων.
https://www.toptiplondon.com/places-to-visit/2-for-1-offers/

3. Εισιτήρια για το national express μπορείς να βγάλεις εκείνη την ώρα αλλά και online, μην σε απασχολεί η ώρα. Και καθυστέρηση να έχει θα σε εξυπηρετήσουν κανονικά.
https://www.nationalexpress.com/en

Καλό ταξίδι και καλά να περάσετε.
 
Μηνύματα
9
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Καζακστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κολομβία
Μετά από αρκετό διάβασμα θα ήθελα την επιβεβαίωση σας για τις σωστές κινήσεις. Πρόκειται να βρεθουμε και εμείς (δύο άτομα) στο Λονδίνο. Αφιξη μεσάνυχτα Πέμπτης στο αεροδρόμιο στανστεντ και αναχώρηση από το ίδιο αεροδρόμιο το απόγευμα Τρίτης.
Το ξενοδοχείο που έκλεισα είναι το the East London
309-317 Cambridge Heath Rd, London E2 9LH. 1) Πιστεύετε πως είναι εντάξει σαν τοποθεσία;

2) Ξεκαθαρα κατάλαβα πως θα βγάλω την travel για 7 ημέρες. Συμφέρει από αριθμό ημερών αλλά και για την προσφορά που παρέχει. Θα βγάλει ο κάθε ένας τη δική του από οποιονδήποτε σταθμό τραίνων την επόμενη ημέρα έχοντας μια φωτογραφία, σωστά;

2) από το αεροδρόμιο για το ξενοδοχείο λόγω και της ώρας θα μετά κινηθούμε με το λεωφορείο national express και θα κατέβουμε στη στάση London Bethnal Green όπου είναι το ξενοδοχείο. Το εισητηρια μπορούμε να το βγάλουμε εκείνη την ώρα μετ' επιστροφής. Καλά τα λέω ή θα βρεθώ χαμμενη στη 1 το βράδυ;


Hello @anie ,

1) Μια χαρά είναι, όχι μεν και η πιο lux περιοχή, αλλά αυτό φαντάζομαι δεν σε απασχολεί μιας και η συγκοινωνία είναι κοντά.

2) Σωστά. Η κάρτα κοστίζει 5 ευρώ έκαστη, αλλά μήν ξεχνάς πως το ποσό αυτό είναι απλά μια εγγύηση την οποία μπορείς να πάρεις πίσω μέσω του αυτόματου πωλητή την τελευτάια σου μέρα αναχώρησης.

3) Τα εισητήρια καλό είναι να τα έχετε κλείσει online, για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο στην - ακραία ! - περίπτωση που είναι fully booked.
 

anie

Member
Μηνύματα
34
Likes
9
Όχι η περιοχή δεν πειράζει εφόσον δεν είναι ιδιαίτερα κακόφημη, μου αρκεί η συγκοινωνία.

Είχα την εντύπωση πως αυτό ισχύει μόνο για την oyster, ότι την επιστρέφεις και παίρνεις πίσω το αντίτιμο, ευχαριστώ που το ανέφερες.

Τώρα προέκυψε άλλο ζήτημα που με ανησύχησε. Η κράτησή του δωματίου πραγματοποιηθηκε από κάρτα που δεν ανήκει σε κάποιον από τους δύο ταξιδιώτες. Εξοφληθηκε εξ αρχής όλο το ποσό. Ωστόσο από το ξενοδοχείο μου ζήτησαν να την έχω μαζί και να ξέρω και το pin(που δεν κατάλαβα τον λόγο) . Μπορώ να την πάρω μαζί μου, αλλά φοβάμαι μήπως δημιουργηθεί θέμα που δε θα είναι ο κάτοχος της μαζί. Αν έχει κάποιος αντιστοιχεί εμπειρία θα με βοηθούσε
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Όχι η περιοχή δεν πειράζει εφόσον δεν είναι ιδιαίτερα κακόφημη, μου αρκεί η συγκοινωνία.

Είχα την εντύπωση πως αυτό ισχύει μόνο για την oyster, ότι την επιστρέφεις και παίρνεις πίσω το αντίτιμο, ευχαριστώ που το ανέφερες.

Τώρα προέκυψε άλλο ζήτημα που με ανησύχησε. Η κράτησή του δωματίου πραγματοποιηθηκε από κάρτα που δεν ανήκει σε κάποιον από τους δύο ταξιδιώτες. Εξοφληθηκε εξ αρχής όλο το ποσό. Ωστόσο από το ξενοδοχείο μου ζήτησαν να την έχω μαζί και να ξέρω και το pin(που δεν κατάλαβα τον λόγο) . Μπορώ να την πάρω μαζί μου, αλλά φοβάμαι μήπως δημιουργηθεί θέμα που δε θα είναι ο κάτοχος της μαζί. Αν έχει κάποιος αντιστοιχεί εμπειρία θα με βοηθούσε
Σωστά αυτό ισχύει για την oyster και μόνο, οχι για travelcard.
Αν έκλεισες το δωμάτιο μέσω booking ή άλλης πλατφόρμας, ίσως είναι καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί τους να σε καθοδηγήσουν για το τι μπορείς να κάνεις
 
Μηνύματα
9
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Καζακστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κολομβία
εχεις δίκιο, αναφερόμουν στην Oyster!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom