Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

frida

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
:D Φέτος το καλοκαίρι πήγα για πρώτη φορά στο Μαρόκο, στις 5 Ιουλίου.
Η συμμετοχή στο γκρουπ ήταν μικρή(ήμασταν 15 άτομα).Επισκεφθήκαμε πρώτα την Καζαμπλάνκα ,όπου μέναμε σε κάποιο ξενοδοχείο σε μια πολύ υποβαθμισμένη περιοχή. Βέβαια υπήρχε όπως διαπιστώσαμε και η πλούσια Καζαμπλάνκα με τις βίλες γνωστών ηθοποιών .Το Μαρακές ήταν καταπληκτική πόλη, τα κτίρια είχαν ένα κόκκινο χρώμα.
Η Φεζ επίσης μας άρεσε ,κυρίως η παλιά πόλη όπου αν πας μόνος σου χωρίς ξεναγό ,εκτός του ότι είναι πολύ επικίνδυνα,δεν θα μπορείς να βρεις την έξοδο.
Το βράδυ μπορείς να κάνεις βόλτα με το τρενάκι και να δεις την πόλη αλλά και με άμαξα
(απλώς το τρενάκι κοστίζει 4 ντίρχαμ ενώ η άμαξα 120).
Στο ξενοδοχείο το βράδυ συμμετείχαμε σε καραόκε,εκεί έλαβαν μέρος άνθρωποι από ολες σχεδόν τις χώρες και τραγούδησαν.Οι βραδιές ήταν μαγεία.
Το ταξίδι κράτησε 4 ώρες με το αεροπλάνο,ταξιδέψαμε μετην Χέλλενικ Ιμπέριαλ,το αεροπλάνο τεράστιο κι πολύ μεγάλο και άνετο.
Προτείνω όσοι επιθυμούν να κάνουν αυτό το ταξίδι:p
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
ι

Ειναι επικινδυνο να πας μονος σου στη Φεζ??Στις αλλες πολεις?Αληθευει αυτο?Εχω κλεισει να παω το Δεκεμβρη μονος σε Μαρακες και να φυγω απο Καζαμπλανκα και ελεγα να παω και στη Φες αλλα δεν ξερω ..
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Ειναι επικινδυνο να πας μονος σου στη Φεζ??Στις αλλες πολεις?Αληθευει αυτο?Εχω κλεισει να παω το Δεκεμβρη μονος σε Μαρακες και να φυγω απο Καζαμπλανκα και ελεγα να παω και στη Φες αλλα δεν ξερω ..
Όχι, δεν αληθεύει...Και Φες μπορείς να πας μόνος σου, και παντού (εκτός από το νότιο τμήμα της χώρας, στα αμφισβητούμενα με τη Μαυριτανία), αρκεί να υπάρχει μια κοινή λογική! Ειδικά για Φες, μη διανοηθείς να μην πας....

υ.γ. σου στέλνω περισσότερα με πμ.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Θα μπορουσες να μας γραψεις καποιες επιπροσθετες πληροφοριες για το ταξιδι,τι εκανες σε καθε πολη,τι αξιοθεατα ειδες,ποσο εμεινες εκει ως συνολο στο Μαροκο και σε καθε πολη ξεχωριστα.
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Θεωρω πως δεν είναι επικίνδυνα στη Φεζ-τα'χουμε ξαναπεί άλλωστε-εμείς παρά το γεγονός ότι ταξιδέψαμε με γκρουπ αποφυγαμε σχεδον ολες τις απο κοινου εξοδους και ανουσιες εκδρομες,κυκλοφορουσαμε μεσα στις πολεις οσο μπορουσαμε μονοι.Μην πανικοβαλεσαι,απλα δεν προκαλεις οπως σε καθε χωρα ,οι κατοικοι της πολης ειναι ιδαιτερα θεοσεβουμενοι και παραδοσιακοι, μα δεν μου φανηκαν ως επικινδυνοι,βεβαια νυχτα αποφυγαμε να βγουμε,ειμαι εγω φοβιτσιαρα,κανω πραματα μονο οταν με παιρνει.Αλλα την ημερα τι το επικυνδινο να υπαρχει?Οσο για το Μαρακες σου τα ειπα,εμεις οι δυο μας βγηκαμε βραδυ εξω-ποιος θα το περιμενε οτι θα καναμε κλαμπινγκ εκει,κατι που δεν κανουμε πλεον,λογω "ηλικιας":(ουτε στην Ευρωπη...
Α,στο Μαρακες να πατε στο zat-mahal-δηλ. το taz-mahal διαβασμενο αναποδα.Ενα κλαμπ χωρισμενο σε δωματια,στην ουσια πολυχωρος,με μουσικες φοβερες και διακοσμηση καταπληκτικη.Το βραδυ που πηγαμε επαιζε ενα γκρουπακι ροκ με μια γυναικεια φωνη σουπερ-κατι αναμεσα σε Ταρνερ και Τζοπλιν.
Στο μαγαζι συναντησαμε του κοσμου τις αντιθεσεις απο κοπελες με μπουρκα μεχρι κοπελες ντυμενες προκλητικα...κατα τα αλλα κανεις δεν σε πειραζει.Να σημειωσω οτι βγαιναμε με τα ποδια διοτι ηταν αρκετα κοντα,εκτος απο μια φορα που πηραμε ταξακι,κανονικα στα αγγλικα το" παζαρι "εννοειται.Ολα αυτα στο Μαρακες.
Αυτα,αμα θυμηθω τιποτα αλλο θα σου στειλω πμ.
Ειναι επικινδυνο να πας μονος σου στη Φεζ??Στις αλλες πολεις?Αληθευει αυτο?Εχω κλεισει να παω το Δεκεμβρη μονος σε Μαρακες και να φυγω απο Καζαμπλανκα και ελεγα να παω και στη Φες αλλα δεν ξερω ..
 

frida

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ είπα ότι είναι λιγο επικίνδυνα στην παλιά πόλη να πας χωρίς γκρούπ (και μάλιστα όταν έχουν κλείσει τα μαγαζιά),όχι γενικά στη Φεζ.Κάποια στιγμή θα γράψω περισσότερα για το Μαρόκο
 

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
καλημέρα παιδιά, ενδιαφέρομαι να πάω στο μαρόκο Νοέμβριο ποσο θα κοστίσει το αεροπορικό εισητήριο απο αθήνα, εχει απευθείς απο αθήνα? οποιος μπορεί ας βοηθήσει.
ευχαριστώ
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
καλημέρα παιδιά, ενδιαφέρομαι να πάω στο μαρόκο Νοέμβριο ποσο θα κοστίσει το αεροπορικό εισητήριο απο αθήνα, εχει απευθείς απο αθήνα? οποιος μπορεί ας βοηθήσει.
ευχαριστώ
Γιατί δε μπαίνεις σε ένα σαιτ ταξιδιωτικού γραφείου να βάλεις και τις ημερομηνίες που θές ακριβώς να δείς τι γίνεται; Γιαί έχουμε πεί οτι απο μέρα σε μέρα απο ώρα σε ώρα οι τιμές αλλάζουν. Οπότε πρέπει εσύ να κοιτάξεις τι παίζει...
Επίσης, αν είσαι αποφασισμένος, να ξέρεις ακριβώς πότε πας, αν βρείς κάποια στιγμή της ημέρας μια καλή τιμή να κάνεις αγορά ή τουλάχιστον κράτηση...αλλάζουν συνεχώς οι τιμές. Και μέσα στην ίδια ώρα και στις ίδιες εταιρίες...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
καλημέρα παιδιά, ενδιαφέρομαι να πάω στο μαρόκο Νοέμβριο ποσο θα κοστίσει το αεροπορικό εισητήριο απο αθήνα, εχει απευθείς απο αθήνα? οποιος μπορεί ας βοηθήσει.
ευχαριστώ
Eχει απευθειας για Καζαμπλανκα!
Hellenic Imperial Airways
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Να ρωτησω,
ξερει κανεις αν θα μου ερθει πιο φτηνα (και πιο καλα) αν κλεισω κανενα desert tour στο Μαρακες ή να το κλεισω απο τωρα στο νετ?Η κοπελα μου που ειναι στη Γαλλια μου πε οτι εχει μια φιλη Μαροκινη που εχει κατι "συγγενεις" που ασχολουνται με αυτο αλλα απο οτι καταλαβα ειναι καλυτερα να παμε βλεποντας και κανοντας εκει..Δεν ξερω κατα ποσο μπορω και να νοικιασουμε αμαξι και να παμε και μονοι μας,μιας και το διπλωμα μου ειναι μονο στο ελληνικα και στο παρελθον μου ειχαν απαγορευσει στην Ισπανια να νοικιασω αμαξι..Εχει κανεις καμια ιδεα σχετικα με αυτο το θεμα??Επισης πρεπει να εχεις κλεισει καποια ηλικια για να μπορεις να νοικιασεις αυτοκινητο η δεν υπαρχει θεμα??
Thanks!
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Ξερει κανεις αν θα υπαρξει προβλημα αν δεν εχουμε κλεισει ξενοδοχειο κατα την ειδοσο στη χωρα?Πρεπει να παρουσιασουμε καποια κρατηση??Τι ειδους χαρτια σε βαζουν να συμπληρωσεις στην εισοδο??
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ξερει κανεις αν θα μου ερθει πιο φτηνα (και πιο καλα) αν κλεισω κανενα desert tour στο Μαρακες

Πιο φτηνά απ' όλα είναι αν το κλείσεις στο κοντινότερο σημείο πολιτισμού στην έρημο, στο κοντινότερο χωριό δηλαδή. Στο Μαρακές θα είναι ακριβότερα από το χωριό και στην Ευρώπη ακριβότερα από το Μαρακές.

Επισης πρεπει να εχεις κλεισει καποια ηλικια για να μπορεις να νοικιασεις αυτοκινητο η δεν υπαρχει θεμα??

Εξαρτάται την εταιρεία, ρώτησέ το.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.250
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom